İlköğretim Yorum ve Soruları Sınif annesi olmak

PC ve yazıcı ne için gerekiyor. Bizim sınıfın yoktu . İdareden kullanıyordu öğretmenlerimiz. Tahtalar akıllı,flaş falan da takılıyor sanırım.
İlkokul mu ,ortaokul mu?
Ilk okul akıllı tahta henüz gelmedi okulda 14 şube sadece 1.sınif kalabalık bir okuluz.sinifimizda projektor var sadece

Benim sınıf temsilcim (sınıf annesi diye cinsiyet ayrımı yapmam ben ) her dönem değişir . Böyle çözüm buldum ben . Belki siz de öğretmeninize bunu teklif edebilirsiniz . Gerçekten çok zor bir iş . Öğretmen parayı toplarmış eskiden , cebine attı derlermiş sanırım veliyle öğretmen karşılaşmasın diye çıktı böyle bir şey .
Bakmayın siz o velilere , öğretmen açıklama yaparsa sesleri çıkmaz . Şu şu işler yapılacak bir kaç yerden teklif alın , onları söyleyin . Şeffaf olun , isteyenler araştırabilir deyin , veliler inanırsa her şeyi yaptırabilirsiniz .

Merhaba, bu müesseseyi tecrübe etmedim. Ülkemizde maalesef eğitim ücretsiz değil. Okul yönetimine ve velilere bu pompalansa da kaynak bulamayan okullar bu şekilde ilerlemek durumunda. Öğretmenin talep ettiği bir PC var sanırım. Velilerin bu PC yi pahalı bulması da normal olabilir ya da ikinci el temiz bir PC ile neden devam edemiyoruz diye sorgulaması da. Öğretmenin talebi nedir söyler misiniz? Öğretmen de okula çivi çakmıyor sonuçta. Öğretmen MacBook istese onu da almayacaksınız herhalde.

Başka bir sınıf annesi olsa belli ki veliler yine sorun çıkartacak.
Öğretmen de en azından bir açıklama yaparsa belki bu kadar sınıf annesinin üstüne gitmezler diye düşündüm.
Doğrudur ama inanın amaç bu.
Öğretmene ulaşılmasının önünde engel olarak durması,bir nevi aracı olması.
Hiç olmadım sınıf annesi ,özel okullarda olmadığı icin bu sistem zaten birebir şahit olmadım ama kızımın okulunda da whatsapp grubu kurup,şuna hediye alalım,bunun icin para toplayalım ,şöyle olsun,böyle olsun,öğretmenimizle konuştum şunu size söylememi rica etti(!öğretmenin numarası kayıtlı,her bilgiyi whatsapptan velilerine atıyor zaten kendisi birebir)diye kendince kendini fahri sınıf annesi ilan edip saçmalayan veli arkadaşlar oldu,arkadaşlarimdan ,ilk senesi bu,çocuğuma yakın olayım,gözüm üzerine olsun,öğretmene yakın olayım gibi sebeplerle severek sınıf annesi olan kim varsa pişman oldu. İlk fırsatta da bıraktılar zaten. Hepsi aynı şeyi söyledi,öğretmen birşey istiyor,biz duyurup para topluyoruz veliler bizimle kavga ediyor,vermemek için binbir bahane sunuyor,istenen şeye muadil söyleniyor bir öğretmene gidiyorum,bir veliye sanki ulak misali. Anlaşmazlık cıkiyor. İnsanlarla uğraşmaktan laf anlatmaya çalışmaktan bıktım dediler.
Öte yandan düşünsenize sınıf annesi yok ve öğretmen bu konuda velilerle mücadele veriyor. Belki çekinip para veren olur ama sorun çıkaranda olur muhakkak uğraşmak zorunda kalırlar yani bu da olmaz. Öğretmen cocuklarla,eğitimle ilgili konularla mı uğraşsin,velilerden para toplamakla mi?
Sınıf annesi biraz cevval olmalı. Bunu yapmak istemeli,sevmeli ki uğraşsin yani. Çok kolay birşey olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Severek yapanlar da zaten biraz ben sınıf annesiyim diye böbürlenecek kafada olan insanlar olur ancak.

Benim kızın sınıf annesi, her sabah fön çektirip önümüzden geçerken saçlarını savuruyor. Grupta emirler yağdırmaya başladı bile. Bekarken senelerce muhasebe müdürlüğü yaptım yine de bu kafaya gelemedim.
Öğretmen sınıf annesi olmak isteyen var mı diye sorunca " ben olacağım" diye bir çığlık attı, orada eyvah dedim içimden. Sınıf annelerinden korkuyorum:-)
dur diyeyimmm.öğretmenin grubundan ayrı grup kuruldu sadece velilerin olduğu.bu sınıf annesi orda dersle ilgili bir yorumuma beni özelden uyardı.sen de velisin ben de sen beni uyaramazsın dersle ilgili yazdım dedim.gene anlamadı.uyarılır uyarırım diye resmi bir dille yazdı özelden.ben de kayış koptu.netten buldum genelgeyi.al bu sınıf annelerini yasaklayan genelge.haddini bil seni de tanımıyorum analığını da.benim en azından öğretmenlik formasyonum var çalışmasam da beni eleştireceğine kendine ortaokul diploması al yazdım.ha biraz ağırca yazdım ama haketmişti. :rolleyes:

Bizim ogretmen de istedi yardım, 3 kişi gittik biz hem temizlik yaptık, hem panoları düzenledik. Genelleme yapmak doğru değil aslında. Aynı gün benim evde kadın vardı temizlikte, ben kızın sınıfını temiedim 🤣
Okulda başka sınıflarda arı gibi çalışıyorlardi bana denk geldi bu veliler 🙄
Ya da bende var bir sorun.Ben kiyamadikca bana kiyiyorlar

Kimse de dememiş ki demirbaşların parası neden velilerin cebinden çıkıyor. Ben vermezdim. Yenisi alınacağına tamir edilsin ayrıca. 2000li yıllardan kalma değildir diye düşünüyorum.
Bunlar devletin verdiği şeyler değil yalnız. Şu an tam 10 yıllık laptopı kullanıyorum, bozulunca hangi sınıftaysam o sınıf yenisini alacak.

Ben itiraz edildiğinde şöyle diyorum;
Devletin verdiği imkanlarla da gayet eğitim-öğretim yapabiliriz. Yani yazıcısız, bilgisayarsız,sıra örtüsüz, fotokopi kağıtsız devam edilebilir. Hatta bunlar benim daha çok işime gelir. Sonuçta örtü alınınca her hafta yıkama mevzusu, kaynak kitap alınınca onun takibi, yazıcı alınınca fotokopisi - çıktısı-bakımı... Bunların hepsi aslında yasak şeyler ama biz sınıf ortamını teknolojiye uydurmak için risk alıyoruz. İstemiyorsanız siz bilirsiniz.

Merhaba, bu müesseseyi tecrübe etmedim. Ülkemizde maalesef eğitim ücretsiz değil. Okul yönetimine ve velilere bu pompalansa da kaynak bulamayan okullar bu şekilde ilerlemek durumunda. Öğretmenin talep ettiği bir PC var sanırım. Velilerin bu PC yi pahalı bulması da normal olabilir ya da ikinci el temiz bir PC ile neden devam edemiyoruz diye sorgulaması da. Öğretmenin talebi nedir söyler misiniz? Öğretmen de okula çivi çakmıyor sonuçta. Öğretmen MacBook istese onu da almayacaksınız herhalde.
Öğretmenimiz geçtiğimiz sene 4.leri mezun etmis 4 yıl boyunca 2.el bir pc kullanmış ve cok yavaşmış artık 0 istiyor.ve yazıcı istediği renkli yazıcı da 4 bin/250 de kaynak kitap parası var ve diğer ihtiyaçlar diyor veliler de haklı öğretmen de haklı ama orta yol asla bulamıyoruz veliler 90 lar eğitimine dönelim diyor acik acik bizim zamanımızda pc mi vardi?öğretmen de en iyisi varken neden iş görürüre bakayım diyor.birde dolap konusu var ki hİc dillendirmedim bile cunku istediği dolaplar 30 bin tutuyor.Kaynak kitap konusunda hocam yayın evi vs paylaşın her veli kendisi temin etsin uygun bulabilir belki dedik kabul etmedi veli de fotokopi çektirelim o zaman diyor yani şamar oğlanı ben oluyorum.

Öğretmenimiz geçtiğimiz sene 4.leri mezun etmis 4 yıl boyunca 2.el bir pc kullanmış ve cok yavaşmış artık 0 istiyor.ve yazıcı istediği renkli yazıcı da 4 bin/250 de kaynak kitap parası var ve diğer ihtiyaçlar diyor veliler de haklı öğretmen de haklı ama orta yol asla bulamıyoruz veliler 90 lar eğitimine dönelim diyor acik acik bizim zamanımızda pc mi vardi?öğretmen de en iyisi varken neden iş görürüre bakayım diyor.birde dolap konusu var ki hİc dillendirmedim bile cunku istediği dolaplar 30 bin tutuyor.Kaynak kitap konusunda hocam yayın evi vs paylaşın her veli kendisi temin etsin uygun bulabilir belki dedik kabul etmedi veli de fotokopi çektirelim o zaman diyor yani şamar oğlanı ben oluyorum.
Öğretmen şansını deniyor, deneyecektir elbet. Bilgisayarın fiyatını yazmamışsınız ortalama 10 bin desek, 4 bin yazıcı, 30 bin dolap toplam 44 bin yapıyor. Sınıf 30 kişi olsa, 1500 lira yapar. Üzerine 250 TL kaynak kitap parası deniliyor. Bahsedilen paralar veliden çat diye alınması zor paralar. Ben öğretmeninizin şansını fazla zorladığını düşünüyorum. Bence siz çekilin aradan. Ya da taksitlendirme konusunda öğretmenle görüşün.

Öğretmen temiz bir ikinci el bilgisayar seçe daha iyi aslında. Bu çocukları da sadece 4 yıl okutacak çünkü. 4 yıl onu götürecek bir şey kafi. Yazıcı meselesinden anlamadığım için yorum yapamıyorum. 30 bin liralık dolap bana gereksiz geldi. Sınıfta tabii ki ihtiyaçşar olacak. Bilgisayar yazıcı gibi temel ihtiyaçları veliler halletmeli. Ama ekonomi belli. Daha uygun fiyatlısına gidilebilir.

Sizin veliler de öğretmen de bir tuhaf. Kaynak kitap almak istememek de 30 bin TL lik dolap istemek de uç noktalar.

Bence dolap vs demirbaşlari idare temin etmeli. Madem kalabalıksıniz, okuldaki tüm veliler cüzi miktar 300-500 arasi bağış yapsa. Çoğu ihtiyaç karşılanır.
Siz yapmak istemiyorum deyip,siyrilin. Başka sebebe gerek yok.

Pess artık.30000 tl ne dolabı bu.kitaplari fotokopi çektiğinde nasıl daha ucuza gelecek anlamadım.arkadaşım eğitim için bilgisayar renkli yazıcı gerçekten şart değil.gercekten de bizim zamanımızda yoktu,ilkokulu bitirdiğimizde şimdiki nesilden daha çok şey bildiğimizi söyleyebilirim.ama herkes yarış halinde olunca bazi seylere mecbur birakiliyorsun

Pess artık.30000 tl ne dolabı bu.kitaplari fotokopi çektiğinde nasıl daha ucuza gelecek anlamadım.arkadaşım eğitim için bilgisayar renkli yazıcı gerçekten şart değil.gercekten de bizim zamanımızda yoktu,ilkokulu bitirdiğimizde şimdiki nesilden daha çok şey bildiğimizi söyleyebilirim.ama herkes yarış halinde olunca bazi seylere mecbur birakiliyorsun
Evet dolap gereksiz ama bu devirde bilgisayarsız eğitim mi olur?

İlkokulsa eğer bilgisayara ne gerek var. Yani tamam teknoloji güzel de ,olmadan da olur. Insanlarin 1500 ödeyecek durumu var mı acaba ? Öğretmen bunu düşünüyor mu?

X