Siz olsanız doktoru şikayet eder misiniz?

Aynısı başıma geldi. Duyar falan değil. Egonuzu yeterince tatmin ettiniz sanırım. Siz olsaydiniz bu duruma düşmezdiniz bize bu mesaji vermeye çalışıyorsunuz pek bir açık, çünkü herkesten üstünsünüz.
Egonuzu tatmin edebildiysek ne mutlu size.

Aynısı başıma geldi. Duyar falan değil. Egonuzu yeterince tatmin ettiniz sanırım. Siz olsaydiniz bu duruma düşmezdiniz bize bu mesaji vermeye çalışıyorsunuz pek bir açık, çünkü herkesten üstünsünüz.
Egonuzu tatmin edebildiysek ne mutlu size.
Öööffff. Ablacım iyi misin bu acının üstünden nasıl ego kasabilirim?
Kendi kendine aşağılık kompleksine girmişsin ya da pişmanlığının acısını benden çıkarıyorsun.
Ben evli bile değilim ki hamilelikle alakalı bahsedilen testler ya da aşamalar hakkında bi bilgim yok.
Eleştirmek ya da yargılamak için de sormadım gerçekten merak ettim neden aynı doktora gittiğini. Ne gibi bi sebeple başka doktorlarla görüşmediğini.
Lütfen git başka köşede kas duyarını.

Ne yapsın? Zaten gitmis bir sürü test yaptırmış kendi kendine. Kendi kendine aksiyon almış. Zaten amniyosentezin sonuçlanısı 1 ayı buluyor.
Cok nadir gorunen bir mikrodelesyon varmis, konu sahibi bunu kendi kendine yakalamis.

Anne zaten acılı, elinize ne geçti?
Ama bunlar olurken burda konu acsaydi herkes derdi baska dr a goster diye bence. Suan yapacak birsey yok haklisin, olan olmus tabii…Allah bu doktoru ve turevlerini bildigi gibi yapsin

Konu sahibesi ölü doğum yapmış okudunuz mu ??? nasıl yapılıyor biliyor musunuz .... keşke bunu bu kadar acılı bir insana yazmadan azıcık düşünce süzgecinden geçirseniz
Okudum hanımefendi Allah konu sahibine sabırlar versin kolay bişey değil tabiki ama olurya belki konu sahibi gibi sorun yaşayan bir Anne adayınada fikir olur benim yazdığım ben tabiki konu sahibi kardeşimin üzülmesini istemem çok zor bir karar olduğununda farkındayım zaten.

Merhaba herkese. Önceki konularım da anlatmıştım, 7 aylık bebeğimi ölü doğum yaptım. Bize kalırsa doktor ihmali ve engellemesi var. Şöyle ki en başında bakılan herkesin bildiği ikili tarama testi iyi gelmişti risk düşüktü. Sonrasında bakılan üçlü testte AFP mom değeri yüksekliği çıkmıştı. İlk gebeliğimdi ama hisli bir insanım asla gereksiz şeyleri sorun etmem tanıyan bilir hayatımda ama içim bu gebelikte hep huzursuzdu. Allah var dua ederdim gece gündüz hayırlısı ise kucağıma almak nasip olsun diye. Doktorum özel bir hastane de aynı zamanda bende yıllardır oranın personeliyim. Testlerim sıkıntılı çıkıyor bana kurduğu cümle bir şey olmaz herkese bu testlerde risk yazılıyor gibi şeyler. Kendim araştırma yoluna giriyorum kendi çabamla fetal DNA diye test buluyorum orda da sorun var deniyor doktoruma gidiyorum süper sağlıklı bu teste guvenme onlar herkese öyle diyor deyip gönderiyor. Bu doktor popüler ve sözde en iyi özel hastanenin hocası saf gibi bu yüzden defalarca inanıyoruz yada inanmak istiyoruz. Daha sonra amniyosentez yapılması gerek diyorlar diyorum çocuk senin çocuğun öldürmek mi istiyorsun öyleyse git yap sağlıklı çocuğun ölsün diyor. Bana yaşattığı bu şey hayatta başıma gelen en acı ve ömrüm boyunca aklımdan bir saniye bile çıkmayacaktır. Ben hamile halimle insanlıktan çıktım gecem gündüzüm yoktu yerde miyim gökte mi bilmiyordum eşim de bende artık bu doktora değil daha profesyonel bilimsel ilerleyen hekime güvenmeye karar verdik ve en son amniyosentez genetik testler sonucu teşhis konuldu. Ve aradım bizim bebeğimize böyle teşhis konuldu diye ee sen kendin yapılacağı yapmışsın beni ilgilendirmez dedi kapattı telefonu. Yani aylarca beni takip etti yapılan her testte sıkıntı görüldü hepsine bir kulp buldu bizi oyaladı bebeğini öldürmek mi istiyorsun diye beni engelledi hiç bir şey demeden devlet hastanesi bir hekime gittim tavsiye üzerine daha ultrason koyar koymaz bebeğin beyin ventrikul genişliği böbrek sorununu kalple ve barsaklar ile ilgili problemleri dudak damak yariklarini bir çok anormalliği anında söyledi ve bunları ilk defa duyuyoruz dediğimde diyecek kelime bulamamasini da unutmuyorum. Acım geçmiyor zaten yaşayan bilir diyecek kelime bulamıyorum bu acıyı tarif etmeye. Daha anlatmadıgim çok detay var. Sorarsaniz cevap veririm. Siz olsanız bu hekimi şikayet eder misiniz. Derdim kimsenin canı yanmasın. Benim bebeğimin durumu baştan yapılması gereken yapılıp belli olsaydı da yine aynı acıyı yaşardım ama 7 ay boyunca icimde hayaller ile büyümezdi kocaman bebeğimi ölü doğum yaptım 3 gün bir odanın içine kapattılar ve sürekli suni sancı çekerek 3 gün sonunda oldu. Kendim de ölmek için dua ettim sağ çıkmak istemedim o odadan...
çok üzüldüm, başınız sağolsun :KK43:

eğer mahkemeyle vs ile uğraşmak sizi yormayacak daha fazla üzmeyecekse tabii ki şikayet edin, edin ki bir daha kimseye aynı acıyı yaşatamasın.

Her zaman 2.Bir görüş almak lazım.birde özelden çok,devlet hastanesi bence daha iyi.
Artık buna o kadar inanıyorum ki. Tek doktorla kalmadık sonrasında içimize sinmeyince sonra gittiğim perinatoloji doktoru sözde kaç bin lira para aldı parası batsın hiç önemli değil 1.5 saat baktı ama her şey yolunda diye rapor verdi. Devlet hastanesi doktoru gidelim dedik en son doktorun hiç birşey haberi yokken rutin kontrole gittiğimizi biliyordu koyar koymaz ultrasonu aninda bir sürü sıkıntı saydı.

Başınız sağolsun, Allah sabır versin.
Peki neden ısrarla aynı doktora gittiniz? Hani madem test sonuçları sıkıntılı çıkıyordu başka doktorlarla görüşebilirdiniz
O hastanenin personeliydim şuan istifa ettim bu olaydan sonra personel olunca o doktorla başladım onunla devam edeyim kafasındaydim. Birde hastane içinde diğer Doktorlar ego savaşına çeviriyordu hmm o doktora gitmişsin baştan başa gelmedin diye sürat asıyorlardi. İzin de vermiyor özel hastane olunca burda ki hekimlere gidin diyordu bende popüler doktor geleni çok bildiği vardır diye inandık basiretimiz bağlandı gibi inanamıyorum bu duruma nasıl geldik zaten

Artık buna o kadar inanıyorum ki. Tek doktorla kalmadık sonrasında içimize sinmeyince sonra gittiğim perinatoloji doktoru sözde kaç bin lira para aldı parası batsın hiç önemli değil 1.5 saat baktı ama her şey yolunda diye rapor verdi. Devlet hastanesi doktoru gidelim dedik en son doktorun hiç birşey haberi yokken rutin kontrole gittiğimizi biliyordu koyar koymaz ultrasonu aninda bir sürü sıkıntı saydı.
Öncelikle yaşadığınız süreç için çok üzgünüm, başınız sağ olsun. Perinatoloji doktoru da, her şey yolunda diyen doktorun yönlendirdiği bir doktor muydu?

O hastanenin personeliydim şuan istifa ettim bu olaydan sonra personel olunca o doktorla başladım onunla devam edeyim kafasındaydim. Birde hastane içinde diğer Doktorlar ego savaşına çeviriyordu hmm o doktora gitmişsin baştan başa gelmedin diye sürat asıyorlardi. İzin de vermiyor özel hastane olunca burda ki hekimlere gidin diyordu bende popüler doktor geleni çok bildiği vardır diye inandık basiretimiz bağlandı gibi inanamıyorum bu duruma nasıl geldik zaten
Hmmm tamam şimdi anladım. Doğru diyorsunuz ego savaşı konusunda.
Keşke böyle olmasaydı ama Allah işte her şeyin en iyisini bilir :KK43:
Rabbim acınızı hafifletecek bir mutluluk yaşatsın size 🤲🏻

Okudum hanımefendi Allah konu sahibine sabırlar versin kolay bişey değil tabiki ama olurya belki konu sahibi gibi sorun yaşayan bir Anne adayınada fikir olur benim yazdığım ben tabiki konu sahibi kardeşimin üzülmesini istemem çok zor bir karar olduğununda farkındayım zaten.
Bu kararı vermek bu durumun kararını vermek yani nasıl anlatsam kimse bu duruma düşmesin. Çocuğunuzda kanıtlanmış bir sürü sorun var ve bu hastalık ömür boyu onu etkileyecek. Kim ister evladının doğar doğmaz sayısız nöbet geçirmesini görmeyi, bu nöbetlerr bağlı olarak beyin fonksiyonlarıni yerine getiremedigini. Doğar doğmaz kalp böbrek göz gibi ciddi organların hayati risk derecesinde olmasını ve bunlar ile sayısız operasyon geçireceğini bile bile kim yaşamak ister. Kolay mı akıl fikir alır mı insanın karşısında beyaz önlüklü birinin çocuğunu öldürmek ister misin sorusuna cevap vermek... Bende önceden asla derdim asla.. Büyük lokma ye büyük laf etme demişler ne kadar doğruymuş. Bir tedavisi var mı bir ameliyat ile geçer mi bir ilacı var mı? Bu sorularin o kadar peşinden gittik ki.. burda olmayan yurt dışında olur diye belki bir umut doğmamış çocuğum için o kadar araştırma yaptım ki. Bu sonuca varmak lanet olsun ki o karari vermek demek çareniz hiç yoktur demek. Yaşayan anlar yaşamadıysaniz anlamanızı beklemem çünkü dediğim gibi bende yaşamadan önce asla diyen birisiydim.

Yanlış anlamayın ama bebek karnınızda öyle yada böyle yedi aylık olmuş doğurmanızda sizin hayati tehlikeniz bulunmuyorsa keşke bebeği doğursaydınız Rabbim nezaman dilerse ozaman vefat ederdi çok çok geçmiş olsun. Doktor sakat da olsa bebeğin alınmasına karşı biri demekki buda aşırı dinci olmasından kaynaklanıyor olabilir yinede herkes doktorla aynı fikirde olacak diye birşey yok sizi bilgilendirmeliydi peki bebeğiniz dedikleri gibimi doğdu bazen testler gerçektende yanılabiliyor çünki.

Konu sahibinin sadece testi anormal gelmemis, fiziksel anomaliler soz konusu. Normal sartlar altinda 7 aylik bir bebegin alınması soz konusu degil. Ancak bu durumda devlet izin veriyor. Demekki cocukta buyuk bir sorun var, boyle düşünün.

Merhaba herkese. Önceki konularım da anlatmıştım, 7 aylık bebeğimi ölü doğum yaptım. Bize kalırsa doktor ihmali ve engellemesi var. Şöyle ki en başında bakılan herkesin bildiği ikili tarama testi iyi gelmişti risk düşüktü. Sonrasında bakılan üçlü testte AFP mom değeri yüksekliği çıkmıştı. İlk gebeliğimdi ama hisli bir insanım asla gereksiz şeyleri sorun etmem tanıyan bilir hayatımda ama içim bu gebelikte hep huzursuzdu. Allah var dua ederdim gece gündüz hayırlısı ise kucağıma almak nasip olsun diye. Doktorum özel bir hastane de aynı zamanda bende yıllardır oranın personeliyim. Testlerim sıkıntılı çıkıyor bana kurduğu cümle bir şey olmaz herkese bu testlerde risk yazılıyor gibi şeyler. Kendim araştırma yoluna giriyorum kendi çabamla fetal DNA diye test buluyorum orda da sorun var deniyor doktoruma gidiyorum süper sağlıklı bu teste guvenme onlar herkese öyle diyor deyip gönderiyor. Bu doktor popüler ve sözde en iyi özel hastanenin hocası saf gibi bu yüzden defalarca inanıyoruz yada inanmak istiyoruz. Daha sonra amniyosentez yapılması gerek diyorlar diyorum çocuk senin çocuğun öldürmek mi istiyorsun öyleyse git yap sağlıklı çocuğun ölsün diyor. Bana yaşattığı bu şey hayatta başıma gelen en acı ve ömrüm boyunca aklımdan bir saniye bile çıkmayacaktır. Ben hamile halimle insanlıktan çıktım gecem gündüzüm yoktu yerde miyim gökte mi bilmiyordum eşim de bende artık bu doktora değil daha profesyonel bilimsel ilerleyen hekime güvenmeye karar verdik ve en son amniyosentez genetik testler sonucu teşhis konuldu. Ve aradım bizim bebeğimize böyle teşhis konuldu diye ee sen kendin yapılacağı yapmışsın beni ilgilendirmez dedi kapattı telefonu. Yani aylarca beni takip etti yapılan her testte sıkıntı görüldü hepsine bir kulp buldu bizi oyaladı bebeğini öldürmek mi istiyorsun diye beni engelledi hiç bir şey demeden devlet hastanesi bir hekime gittim tavsiye üzerine daha ultrason koyar koymaz bebeğin beyin ventrikul genişliği böbrek sorununu kalple ve barsaklar ile ilgili problemleri dudak damak yariklarini bir çok anormalliği anında söyledi ve bunları ilk defa duyuyoruz dediğimde diyecek kelime bulamamasini da unutmuyorum. Acım geçmiyor zaten yaşayan bilir diyecek kelime bulamıyorum bu acıyı tarif etmeye. Daha anlatmadıgim çok detay var. Sorarsaniz cevap veririm. Siz olsanız bu hekimi şikayet eder misiniz. Derdim kimsenin canı yanmasın. Benim bebeğimin durumu baştan yapılması gereken yapılıp belli olsaydı da yine aynı acıyı yaşardım ama 7 ay boyunca icimde hayaller ile büyümezdi kocaman bebeğimi ölü doğum yaptım 3 gün bir odanın içine kapattılar ve sürekli suni sancı çekerek 3 gün sonunda oldu. Kendim de ölmek için dua ettim sağ çıkmak istemedim o odadan...
Başın sağ olsun öncelikle çok uzuldum verende o allan da rabbimiz yapacak bişey yok şikayet ederdim ama seni yanlış yönlendirdiğini kanitlayabilrmiydin yoksa kapatılır üstü

2 li ve 3 lu tarama testlerindeki risk oranlari genelde cok bir sey ifade etmiyor. Amniyosentez de bebek olumune sebep olabilen riskli bir islem. Doktor sana bunlari soylemis, endiseden uzaj tutmaya calismis ve sen şu an yaşadığın aciyla abartili yorumluyor olabilirsin biraz ama ultrasonda gorulebilen seyleri gorememesi hata tabi ki.

Kesinlikle şikayet edin.. Bu nasıl bir ihmal. Allah size sabır versin, başka birilerinin başına da gelmemesi için lütfen şikayetçi olun hatta mümkünse ismini ifşa edin…

2 li ve 3 lu tarama testlerindeki risk oranlari genelde cok bir sey ifade etmiyor. Amniyosentez de bebek olumune sebep olabilen riskli bir islem. Doktor sana bunlari soylemis, endiseden uzaj tutmaya calismis ve sen şu an yaşadığın aciyla abartili yorumluyor olabilirsin biraz ama ultrasonda gorulebilen seyleri gorememesi hata tabi ki.
Tarama testleri arasinda guvenilirlik orani en yuksek olani 2li testtir. Bu testler kapsamli genetik testler degil, risk ciktigi zaman doktor amniyosentez onermiyorsa fetal dna öneriyor. Benim doktorum üniversite hastanesinde calisan perinatolog olmasina ragmen amniyosentez yapmak istemedi ancak fetal dna istedi. Ultrasonda gorulen anomaliler, test sonuclari ile kombine yorumlaniyor. Misal bende orta risk cikti ama ense kalinligi normal, burun kemigi normal, bobrek ve kalp kapakciginda sorun olmadigi icin dr buyuk ihtimalle down sendromu yok yinede kesin konusamam demisti.

Konu sahibinin bebegine koyulan "1p36 delesyon sendorumu"nun fiziksel anomalileri arasinda yarik damak, yarik dudak, kalp problemi vs oluyormus. Ultrasonda bebegin ayak parmaklarina kadar sayiyorlar, hele detayli ultrasonda butun organlarina bakiliyor. Birini gormese digerini muhakkak gormustur. Kaldi ki goremedigi bir yer olursa bebek hareket etsin diye cabalaniyor, hareket etmezse diger kontrolde mutlaka o organa tekrar bakılıyor. Konu sahibine kasitli olarak bilgi vermemiş.

X