Siz olsanız ne düşünürsünüz?

Ay şu damatlara çalışırsın lafını ben de duydum daha önce, babama derlerdi. Bizi okuttuğu için sen de hep damatlara çalıştın diyenler vardı. Bu nasıl iğrenç bir düşünce şekli hala aklım almıyor.
Elin oğlu oluyor damat tü kaka
Ama elin kızına çalışmak onur verici
Hizmetçi alıyorlar ya karşılığında.

Erkek torun olunca aşiretin başına mı geçecek? Kim bu insanlar ya?
Kendi erkek doğururken bir formül mü uygulamış? Kocası tarif etseymiş oğluna nasıl erkek doğurtulacağını!!!!
Keşke böylelerinin dili bağlansa da hiç konuşamasalar!!!
Ah ne güzel konuştunuz, halbuki bir de kız evladı var. Kadıncağız da arada şikayet eder annesinden evlat ayrımı yapıyorsun diye. Haklıymış demek ki...

Kv nin zihniyeti ortada

Yanına git kaparlar şaka değil onun endişesi yani o cidden oğlunun yanında gitmenizi aksi halde yuvanızın yıkılacağı düzenin bozulacağı endişesinde imiş

Ben tepkisini çok da değişik bulmadık bir kuşak öncenin klasik tepkisi kadının kocasının yanında olması, olmazsa gittiği yerde ikinciyi bulduğu hikayeleri ile yaşamış

Cinsiyete gelince bu da acı ama gerçek bir ataerkil hayal kırıklığı soyları, soyadları devam etmiyor

Doğru mu yerden göğe kadar yanlış ama o insanları değiştirebilir miyiz hayır

İyi yine bir sonraki erkek olur dememişler, 3. siparişi vermemişler

sitenin bahçesinde çocuklar oynuyordu komşunun da kucakta bebeği vardı

Bir başka komşuya gelen misafirler bebeği sevip bunun arkası oğlan hemen yap da 3. oğlan olsun demişlerdi konuştuğumuz kişiyi hiçbirimiz tanımıyorduk bile

Arkadaş iki kızım bana yeter diyebildi

İnsanlar bu haddi nereden buluyor ?

Çoğunluk erkek evlatları hala kutsayıp paşam diye yetiştirdiği, elini bir işe sürdürmediği, ev işinin en fazla yardımcısı olmasını kabul ettiği, eğitimli kızlar hala kv ve sülalesine çok güzel yemek yapmalıyım, evim çok temiz ve düzenli olmalı, okusak da ev hanımlığını bildiğimi göstermeliyim hissine sahip olduğu için

Sağlıkla kucağınıza alın

Elinizdeki kumaş bu, kv yi kafaya takmayın

Ah ne güzel konuştunuz, halbuki bir de kız evladı var. Kadıncağız da arada şikayet eder annesinden evlat ayrımı yapıyorsun diye. Haklıymış demek ki...
Aşırı cahil bir kayınvalideniz var. Muhtemelen erkek doğurduğu için kendini hanımağa falan sanıyor.
Muhattap olmayın, kocanızdan da bu durumu saklamayın sakın, açık açık konuşun. Yoksa o ana oğlunu gıdım gıdım gıdım doldurur size karşı.
“bu erkek doğuramıyo, sana başka kız alalım” diyen insanlar var bu ülkede, aman diyim...

Burada suçlu kv değil eşiniz. Yaşadığım şehirdeki insanlar, hamile olan kadının bebeği kız ise olsun olsun o da lazım gibilerinden şeyler söylüyor. Böyle cahilce tutum karşısında eşinizin dimdik durması sizin yanınızda olduğunu açık ve net şekilde söylemesi lazım. O böyle bıkbık edip hatta zaman zaman size tavır aldıkça o kv daha çok baş ağrıtır. Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alın inşallah ❤️ eşinizle de konuşun kendine çeki düzen versin, daha omurgalı olsun, 2 kız babası olmak bunu fazlasıyla gerektirir..
Haklısınız, sıkıntı eşimde. Ağızlarını ben kapatamıyorum onun yapması gerekiyor. Ben bir şey söyleyince iki taraf da geriliyor. Hamileliğimin başında eşimle kayınvalidemin telefonda konuştuklarını duydum. Hevesli hevesli belki bu oğlan olur diye gülüp havalara giriyordu, telefonu aldığımda dedim ki herhalde bir istepin var, o da yok mok falan dedi ama eşim öyle bir hayali var dedi. Namaz kılarken bunun için dua ediyormuş. Neyse ben de dedim ki bak anne insanlar ne sağlık sorunlarıyla uğraşıyorlar, kız olmuş erkek olmuş ne fark eder. Önemli olan sağlıklı olması, bak sağlıklı bir kız çocuğumuz var ve çok şükür mutluyuz diye de demeç verdim. Ama bozulduğumu da belli ettim. Öyle deyince yok beni yanlış anladın falan diyor, evet ben salağım sen zekisin ben yanlış anladım. İşte orda bu konuşmayı eşim yapmalı ve susturmalıydı.

Kv nin zihniyeti ortada

Yanına git kaparlar şaka değil onun endişesi yani o cidden oğlunun yanında gitmenizi aksi halde yuvanızın yıkılacağı düzenin bozulacağı endişesinde imiş

Ben tepkisini çok da değişik bulmadık bir kuşak öncenin klasik tepkisi kadının kocasının yanında olması, olmazsa gittiği yerde ikinciyi bulduğu hikayeleri ile yaşamış

Cinsiyete gelince bu da acı ama gerçek bir ataerkil hayal kırıklığı soyları, soyadları devam etmiyor

Doğru mu yerden göğe kadar yanlış ama o insanları değiştirebilir miyiz hayır

İyi yine bir sonraki erkek olur dememişler, 3. siparişi vermemişler

sitenin bahçesinde çocuklar oynuyordu komşunun da kucakta bebeği vardı

Bir başka komşuya gelen misafirler bebeği sevip bunun arkası oğlan hemen yap da 3. oğlan olsun demişlerdi konuştuğumuz kişiyi hiçbirimiz tanımıyorduk bile

Arkadaş iki kızım bana yeter diyebildi

İnsanlar bu haddi nereden buluyor ?

Çoğunluk erkek evlatları hala kutsayıp paşam diye yetiştirdiği, elini bir işe sürdürmediği, ev işinin en fazla yardımcısı olmasını kabul ettiği, eğitimli kızlar hala kv ve sülalesine çok güzel yemek yapmalıyım, evim çok temiz ve düzenli olmalı, okusak da ev hanımlığını bildiğimi göstermeliyim hissine sahip olduğu için

Sağlıkla kucağınıza alın

Elinizdeki kumaş bu, kv yi kafaya takmayın
Son paragrafta ne güzel yazmışsınız, bizim de sanırım değişmemiz gerekiyor. Hala hizmet etme kültürü hakim, hala erkekleri daha nasıl rahat ettiririz diye çabalıyoruz.

Aşırı cahil bir kayınvalideniz var. Muhtemelen erkek doğurduğu için kendini hanımağa falan sanıyor.
Muhattap olmayın, kocanızdan da bu durumu saklamayın sakın, açık açık konuşun. Yoksa o ana oğlunu gıdım gıdım gıdım doldurur size karşı.
“bu erkek doğuramıyo, sana başka kız alalım” diyen insanlar var bu ülkede, aman diyim...
Valla haklısınız, onu da der.

Benimde iki kizim var. Kp 2.nin cinsiyeti belli değilken kv bence bu da kız dedi,kp eşime dönüp sende damatlara çalışırsın dedi. Çok dua etmistim kiz olsun diye. Benim eşimde de erkek meraki oldu. Hatta daha hamileyken 3. Cocuk muhabbeti yapardi ki hâla bile yapar. Kesinlikle karsi ciktim ve cikiyorum
Bu devirde tek kaygımızın kız çocuklarımızı güçlü, ayakları yere basan bireyler olarak nasıl yetiştireceğimiz olması gerekirken taş devri konularına kafa yorduran bu zihniyete yazıklar olsun diyorum.

Torunun cinsiyeti konusunda uğradıkları hayal kırıklığının sizinle bir alakası yok.

Bebeği lütfeden yüce Rabbimle alakası var.

Konu ile ilgili tam olarak neyi beğenemediklerini bizzat soracaktır. Dertlerini, ona anlatırlar. Hiç endişeniz olmasın.

Sağlıklı doğumlar dilerim.
Çok teşekkürler...

Osmanlı hanedanına mı mensuplar?
Allah aşkına yukarı belemedik köyünden arif efendinin soyu devam etse neeee, etmese ne.
Ne cahillik
Sen ölüp gitcen zaten senden sonra 100 yıl o soy devam etse nolur, etmese nolur

Bebeğin cinsiyetini belirleyen kromozomlar erkekten geliyor diye biliyorum, yanlışım varsa düzeltin. Kaynanaya da bunu belirtin gitsin oğluna hayalleri kırılsın, karşılıklı üzülüp dursunlar. Zaten cinsiyete takılmasından kaynananızın zekâ seviyesi belli. Muhatap almaya dâhi gerek yok o yüzden. Siz kızınızı sağlıkla kucağınıza alın 💝

Diğer konularda da o bastırdıkça susturacaksınız belli ki eşiniz etki altında kalıyor. Üslûbunca konuşursunuz eşinizle, baktınız olmuyor artık daha sert bir tavra bürünürsünüz. Fakat taşınma olayından anladığım kadarıyla eşiniz mantıklı konuşulunca ikna olan birisi. Bu çok büyük avantaj. Yani, yapacak şeyler sınırlı. Kaç yaşına gelmiş daha değişmez bu kadın. Maalesef...

Bir de bana kalırsa açıkçası eşiniz annesini mutlu edemediği için üzülmedi, yani bana öyle geldi nedense. Daha çok annesinin saçma tavrına üzülmüş olabilir. Tabi siz daha iyi tanırsınız halini tavrını ama ne bileyim. Değildir herhalde ya, sıkmayın canınızı hamileliğinizin tadını çıkarın. Kızlarınızı sağlıkla, keyifle büyütün 😊
Eşim evet mantıklıdır, ama yeri gelince bu mantığjn da ailesine karşı kullanıp en azından susmalarını sağlamalı. Çünkü dediğiniz gibi değişmezler. Teşekkür ederim...

Osmanlı hanedanına mı mensuplar?
Allah aşkına yukarı belemedik köyünden arif efendinin soyu devam etse neeee, etmese ne.
Ne cahillik
Sen ölüp gitcen zaten senden sonra 100 yıl o soy devam etse nolur, etmese nolur
Allahım niye şu kafa yapısına sahip olamıyorlar. Şimdi diyorum ki iyi ki kız ikincisi de, belki de çocuklarım arasında ayrımcılık yapıp kızımı gücendirip kıracaklardı.

Allahım niye şu kafa yapısına sahip olamıyorlar. Şimdi diyorum ki iyi ki kız ikincisi de, belki de çocuklarım arasında ayrımcılık yapıp kızımı gücendirip kıracaklardı.

Benim eşim tam baba tarafında tek erkek. Eğer oğlum olmasa soyadları bitiyordu. Şimdi erkeğe hamileyim. Ama bir sürü akrabasından aa kız olsa annesinin adını koyardınız cümlesini duydum. Ama erkeğe de sevindiler. Biri bile sevinirken iyi soyadı devam ediyor demedi. Herkes sağlıklı olsun diye dua etti.

Bu şekilde düşünen insanlar birde dinine bağlı görünürler halbuki dinini bilen insan cinsiyeti Allah verir Allah'tan gelir bunu bilmeli... ve de bilimsel olarak ta zaten erkek belirler cinsiyeti...ben olsam ne yapardım ? Ben hiç sesimi çıkaramadım kayınvalidem görümcem ve kayinpederime laf sokusturmalarina hep sustum içime attım sonuç ; eşim ailesinden taraf oldu ve bosaniyoruz , o sebepten lafını esirgeme , cevabı yapıştır böyle olunca daha değerli oluyosun :KK66:

Ben bebeğimizin cinsiyetinin kız olacağını duyunca içim içime sigmamisti mutluluktan. Eşime dedim mutlu oldun mu, o ne biçim söz yeter ki sağlıklı olsun ne önemi var dedi tüm ictenligiyle. Esimin ve benim düşüncemden gerisi boş, kim ne demiş umurumda bile olmaz. O bizim çocuğumuz. Ben burda eşinizin tavrını yanlis buldum. Anne babasının ağzını kapatabilirdi.

Nasıl davranılması gerekiyorsa davranmışsınız zaten. İlk seferler insanı tanıyıncaya kadar zorlar bu tipler ama aşikar olmuşlar artık. Mantıksız konuştuklarında duymayacaksın, görmeyeceksin. Kayınvalide olması farketmiyor benim annem de bana yeni evliyken kilo aldım diye kocan seni sevmez diye tutturdu. Olabiliyor bunlar. Sallamamak, sallamamayı başarmak büyük erdem. O erdemi icra edeceğiz.

X