SİZ OLSANIZ NE YAPARDINIZ

SEHER YILDIZI

Nirvana
Kayıtlı Üye
19 Temmuz 2007
4.129
5.349
Merhabalar arkadaslar konu uzun olursa affola.
Mesele esimin ailesi
genel olarak iliskimizden bahsedip soruma gececegim.
2005 senesinden beri gelinleriyim. Hicbir zaman aile olmayi beceremedik. 3 sene nisanli kaldim esim askerdi 1 kere kapimizi calmadilar ,bu kiz bizim serefimiz laf soz duymasin bizim yuzumuzden demediler. Genel hatlariyla daha isimizi gucumuzu bulamamisken arimiz serefimiz var deyip dugun tarihi alip biz isten sonra dediginiz halde dugun isteyip hicbir sey yapmadilar. Soz verdikleri takilar olsun esya olsun ev kiralamak olsun hepsini gectim allahin bi nisam elbisesi kina elbisesi bile almadan dugun yaptilar herseyimizi babam yapti sayilir.
Yapmak zorundalar mi hayir ama okuldan sonra isimizi bulamadan dugun isteyip herseyi biz yapacagiz deyip o kadar israr kiyamete karsi dugun isterlere elini tasin altina koyacaklardi. Isin ozu 15 senedir bana hicbir analiklari babaliklari olmadi. Her sene ben gidersem akraba oluruz ben ararsam gorusuruz. Bunun yaninda asla kavga dovusumuz de hic ama hic olmadi. Yanyanayken kuzu sarmasi evlerinden cikinca el olduk. Evime kp bilmez kaynana 5 6 kere anca gelmistir. Ne dogumlarimda ne cocugumun ameliyatinda ne sunnetimizde ne kizimin kolu kirildiginda yani kisacasi olmalari gereken hicbir yerde olmadilar. Mutlulugumuzu sevincimizi hic paylasmadilar yetmedi 4 sens once kp zorla israr kiyamet yeminler ederek gununu dahi soyleyerek para verecegini, esimin araba bulmasini bize araba alacagini soyleyip ki cook cook israr etti bize kredi cektirip evimizin kredi borcu varken ben tam da issiz kalmisken hamileyken sanki bize zorla kredi cektiren o degilmis gibi cizdim oynamiyorum deyip bize birakti borcu. Dugunde oldugu gibi onlarin yukunu yine babam cekti o destek oldu bize.Cocuklarla rahat gelin gidin yollarda perisan oluyorsunuz dedi
her neyse iste. Birde bunlarin tarafindan bize es kaza kim gelse hep anam babam agirladi ben calistigim icin esim mahcup olmasin diye..
Bunlarin baslarina iyi kotu hayirli ne gelse hep aradim defalarca.
gelelim asil meseleye
4 ay once babami canimi kaybettim koronadan. Gorumcelerim kaynanam 7 8 gun sonra arayip bassagligi diledier 1 kere ve baska hic ama hic aramadilar. Koronodan dolayi gelmediler de ki zaten gelmezlerdi de. Gorumcemin kayinpederinin cenazesine kadar ailem katildi farkli sehirlerdeyiz bu arada.
ben de esim aileme cok cok iyi oldugu icin hic sikinti cikarmadim yapmam gerekeni hep yaptim.
bugun esimi arayip yarin 2 saatligine geleceklerini soylemisler
bir yerden gelirken mi ugrayacaklar yoksa eniste gelirken kaynana da hazir araba var bariii bi gidelim mi dediler bilmiyorum. Allah sahit ki ilk defa boyle birsey yaptim ve esime kesinlikle istemedigimi soyledim. Babami yok sayan herkesi cikardim hayatimdan
Arayip musait olmadigimizi soyle dedim cok ustine gittim cok zor durumda biraktim onu ama aramis seher yildizi istemiyor demis yalan olmazsa. Hayatimda asla yapmadigim bisey oldugu icin vicdanen cok rahatsizim ama elimde degil cok ofkeliyim. Misafir hep kiymetlidir hele esim bunu hic haketmedi.
Esimle ailem cok fazla iyiler 15 senedir anali babali yetim gibi oldugu icin benim babam babalik yapti ona . Onu uzdugum icin de vicdanim rahat degil ama yok sayilmaktan yoruldum. Cok detay var ama konu cok uzuyor. Yanlis mi yapmisim.

Mesele esimin ailesi

2005 senesinden beri gelinleriyim. Hicbir zaman aile olmayi beceremedik. 3 sene nisanli kaldim esim askerdi 1 kere kapimizi calmadilar ,bu kiz bizim serefimiz laf soz duymasin bizim yuzumuzden demediler. Genel hatlariyla daha isimizi gucumuzu bulamamisken arimiz serefimiz var deyip dugun tarihi alip biz isten sonra dediginiz halde dugun isteyip hicbir sey yapmadilar. Soz verdikleri takilar olsun esya olsun ev kiralamak olsun hepsini gectim allahin bi nisam elbisesi kina elbisesi bile almadan dugun yaptilar herseyimizi babam yapti sayilir.

Yapmak zorundalar mi hayir ama okuldan sonra isimizi bulamadan dugun isteyip herseyi biz yapacagiz deyip o kadar israr kiyamete karsi dugun isterlere elini tasin altina koyacaklardi. Isin ozu 15 senedir bana hicbir analiklari babaliklari olmadi. Her sene ben gidersem akraba oluruz ben ararsam gorusuruz. Bunun yaninda asla kavga dovusumuz de hic ama hic olmadi. Yanyanayken kuzu sarmasi evlerinden cikinca el olduk. Evime kp bilmez kaynana 5 6 kere anca gelmistir. Ne dogumlarimda ne cocugumun ameliyatinda ne sunnetimizde ne kizimin kolu kirildiginda yani kisacasi olmalari gereken hicbir yerde olmadilar. Mutlulugumuzu sevincimizi hic paylasmadilar yetmedi 4 sens once kp zorla israr kiyamet yeminler ederek gununu dahi soyleyerek para verecegini, esimin araba bulmasini bize araba alacagini soyleyip ki cook cook israr etti bize kredi cektirip evimizin kredi borcu varken ben tam da issiz kalmisken hamileyken sanki bize zorla kredi cektiren o degilmis gibi cizdim oynamiyorum deyip bize birakti borcu. Dugunde oldugu gibi onlarin yukunu yine babam cekti o destek oldu bize.Cocuklarla rahat gelin gidin yollarda perisan oluyorsunuz dedi
her neyse iste. Birde bunlarin tarafindan bize es kaza kim gelse hep anam babam agirladi ben calistigim icin esim mahcup olmasin diye..
gelelim asil meseleye

4 ay once babami canimi kaybettim koronadan. Gorumcelerim kaynanam 7 8 gun sonra arayip bassagligi diledier 1 kere ve baska hic ama hic aramadilar. Koronodan dolayi gelmediler de ki zaten gelmezlerdi de. Gorumcemin kayinpederinin cenazesine kadar ailem katildi farkli sehirlerdeyiz bu arada.
ben de esim aileme cok cok iyi oldugu icin hic sikinti cikarmadim yapmam gerekeni hep yaptim.

bir yerden gelirken mi ugrayacaklar yoksa eniste gelirken kaynana da hazir araba var bariii bi gidelim mi dediler bilmiyorum. Allah sahit ki ilk defa boyle birsey yaptim ve esime kesinlikle istemedigimi soyledim. Babami yok sayan herkesi cikardim hayatimdan
Arayip musait olmadigimizi soyle dedim cok ustine gittim cok zor durumda biraktim onu ama aramis seher yildizi istemiyor demis yalan olmazsa. Hayatimda asla yapmadigim bisey oldugu icin vicdanen cok rahatsizim ama elimde degil cok ofkeliyim. Misafir hep kiymetlidir hele esim bunu hic haketmedi.
Esimle ailem cok fazla iyiler 15 senedir anali babali yetim gibi oldugu icin benim babam babalik yapti ona . Onu uzdugum icin de vicdanim rahat degil ama yok sayilmaktan yoruldum. Cok detay var ama konu cok uzuyor. Yanlis mi yapmisim.
Belki de başın sağolsun demeye geleceklerdi.
Genel olarak güvenmemeniz gereken insanlara güvenmişsiniz hem de defalarca. Bir hatayı bir kere yaparsan hatadır ama ikinci üçüncü dördüncü artık saflık bunun adı.
İyi yapmışsınız boşverin.

Milletin arayıp da bulamadığı. Görüşmezse görüşmesinler, aramazsa aramasınlar niye bu kadar dert ediyosun bunu?

onu geçtim. Bize zorla düğün yaptırttılar, zorla araba kredisi çektirttiler ama kendileri ödemediler lafları yanlış anlama ama bana pek inandırıcı gelmiyor. Kafanıza silah dayayıp kredi çektirecek veya düğün yaptıracak halleri yok. Baktınız düğün hazırlıklarında verdikleri sözleri tutmuyolar ben bu masrafları kaldıramam deyip vazgeçebilirdiniz

Daha evlenirken hiçbir şey almayan ailenin size araba alacağını düşünmek de safça.

Son düzenleme:
Mesele esimin ailesi

gelelim asil meseleye

Yanlış yapmışsınız. eşiniz daha da yanlış yapmış.

Eşiniz iyiymiş onun hatrına 2 saat idare edilebilirmiş bence. Sonuçta her zaman gelmiyorlarmış. Eşinizin bir suçu yokken onu bunları söylemeye mecbur bırakmak biraz acımasızlık olmuş gibi geldi bana. Yaptıkları doğru değil ama krediyi size çektirip kendilerine araba aldırmamışlar ya en azından bunu yapanlar da var.

Ne kadar ısrar ederlerse etsinler, düğün zamanı en ufak birşey yapmamış aileye güvenerek, kredi çekilip araba alınır mı? Parasi olup alsa neyse, kimseye krediyle araba alması için tamam denilmez zaten.

Olan sizin babanıza olmuş, düğünü yap, arabalarının borcunu öde.

Aile eşiniz için sıkıntı olmasa sizin için sorun teşkil eden birşeyleri yokmuş. Gelip gitmiyorlar, arada sıkıntı çıkarmıyorlarmıs.
Cenazede aramışlar. Fazlasını yapacak insanlar zaten değiller belli ki.

2 saat idare edilebilirdiniz bence en azından eşiniz için.

Babamın ölüsünde yanımda bulunmayanı, normal günümde ben istemem.
Hayır efendim, idare midare de edemem, eşimin hatrına da edemem.
Acılı zamanınızda arayıp sormamışlar, şimdi kırıta kırıta misafirliğe mi gelecekler? Bir de bunlara hizmet mi edeceksiniz? Mezardakinin toprağına ağır varır, içim almaz benim şahsen.
Madem kayınpederdiler, kayınvalideydiler, niye cenazenizde yanınızda olmadılar? Gezmeye gelince mi gelinleri oldunuz?
Bundan sonra ben olsam onların cenazesine aynı şekilde davranırdım. Lince de hazırım, çok feci kinciyimdir.

yani diger konularda yakin olup sadece babanizin cenazesine tepkisiz kalmamislar ki,
o yuzden neden babami saymayani ben de saymam dediniz anlamadim, genel rutinleri bu sekildeymis.

her sekilde 2 saatligine gelecek misafir kabul edilebilirdi bence, bence yanlis yapmissiniz.

dugun zamani olan olaylar size ders olmaliydi ve araba konusundaki sozlere gulup gecmeliydiniz, orada hata sizin olmus mesela.

genel olarak ben son olayda tepki koyulacak bir sey goremedim diyeyim.

Nişanliyken evinize gelmediler diye şeref ve söz duymak ne alaka? Dugun tarihiyle seref, ar ne alaka? Garip garip durumlarda bir seref söz konusu olmuş onu hiç anlamadim.

Onun disinda evlilik sizin, siz istediginiz tarihte yapsaymissiniz kendinize gore. Bir seyleri yapip edip sonra zorladilar, israr ettiler diyince ben baskasini suçlu goremiyorum bu durumda. İnsan net olursa, kendi plani olursa baskasinin agziyla iş yapmaz, yapan da kendi suçludur.

Onun disinda herşeye cok takmişsiniz. Elalemden anne babalik beklemek gereksiz geliyor bana. Bunlari dert edecek biri varsa o da eşiniz olabilir sizde çok.
Şahsen ben de eşimin ailesini devamli aramam, sormam, evlerine gitmem. Hersey de yanimda olmalarini da beklemem. Bu sekilde gayet mutluyum ama aileni istemiyorum eve gelmesinler triplerine de girmem eşime karşi, eşinizin de evi orasi ileride siz huzursuzluk yaşarsiniz. Ayda 1 en fazla ziyaret ederiz biz biter.
Tabi bu koronada misafir kabul etmemekte gayet isabet olmuş.

Eşimi üzmemek için her türlü şeylerine göz yumdum diyip 2 saat misafirliği çok görmeni anlamadım ben açıkçası. Öncesinde yaptıkları çok daha büyük haksızlıklarmış, ses çıkarmamışsın. Şimdi en olmayacak yerde tavır koymuşsun. Bu tavır seni haklıyken haksız çıkaracak yok yere ve ellerine koz vermiş oldun. Ben abartılı buldum tepkinizi.

15 senedir iyi gunlerinde kotu gunlerinde olmamiz gereken her zamanda evlat olarak hep yanlarinda olduk. Ama biz hep yetim gibi herseyimizi yanliz yaptik hep yok sayildik. Oglum ameliyat oldu yoklardi gorumcemin kizi ayni ameliyatdan olacakti kv bana gidilmez mi hic gidip kizima destek olmam lazim dedi. Herseyi gectim hepsini yok saydim ama yasanabilecek en buyuk acilardan birini yasadim. Ilk defa analik babalik ya da buyukluk yapacaklardi 2 kere arayarak. Cok sey istedigimi dusunmuyorum. Evet vicdanim rahat degil ama kendime daha fazla saygisizlik edip yok saydirmak istemedim

Geline ote git dendigi icin aaa asla gorusme o kaynanayla diyen kadinlar kulubu uyelerinden hic beklemedigim cevaplar geldi. Acim cok taze ve cok ofkeliyim bi cok seye. Dedigim gibi vicdanim rahat degil ama esime karsi. Umarim bedeli agir olmaz.

her şey için sizde de suç bulabilirim ama babasını kaybetmiş birini 7 gün sonra sadece bir kere aramakla "e aramış işte" diyemem.
İnsan babasını kaybedince neler beklendiğini anlayabiliyor anca.
Babamı kaybettiğimde beni aramış, sadece arayarak bile desteklerini esirgemeyen herkes başımın tacı bundan böyle, ay aramazsak ayıp olur diyip bir hafta sonra üstün körü arayan insan ise bundan sonra cenazeme bile gelmesin. O kadar netim.

onu bekleme bunu bekleme, kusura bakmasınlar ben onu bunu beklemiyceksem onlar da benden 2 saatlik bile hizmet beklemesinler. Gitsin restoranda görsün çocuğunu ille görecekse!

15 senedir iyi gunlerinde kotu gunlerinde olmamiz gereken her zamanda evlat olarak hep yanlarinda olduk. Ama biz hep yetim gibi herseyimizi yanliz yaptik hep yok sayildik. Oglum ameliyat oldu yoklardi gorumcemin kizi ayni ameliyatdan olacakti kv bana gidilmez mi hic gidip kizima destek olmam lazim dedi. Herseyi gectim hepsini yok saydim ama yasanabilecek en buyuk acilardan birini yasadim. Ilk defa analik babalik ya da buyukluk yapacaklardi 2 kere arayarak. Cok sey istedigimi dusunmuyorum. Evet vicdanim rahat degil ama kendime daha fazla saygisizlik edip yok saydirmak istemedim
Ben haksız olduğunuzu düşünmüyorum.
Düğün, nişan, kredi vs. neyse ama ameliyattır, cenazedir, el bile arayıp soruyor ya. Kayın aile olarak biraz ilgilenebilirlerdi.
Şimdi gelip ne yapacaklar? Ayaklarına hizmet bekleyip dedikodu yapıp yiyip içip gidecekler. O da hiç lazım değil.

Eşin belki üzülmüştür anladığım kadarıyla iyi bir adam. Senin ailenle de arasını iyi tutuyor bu biraz karşılıklı sonuçta senin ailende onu evlat olarak görmüş. diğer meseleye gelince çok haklısın. evet belki covid nedeniyle sana ilk etapta gelmemiş olabilirler ama 7-8 gün sonra aramak nedir baban vefat edeli 3 ay olmuş daha yeni mi akılları başına gelmiş. zaten çok ciddi bi acı yaşamışsın Allah babacığına rahmet eylesin. Kötü gününde yanında olmayanlar için kendini hiç üzme

Koştur koştur erken mi evlendiniz? 3 sene nişanlı kalmışsınız, evleneceğiniz belli, yine de ailelerden destek beklemişsiniz.
baktınız yapmıyorlar dugunu, siz de yapmasaydınız. Dugun şart degil ki evli olmak için.
E bunca şeyde sizi yalnız bırakan insanların size araba alacağına inanmanız hepten saçmalık.
evet eş ailesi sorumsuz olabilir, ama siz de her seferinde aynı hataya düşmüşsünüz.
Corona zamanı cenazeye gelmemelerini ben garipsemedim. Otobüsle gelecek olsalar size de onlara da risk.
mıç mıç bir ilişkiniz olacağına, böyle hayatınızda olmamaları daha iyi.
ve anladığım kadarıyla kendi ailenizin yakınında yaşıyorsunuz onların size yakın olması ve daha çok destek olması normal olan.
2 saat gelecek olan eşinizin annesini kabul etmemeniz bence olmamış. Eşiniz hatrına idare edilirdi 2 saat.
Sorun sizin beklentileriniz. Olmayacak insanlardan olmayacak şeyler beklemezseniz uzulmezsiniz.

Babamın ölüsünde yanımda bulunmayanı, normal günümde ben istemem.
Hayır efendim, idare midare de edemem, eşimin hatrına da edemem.
Acılı zamanınızda arayıp sormamışlar, şimdi kırıta kırıta misafirliğe mi gelecekler? Bir de bunlara hizmet mi edeceksiniz? Mezardakinin toprağına ağır varır, içim almaz benim şahsen.
Madem kayınpederdiler, kayınvalideydiler, niye cenazenizde yanınızda olmadılar? Gezmeye gelince mi gelinleri oldunuz?
Bundan sonra ben olsam onların cenazesine aynı şekilde davranırdım. Lince de hazırım, çok feci kinciyimdir.

cenazeye gelince korona var afedersin bi yerlerini gezdirmeye gelince korona yok çünkü...

cenazeye gelince korona var afedersin bi yerlerini gezdirmeye gelince korona yok çünkü...
Maya hanımcım, gelmesinler, tamam korona var. Ama insan uzaktan da destek olabilirdi. Arar sorar, destek olurdu. Oğullarına hiç sordular mı mesela, oğlum orada cenaze kaldırdınız, bir şeye ihtiyacınız var mı diye? Sanmıyorum.
Adam üstünden kaç gün geçtikten sonra bir kere arama lütfunu göstermişler. Yapmayın ama kızlar, ölüm bu yani. Eşimin ailesinden bunu da mı bekleyemeyeceğim? Tamam bunu da yapmayacaklarsa, ben de onları sayıp da evimde ağırlamam. Onlar da benden bunu beklemesinler madem.

Son düzenleme:
X