Siz olsanız söyler miydiniz ?

MorAnka

Guru
Pro Üye
24 Aralık 2007
4.473
9.152
Düzenli dr kontrolüne gidiyorlardır zaten, sorun olsa bilirlerdi.
Ayrıca ilk çocuk değilmiş, tecrübeliler yani
Ben olsam söylemezdim birşey.
Anne olarak sizden önce o şüphelenir, anlar ona göre önlem veya tedavi için çare arar
Belkide tedavi sürecindeler, bilemessiniz
Kardeşiniz niye size herşeyini anlatsın. Karı-koca arasında özelleri yokmu, siz neden herşeyin içinde olduğunuzu veya olmanız gerektiğini düşünüyorsunuz?
Kardeşe anlatılacak şeyler var ve aile içinde kalması gerekenler var.

Lalayecococambo

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
1 Ekim 2021
21
-18
28
Merhaba cağnım kk kadınları 💕
Hemen konuya girip, en kısa şekilde anlatacağım. Kardeşimin 2 tane evladı var. Büyük olan 6 yaşında, küçük olan 3 olacak inşallah. Küçük olanı asla konuşamıyor , ismine tepki bazen veriyor ve en önemlisi de komutları algılayamıyor. Sürekli zıplıyor ve koşuyor. En basit kelime olan anne, baba,dede falan hiç birisini söyleyemiyor. Ben bu zamana kadar yakında söyler , komutları algılar falan diyordum ama geçen hafta arkadaşlarımın yaşıt çocuklarını görünce anladım ki bir tuhaflık var.
Daha 2 gün evvel bir aradaydık, kardeşimin çocuklarda geldi ve ufak olan abartmıyorum tam 2 saat boyunca sadece ona ‘yapma, olmaz’ dedim diye ağladı.
Bende bunun üzerine araştırmaya başladım. Ve acaba otizm belirtileri mi diye düşünmeye başladım. Hatta çok iyi pedagoglar buldum.
Şimdi size soruyorum siz olsanız kardeşinizi arayıp böyle bir şey söyler misiniz ?
Not: Annesi asla çocuklarına dur demeyen, yok demeyen bir kadın. Mesela şu an bunu alamam param yok demez, çocuklar ezik olurmuş. Hayır demez hırçınlaşırlarmış.
Büyük çocuğu asla böyle değildi.

Hep anneler suçlu, gelinler pis kaka. Sizden daha iyi bir insan ve annedir o kadın. Üzerinize vazife olmayan işlere karışmayın

Ervaikra

La Yukellifullah 🍃
Kayıtlı Üye
24 Nisan 2020
371
765
29
Merhaba cağnım kk kadınları 💕
Hemen konuya girip, en kısa şekilde anlatacağım. Kardeşimin 2 tane evladı var. Büyük olan 6 yaşında, küçük olan 3 olacak inşallah. Küçük olanı asla konuşamıyor , ismine tepki bazen veriyor ve en önemlisi de komutları algılayamıyor. Sürekli zıplıyor ve koşuyor. En basit kelime olan anne, baba,dede falan hiç birisini söyleyemiyor. Ben bu zamana kadar yakında söyler , komutları algılar falan diyordum ama geçen hafta arkadaşlarımın yaşıt çocuklarını görünce anladım ki bir tuhaflık var.
Daha 2 gün evvel bir aradaydık, kardeşimin çocuklarda geldi ve ufak olan abartmıyorum tam 2 saat boyunca sadece ona ‘yapma, olmaz’ dedim diye ağladı.
Bende bunun üzerine araştırmaya başladım. Ve acaba otizm belirtileri mi diye düşünmeye başladım. Hatta çok iyi pedagoglar buldum.
Şimdi size soruyorum siz olsanız kardeşinizi arayıp böyle bir şey söyler misiniz ?
Not: Annesi asla çocuklarına dur demeyen, yok demeyen bir kadın. Mesela şu an bunu alamam param yok demez, çocuklar ezik olurmuş. Hayır demez hırçınlaşırlarmış.
Büyük çocuğu asla böyle değildi.
Eltimin oğlu 5 yaşında konuştu anne baba demeye de 4 te başladı cümle falan kuramazdı ve böyle fena bir çocuk görmedim ben atlamak zıplamak çığlık laf anlamamak anlattığınızdan beter. Tabi eltim 4 yaşından sonra doktordan doktora koştu ve sonunda gel rapor çıkarcaz rehabilitasyona gidecek dediler götürmedi normal ana sınıfına gitti öylede dili açıldı cümle kurmaya başladı şuan 2.sınıf normal konuşuyor derslerini yapıyor demem o ki doktora mutlaka götürün ama biraz da emek harcamak lazım konuşmaya yardımcı kartlar sürekli göz temasıyla kelime öğretme konuşmaya yardımcı aktiviteler. Dediğiniz doğru da olabilir ama hiç sıkıntı olmadan konuşmayan zamanla konuşan çocuk da var bizde ki örnek gibi

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 304 gün geçti.

giggles

Shady's back.🥴
Kayıtlı Üye
30 Mayıs 2020
8.961
36.855
Ben olsam söylemezdim sanırım
Daha doğrusu söyleyemezdim
Öyle çok anlayışla karşılanacağınızı sanmıyorum
Zaten aranızda iyi değilmiş
Direkt çocuğuma bunu nasıl yakıştırır muamelesi göreceksiniz

Yetiştirme tarzından olabilie, bazı çocuklar konuşmadığı için daha hırçın oluyor ondan olabilie
ama bir doktora gidiyorlardır herhalde
Gelişimi açısından doktoru da takip ediyordur

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 16-12-2021

Hamileliğimin 32. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 60 gün kaldı.

Bebeğinizin gözünün renkli kısmı(iris), ışığın yoğunluğuna göre tepki vermeye başladı. Loş ışıkta açılıyor veya parlak ışıkta kapanıyor. Bu hareketler otomatik olarak yapılır ve pupiller refleks denir. Eğer yaşadığınız kasılmalar ile ilgili endişeler yaşıyorsanız doktorunuza başvurunuz. Eğer bebeğiniz erkek ise testisleri testis torbasına inmiş olabilir.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 1780 gr. - Yaklaşık boyu : 42.4 cm. (Baştan Topuğa)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

bubendegilim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Mayıs 2021
1.535
4.382
Ay
Ben olsam söylemezdim sanırım
Daha doğrusu söyleyemezdim
Öyle çok anlayışla karşılanacağınızı sanmıyorum
Zaten aranızda iyi değilmiş
Direkt çocuğuma bunu nasıl yakıştırır muamelesi göreceksiniz

Yetiştirme tarzından olabilie, bazı çocuklar konuşmadığı için daha hırçın oluyor ondan olabilie
ama bir doktora gidiyorlardır herhalde
Gelişimi açısından doktoru da takip ediyordur
Ay bu konuyu güncellememişim. Söyledim kardeşime, kendisi bunun farkında olduklarını ve doktora gittiklerini söyledi.
Zaten eşi çok gergin şu sıra ve bu büyük bir sorun olmuş onun içinde.
Kardeşim teşekkür etti ve bana eğer biliyorsan iyi bir uzman önerir misin dedi. Bende bilmediğimi ve kendilerinin daha iyi bileceğini söyledim.
Bu hafta sanırım bir oyun terapisti ile görüşecekler.

Zeha1

Üye
Kayıtlı Üye
29 Aralık 2020
440
245
Ne guzel kimseye soylemeden ona soylemen onunda iyi karsilamasi ne guzel birbirinizi kirmadan birbirinizin iyiliğini düsünerek sonucta cocuk söz konusu farketmis ailesi sende farketmissin demekki normal olmayan bir durum var tedavisini olur iyilesir insallah

Zeha1

Üye
Kayıtlı Üye
29 Aralık 2020
440
245
Siz soylemeseydiniz sayet ona normal gelebilirdi cocuk evin icinde bir aliskanlikta olabiliyor anne babanin kabullenmesi cok zor cunku en dogrusu söylemektir mesela ablam bana dedi senin gibi kabullenemedim ama aklimi kurcaladi hemen okuluda deyince artik tedavisi icin cabaladik ama ablam beni suclayarak söyledi senin gibi degil sen hasta ettin diye tv izliyor diye arada tv izliyor diye cocuk hastami olunur azcik vicdan yalnizdi cocugum arada tv acardik nerden bilelim hasta oysaki kendi oglu sabahtan aksama kadar izler problem yok benim oglum otizm cikti diye suclanir oldum oysaki benim gibi ortamimda cocuguna bu kadar duskun ilgili de yok oğlum zordu en fazla ne yapabilirdim diye dusunuyorm hastaligi o kadar ağir ki ona ragmen oglum iyi buda benim sayemde oldugunj dusunuyorum dahada iyi olacak insallah su zamanda bir ablanin yaninda olmasi lazim ama benimki benden uzakta olmayi beni suclamayi hicbir sekilde destek olmamayi tercih ediyor oysaki ona maddi manevi hep destek oldum Allaha yakin benden uzak olsun baska birsey demiyorum

Zeha1

Üye
Kayıtlı Üye
29 Aralık 2020
440
245
Ve herkese söylüyor oglumun hasta oldugunu oysaki herkesin bilmesinin iyi olmadigini söylüyordu oysaki ona kimseye söylememesini oğlumun özeli oldugunu bunun icin cok kirildim