sizce insanın evlendiği kişi..kaderi mi? yoksa kendi tercihi midir?

kişin kaderi midir? kişini kendi tercihi midir?

• Ankete Katılan
    75
  • Anket Kapalı .
hayır onu demek istemedim:)))))))))))) mesela biriyle evleniyosun dimi kaderdir diyoruz ama sen seçiyosun yine kader diyoruz ......

tabikide kadere inanıyorum ama bazışeylerde dediğim gibi bizim seçimimizle alakalı

teşek..yorum için canım

bende sana teşekkür ederim bu temiz sayfandan yer ayırdığın için:roflol::roflol::roflol:

Kendi tercihimiz olduğuna inanıyorum.
Sonuçta her ilişkideki gibi badireler atlatıyorsun
ama devam ediyorsun
karşılıklı tabii
iki taraf da zorluklara göğüs geriyor birlikte tırmanıyorlar yokuşu
bu işin garantisi de yok
şuan birlikte olmaya karar verirsin yarın ayrılırsın
insan ilişkileri zor
ve sonuç olarak bana göre irade var :nazar:

Tercih ettiğin kişi kaderindir.

Yahudi;nin biri, imtihan etmek gayesiyle Efendimizin (sav) yanına gelmiş ve elindeki yiyeceği göstererek:

-Ey İslam Peygamberi,diye sormuştu.Bu benim rızkım mıdır?

Yahudi, evet cevabını alsa elindekileri yemeyerek atacak hayır cevabında ise onu yiyerek sözde akıllılık etmiş olacaktı.

Yahudinin bu düşünceyle sorduğu soruya, Efendimiz (sav) hiç tereddüt etmeden cevap verdi:

-Yersen rızkındır.

Buna benzettim bu soruyu ben,tercih ettiğin kişiyle evlenirsen kaderindir.Allah kaderi sonsuz bilendir,O zaten biliyor,ama sen bilmiyorsun,o yüzden tercih ettiğin durumlar senin kaderini oluşturuyor.

Son düzenleme:
Kendi tercihimiz olduğuna inanıyorum.
Sonuçta her ilişkideki gibi badireler atlatıyorsun
ama devam ediyorsun
karşılıklı tabii
iki taraf da zorluklara göğüs geriyor birlikte tırmanıyorlar yokuşu
bu işin garantisi de yok
şuan birlikte olmaya karar verirsin yarın ayrılırsın
insan ilişkileri zor
ve sonuç olarak bana göre irade var :nazar:

vereliniortak

teşekkürler kıslar yorumlar içina.s.

Yahudi;nin biri, imtihan etmek gayesiyle Efendimizin (sav) yanına gelmiş ve elindeki yiyeceği göstererek:

-Ey İslam Peygamberi,diye sormuştu.Bu benim rızkım mıdır?

Yahudi, evet cevabını alsa elindekileri yemeyerek atacak hayır cevabında ise onu yiyerek sözde akıllılık etmiş olacaktı.

Yahudinin bu düşünceyle sorduğu soruya, Efendimiz (sav) hiç tereddüt etmeden cevap verdi:

-Yersen rızkındır.

Buna benzettim bu soruyu ben,tercih ettiğin kişiyle evlenirsen kaderindir.Allah kaderi sonsuz bilendir,O zaten biliyor,ama sen bilmiyorsun,o yüzden tercih ettiğin durumlar senin kaderini oluşturuyor.

tercih ettiğin kaderindir diyorsun heCADIARZU

kızlar kişi dua ile herşeyi değiştirebilirmiş fakat evleneceği insanı değiştiremezmiş ..hatta peygam efendimiz bir gence diyorki "bunun için cebrail,azrail,hatta ben bile sana dua etsem evleneceğin kişi kaderinde kimse o olur ben bile sana dua etsem fayda vermez" diyor bir yerde okumuştum...gerçekten allah herkeze 1kişi yazıyor ve eninde sonunda onunla evleneceğiz

kızlar kişi dua ile herşeyi değiştirebilirmiş fakat evleneceği insanı değiştiremezmiş ..hatta peygam efendimiz bir gence diyorki "bunun için cebrail,azrail,hatta ben bile sana dua etsem evleneceğin kişi kaderinde kimse o olur ben bile sana dua etsem fayda vermez" diyor bir yerde okumuştum...gerçekten allah herkeze 1kişi yazıyor ve eninde sonunda onunla evleneceğiz

alkisalkisalkis

bilgi paylaşımın için teşekkürler canım...a.s.

alkisalkisalkis

bilgi paylaşımın için teşekkürler canım...a.s.

rica ederim canım benim....gerçekten öleymiş ama bazen üzülüyorum bu duruma sevdiğimle evlenebilmek için çok dua ediyorum aklıma geliyorki ya kaderim sen değilsen boşa mı dua ediyorum acaba diye düşünüyorum ama allah büyük

rica ederim canım benim....gerçekten öleymiş ama bazen üzülüyorum bu duruma sevdiğimle evlenebilmek için çok dua ediyorum aklıma geliyorki ya kaderim sen değilsen boşa mı dua ediyorum acaba diye düşünüyorum ama allah büyük

işte canım öyle dua etmemek gerekirmiş..
benim için ne hayrılıysa onu ver demek gerekirmiş..
insallah herşey gönlünce olur..boshayallersmile

Son düzenleme:
canım bilmiyorum öle dua etsekte zaten illaki kaderimizi yaşıoz bu konuda dua değiştirmiormuş zaten evleneceğin kişiyi..amin cnm sende öle

Kader, Allah'ın olmuş ve olacak her şeyi bilmesidir. Bu açıdan insanların iradesini ilgilendiren konularda insan iradesine bırakılmıştır.

Kaderi ikiye ayırabiliriz: ızdırari kader, ihtiyari kader.

"ızdırari kader"de bizim hiçbir tesirimiz yok. O, tamamen irademiz dışında yazılmış. Dünyaya geleceğimiz yer, annemiz, babamız, şeklimiz, kabiliyetlerimiz ızdırari kaderimizin konusu. Bunlara kendimiz karar veremeyiz. Bu nevi kaderimizden dolayı mesuliyetimiz de yok.

İkinci kısım kader ise, irademize bağlıdır. Biz neye karar vereceksek ve ne yapacaksak, Allah ezeli ilmiyle bilmiş, öyle takdir etmiştir. Sizin sorduğunuz soruda bu alanda müzakere edilmektedir. Yani siz bir aday tipi belirliyorsunuz ve arıyorsunuz. Allah’ta sizin istediğiniz vasıflara sahip birkaç kişiyi önünüze çıkarıyor. Sizde bunlardan birini iradenizle beğenip kabul ediyorsunuz. Alah’ın alacağınız eşin kim olduğunu ezelde bilmesi kader, fakat sizin iradenizle seçmeniz cüz’i irade dediğimiz insanın sorumluluk sınırlarıdır.

Evlilik de irademize bağlı olan ihtiyari kader kısmındandır. Yani insan kimi ister, kimle evlenirse o kaderi olur.

Kader, Allah'ın olmuş ve olacak her şeyi bilmesidir. Bu açıdan insanların iradesini ilgilendiren konularda insan iradesine bırakılmıştır.

Kaderi ikiye ayırabiliriz: ızdırari kader, ihtiyari kader.

"ızdırari kader"de bizim hiçbir tesirimiz yok. O, tamamen irademiz dışında yazılmış. Dünyaya geleceğimiz yer, annemiz, babamız, şeklimiz, kabiliyetlerimiz ızdırari kaderimizin konusu. Bunlara kendimiz karar veremeyiz. Bu nevi kaderimizden dolayı mesuliyetimiz de yok.

İkinci kısım kader ise, irademize bağlıdır. Biz neye karar vereceksek ve ne yapacaksak, Allah ezeli ilmiyle bilmiş, öyle takdir etmiştir. Sizin sorduğunuz soruda bu alanda müzakere edilmektedir. Yani siz bir aday tipi belirliyorsunuz ve arıyorsunuz. Allah’ta sizin istediğiniz vasıflara sahip birkaç kişiyi önünüze çıkarıyor. Sizde bunlardan birini iradenizle beğenip kabul ediyorsunuz. Alah’ın alacağınız eşin kim olduğunu ezelde bilmesi kader, fakat sizin iradenizle seçmeniz cüz’i irade dediğimiz insanın sorumluluk sınırlarıdır.

Evlilik de irademize bağlı olan ihtiyari kader kısmındandır. Yani insan kimi ister, kimle evlenirse o kaderi olur.

a.s.a.s.a.s.vermiş oldugun bilgiler için çok mersi.canım

İnternette ''evlenilcek kişi kader midir'' diye yazarsanız ,bir sürü sitede ,dinen geniş biçimde bu konuya cevap veriliyor,araştırın isterseniz.

tatlım çok sagol....benim istediğim insanların agzından duymak....yaşam tecrübeleri vs.

X