Sizce kaynamlar art niyetli mi?

Kızlar evleneli bir yıl oldu. Eşim iki kardeş. Küçük kardeşi bizden bir yık önce evlendi. Ailesi küçüğün üstüne daha çok düşüyor. Evlendiğinde düğün çıkışı çocukların başına birşey gelir yolda diye evin kapısına kadar gidip bıraktılar. Fakat ben evlendiğimde kimse yolculamadı bizi, gariban gibi sokağa tek giriş yaptık eşimle arabamızla, tek başıma gelinliği sürüye sürüye 5.kata çıktım eşimin elleri dolu. Virüsten dolayı yemeğe çıkamıyoruz bir Allah’ın kuluda şu çocuklara yemek yapayım kocayayım evlerinde yesinler yok. Aç şekilde hemen üstümü değiştirdik o yorgunlukla market alış verişine gittik. Kaynanalar evlenileceğim zaman bile bir şey isteyeceğim hiç arayıp bir istediğin var mı demedi ki durumları çok iyi bu arada. Ve ben gelinliğin üstüne bir kolye isterdim gelinlikle uyun sağlasın güzel dursun diye ama gönülsüz olduklarını hissettiğim için tenezzül etmedim ama içimde kaldı gelinliğimle bıynum boş takısız geçti düğünüm. Eşimde alamadı çünkü bayağı boş yaparak girdik bu işe. Neyse gecen günde kaynanam eltim doğum yaptığı İçin 20 grm bilezik aldım. Sen doğur sana da alayım. Çocuk olmazsa ya da ölürsem de o zamana kadar yapacak bir şey yok diyor. Lafa bak ya…. Yani bebeğim olmazsa bana bilezik yok. İnsan derdi kızım çocuğun olmazsa ilerde haksızlık olmasın sanada alırım demesini isterdim. Sonuçta 20grm bilezikte basit bir hediye değil. Ve benim çocuğum olmazsa ben tü kaka mıyım yani. Anlayacağım sürekli bir ayrım acayip miğdem bulanıyor benim. Ben mi kuruntu yapıp abartıyorum bana bir şey söyleyim ben ne yapayım ya 😞 ben kimsenin malına tenezzül etmem ama ayrımcılık insanı üzüyor. Ve anlatmadığım daha çok şey. Onlar gelince et biZ gidince tavuk yapar kaynanam mesela. Bundan bile verdiği değer belli. En küçük şey dikkatimi çekiyor artık. Eşimde kimseye ihtiyacımız yok boşver diyor takmıyor. Boşver boşver insan bunlara sürekli nasıl şahit olur ki bir yere kadar. Gelin oldum ama kendimi hiç değerli hissetmedim herkes kendi halindeydi kendi kendine mücadele verdim. Şuan bebek için tedavi görüyorum ve bunu kimseye söyleyemiyorum düşün yardıyacaklar sürekli laf söyleyecekler diye bu konu da bile tel başıma savaşıyorum. Bir manevi destek verenim yok. Zaten benim ailem yok, eşimin ailesinin bu şekilde olması beni iyice yanlızlaştırdı. Ama güçlü olmaya çalışıyorum
çok gereksiz şeyleri kafaya takıyorsunuz, bu şekilde hayat devam etmez , bizede düğünden sonra yemek hazırlayan olmadı, yada ne biliyim gelinliğinde tak diye kolye alan olmadı, insanların evine gidince bana verdikleri değeri yaptıklrı yemekle ölçmüyorum, hamileyim şuanda kayınpederim kaynanam bana bilezik taksın diye aklımın ucundan bile geçmez ben bu çocuğu millet birşeyler yapsın taksın diye doğurmuyorum, beklentinizi daha az tutun daha az üzülün, daha az görüşün

Kızlar evleneli bir yıl oldu. Eşim iki kardeş. Küçük kardeşi bizden bir yık önce evlendi. Ailesi küçüğün üstüne daha çok düşüyor. Evlendiğinde düğün çıkışı çocukların başına birşey gelir yolda diye evin kapısına kadar gidip bıraktılar. Fakat ben evlendiğimde kimse yolculamadı bizi, gariban gibi sokağa tek giriş yaptık eşimle arabamızla, tek başıma gelinliği sürüye sürüye 5.kata çıktım eşimin elleri dolu. Virüsten dolayı yemeğe çıkamıyoruz bir Allah’ın kuluda şu çocuklara yemek yapayım kocayayım evlerinde yesinler yok. Aç şekilde hemen üstümü değiştirdik o yorgunlukla market alış verişine gittik. Kaynanalar evlenileceğim zaman bile bir şey isteyeceğim hiç arayıp bir istediğin var mı demedi ki durumları çok iyi bu arada. Ve ben gelinliğin üstüne bir kolye isterdim gelinlikle uyun sağlasın güzel dursun diye ama gönülsüz olduklarını hissettiğim için tenezzül etmedim ama içimde kaldı gelinliğimle bıynum boş takısız geçti düğünüm. Eşimde alamadı çünkü bayağı boş yaparak girdik bu işe. Neyse gecen günde kaynanam eltim doğum yaptığı İçin 20 grm bilezik aldım. Sen doğur sana da alayım. Çocuk olmazsa ya da ölürsem de o zamana kadar yapacak bir şey yok diyor. Lafa bak ya…. Yani bebeğim olmazsa bana bilezik yok. İnsan derdi kızım çocuğun olmazsa ilerde haksızlık olmasın sanada alırım demesini isterdim. Sonuçta 20grm bilezikte basit bir hediye değil. Ve benim çocuğum olmazsa ben tü kaka mıyım yani. Anlayacağım sürekli bir ayrım acayip miğdem bulanıyor benim. Ben mi kuruntu yapıp abartıyorum bana bir şey söyleyim ben ne yapayım ya 😞 ben kimsenin malına tenezzül etmem ama ayrımcılık insanı üzüyor. Ve anlatmadığım daha çok şey. Onlar gelince et biZ gidince tavuk yapar kaynanam mesela. Bundan bile verdiği değer belli. En küçük şey dikkatimi çekiyor artık. Eşimde kimseye ihtiyacımız yok boşver diyor takmıyor. Boşver boşver insan bunlara sürekli nasıl şahit olur ki bir yere kadar. Gelin oldum ama kendimi hiç değerli hissetmedim herkes kendi halindeydi kendi kendine mücadele verdim. Şuan bebek için tedavi görüyorum ve bunu kimseye söyleyemiyorum düşün yardıyacaklar sürekli laf söyleyecekler diye bu konu da bile tel başıma savaşıyorum. Bir manevi destek verenim yok. Zaten benim ailem yok, eşimin ailesinin bu şekilde olması beni iyice yanlızlaştırdı. Ama güçlü olmaya çalışıyorum
Kusura bakmayın da kimsenin birşeyine tenezzül etmem deyip deyip şunu yapmadılar, bunu yapmadılar diyorsunuz... Yapmak zorunda değiller.. Eşinizle sırf onların durumları çok iyi diye, yemektir, kolyedir, bileziktir bunlar yapılsın diye evlenmediniz diye tahmin ediyorum. Bi zahmet evlenmişsiniz alışverişinizi de kendiniz yapın canım. Boynunuz dolsun istediyseniz eşinizin durumu el verdiği kadar bir inci kolye bile aldırabilirdiniz. Fikrimce çok abartıyorsunuz durumları.. Kayınvalideniz sende doğur sana da alayım demiş haksızlık bir durum göremedim ortada.. Allah nasip ederse bir evladınız olursa takar zaten. Annesi ölürse de ki bu daha önemli bir durum.. Eşinize dersiniz doğurduğum için bilezik isterim. Eltime takmışlardı falan.. Aslında sorun eşinizin ailesi değil de bir eltinizin olması gibi geldi bana.. O olmasa bu tarz triplere girmeyecektiniz muhtemelen. Bırakın şu kıyas olayını mutluluğunuza bakın. Kocanıza yansıtırsınız mutsuz olursunuz.

Siz olayı anlamamışsınız. Ben bir tarafa yapılıp bir tarafa yapılmaması durumdan bahsettim. Kimsenin malımda değil gözüm. Eşinizin kardeşinin üstüne düşüp sizi çok tınlamamaları gibi bir durum içinde paşaydınız eminim sizde sorgulardınız
boş verin. yerinizde olsam ilk başta üzülürdüm yalan değil. ama sonra derdim ki benim param değil, onların parası ve istediğine veriyor istediğine vermiyorlar beni ırgalamaz. ileride hastalık kaza bela durumunda da yaptıklarını hatırlatır çekilirdim köşeme. hiç muhatap olmayın hiçbiriyle. boş yere kendinizi yıpratıyorsunuz, eşinizi de yoruyorsunuz. yeni evliymişsiniz bunları düşünmeyin, takılın eğlenin.

kayınvalide densiz canım orası kesin, ben sizin yapabileceklerinizi söyledim sadece.
yani birine hediye verirken böyle saçma sapan konuşmak inanın aklıma gelmez, bence de inşallah sana da nasip olur vs demesi güzel ve yerinde olurdu. Ama yapmıyorlar ne yapacaksınız ki?

Yapabileceğiniz bir şey
Ne kadar çok verirlerse o kadar beklenti içine girerler boşver gerçekten hiç bunlara takılma eltine taktıysa yaptıysa kayınvalidenin ondan beklentisi daha fazla olur azıcık aşım kaygısız başımm misss
Doğru söylüyorsunuz 🙏

Et tavuk hesabi mide bulandirici.

Sizi eve kadar getirmemeleri bence cok daha iyi.
Alisverisinizi yapmayip dugunden sonra markete gitmek sizin hataniz. Oldu madem bi pizza söyleseydiniz dugunden market gercekten degisik.

2 gelinim olsa biri dogum yapsa ikisine de bilezik takmam. Dogmamis bebege hediye hic gormedim duymadim hani aklima gelmez ben de yapmam. Burda ya cocuk olmazsa bana bilezik yok mu diye konuyu siz cirkin tarafa cekiyorsunuz. Kimsenin malina tenezzul etmem demissiniz ama ediyorsunuz.

Yapmayin ❤

Ne güzel işte ya benim kayın ailemde büyük eltimle çok samimilerdir benim hoşuma gidiyor dahaaa iyi olsunlar işte .Kimsezorla birşey almak zorunda değilsiniz ona göre davranın. Ne güzel sevmiyorsa sevmesin

Düğünüm otelde oldu. Sabah otele giderken kardeşim arabayla bıraktı bizi. Gece orda kaldık ertesi gün evimize giderken taksi çağırdık gittik. Aklıma neden götürmediler ya da neden gelip almadılar gibi bir şey gelmedi. Ki sizde araba da varmış. Neden dertsiz başıma böyle saçma sapan dertler edineyim ki. Sorun bile değil böyle şeyler. Alışverişi de balayından sonra hallettik ki yurtdışından geliyorduk. Bavulları eve koyup alışverişe çıktık :)

ben yine de şeyi anlamadım
düğün sonrası markete alışverişe mi gittiniz?
gelinlikle mi gittiniz gelinliği çıkartıp mı gittiniz
gelinliği çıkartıp gittiyseniz merdivenlerden neyi sürünüz, ya da gelinlikle mi markete gittiniz?
-bu arada gelinlikle markete gitmek çok fantastik olurdu bence-
o kısmı gerçekten anlamadım.

Ya bu gelin olunca kendimi değerli hissetmedim mevzusunu burada öğrendim. Gelin olduğumda bana değer vermesini beklediğim tek kişi eşimdi. Onun dışındakiler değer verse ne vermese ne. Değer dediğinizde altın, takı, hediye. Bana eşimin ailesi olsa da elalemden birşey beklemek inanılmaz saçma geliyor. Bu kadar şey beklerseniz karşınızdaki kendi aileniz bile olsa hayal kırıklığı yaşarsınız, çok bariz yani.

Ne güzel işte ya benim kayın ailemde büyük eltimle çok samimilerdir benim hoşuma gidiyor dahaaa iyi olsunlar işte .Kimsezorla birşey almak zorunda değilsiniz ona göre davranın. Ne güzel sevmiyorsa sevmesin
Ayrıca bebek için tedavi gördüğünüzü kesinlikle kayın ailesine söylemeyin bu sefer daha çok sorgularlar psikolojiniz bozulur.

Ne kadar çok verirlerse o kadar beklenti içine girerler boşver gerçekten hiç bunlara takılma eltine taktıysa yaptıysa kayınvalidenin ondan beklentisi daha fazla olur azıcık aşım kaygısız başımm misss
Bu konuya en doğru cevap bu eş ailesine mesafeli olmak için fırsat. Evet eşinizin ailesi size değil belki ama iki oğlu arasında ayırımcılık yapıyor net. Ama bu sizi değil daha çok eşinizi ilgilendiren bir konu. Dertlenmesi gerek o. Sizde durum ne kadar ekmek o kadar köfte olmalı.

Düğünde iki tarafa da aynı takıyı taktıysa eşinizin ailesi bence bir adaletsizlik yok.
Yemek yapıp getirseydi de ay ilk gecemiz belki eve gelir gelmez sevisicez yemek getirme bahanesiyle rahatsız ediyorlar sanki biz bu yaşta aç kalıp ölecek miyiz diyebilirdiniz. Bunu kayinvalideniz bilemez

Diğer tarafa doğum yapınca takılan bilezik elbette size de doğum yapınca takılır. Ne manasız olur şu an takması.
O zaman eltinize de 1 yıllık evliyken durup dururken bilezik takması gerekirdi adil olan bu.

Bence sizin kayinvalidenize gıcık olasınız gelmiş ama mesele yok. Eşinizin dediği gibi kimseye ihtiyacınız yok lütfen takmayın evliliği zehir etmeyin kendinize.

Hayırlısıyla çocuğunuz olursa 20 gram bileziği kaparsiniz; torununa çeyrek takmayan kayinvalideler var bence oturun şükredin.

Hikayeniz benim birebir empati yapabileceğim kadar benim hayatımla aynı. Ve ben bunlara şükrediyorum. 1 çocuğum oldu bana da gelip taktılar bileziği tıpkı eltime taktıkları gibi. Tavır ve yardım konusunda da aynı şeyleri yaşıyorum ama kimse bana tek çöp yapmadığı için aile içime de karışamıyor

Evet kızma ihtimaliniz olamaz. Siz kimsiniz ki ? Nerden buluyorsunuz bu kızma hakkını tavrı. Rahatsız okduysan yazma! Sonuçta birileri birşeylerdrn üzülüp birşey yazmış ve acaba kuruntu mu yapıyorum diye duygularını paylaşmış. Yersiz düşünceniz ya da saçma düşünmüşsün de geç. Bu şekilde gereksiz Sert tepkilerle birşey olmazsınız anca egolarınızı tatmin edersiniz. Eğer bir kadınsanızda, kadın kadına saygılı olcak ki önce gerisi gelsin.

Benim tepkim sert degil. Realist bir bakis acisi. Ben bazi seylerin insani gereksiz yiprattigini düsünüyorum. Sahsen istedigim herseyi artik kendim alip yapiyorum, cünkü insanlara karsi beklenti icinde olmak insani mutsuzluga sürükler. Yaş aldikca sizde örenirsiniz bunu. Ben ego tatmin etmedim. Esinizin tutumu sizin evliliginiz icin daha iyi oldugunu yazdim cünkü adam kendi ailesini biliyor ve beklenti icinde olmuyor 🤷‍♀️

Verdiğiniz cevaplar çok fena. eşinize üzüldüm. sanki eğitimsiz, cahil, görgüsüz ve kezban biri yazıyor bu yazıları. halen daha yaptığınızın yanlış olduğunu anlamıyorsun çünkü mentaliteniz bu. kafa yapınızın değişmesi gerek ilk. yok bana tavuk ona et yaptılar, yok bana alışveriş yapmadılar.

Eğer evlatları arasında ayrımcılık yapıyorlarsa bundan rahatsız olmakta, tavır göstermekte eşinize düşer. Asıl cümbür cemaat eve gidilmesi bana aşırı geliyor, boş yere takılmışsınız. Kolyeye tenezzül etmemiş haliniz mi bu? E tenezzül etseymişsiniz keşke de şimdi lafını yapmazdınız. Bebek hediyesi diye takmışlar bileziği, bebeğiniz olmazsa bebek hediyesi almamaları normal. Habire tenezzül etmem yazıyorsunuz ama bütün konu bunu almadılar, şunu yapmadılar. Kayınvalideyi bilmem ama siz art niyetlisiniz, her şeyi didikleyip bozulmak için sebep bulmuşsunuz.

gene anlamadı ben🤷‍♀️
kv gelseydi 5 kat kucağında mı taşıyacaktı sizi? yada eşinizin elleri dolu olan şeyleri kv taşıyacaktıda eşiniz mi kucaklayacaktı sizi?
O kadar zorsa çıkmak eşyaları arabada bırakıp damat bey gelini kucaklayabilirdi. Sonra iner eşyaları alırdı.

gene anlamadı ben🤷‍♀️
kv gelseydi 5 kat kucağında mı taşıyacaktı sizi? yada eşinizin elleri dolu olan şeyleri kv taşıyacaktıda eşiniz mi kucaklayacaktı sizi?
5. kata çıkarken kayınvalide hadi kızım yapabilirsin diye manevi destekte de bulunabilirmiş ayıp etmiş safsdgdfg

X