Sizce ne yapmalıyım? (Komşu ve köpek)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Aynı şeyden bahsetmiyoruz ama uzun yazamayacağım. Şöyle sorayım; siz mi köpeği sahipleniyorsunuz, köpek mi sizi sahipleniyor? Siz mi köpeğe eğitim verirsiniz, köpek mi size eğitim verir? Üstünlük buradan kaynaklanıyor. "Akıl.."
Şöyle söyleyeyim o zaman ikisi de mümkün. Bu da kişilik meselesi. Köpeği eğitemeyen tasmalı köpeğin çektiği yere giden hiç mi insan görmediniz? Ayrıca kediden köpekten de öğrenecek çok şey var. Anın tadını çıkarmak, küçük şeylerden mutlu olmak en iyi köpeklerden öğrenilir. Ya da eşine değer vermeyen, sadakatten yoksun adamlar keşke köpeklerden eğitim alıp düzelse. Köpeğiniz tereddit etmeden canı pahasına sizi korurken, kimi insan bunu eşinin yapmayacağını gayet bilir. Neyse bakış açımız farklı. Tartışmak da istemiyorum. İsteyen istediğini düşünsün.

İnsanlarla ortak duvar ve merdivenlerin paylaşıldığı, çeşitli kurallara uymaya mecbur olduğunuz apartman hayatı size göre değil bu durumda. Müstakil ev seçeneklerini aaştırın derim. Ayrıca İnsanları sevmeseniz de onlara saygı duymak zorundasınız hatırlatmak istedim.
Evet etrafınızdaki herkes humanist olduğu için şehirdeler. Hayat şartlarından dolayı burda yaşıyorum. İmkanlarımı ayarlarsam zaten gidicem dağ başına. Öneri gibi sunmanıza gerek yok. Benim gibi insanların hayalidir zaten bu.

Ya ne kadar okuduğunu anlamayan insanlar var cidden şaşırıyorum sizlere . Ben komşumdan bahsettim böyle bir insan var diye . Siz öyle yapmış olabilirsiniz yatağınızda da yaptırabilirsiniz muhtemelen komşu da öyle yapıyor , bana ne ?

Beni rahatsız edecekse düşünmek zorundasınız . Kimsenin köpek kılını da hiçbir şeyini de çekmek zorunda değilim. Evde köpek bakılabilir beni ilgilendirmez . Beni engellememesi laxım bu durumun. Rahatsız etmemesi lazım. Yaşam alanına saygı diye birşey var . Ben de çok severim köpekleri kıldan vsden çekinmesem alır ben de beslerim. Ben bundan kaçınıyorsam komşunun köpeğinib kılları filan da balkonuma gelmeyecek. Eğildiğim zaman zor doğruluyorum 3 çocuğum var çalışıyorum diyorum Allahtan da mı korkunuz yok??? BEnim yardımcı kadın almaya durumum yok. Sizin vardır alıyorsunuzdur . Köpek kılları bütün çamaşırları kaplamıştı 8 aylık hamileydim 2 tane de küçük çocuğum vardı hanımefendi balkondan silkelemiş halısını ve o halimle 3 makina çamaşırı tekrardan yıkadım. Allah aşkına elinizi vicdanınıza koyun böyle hayvan sevgisi diyip zerre insan sevgisi saygısı olmaması olur mu ya? Beni düşünmeyen çocuğumu düşünsün güzel dille rica ediyorum komşum da böyle sizin gibi düşünse kesin kavga çıkardı ne demek beni ilgilendirmez ? Beslemeyin o zaman karşıdakine soruyor musunuz ? Karşıdaki diyor mu tamam ben her türlü şeye razıyım diye niye maruz bırakıyorsunuz ? Yeminle saygı kalmamış insanlarda nasıl bu hale geldik anlamak güç. Akıl fikir diliyorum sizin gibilere acilen. Yazık.
Yorumunuzu görmemişim, Allah size de akıl fikir versin.
Komşunuz halısını silkelerken bir zahmet balkonu camı kapat deseymiş, ya da sizde kapatsaymışsınız.
Saygıdan bahsederken sizde saygılı olmayı deneyin.. siz beslemiyorsunuz diye ya da komşunuz saygısız biri diye herşeyi herşeyi kıyaslayamazsınız. Pes.

Tek bir sorum var, siz bu başlığı neden açtınız? Tüm çözüm önerilerine itiraz ediyorsunuz. Zavallı köpek bütün gün ağlıyor, komşu rahat uyuyamıyor, siz ise bu başlıkta cevap yazanları kendinizin haklı olduğuna ikna edene dek yazıyorsunuz. Çözüm basit, ya köpeği yanınızda götüreceksiniz, ya birine bırakacaksınız. Bu bir tanıdık olabileceği gibi köpeklere bakan yerlerden biri olacak. En olmadı köpeğe bakıcı tutacaksınız. Taşınmanız çözüm olmaz bence hayvan yine ağlar.
Komşuyla nasıl konuşayım diye açtım. Başka birşey sormamışım zaten. Buradakilerin beni haklı yada haksız bulmaları da zerre umrumda değil o yüzden.
Ajitasyona da gerek yok. Her gün, tüm gün boyunca bağırmıyor zaten. 2 kere yalnız kaldı. 3 saat havladı yazmışım.

Komşunuz halısını silkelerken bir zahmet balkonu camı kapat deseymiş, ya da sizde kapatsaymışsınız.
Saygıdan bahsederken sizde saygılı olmayı deneyin.. siz beslemiyorsunuz diye ya da komşunuz saygısız biri diye herşeyi herşeyi kıyaslayamazsınız. Pes.
Neyse ki göz ardı ettim de, saçma sapan yorumlarınızı insanlıktan çıkışınızı görmeyeceğim yoksa ban yememe sebep olacaksınız.. Hanımefendi 1 köpek sahibi köpeği balkona bağlıyor diye bütün köpek sahiplerini elden geçirecek :KK70: istediğini söyleyecek sonra Allahtan korkunuz yok mu :)
Duyar kasanlar online .. Yazık

Evet etrafınızdaki herkes humanist olduğu için şehirdeler. Hayat şartlarından dolayı burda yaşıyorum. İmkanlarımı ayarlarsam zaten gidicem dağ başına. Öneri gibi sunmanıza gerek yok. Benim gibi insanların hayalidir zaten bu.
Hümanist olmasalar da öyleymiş gibi davranabiliyorlar saygı icabı çok şükür. Sizin gibi köpeğime saygım komşuma saygımdan fazla demenin abesle iştigal olduğunu biliyorlar.

Hümanist olmasalar da öyleymiş gibi davranabiliyorlar saygı icabı çok şükür. Sizin gibi köpeğime saygım komşuma saygımdan fazla demenin abesle iştigal olduğunu biliyorlar.
Saygı benim saygım. İster sümüklü böceğe daha çok saygı duyarım, ister ateşe, suya. Sizi ne ilgilendirir? Sizin bu yaptığınız saygısızlık işte. Ben öyle düşünüyorsam size uymasa bile saygı duymak zorundasınız. Gelmişsiniz burda abestle iştigal yazıyosunuz. Kime göre abest yani? Size mi? Siz saygı belirleme kriteri misiniz? Yazmıyorum size daha fazla.

Saygı benim saygım. İster sümüklü böceğe daha çok saygı duyarım, ister ateşe, suya. Sizi ne ilgilendirir? Sizin bu yaptığınız saygısızlık işte. Ben öyle düşünüyorsam size uymasa bile saygı duymak zorundasınız. Gelmişsiniz burda abestle iştigal yazıyosunuz. Kime göre abest yani? Size mi? Siz saygı belirleme kriteri misiniz? Yazmıyorum size daha fazla.
Saygılar. Yalnız başka insanlardan saygı görmediğinizde bu fikirlerinizden vazgeçmezsini umarım.

Çocuk olunca, aman canım gitsin dağ başına yerleşsin derdi herkes, köpek olunca bir çözüm bulun demişler.

Herkese selamlar..
Sorunu kısaca anlatmaya çalışıcam. Barınağa terk edilen, 3 yaşlarında bir köpek sahiplendik. İlk zamanlar bize çok yaklaşmıyordu ama daha sonra aramız düzeldi ve ufaklık biz evden çıktığımızda ayrılık anksiyetesi yaşamaya başladı.
Bir gün yalnız kaldığında yan komşum gelip köpek havladı tüm gün, ben uyuyamıyorum. Şikayetçiyim bu köpekten hal çaresine bakın dedi ve ondan sonra çalışmalara başladım, tabiki anında düzelen birşey değil. Az az yalnız kalabiliyor eğitimler sonucunda ama sabah ikimizinde çıkması çok strese sokuyor onu.
Bugün yine yalnız kalması gerekiyordu ve evdeki kameradan takip ettim sabah 3 saat aralıksız havladı, daha sonraki saatlerde sakinleyip arada bir kaç kez havlıyordu. Akşam eve girmemizle komşunun kapıyı çalması bir oldu. Biz gece çalışıyoruz ve uyuyamıyoruz. Köpek tüm gün havladı bu şartlarda uyunmuyor. Buna çözüm bulun dedi. Anlattık ama adam çözün deyip duruyor. Yavaş yavaş öğrenecek desek de anlamadı. Bir dahaki gelişinde (ki kesin gelecekler, 2 gün uzun süre yalnız kaldı ve 2sinde de kapıda bittiler. Köpekten şikayetçilermiş vs vs) benim çocuğum varmış ve ağlıyormuş gibi düşünün. Yapabildiğimi yapıyorum bir daha kapıya gelmeyin deyip konuşmayı bitirmek istiyorum. Eşim öyle dememem yönünde ısrarcı.
Siz olsanız ne yapardınız?
Zorunlu güncellemeler:
1. Köpek 2 gün boyunca yalnız kalmadı.
2. Köpek gün içerisinde ayda 2 kez yalnız kaldı. İlk kez kaldığında ne kadar havladığını bilmiyorum, ikinci kez kaldığında kamera takibi yaptığım için sadece 3 saat havladığını söyledim.
3. Kedi kardeşleri var evde ama sorun insanların gitmesi, terkedildiğini düşünüyor şu an.
4. Evim kapalı, bana ait bahçesi olan bir yer. Burada oturma sebebim de bahçe zaten.
5. Oturduğum semt öyle nezih bir yer değil. Her gün halı silken komşuların, bir sürü iş yerinin olduğu, 3 bahçe yanımda tavuk kümesi olan, sokak hayvanlarının bol olduğu, kentsel dönüşüm bölgesi.
6. Bebek sesine takılanlar için köpek küçük desibel olarak aynı. Kolikse vs geçtim ay içinde 2 kez yüksek sesle bir gürültü çıkarmayan çocuk var mı gün içinde? Beni şikayete gelen komşunun torunu gelince bile kaldıkları süreyi biliyorum ben çünkü çocuk ağlıyor, hopluyor, zıplıyor ve bunlar akşam oluyor. Komşu yaşlı değil bu arada erken evlendiği için torunu var. 40-50 yaş bandındalar karı koca.
7. Ben hayvandan anlamayan, eğitim bilmeyen biri değilim. Veteriner hekimim.
8. Kanunlardaki boşluğu kullanıyorsun diyenlere de şunu söylemek istiyorum. Okb sahibi bir komşunuzu her gün temizlik yapıyor diye nasıl şikayet edip evden attıramıyorsanız, anksiyete hastası bir köpeği de ayda 2 kez havladı diye attıramazsınız.

Başka güncelleme yapmama inşallah gerek kalmaz.
Sizi anlıyorum yalnız kalmaya alışması gerek o yüzden yanınızda götürmek istemiyo olabilirsiniz . Ama komşular da haklı uyku insan sağlığı için önemli uykusuz bir insan bir sarhoştan daha çok saçmalar agresif olur psikolojisi bozulur . Köpeği düşündüğünüz kadar komşunuzu da düşünmeniz ve sağlığını istemeniz gerekir bir misafirle kıyaslamayın köpeği misafir mecburi bir durum ama köpek için çözüm bulabilirsin eğitim merkezine gönderin köpeği orda eğitimi tamamlasın sürekli de gidip görün daha sonra alın yanınıza. Aklıma başka bişey gelmiyor

Yaa inanılmaz şaşırdım şu yazdığınıza
Peki bir şey sorabilir miyim? Gerçekten bu sorunun cevabını kendi içimde de cevaplandıramadım.
Bir fare de can, bir köpek de. İkisi de hayvan.
Fareleri zehirleyip öldürseler kimsenin umrunda olmaz fakat köpekler olunca iş değişiyor o da bir can deniyor. Kimse kalkıp da fare zehrine hayır demiyor. Yılan akrep Sinek böceğe filan girmeyeceğim. Kedi köpek söz konusu olunca insanla bir tutuluyor o da can deniliyor. Bu tezatlık neyden kaynaklanıyor?
Fareleri sinekleri de öldürme yanlısı değil zaten hayvanseverler. Hatta hayvanseverler diye ayırmayayım merhamet sahibi hiçbir insan hiçbir canlının öldürülmesini istemez (besin konusunu ayırıyorum ki orada da et yiyen biri olarak bazı kıstaslarım ve sınırlarım var herkesin olmalı). Etrafta kedi yaşarsa fare olmaz olan fareler de zaten sizden korkup kaçıyor zehirlemek nedir. Sinek kovucu varken sinek böcek öldürmek zalimliktir yılan akrep zaten öldürmek yasal olarak bile yasak. Kediyi köpeği her tür hayvanı da kategorik olarak insandan öncelikli tutuyorum ve gayet doğal buluyorum bunu

Yaa inanılmaz şaşırdım şu yazdığınıza
Peki bir şey sorabilir miyim? Gerçekten bu sorunun cevabını kendi içimde de cevaplandıramadım.
Bir fare de can, bir köpek de. İkisi de hayvan.
Fareleri zehirleyip öldürseler kimsenin umrunda olmaz fakat köpekler olunca iş değişiyor o da bir can deniyor. Kimse kalkıp da fare zehrine hayır demiyor. Yılan akrep Sinek böceğe filan girmeyeceğim. Kedi köpek söz konusu olunca insanla bir tutuluyor o da can deniliyor. Bu tezatlık neyden kaynaklanıyor?
Dunya da hergun savaşlar, hastalık ve kıtlık yüzünden binlerce insan can veriyor. Kaç kere savaş karşıtı eylemler yaptınız insanlar ölmesin diye? Bu onun gibi birşey. Kedi köpek "arkadas" ya da yardımcı bir konumda bizim için. Kedilerin ne etini yeriz, ne sütünü iceriz. Onları evcil yapan tek şey bizim onları sevmemiz ve hayatımıza ailemize almamız. Bu sebeple böyle. Ve inanın evinizde fare de besleseniz, kuş, köpek, kedi her neyse, o dışarıda ki tanımadığınız bir insandan elbette daha değerli olacak sizin için. Hayvanları mal, eşya kapsamından çıkartın, aile bireyimiz oluyorlar onlar.

Bir şey sormak istiyorum çok merak ettiğim için... Yukarıda bir mesajınızda yazmışsınız insanla hayvanı eşit görmek gelişmişliğin bir göstergesidir diye. Madem insanla hayvanı eşit görmek gelişmişliğin bir göstergesi, o halde şu anda dünyanın en gelişmiş ülkeleri olan Fransa, İngiltere, Almanya gibi ülkeler neden insanla hayvanı eşit tutmuyor? Neden "önce insan hakları" diye bağırıp duruyorlar? Yani bir kişi bu saydığım ülkelerden birinde insanla hayvan eşittir dese insana hakaretten ceza alır. Bir daha da yazmayacağım iyi günler.
Sahi mi?🤣🤣 ceza alırız demek. Bunu bildiğim iyi oldu.
Örnekler şahane yalnız baya düşündünüz mü bu fransa almanya ve ingiltereyi... fıkra sıralaması gibi🤣🤣

Hahaha vallahi şaka gibisiniz dememiş işte Benim de haberim yokmuş demek ki değil mi :deli: yoksa 8 aylık hamile hiçbir yere sığamayan nefes alamayan halimde 3 makina çamaşırı zevk için yıkamadım. Kıyaslama konusunu açıklamıştım ama siz söylenenleri okumuyor musunuz anlamıyor musunuz bilemedim. Neyse. Daha uzatmayalım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X