Şizofreni Hastalığı Bilgi Ve Paylaşım Alanı

Eşim paranoid şizofrendi tedavi olması için çok çabaladım ancak hastalığını kabul etmediği için tedaviyi reddetti, bunun üzerine boşanmaya karar verdim ve boşandık. Şizofreni çok zor bi hastalık. Varsa böyle tanıdıklarınız uzaklaşın düzelmiyorlar çünkü...
Neler yapıyordu mesela açabilir misiniz? Çok merak ettim çünkü benim eşimde de çok dengesizlik var acaba odamı hasta diye çok korkuyorum😒

Dr götürmeyi teklif ettiğim kabul etmedi tabi, 5 yıldır tomografi pet vs tüm tetkik muayene yapılıyor kanser sebebiyle olsa çıkardı diyor, bak böyle böyle yapıyorsun, soyluyorsus deyince hayır ben öyle birşey söylemedim veya sen yanlış anlamışsın vs inkar eder her türlü, onkoloji Dr uyuması ve biraz rahatlaması için psikiyatrik bir ilaç vermiş yeşil reçete ben deli değilim diye o ilacı icmiyor
Keşke tedavi olsaydı anneniz bazen bu gibi durumlarda zorunlu yatışlar oluyor mahkemeye başvurabilirsiniz

ben bu hastalığı atlatan biri olarak yazıyorum.atlatan diyorum çünkü literatürde bu hastalığın ömür boyu süreceği yazıyor.çevremdekilere yardım etmeye çalışıyorum ama bu hastalıkla manipüle edilmiş kişilerde yardım etmek çok zor. öncelikle kişinin kendi istemesi önemli.çünkü hastalık öncesini sağlıklı bir şekilde hatırlamıyorsunuz. ben maymunu oynadım.insanlar kaçta uyuyor kaçta uyanıyor ne zaman yemek yiyor kişisel bakımlarını ne kadar arayla yapıyorlar.lisans eğitimim olduğu için hidrolik sistem bi spor salonunda işe girdim.beden yorgunluğu gerçekten çok iyi geliyor üstelik bu dönemde düzenli ilaç kullanıyordum.sanırım 3-4 aylık antrenörlükten sonra ilaçları bıraktım.kendi spor salonumu açtım.2 ayda 1 kez doktorumla görüştüm. antidepresanlar kanser yapıyor arkadaşlar malesef bunu tecrübe ettim.9 yıldır sağlıklı bir şekilde hayatıma devam ediyorum ama bu risk altında olmadığım anlamına gelmiyor.herhangibir atak geçirdiğimde en yakın acile gidip norodol+akineton ampul vurdurmam gerektiği ve ertesi gün doktoruma ulaşmam gerektiğini bilerek yaşıyorum.ve bu benim şansım olsa gerek hastalığım boyunca ne zaman fısıltı ve tv ekranı yada sokaktaki insanların dialoglarını sanrı olarak yaşasam ilk işim acile gitmek oluyordu.ve doktor açısından gerçekten çok şanslıydım…Allah ondan razı olsun.hasta kişiler kendileri dahil herkesden korkabiliyor ve kendi dahil herkesi tehdit olarak algılayabiliyor.çayı karıştırdığı yönden tutun çay kaşığını koyduğu yöne kadar her hareket,istisnasız her hareketin bir anlamı bir içeriği var.eğer güvenlerini kazanabilirseniz ki bu çok önemli emin olun size açılacaklar ve yardımınızı kabul edecekler.yada ne zaman kötü hissetseler sizi bulacaklar.yüzlerce sayfa kitap çıkar bu konudan.Rabbim düşmanımın başına bile vermesin.varsa yakınınız şifa diliyorum

öncelikle çok geçmiş olsun.. Allah yardımcınız olsun gerçekten... ancak maalesef çok ama çok yanlış bilgiler vermişsiniz,mesela:
sanırım 3-4 aylık antrenörlükten sonra ilaçları bıraktım.
ilaçlar asla ama asla doktor izni olmadan bırakılmaz. siz iyilik halindesiniz sanarsınız ama aslında saatli bomba gibi etrafta dolaşırsınız,bir sonraki atağın ne zaman geleceğini bilemezsiniz. ayrıca şizofreni ile kendini fiziksel-zihinsel olarak oyalamanın pek ilgisi yok zira şizofreni beyindeki dopamin dengesizliğine bağlı meydana gelen bir hastalık.
antidepresanlar kanser yapıyor arkadaşlar malesef bunu tecrübe ettim.
şizofrenide kullanılan ilaçlar antidepresan değil öncelikle bunu belirteyim. antispikotikler kullanılır.

ikincisi ise antidepresanlar da antipsikotikler de kanser yapmazlar. yaptıklarına dair herhangi bir kanıt yok. o yüzden sizden ricam bilimsel temeli olmayan bilgileri bu kadar kişinin görebileceği yerlere yazmamanız.

bir diğer mevzu ise yazınızda kanser olmadığınızı söyleyip aynı zamanda kanser yaptığını tecrübe ettiğinizi söylüyorsunuz. tutarsız değil mi sizce de?

son olarak,erkek üye misiniz acaba?

bildiğim kadarıyla şizofrenler sanrılar görüyor olmayan sesler duyuyor ve olmayan şeyler görüyorlar. bipolarlarda böyle şeyler yok sadece edönem dönem farklı hisleri oluyor gabliba. ama emin değilim yine bir araştırın
Merhabalar benim annemde de sizofreni var doktorlar bu hastalık sonradan olmaz doğuştan gelir ve aniden belirti gosterir bi travma veya baska bir olay tetikleyici oluyormuş annem evi sürekli birilerinin izlediğini söylüyordu işte birilerinin eve girmeye çalıştığını söylüyordu 1 ay yatti erenkoy hastanesinde yarinda taburcu edecekler bakalım ilac tedavisiyle devam edecegiz

Merhabalar benim annemde de sizofreni var doktorlar bu hastalık sonradan olmaz doğuştan gelir ve aniden belirti gosterir bi travma veya baska bir olay tetikleyici oluyormuş annem evi sürekli birilerinin izlediğini söylüyordu işte birilerinin eve girmeye çalıştığını söylüyordu 1 ay yatti erenkoy hastanesinde yarinda taburcu edecekler bakalım ilac tedavisiyle devam edecegiz
çok geçmiş olsun inşallah şifasını bulur

ben bu hastalığı atlatan biri olarak yazıyorum.
Bu hastalığı atlatmak diye bir şey yok şunu bir kafanıza sokun artık yeter ya. Tamam iyileşmek istiyorsunuz o halde ilaçlarınızı kullanıp düzenli doktora gideceksiniz. Benimde kronik alerjim var ve eğer takip etmezsem kan değerlerimde düşüyor. Bir kere doktora gittim tamam artık kan değerlerim düşmez diyemiyorum veya alerjim geçer diyemiyorum. Ömür boyu doktora gideceğim ve sürekli ilaçlarımı kullanacağım bu kadar basit 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️
atlatan diyorum çünkü literatürde bu hastalığın ömür boyu süreceği yazıyor.
Eee yazıyor işte daha ne atlattım filan diyorsunuz. Kitapta yazıyor, doktor söylüyor siz daha mı iyi bileceksiniz?
çevremdekilere yardım etmeye çalışıyorum ama bu hastalıkla manipüle edilmiş kişilerde yardım etmek çok zor. öncelikle kişinin kendi istemesi önemli.çünkü hastalık öncesini sağlıklı bir şekilde hatırlamıyorsunuz.
👍🏻
ben maymunu oynadım.insanlar kaçta uyuyor kaçta uyanıyor ne zaman yemek yiyor kişisel bakımlarını ne kadar arayla yapıyorlar.
Bununla bir sonraki cümlelerin bağlantısı yok bunuda diyeyim. Neyse normal zaten bu şekilde olayları anlatmanız.
lisans eğitimim olduğu için hidrolik sistem bi spor salonunda işe girdim.beden yorgunluğu gerçekten çok iyi geliyor üstelik bu dönemde düzenli ilaç kullanıyordum.
Düzenli kullanılan ilaçlar ve doktor kontrollerinin yanında bu tip aktiviteler iyi gelecektir elbette.
sanırım 3-4 aylık antrenörlükten sonra ilaçları bıraktım.
İyi b.. yedin...
kendi spor salonumu açtım.2 ayda 1 kez doktorumla görüştüm.
Doktor ne kadar görüşeceksin derse o kadar görüşürsün kafana göre uyduramazsın ooofff 🤦‍♀️
antidepresanlar kanser yapıyor arkadaşlar malesef bunu tecrübe ettim.9 yıldır sağlıklı bir şekilde hayatıma devam ediyorum
Hıhı aynen inandık 🤦‍♀️. 9 yıldır sağlıklısın ve sürekli ilaç kullanmana rağmen nasıl kanser olmadıysan artık. Ha belkide kanser yapmıyordur kafandan uydurmuşsundur ne dersin???
ama bu risk altında olmadığım anlamına gelmiyor.

herhangibir atak geçirdiğimde en yakın acile gidip norodol+akineton ampul vurdurmam gerektiği ve ertesi gün doktoruma ulaşmam gerektiğini bilerek yaşıyorum.
Zaten atak geçirdiğin zaman kolundan tutar götürürler otobüse bineyim gideyim diyecek kadar bir şeylerin farkında olmazsın 🤦‍♀️. Ha birde hangi iğneyi vuracağına doktor karar verir 🤷🏻‍♀️
ve bu benim şansım olsa gerek hastalığım boyunca ne zaman fısıltı ve tv ekranı yada sokaktaki insanların dialoglarını sanrı olarak yaşasam ilk işim acile gitmek oluyordu.ve doktor açısından gerçekten çok şanslıydım…Allah ondan razı olsun.hasta kişiler kendileri dahil herkesden korkabiliyor ve kendi dahil herkesi tehdit olarak algılayabiliyor.çayı karıştırdığı yönden tutun çay kaşığını koyduğu yöne kadar her hareket,istisnasız her hareketin bir anlamı bir içeriği var.
Bu şekilde farkında olman iyi ve hemen doktora gitmen bak bunu desteklerim 👍🏻
eğer güvenlerini kazanabilirseniz ki bu çok önemli emin olun size açılacaklar ve yardımınızı kabul edecekler.
Bu biraz zorda neyse haklısın bunada bir şey diyemiyorum.
yada ne zaman kötü hissetseler sizi bulacaklar.yüzlerce sayfa kitap çıkar bu konudan.Rabbim düşmanımın başına bile vermesin.varsa yakınınız şifa diliyorum
Amin. Size de çok geçmiş olsun inşallah ömrümüz boyunca hafif geçirirsiniz rahatsızlığınızı ve sosyal, iş, ev hayatınız bundan en az düzeyde etkilenir.

çok geçmiş olsun inşallah şifasını bulur

Bense delirme korkusu ve şizofren olma korkusu var. Şimdi bu yazıyı okudum acaba şizofrenmiyim demeye başladım beni kıran üzenleri kafama çok takıyorum. Son 1 yılda bütün arkadaşlarımla aram bozuldu ( gerçi durduk yere değil dedikodular yüzünden falan) çok kilo aldım hareketsiz yaşıyorum aynalara küsüm. Bazen ağzımda acı bi tat oluyor mentollü gibi oluyor. Ağız tadı değişikliği olur yazıyor. Arada karabasan oluyorum. Doktoruma şizofreni olmuş olabilirmiyim dediğimde bana şizofren olan bi insanın bunu kabul etmeyeceğini söyledi. Anksiyete için Aile dizimi terapileri regresyon vs terapilerine gittim oralarda da yok varlık etkisi negatif enerji falan çıktı bu sefer bunları kafaya taktım anksiyetem panik atağım arttı. Sürekli kötü bişeyler olcakmış hissi var kaybetme korkum çok var öyle uyanıkken bişiler görmüyorum ama gözümde sürekli siyah bi nokta var o sayılırmı? şizofrensem şizofren olduğumu nasıl anlarım? Teşhisim yaygın anksiyete bozukluğu panik atak ve depresyon eklendi son 6 ayda. Şimdi yine şizofrenmiyim korkusu sardı :KK43:
Çok geçmiş olsun, benim annem şizofren o daha çok herkesten şüphelendiren en yakınlarına bile güvendirmeyen bir hastalık. Negatif yük hissediyorsanız ve inançlı biriyseniz Saffat süresini açıp dinlemenizi tavsiye ederim ağlasanız da rahatsız olsanız da sonuna kadar dinleyin çok rahatlatıyor. Aktardan üzerlik tohumu alıp tütsü yapabilirsiniz. Duygularınızı ve kendinizde ne olduğunu anlamak için terapi alabilirsiniz, eğer imkanınız yetmiyorsa youtube ücretsiz Mavi Oda var Tülay Kök hanımın videoları onu dinleyebilirsiniz. Rabbim acil şifalar nasip etsin 🌺

Merhabalar babam halam 2 kuzenim amcam ve babaannemde bu hastalik var belki bendede ilerde olacak bilemem ancak hayatim bu hastaliga sahip insanlarla ugrasmakla gecti size sunu soyleyebilirim sizin gibi hastaligi olan insanlardan nekadar uzak durursaniz o kadar iyi sizin icin ilaclarinizi ihmal etmeyin insanlarin skintilarini dinlemeyin ve ice atmayin siz icinize attikca ileride geriye donuk daha buyuk tepkileriniz olusur
Merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun. Size özel mesaj göndermek istedim gönderemedim. Bir arkadaşım var, bazı paylaşımları, konuşmaları şizofreni mi acaba şüphesi oluşturdu bende. Sadece fikir almak istiyorum, bu konuda ne yazık ki deneyiminiz var anladığım kadarıyla. Siz uygunsanız bana özel mesaj atabilir misiniz? Ordan iletişime geçeyim?

Bizimkiler hep cok bakimli ve kibirlidir agzindan cikani kulagi duymaz hasta oldugunu buyuk ihtimalle kabul etmeyecek zaten bazilarinda dini inanclari asirilasir bazilari olmayan varliklardan bahseder ruyasinda gordugunu inanip yanindakini bogmaya dovmeye oldurmeye calisirlar birde ailenizde zeka fazlaligi varmi acaba asiri zeki olan birileri
Evet. Bana önerdikleri çocuk da tıpatıp bunlar vardı . Raporu da vardı .Ama aslında şizofreni degılım sadece bir ihtimal dıyordu .Yalnız kalmamam lazım beynim senaryo kuruyor dıyordu .

Merhabalar babamın psikolojik sorunları var akıl hastası ne olduğunu tam bilmiyoruz bipolar ya da sizofren.Son 1 senedir paranoya başladı.Annemin evlenmeden önce sevdiği varmış görücü babamla evlenmiş.1 senedir onu taktı kafasına rüyalarına giriyormuş ve annemin onunla görüştüğünü şüphe ediyor.Yanyana hayal ediyormuş.Annem uyurken rüyasında onu görüyordur diye ses yapıp uyanmadiriyormus ilerledi yani durum ikna ettim en son psikiyatri buldum ama şimdi yine vazgeçti ne yapcam bilmiyorum

X