Zeytinyağlılar Soğanlı Çıtır Enginar

ben bu yemeği Yemekteyiz yarışmasında görmüştüm arayıp tarayıp bulamamıştım teşekkürler isabel isabel yenge💕

enginarları ters kapatıp hasliyormuyuz anlamadım
Soğanların üzerine ters yani çukur kısmı alta gelecek şekilde koyuyoruz. Limon suyu ve suyu ekleyip pişiriyoruz..Ama sonlara doğru içindeki su bitmiş olacak ve soğanlar kavrulmaya ,Enginarların Soğanla temas eden kısmıda kızarmaya başlayacak...

Enginar tam bir şifa ve lezzet deposudur.Bahar aylarında ve yaz aylarında tazecik,körpecik enginarların tadına doyum olmaz. Enginarın dolması,pilavı, ve zeytinyağlı olarak bildiğimiz en klasik hali ise garnitürlü olan şeklidir.Her halini çokça severim ve çok sık yaparım mutfağımda.Gerek garnitürlü,gerekse baklalı hali çok güzel olur ama son zamanlarda deneyip tadına doyamadığımız soğanlı hali ile en favori tariflerimden biri oldu.Enginarın tadını daha çok alabildiğimiz ,soğanın kızarmış çıtır lezzetinin tavan yaptığı bir tarif.Hazır enginarlar henüz pazarlarda taze taze tezgahlarda varken mutlaka deneyin derim.Çok beğeneceğinizden eminim...

Malzemeler:

-5 adet enginar

-3 orta boy kuru soğan

-8 diş sarımsak

-1 limon

-1 çay bardağı zeytinyağı

-1 çay bardağı su

-Tuz

-5 dal dereotu

Yapılışı:

Ayıklanmış enginarları limonun yarısı ile ovup suda bekletiyoruz kaararmaması için..

Soğanları piyazlık doğruyoruz

Sarımsakları küçükse bütün halde büyükse 2-3 parçaya bölüyoruz..

Tavamıza soğan,sarımsak ve zeytinyağını alıp soğan ve sarımsaklar hafif renk alıncaya kadar kavuruyoruz..

Renk alan soğanların üzerine enginarları ters halde kapatıyoruz..Yani çukur kısmı alta gelecek..

Üzerine yarım limon suyu gezdirip suyunu ve tuzunuda ekliyoruz ..

Su kaynayıncaya kadar yüksek ateşte sonra kısık ateşte 20 dakika kadar pişiriyoruz..

Suyunu çekince alttaki soğanlar kavrulmaya başlayacak ,bu aşamada soğanı güzelce karamalize bir renk alana kadar kavuruyoruz..Enginarın alt kısımlarıda aynı soğan gibi kızarıp çıtır bir hal alacak..

Sonra enginarları servis tabağına alıyoruz ve içlerine kavrulmuş soğan,sarımsak karışımını kaşıkla dolduruyoruz..Tavada kalan yağınıda enginarların üzerine gezdirin..

Üzerine bolca dereotu serpiştirip soğuyunca servis ediyoruz.

Afiyet Olsun ...

Ben de geçenlerde yapmıştım buna benzer tarif ama sizinki şahane gözüküyor ellerinize sağlık 🥰🥰

Aman Allahım. Bu kadar az malzemeyle böyle enfes bir şey çıkacağı aklıma gelmezdi. Henüz tatmadım ancak hayal edebiliyorum tadını. Ellerinize sağlık enfes gözüküyor.

ben bu enginarın yetiştirildiği yere gittim seferihisarda. o kadar tatlı ki heryer enginar doluydu. taptaze ordan almıştık. lezzetine doyum olmuyor inanın

Bu tarif tam yapmalıkmış ellerinize sağlık. Çok özlediğim sevdiğim lezzetlerden kendisi. 😍
Malesef karadenizde de yok 😔

Teşekkür ederim..
Konserve olanlardan marketlerde bulabilirsiniz. Ben taze olmadığında konservesini kullanıyorum oda oldukça güzel oluyor :KK39:

Cesaret edememiştim. Hep taze tüketmeye alışınca. Teşekkür ederim artık gönül rahatlığıyla alabilirim 💕

Enginarı çok seviyorum. Eline sağlık harika gözüküyor ,😍 Bende tarife göre yapicam. Sizin kadar güzel yapabilecekmiyim bakalım.

Enginarı çok seviyorum. Eline sağlık harika gözüküyor ,😍 Bende tarife göre yapicam. Sizin kadar güzel yapabilecekmiyim bakalım.
Teşekkür ederim, kesinlikle yaparsınız. Suyunu çekip kavrulma aşamasına geçince güzelce, karamelize oluncaya kadar kavurun lütfen.
Ve sonuçtan haberdar ederseniz sevinirim :KK36:

X