Sonunda Ayrıldık

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Seni uzmek istemiyorum portakal sadece sunu soylemek istiyorum.dön eski yazdiklarina bak. Ve o yazdiklarini bundan sonra kendin icin uygula senin iyiliğin için.bu adamdanda bir cacik olmaz çünkü
Zor da olsa anladım olmayacağını. Artık kendi hayatıma bakicam.

Nafaka isteyeceksiniz neredeyse. Adam haklı kendinizi mağdur durumuna sokmuşsunuz ama mağdurluk durumu yok. Adamı da kötüleyip durmayın. Niye size aylık 1700 versin?
Ayrıldıktan sonra daha size niye para versin?
Siz emek vermişsiniz o da vermiş hatta o maddi olarak da vermiş. Onun 5 yıldır yaptığım maddi emekleri icin ahlanip vahlanması daha mantıklı

Yani beraber yaşayacak kadar modernsiniz hatta aileler biliyor filan, ama taşınma masraflarını karsilatmak isteyecek kadarda kocam bana baksinci. Siz okurken masraflariniz karşılanmış kira fatura derdiniz olmamış, adaminda ihtiyaçları giderilmiş temizlikti yemekti derdi de olmamış. Şimdi de herkes kendi yoluna derken adama nafaka baglatacaksiniz nerdeyse. Biraz ordan biraz burdan işinize gelen yerleri toplamissiniz :)

Yorumunuz bana o kadar iyi geldi ki, beni anladiginiz için çok teşekkür ederim. Para hesabını da geçtim, ennn ufak bir ayıp davranışı bile uzuuunn uzunnnn neden yapmaması gerektiğini anlatmak beni o kadar yoruyodu ki, 4 yaşında yeğenim beni daha erken anlıyor. Hayatımı bu şekilde geçirdigimi düşünemiyorum. Ona çok basit bi, "evimize bi misafir gelmek istiyosa, 'bi dk ben bi portakalla da konuşayım, sizi birazdan ararim' demenin çok normal olduğunu, evimize gelmek isteyen bi misafir için benim de fikrimi alması gerektiğini, 'portakala da sorayım ya da bugün müsait degiliz başka zaman yapariz' demenin karşıdaki kişiye ayıp olmadığını, ama bana emrivaki yapıp beni yok saymasınin ayıp olduğunu" dahi sesim kisilana kadar konuşup tartışarak anlatmam gerekiyordu ve genelde sonuç alamiyordum. "O zaman onlar arasin ben tamam derim, sen istemiyosan kendin arar gelmeyin dersin, ama gelmeyin dersen ben bidaha arar, 'ben gelmenizi istiyorum, portakal istemiyo' derim" falan diyen bi adamdı..
insallah cok daha iyi olursunuz zamanla, oyle olacagınıza ben cok inanıyorum, tanımadan aldım sizden o enerjiyi, o hissiyatı gercekten. boyle erkeklere cocukken anneleri besinden baska bir sey vermemis galiba, görgü ahlak insan iliskileri bu tür seyler gercekten yetistigin ortamla cok alakalı, evet insanın icinde olmalı ama anne ve aile faktörü de cok onemli, empati yapabilmek, yanındaki kisiyi dusunmek, dusunceli olmak vs bunların bulunması paranın olmasından cok daha zor seyler. para bir sekilde kazanılır kaybedilir ama önemli olan o sürecte nasıl zorluklara gogus gerdigin, veya varlıkta nasıl degısmedigin, veya zor bir anda yanındakini dusunerek nasıl hareket ettigin.. iliskilerde cok fazla parametre var ama bazı kucuk noktalarda gercekten insan anlıyor pat diye.. kisiligini karakterini kalbini.. insallah cok daha mutlu olur ve bir sonraki iliskinizde zihinsel olarak bu kadar yorulmazsınız

Yani beraber yaşayacak kadar modernsiniz hatta aileler biliyor filan, ama taşınma masraflarını karsilatmak isteyecek kadarda kocam bana baksinci. Siz okurken masraflariniz karşılanmış kira fatura derdiniz olmamış, adaminda ihtiyaçları giderilmiş temizlikti yemekti derdi de olmamış. Şimdi de herkes kendi yoluna derken adama nafaka baglatacaksiniz nerdeyse. Biraz ordan biraz burdan işinize gelen yerleri toplamissiniz :)
senelerdir türkiyede iliskiler boyle yuruyor, gelenekselci bir cevrede dogan ve ilk sevgilisiyle evlendirilen ayşe bunları yasayıp nafaka isteyince hak, ama modern bir cevrede dogup sevgilisiyle aynı evi paylasan fatmaya bunları yasamak mustahak mı?

Beyefendi o işine gelen yerleri almayı çok iyi biliyordu işte. Annesi gibi her işi beceren bir kadın vardı, böylesini istedi, o da bi zahmet babası gibi olamadı. Hem evlilik sorumluluğundan münezzeh oldu, hem de ev içi konforu sağlandı. Burdaki yorumlar çok acımasız, ama büyük oranda haklı. Portakalın zaafını, ayrılık korkusunu çok iyi kullandı bence, kadın biraz soğusun, istediği gibi yaparak istediği şekilde konuşarak ısıtıyor, düzenini devam ettiriyordu. En son ne sordu adam, biliyor musunuz? '' Ayrılmaya cesaretin var mı? ''.

Ciddiye almıyorum değil, nikahın önemli bişey olduğunu biliyorum. Tepkim, "hem evli değilsin hem adamın parasını yemişsin" moduna girenlere. Evli olup da adamın "parasını yemekte" sorun yok, evli olmayınca adamı sömüren çıkarcı kadın. Yok öyle dava.
İyi de beş senenizi verdiğiniz o adam da aynı şeyi düşünüyor farkında mısınız? Bunca yılda onun da size ‘ adamı sömüren çıkarcı kadın’ gözüyle baktığını nasıl göremediniz? Her şeyiyle bunu belli etmiş oysaki.

senelerdir türkiyede iliskiler boyle yuruyor, gelenekselci bir cevrede dogan ve ilk sevgilisiyle evlendirilen ayşe bunları yasayıp nafaka isteyince hak, ama modern bir cevrede dogup sevgilisiyle aynı evi paylasan fatmaya bunları yasamak mustahak mı?

Sevdiği adam bile mustehak görmüş maalesef böyle. İlk sevgilisiyle evlendirilen Ayşe'ye kocası boşuna masraf olmasın evi boşaltalım onbeş güne bir otelde buluşalım demez en basiti. O muameleyi yapmaz. Herkesin kendi tercihi tabii ki kimse kimseye karışamaz ama hem modern geçinip hemde bunlardan yakinmak garip duruyor sadece.

İyi de beş senenizi verdiğiniz o adam da aynı şeyi düşünüyor farkında mısınız? Bunca yılda onun da size ‘ adamı sömüren çıkarcı kadın’ gözüyle baktığını nasıl göremediniz? Her şeyiyle bunu belli etmiş oysaki.
Göremedim hanımefendi. Görseydim zaten hiçbisey böyle olmazdı, ayrıca öyle dusunuyoduysa benim bi ayağım zaten hep kapidaydi, o kadar çok kurtulmak istediğini çıkarcı paragöz kadından 5 sene 50 kere bayıla bayıla kurtulabilirdi heralde?

Sevdiği adam bile mustehak görmüş maalesef böyle. İlk sevgilisiyle evlendirilen Ayşe'ye kocası boşuna masraf olmasın evi boşaltalım onbeş güne bir otelde buluşalım demez en basiti. O muameleyi yapmaz. Herkesin kendi tercihi tabii ki kimse kimseye karışamaz ama hem modern geçinip hemde bunlardan yakinmak garip duruyor sadece.
Allah aşkına ilk cumlenizin ne kadar akla zarar olduğunun farkında mısınız? Hayır efendim, onun bunu bana mustehak görmüş olması onun adi bi şerefsiz olduğunu gösterir, bunları yasamamin bana mustehak olduğunu değil. Modern olmak için sevgilimle yaşamadım ben ya da sevgilimle yaşadığım için modern değilim, sizin kafanız bu tarz anlamsız kalıplarla calisiyo sadece. Ayrıca o Ayşe'nin kocası da evi kapatalım, otelde buluşalım falan dese ona bana konuştuğunuz gibi konusmazdiniz emin olun, Ayşe sizin gözünüzde "makbul kadın" çünkü. Ama modern olmak öyle gözünüzde canavarlastirdiginiz gibi bişey değil haberiniz olsun, insanlar hem modern yaşayıp hem de birbirlerine destek olabilir, vicdanın getirdiği gereklilikleri yerine getirebilir. Dürüst olmayı, vefalı olmayı, ahlaklı olmayı geleneksel kodların tekeline alamazsınız.

Önceki konularınızı bilmiyorum. Buraya yazdığınız konuda da sizin haklı olduğunuz bir yer göremedim ben. Siz ayrılacağınız sevgilinizin parasını neden kabul ediyorsunuz ki? Bir de onunla pazarlık yapmışsınız. Yani bu çok kötü görünüyor dışardan. Eski sevgiliniz sizin için daha fazla para harcamak istemiyor bu çok normal değil mi? Kendiniz kendinize bir hayat kurmak zorundasınız. Para biriktirdim demişsiniz, 1300 kirayı ödeyip siz 1 ay daha uzatın o zaman. Hem paranız yok hem de adamın kendi parasının hesabını soruyorsunuz. Bu size mantıklı mı geliyor gerçekten?

Geneksellikle ne alakası var ? Konuyu niye siz bağnazsınız bu kadına müstehak mı ya getiriyorsunuz ki? Devlet önünde resmi belgeli bir sıfatınız yoksa vicdanen eline düşüyorsunuz bu şekilde.Birlikte yaşıyorsanız bir adamla ve hak talep edecekseniz ayrılık aşamasında evli olmalısınız. Ama siz bir adamla birlikte yaşayıp ben özgür ve bağımsız olacağım evlilik kurumu bana göre değil diyorsanız maddi gücünüz olmalı konu bu aslında. Maddi olarak yeterli gücünüz yoksa o imzayı atmanız gerekiyor atıyorsa sonradan bu konu sahibininki gibi hesap yapamazsınız çünkü sizin hukuken bir hakkınız yok.

Allah aşkına ilk cumlenizin ne kadar akla zarar olduğunun farkında mısınız? Hayır efendim, onun bunu bana mustehak görmüş olması onun adi bi şerefsiz olduğunu gösterir, bunları yasamamin bana mustehak olduğunu değil. Modern olmak için sevgilimle yaşamadım ben ya da sevgilimle yaşadığım için modern değilim, sizin kafanız bu tarz anlamsız kalıplarla calisiyo sadece. Ayrıca o Ayşe'nin kocası da evi kapatalım, otelde buluşalım falan dese ona bana konuştuğunuz gibi konusmazdiniz emin olun, Ayşe sizin gözünüzde "makbul kadın" çünkü. Ama modern olmak öyle gözünüzde canavarlastirdiginiz gibi bişey değil haberiniz olsun, insanlar hem modern yaşayıp hem de birbirlerine destek olabilir, vicdanın getirdiği gereklilikleri yerine getirebilir. Dürüst olmayı, vefalı olmayı, ahlaklı olmayı geleneksel kodların tekeline alamazsınız.
iyide siz konuda şu noktayı kaçırıyorsunuz bu adamın maddi olarak bir sorumluluğu yok size karşı. 5 yılım , emeklerim, hayallerim diyebilirsiniz ama bu adam başındanbelli etmiş. Gel, git hastayım bana bak ama hergün bakma gibi gibi 2 yıl öncede konu açmışsınız evliliği kabul etmemiş. Madem ortada bu kadar büyük bir sevgi ve bağlılık var neden kabul etmedi sizce?
Bu arada insanlar sevgili olarak aynı evde yaşayamaz kafasında değilim asla herkesin kendi hayatı .Bunu tercih eden kadının maddi gücünün olması gerektiğini savunurum hadi çocuğunuz olsaydı bu adamla ne yapacaktınız? Durumunz yok DNA sıydı nafaka davasıydı derken ne yapacaktınız?
Lütfen kendinizi bir daha bir adamın vicdanına teslim etmeyin. Elinizde maddi gücünüz muhakkak olsun

iyide siz konuda şu noktayı kaçırıyorsunuz bu adamın maddi olarak bir sorumluluğu yok size karşı. 5 yılım , emeklerim, hayallerim diyebilirsiniz ama bu adam başındanbelli etmiş. Gel, git hastayım bana bak ama hergün bakma gibi gibi 2 yıl öncede konu açmışsınız evliliği kabul etmemiş. Madem ortada bu kadar büyük bir sevgi ve bağlılık var neden kabul etmedi sizce?
Bu arada insanlar sevgili olarak aynı evde yaşayamaz kafasında değilim asla herkesin kendi hayatı .Bunu tercih eden kadının maddi gücünün olması gerektiğini savunurum hadi çocuğunuz olsaydı bu adamla ne yapacaktınız? Durumunz yok DNA sıydı nafaka davasıydı derken ne yapacaktınız?
Lütfen kendinizi bir daha bir adamın vicdanına teslim etmeyin. Elinizde maddi gücünüz muhakkak olsun
Teşekkür ederim, maddi gücün gerekliligini elbette anlıyorum. Şu saatten sonra tekrar böyle bi ilişkiye girecek olsam maddi gücüm olmadan asla böyle bişey yapmam. Sevgi ve bağlılık varsa neden kabul etmediği konusunda kendi içimde hep akladim onu, yapmamaliydim.
Ama onun bana karşı sorumlu olmadığı konusuna gelince, birlikte 5 yıl yaşadığınız insana karşı sifatiniz ne olursa olsun sorumlusunuz. Ben ona karşı hep bu sorumluluk duygusuyla hareket ettim. He o, bu sorumluluk duygusunu hissetmezken ben neden çekip gidemedim, biseyler için çabaladım bunu konuşabiliriz. Bu konuda hatamı, sebeplerim olsa da sonuna kadar kabul ediyorum. Ama 5 yıl birlikte gülüp birlikte ağladığım adamın, sonunda "taşınma masrafını karşılıyoruz ya daha napalim Allah Allah" tavrına girmesini kimse bana savunamaz. Bu bi karakter meselesidir ve ben herşeyim üzerine bahse girerim ki, onun yerinde ben olsaydım gayet normal bi şekilde yollarımı ayırdığım insana, hayatımdan çıkmadan önce maddi ya da manevi, destek olmayı kendime borç bilirdim. Emin olun o son konuşmalar, "daha napiym Allah Allah" şeklinde değil de, "şuan ben de uygun değilim, ama sana başka şekillerde yardımcı olabilirim, umarım sen de çabuk atlatirsin bu süreci" şeklinde olsaydı şuan burda bunları konusmuyo olurduk. "Sağolsun elinden geleni yaptı" der kendisine minnettar olurdum 5 kuruş almasam bile. Ki şuanda da kendisinden, onun teklif ettiği hicbiseyi almadan gidiyorum. Sorun benim için hicbi zaman para değildi, her zaman üslup ve yaklaşımdi.

Teşekkür ederim, maddi gücün gerekliligini elbette anlıyorum. Şu saatten sonra tekrar böyle bi ilişkiye girecek olsam maddi gücüm olmadan asla böyle bişey yapmam. Sevgi ve bağlılık varsa neden kabul etmediği konusunda kendi içimde hep akladim onu, yapmamaliydim.
Ama onun bana karşı sorumlu olmadığı konusuna gelince, birlikte 5 yıl yaşadığınız insana karşı sifatiniz ne olursa olsun sorumlusunuz. Ben ona karşı hep bu sorumluluk duygusuyla hareket ettim. He o, bu sorumluluk duygusunu hissetmezken ben neden çekip gidemedim, biseyler için çabaladım bunu konuşabiliriz. Bu konuda hatamı, sebeplerim olsa da sonuna kadar kabul ediyorum. Ama 5 yıl birlikte gülüp birlikte ağladığım adamın, sonunda "taşınma masrafını karşılıyoruz ya daha napalim Allah Allah" tavrına girmesini kimse bana savunamaz. Bu bi karakter meselesidir ve ben herşeyim üzerine bahse girerim ki, onun yerinde ben olsaydım gayet normal bi şekilde yollarımı ayırdığım insana, hayatımdan çıkmadan önce maddi ya da manevi, destek olmayı kendime borç bilirdim. Emin olun o son konuşmalar, "daha napiym Allah Allah" şeklinde değil de, "şuan ben de uygun değilim, ama sana başka şekillerde yardımcı olabilirim, umarım sen de çabuk atlatirsin bu süreci" şeklinde olsaydı şuan burda bunları konusmuyo olurduk. "Sağolsun elinden geleni yaptı" der kendisine minnettar olurdum 5 kuruş almasam bile. Ki şuanda da kendisinden, onun teklif ettiği hicbiseyi almadan gidiyorum. Sorun benim için hicbi zaman para değildi, her zaman üslup ve yaklaşımdi.
bakın burada bahsetiğimiz sorumluluk vicdanen olabilirdi. Bu adamda vicdan arayıp bulmak mümkün değil .Zaten rengini hep belli etmiş. Aramızda bir yaş var.Şu an hayatınızın başındasınız ben bir yıllık evliyim ve bana yüklenen evin sorumluluğu konusunda bile zorlanıyorum siz 5 yıl hayatınızdan çalıp bir adamla birlikte bir evin sorumluluğun almışsınız .Daha 20 yaşındayken bu sizi manevi olarak eminim ki zorlamıştır sizi resmen manipüle etmiş gel-git şunu yap bunu yap.

Artık bu adama bu imkanı vermeyin. Evliliğin gelenekselikle örfle adetle bağlantısı yok. Evlilik sizin ve birlikte olduğunuz kişinin haklarını korur en çok bence kadının haklarını korur. Eğer şu durumda maddi bağınız olmasa ihtiyacınız olmazdı evet .Size bunu anlatmaya çalışmıştım. Siz insanların vicdanlı olmasını beklemişsiniz ayrılırken adamlar eski eşi bırak çocuğuna nafaka vermiyor. Bu yazdıklarım da kesinlikle evlenmelisiniz evlenmediğiniz için oldu demiyorum sadece beklentileriniz çok yüksek. Emin olun o adam sizin yüzünüze bir daha bakmaz destek olmaz çünkü zaten böyle bir sorumluluk hissetse bağ kursa sizinle evlenmek istediğinizde evlenirdi. Niye bir imza atmaktan bu kadar korksun?

Evlenmeden beraber yaşamaya işte tam da bu yüzden karşıyım.
Erkekler anlamıyor asla bu durumu. Suistimal ediyor.
5 sene ne demek ya...evli olsan en azından tazminat nafaka bilmem ne hakkin olur saçma sapan birşey beraber yaşamak.
Beraber yaşamak isteyen adam nikâhı basar evlenir...bu kadar net.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X