Erkek İnfertilitesi Sperm Dna hasarını yendik, tüp bebeksiz doğal hamileyim nasıl mı?

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi

moonheart

herkesin bir hikayesi var..
Kayıtlı Üye
1 Ağustos 2015
373
307
Tekrar merhaba arkadaşlar, bugün itibariyle bhcg değerim iki katına çıktı, yani galiba gebeyim, pazartesi kadındoğuma gideceğim ama iki hafta sonra kalp atışı ve kese görünürmüş yani hala tam belli değil. Şimdi size bizim süreci anlatayım, bizim 2015 de bir başarısız tüb bebek denememiz oldu, nedenini araştırırken bu sitede yazılan yorumları buldum ve eşime sperm dna hasarı konusu ile ilgili test yaptırmamız gerekliliği konusunda sağlam baskı yaptım. Sonuç %48 hasar ve bozuk morfolojili sperm sonuçları oldu. Kaan Aydos (ANKARA) hocam dna hasarı %20 nin altına düşmeden çocuk sahibi olmanız zor demişti ve haklıydı da. Tedavimize 1 yıl devam ettik. 2016 nın sonuydu sanırım tam hatırlayamıyorum değerler %28 lere düştü, hocam sağolsun bize isterseniz tüp bebek deneyin dedi ama biz tedaviyi tamamlamak istediğimizi söyledik, bu arada kocam haftada iki gün göbekten iğne tedavisi gördü, ben de bu sürede kilo vermeye çalıştım. Şubat ayında değerlerimiz %20 yani altına indi yani hasar çok azaldı. Kaan hoca artık doğal yolla çocuk sahibi olabilirsizniz dedi gerçekten dediği gibi doğal yolla oluyoruz inşallah. Şimdi bu süreçte hayatımızda değişen şeyleri sıralayım. Arkadaşlar kesinlikle hazır tavuk ve hazır yumurta tüketmedik çünkü hayvanlara verilen hormonlar direk bize geçiyor. Sütümüzü semt pazarındaki köylü ablalardan alıp yoğurt yaptık kesinlikle hazır yoğurt tüketmedik. Eşim işyerinde çok fazla filitre kahve içerdi artık hiç içmiyor. Paketli gıda tüketmedik ve son 4 ay ciddi ciddi ekmeği hayatımızdan çıkardık. Eşim tam bir yıl boyunca her akşam ilaç gibi keçiboynuzu pekmezi içti. Pekmezi eczaneden aldık hünnap marka. Dna ve morfoloji hasarına neden olan en büyük etkenden biri de uykuymuş araştırmalarımızdan bunu da öğrendik. Eskiden eşim geç yatar sabah işe gider uyku saatlerini çok önemsemezdi ama onu da takibe aldık ve gece saat on bir buçukta mutlaka yatakta olup 12 de yatıp 7 de uyanıp işe gitti. Uykunun hasar boyutunu hafife almayın. Ablamın ilk çocuğu doğduktan sonra ikinci çocuğu on yıl sonra oldu. On yıl gece vardiyasında çalışan eşinin gündüz vardıyasına dönmesinden 2 ay sonra hamile kaldı. Yani o derece önemli. Kaan hoca bize iğneler ve suya katılan ilaçlarla destek oldu ama en önemlisi farkında olmadan hayatımızda olan pek çok zararlı şeyleri çıkarmamız konusunda öncü oldu. Allah ondan razı olsun, bebeğimiz doğar doğmaz gidip kendisiyle fotoğraf çelikcez nasipse. Siz de benim gibi başarısız tüp bebekten sonra doğal yolla hamile kaldıysanız deneyimlerimiz paylaşalım ki umutla bekleyen arkadaşlara umut olalım..

Tebrik ediyorum moonheart. Dilerim bebeğini sağlıkla kucağına alır, büyütürsün. Allah isteyen herkese de nasip etsin... 3 yıllık evliyim ve aynı durumların birçoğu eşimle bende de var, hazır gıdalar, stres, düzensiz yaşam, sporsuz hayat... Ve azospermi... Kaan Aydos hocanın namını duyduktan ve başarı hikayelerini okuduktan sonra ben de ümitlendim. Bakalım benim hikayem nasıl olacak :)

Tekrar merhaba arkadaşlar, bugün itibariyle bhcg değerim iki katına çıktı, yani galiba gebeyim, pazartesi kadındoğuma gideceğim ama iki hafta sonra kalp atışı ve kese görünürmüş yani hala tam belli değil. Şimdi size bizim süreci anlatayım, bizim 2015 de bir başarısız tüb bebek denememiz oldu, nedenini araştırırken bu sitede yazılan yorumları buldum ve eşime sperm dna hasarı konusu ile ilgili test yaptırmamız gerekliliği konusunda sağlam baskı yaptım. Sonuç %48 hasar ve bozuk morfolojili sperm sonuçları oldu. Kaan Aydos (ANKARA) hocam dna hasarı %20 nin altına düşmeden çocuk sahibi olmanız zor demişti ve haklıydı da. Tedavimize 1 yıl devam ettik. 2016 nın sonuydu sanırım tam hatırlayamıyorum değerler %28 lere düştü, hocam sağolsun bize isterseniz tüp bebek deneyin dedi ama biz tedaviyi tamamlamak istediğimizi söyledik, bu arada kocam haftada iki gün göbekten iğne tedavisi gördü, ben de bu sürede kilo vermeye çalıştım. Şubat ayında değerlerimiz %20 yani altına indi yani hasar çok azaldı. Kaan hoca artık doğal yolla çocuk sahibi olabilirsizniz dedi gerçekten dediği gibi doğal yolla oluyoruz inşallah. Şimdi bu süreçte hayatımızda değişen şeyleri sıralayım. Arkadaşlar kesinlikle hazır tavuk ve hazır yumurta tüketmedik çünkü hayvanlara verilen hormonlar direk bize geçiyor. Sütümüzü semt pazarındaki köylü ablalardan alıp yoğurt yaptık kesinlikle hazır yoğurt tüketmedik. Eşim işyerinde çok fazla filitre kahve içerdi artık hiç içmiyor. Paketli gıda tüketmedik ve son 4 ay ciddi ciddi ekmeği hayatımızdan çıkardık. Eşim tam bir yıl boyunca her akşam ilaç gibi keçiboynuzu pekmezi içti. Pekmezi eczaneden aldık hünnap marka. Dna ve morfoloji hasarına neden olan en büyük etkenden biri de uykuymuş araştırmalarımızdan bunu da öğrendik. Eskiden eşim geç yatar sabah işe gider uyku saatlerini çok önemsemezdi ama onu da takibe aldık ve gece saat on bir buçukta mutlaka yatakta olup 12 de yatıp 7 de uyanıp işe gitti. Uykunun hasar boyutunu hafife almayın. Ablamın ilk çocuğu doğduktan sonra ikinci çocuğu on yıl sonra oldu. On yıl gece vardiyasında çalışan eşinin gündüz vardıyasına dönmesinden 2 ay sonra hamile kaldı. Yani o derece önemli. Kaan hoca bize iğneler ve suya katılan ilaçlarla destek oldu ama en önemlisi farkında olmadan hayatımızda olan pek çok zararlı şeyleri çıkarmamız konusunda öncü oldu. Allah ondan razı olsun, bebeğimiz doğar doğmaz gidip kendisiyle fotoğraf çelikcez nasipse. Siz de benim gibi başarısız tüp bebekten sonra doğal yolla hamile kaldıysanız deneyimlerimiz paylaşalım ki umutla bekleyen arkadaşlara umut olalım..
canim hayirli olsun sağlıkla kuçağına al inşa )))başarısız tup deneyimim oldu.demiştin rica etsem biraz acar misin.embiriyolarin nasıldı?

O
Oncelikle hayirlsi olsun..tüp bebek den neden dolayi başarı saglanmadi..embrio durumunu z ne idi..
Birde kulanlan igne adı ne ..ne boyutta kullanildi...
Rabbim kucağıniza almayi nasip etsin..
Bizlerede nasip etsin insallah

canim hayirli olsun sağlıkla kuçağına al inşa )))başarısız tup deneyimim oldu.demiştin rica etsem biraz acar misin.embiriyolarin nasıldı?
Başarısız tüt bebek deneyimim söyle oldu, Biz aslında dna hasarından habersiz sadece sperm sayısına baktırmıştık, sperm sayısı doğal yolla olamayacak kadar az olduğu için tüp bebek yapmaya karar verdik . Araştırma hastanesinde tüp bebek tedavisine başladık. Embriyologun söylediğine göre yumurtalar çok sağlıklıydı 13 yumurta toplandı, bunun 4 ü döllendi, ikisini donduralım ikisini yerleştirelim dediler. Embriyolog bölünmenin çok güzel olduğunu hatta çok rahat tutacağını iddia etti ama nerden bilsin kadın dna sında hasar oluğunu. Neyse 4. günde yerleştirelim dedi, milletin 2. günde yerleşiyormuş sanırım. Sonra süreç bildiğiniz gibi bekledik bekledik ve adet oldum.

O

Oncelikle hayirlsi olsun..tüp bebek den neden dolayi başarı saglanmadi..embrio durumunu z ne idi..
Birde kulanlan igne adı ne ..ne boyutta kullanildi...
Rabbim kucağıniza almayi nasip etsin..
Bizlerede nasip etsin insallah
Merhaba tüp bebek başarısızlığımızın nedeni tamamiyle sperm dna hasarıydı. tüp bebek için 13 yumurta toplandı ve 2 yumurta yerleştirdiler 4. gün ebriyoruydu. Öncelikle vereceğim iğne ve tedaviyi sakın doktor kontrolü olmadan uygulamayın çünkü doz ve sayı sizin hasar oranınıza göre fazla gelirse ters etki yapıp hasarı daha da arttırabilir. Eşim Menagon iğneyi pazartesi, çarşamba ve cuma haftada üç kez vuruldu yanında da haftanın her günü suya katılan promotil diye bir ilaç var onu içti.

Hayirli olsun cok sevindirici bi haber.peki sayiniz hiz nasildi.sadece dna da mi sorun vardi
Maalesef bizim sayı hız ve morfoloji toptan bozuktu. Hatta Ankara da Düzen Laboratuvarında dna hasarı testi verdik sayı düşük diye testi yapamayıp para iadesi yaptılar yani o kadar vahimdi. hatta size o kötü tablodan bir örnek atayım. Sperm sayısı 1 milyonun altındaydı. Allahıma bin şükür Kaan hoca karşımıza çıktı da düzeldi .

Miktar (ml) : 4.2 >= 1.5ml
pH : 7.5 >= 7.2
Likefikasyon Süresi(37C) : 15 dakika <20 dakika
Viskosite : Normal Normal
Görünüm : GriOpak
GriOpak
1. Saatte Toplam Hareketli Sperm Yüzdesi :% >=
%40
1. Saatte İleri Hareketli Sperm Yüzdesi :% >=
%32
Toplam Sperm Sayısı (milyon/ejekülat) : >=
39 milyon
Sperm Yoğunluğu (milyon/mL) : <1.000.000/ml (*) >= 15 Milyon/ml
Normal Morfolojili Sperm Yüzdesi :% >=
%4
Yuvarlak Hücre (milyon/ml) : <1.0 <5 Milyon / ml
Lökosit (milyon/ml) : <1.0 <1 Milyon / ml
Not :KK43:*) Ortalama

Arkadaşlar öncelikle hepinizden mesajları bu kadar geç yazdığım için özür diliyorum fakat haklı sebeplerim vardı. Son mesajı attığım tarihten hesap edin o zamandan bu zaman sabah tan akşama günde üç posta olmak üzere kustum. :kusmuk: Kusmak ama ne kusmak insan uykudan uyanıp kusar mı , yeni kusma stilleri geliştirdim. Bu sebeple tam 5 kilo verdim. Normal insanlar gebelikte kilo alır ben verdim ve aralıklarla tam 4 kere serum takıldı. Bulantılarım azalıp kendime yeni geldiğim için mesajlara ancak dönüş yapabiliyorum. Gebelik öncesiyle ilgili yazdığım yazıyı tekrar okuyunca arada eksik bilgi verdiğimi anladım. Onları da size faydası olması adına tekrar yazmaya karar verdim. Arkadaşlar ben 5 yıllık evliyim, evliliğimizin ilk iki yılı bilinçli olarak çocuk istemedik, sonraki zamanlarda arkadaşlarımız patır patır çocuk sahibi olunca telaşlandık ve direk çocuk yapmak için gerekli olan araştırma geliştirme faaliyetlerine girdik :KK200: Önce şu yumurta takibi olayına başladık hatta yumurtlama gününü gösteren idrarla bakılan testlerden aldık. Adet gününden hesap yaparak muhtemel yumurtlama tarihini gösteren telefon uygulamaları indirip takip ettik ve o günler ilişkiye girdik. Yetmedi daha emin olalım dedik ve yumurtlama gününden iki gün önce kadın doğumcuya gidip yumurtanın çapını ve muhtemel çatlama tarihini öğrendik, hatta sonraki ay yumurta çatlatma günü kesin olsun diye yumurta çatlatma iğnesi vurup o gün ilişkiye girdik. sonra acaba yumurta sayısını arttırsak mı dedik ve klomen kullanıp yumurta sayısını da arttırdık. Cıks nafile hiçbiri işe yaramadı çünkü bizim sorunumuz daha önce yazdığımız gibi dna hasarıymış. Sanra bu siteyi buldum ve araştırma yapmaya başladım. herkes aşılama yapmadan tüp bebeğe geçmenin anneyi aha az yıprattığını yazmıştı (ilaçlar açısından) bizde devletin aşılama yapmazsan tüp bebeği ödemem yaptırımına rağmen göze aldık 2015 te bir araştırma hastanesinde 6 bin tl (ilaç ve işlemler dahil) para vererek tüp bebek denedik. :hamarat:Sonuç: ellerim bomboş, yüreğimde bir sızı şarkısı gibi..
Kasım ayındaki tüp bebek sonrası yine bu siteden yaptığım araştırma sonucu Kaan Aydosu buldum. Allahım randevu alana kadar ne çektim, ara ara ara ara ara milyon kere aradım diyebilirim sürekli meşgul.Dedim her halde bilinçli meşgule atıyorlar, meğer öyle değilmiş yazanesine gidince anladım. Resmen anacık babacık tıklım tıklım herkes bir umut bekliyor. İlk bi muayene ücreti verdik o zamanın parası 350 küsür lira, ay ne çok muş dedim meğer tek verip vereceğimiz para oymuş sonra zaten para almıyor herşey kendi sitesindeki masajlar üzerinden yapılıyor. Biz Ankarada oturmadığımız için çok büyük bir avantaj oldu bize.Gel gelelim tedaviye ek olarak bizim yaptıklarımıza. :spor:

Arkadaşlar biz karıkoca evlilikle birlikte deli gibi kilo almıştık, doktor bizi görünce o göbüşler gitsin lütfen ikinizden de 5 kilo vermenizi istiyorum demişti. Biz ne yaptık spor salonuna yazıldık , haftanın üç günü spor yaptım, karıkoca Karatay diyeti yaptık, ekmeği şekeri hayatımızdan çıkardık. uğraştık didindik sonuç bir buçuk kilocuk verdik. Dedim bu böyle olmaz :stop: Bu kadar uğraşmaya kilo veremiyorsak bir sorun vardır. Gittik kan testi yaptırdık. Karı-koca ikimizde de insülin drenci ve D vitamini eksikliği çıktı. Bu sebeple D vitamini ilacı içtik suya katılan bişey iki hafta arayla içilen tek kullanımlık. Metformin diye de bir şeker ilacı var ona da başladık ve tamı tamına 5 kilo verdik( kocacığım 8 verdi pardon). Zaten o kilo verme ve insülinin düştüğü ay hamile kaldım, Ne kadar etkisi vardır bilemiyorum ama siz bilin istedim belki sizde de aynı sonucu verir de bebiş gelir kim bilir:anneadayı:

Benim hamile kaldığım ay tam olarak ramazan bayramı sonrasıydı. Ramazanda çok güzel ekmeksiz oruç tutuk zaten cinsel perhiz gibi birşey de oldu. Bayram bitti ailemizin yanından döndük (e aile yanında ilişki yaşanmayacağından ötürü o da perhiz) telefon uygulamasından baktım yumurtlama günüm ayın 20(haziran) görünüyor ve biz bir gün öncesi ve bir gün sonrası olarak ilişkiye girdik. Sonra zaten hiç ilişkiye girmedik çünkü ben deli gibi grip olmuştum. ve zaten gebelik olacağınada ihtimal vermemiştik. Amaaaa amaaaaa hayat süprizlerle dolu:halay:

Çok uzun bir yazı oldu farkındayım ama her ayrıntıyı anlatmamın sebebi belki size de bir vesile olurum ümidi. Hepinize çoook sevgiler:KK200::KK200::KK200::KK200::KK200:

ben tüp bebekle hamile kaldım bize de doğal yolla olur demişlerdi.dediğin gibi emek vermek lazım erkeklerinde bu işte tşın altına elini koyması lazım tek taraflı olmuyor.

Siz de Kaan Aydos da mı tedavi oldunuz?
olmadık kocam bu konularda saç baş yoldurur.kocam için diyorum biraz daha taşın altına elini koysa tüp bebek için stres ve para harcamazdık.daha doğal daha sağlıklı olurdu.bu konuda da topu hep kadınlara atıyor erkekler.erkekler şehzade torunu ya o yüzden çeket atsa hamile bırakacak.fakat sizin eşiniz diğer erkekler gibi cahil gururu yapmamış işin ucundan o da tutmuş size destek olmuş ve bebişinize kavuşmuşsunuz.evlilik bunu gerektirir işte.

olmadık kocam bu konularda saç baş yoldurur.kocam için diyorum biraz daha taşın altına elini koysa tüp bebek için stres ve para harcamazdık.daha doğal daha sağlıklı olurdu.bu konuda da topu hep kadınlara atıyor erkekler.erkekler şehzade torunu ya o yüzden çeket atsa hamile bırakacak.fakat sizin eşiniz diğer erkekler gibi cahil gururu yapmamış işin ucundan o da tutmuş size destek olmuş ve bebişinize kavuşmuşsunuz.evlilik bunu gerektirir işte.

Aslında bolca gurur yaptı o yüzden başarısız bir tüp bebek denememiz oldu. Sperm dna hasarını o zaman bilseydik bile taa Ankaraya gidip test yaptırmazdı. Hatta tüp bebekle olacağına o kadar inanmıştı ve o kadar rahattı ki ben tedavi sırasında göbeğimden iğne vurulurken çok korkar ve sızlanırdım o da ne olacak bir minicik iğne derdi. Başarısız olup benim o yıkılmış halimi görünce insafa geldi sanırım. O dönemdeki depresyonumu geçirir belki diye Ankara ya dna hasarı testi yaptırmaya gittik.Yine de bebiş için harcadığı emeği unutamam en azından gururunu bir noktada kırabilmeyi başardı.

Ya ne guzel Rabbim saglikla kucaginiza almayi nasip etsin insallah.Esimde morfoloji %2 hiz%16 hasar %48 insallah duzelir Emodex e basladi esim 20 gundur kullaniyor .Bazen cok korkuyorum olmayacak diye nisanda da kimyasal gecirdim

Ya ne guzel Rabbim saglikla kucaginiza almayi nasip etsin insallah.Esimde morfoloji %2 hiz%16 hasar %48 insallah duzelir Emodex e basladi esim 20 gundur kullaniyor .Bazen cok korkuyorum olmayacak diye nisanda da kimyasal gecirdim
emodexi doktor ne için önerdi canım

Sperm sayısı az olunca sperm DNA hasar testi çıkmayabiliyormuş. Birimde 25 gün önce 3.650 ml du çıkar mı acaba? Nerde yaptırdınız? Ne kadar ödediniz ?
Sayimizda sorun yok o nedenle bilemiyecem kuzum.Bi tup bebek merkezinde 250 ya da 300 du tam hatirlamiyorum

X