Spora yeni başlayanlardaki kas ağrıları

E

Endofthestory

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi Endofthestory
merhaba herkese;

ben spora basladım alışkanlık haline getirmek istiorum haftada 2 gün şeklinde kaydirigubbakcemile2 , bisiklet ve egzersiz cd sini kullanıorum. Yapmak zevkli ama cok ağrı oluyor daha baslangıçta oldugum için :çok üzgünüm: , bu agrıları azaltmak için neler yapılabilir varmı bi önerisi olan?

Yeni başladığınız için öncelikle çok yüklenmemeniz lazım..
Kaslarınızı fazla zorlamayın.
2-3 Saat aralıksız yüklenmeyin.
Örneğin egzersize (ısınma hariç) yarım saatle başlayın 3. hafta 45,5. hafta 1 saat vb.. gibi devam edin..

En önemlisi ise çok iyi ısınmanız lazım en az 20 dakika sadece ısınmaya ayırmalısınız..
Yoksa kaslarda ağrılar oluşur,yırtılmalar va sakatlıklar meydana gelir..

teşşekkür ederim :1rolleyes: ısınmak cok önemli ewt ona dikkat ediorum.. peki olusan agrıları azaltmak için ne yapabilirim? cok yüklendim ısınmadan sonra 1 saat cd ile calıştım cok agır geldi yatıorum agrıo, kalkıorum agrıo, ağrıo da ağrıo :çok üzgünüm:

azaltabilcek bi yolu varmıdır acaba? :uhm:

Rica ederimyerimseniben
Ağrıyan yerlerinizi yavaşça gerin..
Mesela sırt kaslarınızda ağrı var ellerinizi önde birleştirip ileri iyice uzanın.
Yani gerilin gidebildiğiniz son noktada durun ve 8-10 saniye kadar bekleyin.
Sırt kaslarınızın gerildiğini hissedeceksiniz bu kasınızın rahatlamasına neden olacaktır.

Bu tür germeleri ağrıyan bölgelerinizde ara ara tekrarlayın.
Ağrılarınızın azalmasına sebep olacaktır.
Ve fazla yüklenmekten kaçının.a.s

selam bende sporu çok seven birisi olarak bu konuda muzdaribim.evde spor yapıyorum ama bazen hiç canım istemiyor sonra tekrar başladığımda da çok kas ağrım oluyor ben kendimi çok fazla zorluyorum ,elimde değil sayıları azaltmak bana zor geliyor.ama ne kadar doğru yapıyorum bilemiyorum ben ara verdikten sonraki egzersizimin bitiminde kas gevşetici alıyorum ağrım olmuyor.ertesi gün yeniden başlayabiliyorum spora.ama sadece 1 kere alıyorum kas gevşeticiyi!!!...-tatlicadiarzu-hihoyyyt-tatlicadiarzu-

selam bende sporu çok seven birisi olarak bu konuda muzdaribim.evde spor yapıyorum ama bazen hiç canım istemiyor sonra tekrar başladığımda da çok kas ağrım oluyor ben kendimi çok fazla zorluyorum ,elimde değil sayıları azaltmak bana zor geliyor.ama ne kadar doğru yapıyorum bilemiyorum ben ara verdikten sonraki egzersizimin bitiminde kas gevşetici alıyorum ağrım olmuyor.ertesi gün yeniden başlayabiliyorum spora.ama sadece 1 kere alıyorum kas gevşeticiyi!!!...-tatlicadiarzu-hihoyyyt-tatlicadiarzu-

Spora ara verip başlanmak istendiğinde birden yüklenip başlarsanız çok yüksek sakatlanma riskiniz var..
Her zaman en azdan başlamak gerekir.
Kas gevşeticiler bir yere kadar sizi korur sonra bir bakarsınız o bile fayda etmiyor.
a.s.

yeni başladığınızda bi şekilde sporu abartıp kaslarınızın çok ağrımasına maruz kaldıysanız aspirin rahatlatıcı olacaktır. kas ağrısının sebebi enerji harcanırken oluşan atık maddenin kasların arasında sıkışıp kalmasıdır. Peki bu neden oluyor derseniz, vücut spora alışık olmadığı için kan dolaşımı yeterince hızlı değildir, haliyle atıkları hızlı temizleyemez. Aspirin kanı sulandırdığı için, kan dolaşımını hızlandırıcı etki yapar.

X