Stokçuluk :)

en svdiğim konular bende yazayım
ben kağıt poşet hediye paketi vs hepsini yatağın altında biriktiririm kurdeleri vs ama çok lazım oluyor gerçekten.
Makarna kuru bakliyatıda depolarım.
Ama atma huyumda cok fazla minimalizm istiyorum artık ve kendime hakim olamadan bir şeyleri atıyorum pişman olmuyorum ama hergün iki kutu çöp çıkıyor eski biblolar mumluklar vs inş sonradan pşmam olmam :KK43:
Ben dolabimin bir cekmecesini bosalttim atmak istedigim seyleri oraya koyuyorum uzun sure gecipte o esyaya hic dokunmadiysam atiyorum yada verebilcek tarzda biseyse baskalarina veriyorum

Son düzenleme:
harikasin cmm ellerin dert gormesin bende bunlarin bir cogunu yaptim memlekete gidersem bazi seyleri alip kurtmayi planliyirym domates konservemi de yaoacagim insallah
birazdan sarmisaklari aoyayim atayim dolaba
birbirime yapisir mi
Yapışsada sorun değil ama öyle yapışmaz,içinden tek tek alabilirsin kışın pahalı alınmıyor dışarıda beklese akdeniz sıcağı içi boşalıyor

K kahvemsi mutluluk yemeklerin yanında yenen sostan mı istiyorsun.

Domatesleri rendele yada minik minik doğra içine acı süs biberi doğra,sarımsak dogra,tuz,sirke ve yağ dök karıştır kavanoz yada bidona koy çok güzel oluyor,tam tarif vermek isterdim de göz kararı alışkanlığı oldu.

Kışlık menemenlik hazırlıyorsanız domateslerin kabuklarını eğer soyarak yapıyorsanız kabuklarıda değerlenir,bidonun içine kabukları koyun içine salça ve turşuda kullanılan tuzu atın 1 hafta kadar balkonda beklesin ki yumuşasın iyice,dibinde oluşan suyu dökün,kullananlarda var ama,sonra süzgeçten geçirin eğer süzgeç zor gelirse robotta kullanırsınız,süzgeçte daha güzel oluyor ama daha sonra ocakta biraz kaynatın eğer balkonda kurutacak yeriniz var ise 20 dk yeter gerisini balkonda güneşte kurutursunuz,eğer yeriniz yoksa koyulaşıncaya kadar kaynatın buda 5-6 saati bulur,kuruduktan sonra kavanoz yada bidona korsunuz kapağını kapatmadan hafif yağ dökersiniz eğer tuzu az olursa tuz atarsınız birde.

Aynı işlemi domatesi doğrayarakta yaparsınız.

Evde zeytinde yapabilirsiniz kızlar mesela yeşil zeytin haftada kaç kilo yiyorsunuz 1 kilo diyelim senelik 48 kilo eder siz senelik 50 kilo alsanız zeytin zamanı eğer var ise hem daha sağlıklı hem daha ucuz,mesela kurulacak olan zeytinin kilosunu 5 liradan aldık markette onun kaç katı oluyor.

Zeytinleri kırarsınız yada aldığınız yerde makinesi var ise onlarda kırar,sonra bidona korsunuz suyu değiştirirsiniz günlük tatlanınca tuzlu su yaparsınız içine limon tuzu atarak,limon koyarak zeytinlere dökersiniz sonra tatlanmasını beklersiniz 1 hafta 10 gün bilemedin 15 olsun.

Domatesleri rendele yada minik minik doğra içine acı süs biberi doğra,sarımsak dogra,tuz,sirke ve yağ dök karıştır kavanoz yada bidona koy çok güzel oluyor,tam tarif vermek isterdim de göz kararı alışkanlığı oldu.
cnm bu tarif uzun sure dayanir mi hangi sirke daha iyi olur ve 1 kavanoza ne kar yag ve sirke koyayim

cnm bu tarif uzun sure dayanir mi hangi sirke daha iyi olur ve 1 kavanoza ne kar yag ve sirke koyayim
Yazın yaptık kışın yedik :) dolaba koyduk biz onu yazmayı unuttum,elma sirkesi güzel oluyor.Genellikle göz kararı yapıyoruz biz 1 çay bardağı yağ yeter bence,sirkede yarım çay bardağı,olabilir ama 2 kilo domates kullan en az derim.

Domates olarakda armut domates,yumurta domates,bursa domates isimleri farklı ama aynı domates sizin orada ismi nasıl geçiyor ise onu kullan.

Sele zeytini siyah zeytin bidonların içine siyah zeytini katın yıkamadan,sonra içine bol tuz atın gelin gidin çalkalayın kıvırcık olsun,sonra içinde zamanla su oluşur onu arada dökün ki acılığı gitsin yeşil zeytine göre geç olur iyice sele şeklini alınca yıkayıp kurutup yağlarsınız.Bir kaç gün leğen içinde 1-2 gün su içinde bekletebilirsiniz tuzu biraz gitsin diye sonrada kurutup yağlarsınız.

Evde biber salçasıda yapabilirsiniz,aslında bizim buralarda 100 kilo civarı biber alınır sonra komşularla imece yardımı o biberler temizlenir makineden geçirilir salça çeken kişiler tarafından,sonra damlarda balkonlarda kurutulur ve tekrar çekilir,bidonlara konur,salca kururken içine bol tuz atılıyor.100 kilo biberden rn az 20-25 kiloda salça çıkar 30 kiloda biber çok önemli.

Ama sizin böyle bir imkanınız yoksa evde şöyle yapın 10-20 kilo kapya biber alın hem denersiniz sonra biberleri ayıklayın ve yıkayın tencereye su doldurun yumuşasın pişirin sonra robottan geçirin eğer yeriniz var ise güneşte kurutursunuz yok ise domates salçası gibi suyunu çekinceye kadar kaynatın sıcak sıcak kavanozlara doldurun üstlerine yağ katın salçasın olmazsa olması tuz onuda unutmayın.

Son düzenleme:

Canım bu süs biberi dediğin biberiye mi? Tombik olan? Bu tarif çok lezeetli olacak gibi geldi bana bu tarifi nasıl tüketeceğiz peki?

IMG_0129.JPG

Sadece pahali buldugum temizlik ürünleri indirimdeyse stokluyorum. Bu da sadece sampuan oluyor. Eskiden deodorant da vardi icinde ama onu artik kendim evde yapiyorum.
Yani stokladigim pek birsey yok. Hmm sey var bir de, cocuklarim büyüyorlar cok sükür, sezon sonlarinda büyük beden kiyafetleri stokluyorum. Cok cok ucuza kislik ürünler aldim gecen ay.
Genel anlamda stoklamam, cöpe giden yiyeceklerim oluyor üzülüyorum.
Kozmetik almiyorum artik, bitiremiyorum ziyan oluyor.
Ben yiyecek ve ve giyecek disinda pek bir alisveris yapmiyorum.
Birikim yapiyorum, ayni zamanda yasiyorum da :dua:

Kışlık menemenlik hazırlıyorsanız domateslerin kabuklarını eğer soyarak yapıyorsanız kabuklarıda değerlenir,bidonun içine kabukları koyun içine salça ve turşuda kullanılan tuzu atın 1 hafta kadar balkonda beklesin ki yumuşasın iyice,dibinde oluşan suyu dökün,kullananlarda var ama,sonra süzgeçten geçirin eğer süzgeç zor gelirse robotta kullanırsınız,süzgeçte daha güzel oluyor ama daha sonra ocakta biraz kaynatın eğer balkonda kurutacak yeriniz var ise 20 dk yeter gerisini balkonda güneşte kurutursunuz,eğer yeriniz yoksa koyulaşıncaya kadar kaynatın buda 5-6 saati bulur,kuruduktan sonra kavanoz yada bidona korsunuz kapağını kapatmadan hafif yağ dökersiniz eğer tuzu az olursa tuz atarsınız birde.

Aynı işlemi domatesi doğrayarakta yaparsınız.
Ay evet menemen yaparken benfe kabuklari salça olarak degerlendirecegim bu tarifle. Kabuklari ve birazda domates ekleyerek. Thank you bulca bulca :kk77:

Sadece pahali buldugum temizlik ürünleri indirimdeyse stokluyorum. Bu da sadece sampuan oluyor. Eskiden deodorant da vardi icinde ama onu artik kendim evde yapiyorum.
Yani stokladigim pek birsey yok. Hmm sey var bir de, cocuklarim büyüyorlar cok sükür, sezon sonlarinda büyük beden kiyafetleri stokluyorum. Cok cok ucuza kislik ürünler aldim gecen ay.
Genel anlamda stoklamam, cöpe giden yiyeceklerim oluyor üzülüyorum.
Kozmetik almiyorum artik, bitiremiyorum ziyan oluyor.
Ben yiyecek ve ve giyecek disinda pek bir alisveris yapmiyorum.
Birikim yapiyorum, ayni zamanda yasiyorum da :dua:
Deo yu nasil yapıyorsunuz .Bitkisel esanslarla filan mi .Bende yapmak isterim .Leke birakiyormu .Uzun sure kalicıligi varmı .Hemen yapayim .

Deo yu nasil yapıyorsunuz .Bitkisel esanslarla filan mi .Bende yapmak isterim .Leke birakiyormu .Uzun sure kalicıligi varmı .Hemen yapayim .

Internette bircok farkli tarifi mevcut, benim kullandigim hindistan cevizi yagi, kabartma tozu ve nisastayla oluyor. Krem gibi oluyor sürüyorum. Simdiye kadar kullandigim en etkili deodorant. Internette sivi tarifleri de var.
Esans olarak gül yagi kullaniyorum ama herhangi bir cicek yagi da olabilir. Elimde ne varsa onu kullandim.
Iz yapmiyor, ter kokusu sanki yok oluyor.
Deneyin farki görüp sasiracaksiniz

:)) temizlik bağımlıları programından mı bahsediyorsunuz? Hani şu evi uzun süre temizlenmemiş insanların evine gidip sürekli çöp atan kişilerin olduğu program?

Sürekli kullanılan şeyleri güzel bir indirimde almak bana çok mantıklı geliyor. Tuvalet kağıdı gibi (asla ihtiyaç bitmez). Gıdalar maalesef çok çabuk bozuluyor gıda alışverişimi haftalık yaparım.

Birikim konusuna gelince ben de dolar,tl,euro gibi farklı farklı para birimlerini biriktiriyorum, bir programda bunun karlı olacağını duymuştum. Bir kumbaramız var ona genellikle 1₺, 50krş atıyoruz. Bir de birikim zarfımız var ona da 10,20, 50 gibi kağıt paraları koyuyoruz. Eğer dolar falan öncekine göre düşük gelirse dolara çeviriyoruz. Az az gidiyor ama birikiyor :)
Yok o tcl deki değil direk istifciler diye bir program var herşeyi lazım olur bigün diyerek evlerini biriktirmişler yürüyecek yatacak yer kalmamıs esyadan öyle bi program :)

X