Sürekli anneliğim eleştiriliyor

Acaba alıp başımı ben nerelere gitsem ya.
Büyük oglum 4 bucuk yaşında komple bezden çıktı ve yeni konuşmaya başladı ama yaşıtı gibi asssssla degil.
Küçüğü 3 yasinda ve bu yasina kadar anne bile dememistir bezli. Yeni yeni anne filan diyor hergun yeni kelimeler öğreniyor.

Onun dışında günümüzde bir düzen var, cocuktur bazen istahsiz olur bir yedigini başka zaman yemez.
Kendimi övmek icin demiyorum bunu kendi cevremdede gözlemliyorum, burda benim kadar arastiran, okuyan, sayfa sayfa kitap deviren, cocugu ile ilgilenen bir anne gördüm duydum diyemem. Belki benim cocuklar bu anlamda zor olduklari icin bende cok ilgiliyim...hic unutmam oglum icjn konu açmıştım zekasindan şüphe etmistim o derece perisan durumdaydim....ben kendimi yetistirmeye çalışan, disiplinli ve kendi ile yarisan yapida bir insanken benim yavrularda bu durumda sanki ben ilgilenmedimde böyle oldular...

Ama cocuk konusunda dedigim dedik bir insanım, annemlerle aram iyidir ama hayir dedigim biseyi cocuga yapmadıkları gibi bisey olsada önce annesine soralim yapabilirmi yiyebilirmi derler.

Buda tabii insandan insana degisen bisey belki onlarda elestirse beni hepten tirlatirdim.

Demem o ki ciddiye almayin, evet çok sıkıcı bir durum. Net olun dik durun yaşı küçük bezden hemen cikmak zorunda degil, beyin ile tuvaletini tutabilme arasindaki yol gelişmemiştir rutamiyoedur bunu hep tembelliğe yormamsk lazim.
Bu yasta konusmak zorunda degil.
Zamanu gelince olur baba/anne bosver takmayin diyin.

Yanliz degilsin, Sendeki annenin aynisi bendede var

Bebegim 5aylik daha yeni yeni sebzeye basladik guzel gidiyo. Ama bu demek degilki herseyo kafasina gore yiyebilir

Ornegin bugun anneme gittim. Havuc soymus kucuk kesmis ince bolmus cocugun eline veriyo e tamda eliyle kavrama yasinda suan ayy bak bak hemen nasil aldi ac bu ac diyo. Ya anne bunu cocuk bi yutsa bogazinda kalir zaten bu sekilde vermene karsiyim bari uzun keseydin dedim kardesim geldi aldi elinden.

Saat 13de sebze puresini veriyorum bugun yesil fasulye ve patates puresi yaptim annem yedirmek istedi. Ben asla bi tabak vermiyorum. Annem butun tanagi vermis yaa o an tlfnda hastaneyle falan gorusmem vardi gormedim bile. Ya cocuk cok rahatsizlandi hep agladi gun boyu, sanirim sancisi oldu.

Diyorumki az yediriyorum cunku deneme sûresindeyiz belki alerjisi olacak belki hazmi zor olacak. Anlatamiyorum

Yani bugun oyle sinirlendim ki yarn bi gelinin olsa kavga edersiniz yapma dedikce yapiyosun diyorum anlamiyo.

Siz kotu bir anne degilsiniz. En iyisini cocugunuz icin siz bilirsiniz. Herkes kendi cocuguyla ilgilensin. Ben boyle sinirlendigim zamanlar SINIRIMI ciziyorum bi hafta falan gitmiyorum.

Hayır asla kötü bir anne değilsin. Eşine çocuğu tek başına yapmadığını, annenin evinden getirmediğini hatırlat. Seni eleştireceğine biraz çocuğu ile ilgilensin. Aşırı sinir oldum eşine, annenlere göndermeye çalışması çok itici, annenle baban da belki bu kadar çok sık gelmenizden bıkıp eleştiriyorlardır. Sebep çocuğun babası rahat etsin. Ben olsam inadına gitmem. Bir de aklında olsun çocuk kendi evinde daha sakin olur. Tuvalet eğitimini çok büyütmeyin, çocuğa baskı yapmayın zamanı gelince bırakır. Eşin eleştirirse kendisi öğretsin. Adam evde bir işe yarıyor mu merak ettim?

Eleştiriler modunuzu asla düşürmesin onlar söyledikçe takmadığınızı onlara gösterin bu durumada kendinizi alıştırın. Bebeğiniz düzgün konuşsa, çorba yese tuvaleti öğrensede eleştirecek, kınayacak insan başka bir kulp buluyor o nedenle takmamayı öğrenmelisiniz. 1. Çocuğuma bende gaza gelip disipline aokucam diye yavruma neler yapmıştım ☹️ vijdan azabım hala devam ediyor. Birde o hala daha farklı inanki. Rahat büyüttüğüm çocuk daha farklı, özgüvenli. Kızım bakkalda bir şeyin fiyatını soramıyor çünkü hep beğenilmedi davranışları anlatabiliyomuyum.

Bir kaç tavsiye vereyim. Ne kadar gergin stresli olursanız çocuğunuz O kadar sizi dinlemeyecektir. Tecrübeyle sabit. Korona vesilesiyle kimseyle görüşmeyince. Ve misafir gelecek kaygısı olmayınca iki çocuğumu açıkçası saldım çayıra diyebilirim evlatlarım kedi gibi uysallaştılar. Söz dinliyorlar.
Çiş konusunda oğluma 2 yaşındayken seni havuza götürmek istiyorum ama bez bağlayan çocukları almıyorlarmış dedim anında bezi çıkarttı o günden sonra asla takmadım bir iki işedi de ortaklığa ama öğrendi ve 3. Gün havuza gittik sevdiği bişeyle kandırabilirsiniz. ciddi ciddi anlatın emin olun anlayacak.
R konusunda benim oğlumda söyleyemiyor ama bana çok şirin geliyor böyle kalsın yamuk yumuk konuşuyor ne güzel. 2 ay öncesine kadarda çişe biş diyordu düşünüyorumda çok tatlıydı. Şuan 4 yaşında.
Uyku konusunda yardım edemeyeceğim benimkilerde sevmiyor. Ben onları alıştıramadım onlar beni kendilerine benzetti.
Çorbayı benim oğlumda 2 yıldır yemiyordu. 1 aydır mercimek yiyor. Konuştum onunla çorba bizi güçlü yapıyor corona dan koruyor 😜 dedim.
He birde yıldız şehriye tavsiye ederim domates çorbası onada bayılıyor.

Hayırlı geceler arkadaşlar
Arkadaşlar benim sorunum sürekli anneliğimin eleştiriliyor olması, artık çok yıpranmış durumdayım. Babam özellikle her şeyime bir kusur bulur; örneğin çocuğumun bir uyku düzeni olmadığını, yemek seçtiğini vs söylüyor (2.5 yaşında) daha yeni yeni konuşmaya başlıyor r harfini es geçiyor (eşimde r harflerini söyleyemiyor) bir yandan babasına benzemiş olabilir diyorum bir yandan da belki yeni yeni konuşuyor diye oluyordur diyorum.

Hafta sonu anneme gitmiştim babam çocuğa doğru düzgün bir uyku düzeni kurmadın yemek konusunda üstüne düşmüyorsun çorba yemiyor bu çocuk diyor (tek yemediği çorba diyebilirim) hiç bişey yapmadın en azından bu r harfi konusunda üstüne düşte bir işe yara dedi bana nasıl gücüme gitti anlatamam.
Uyku düzeni kurmaya çalıştım doğdu doğalı uyku sevmeyen bir çocuk örneğin 2-3 aylık videolarında bile nolur en azından yarım saat bali uyu diye yalvarıyorduk videoda görünce farkettim. Tüm gece emiyor halen bu yüzden de sık sık uyanıyor sabahta geç kalkıyor uykusunu alamadığı için (gündüz uykusunu uyutmuyorum bazen zaten uyku seven bir çocuk değil aramıyor da ama ona rağmen akşamda geç uyuyor) yemek yiyor et tavuk bayılıyor çorba içmiyor sevmiyor, tadım zamanları içiyordu sonra sonra bıraktı, halen bezli çünkü kakasından bile rahatsız olmuyor altını değiştirmek için resmen savaş veriyorum oğlumla.

Babam çorba içmiyor, bu çocuk halen altı bezli , bunun artık gece uyanmaması lazım vs diye diye şişirdi beni kaldığım dönemde ben yaptıramıyorsam birde sen dene o zaman baba dedim bak bak cevaplara bak deyip resmen düşman ilan edildim.

Eşim bezden çıkarmak için bir şey yapmadığımı söylüyor denedim ama denemedim değil bu sefer bile isteye her yere işedi gözlerimin önünde sonrasında kahkahalar attı iyice oyuna çevirdi üstelik gülmememe rağmen. Sürekli bağıran çağıran bir anne değilim elimden geldiğince sakin kalmaya çalışıyorum ama artık o kadar üstüme geliniyor ki bezmiş durumdayım.

Babam bizi ortaokul zamanına kadar akşam 22:00 dedim mi yatırırdı korkudan odadan çıkmayı bırakın tuvalete kalkamazdık istiyor ki oğlumda öyle olsun ama ben öyle olmasını asla istemiyorum. Kötü bir adam asla değil ama aşırı disiplinli bir adamdı şimdi şimdi yaşlandıkça her şeye ağlamaya başladı en ufak lafımız olunca dahil hemen gözleri doluyor. Kıyamıyoruz ama bana böyle baskı uyguladığının farkında değil yada bilerek yapıyor beynim durmuş durumda inanın ben oğlumu 2 yaşına kadar ekranla tanıştırmadım ama gelinimiz yeğenimi daha ayına girmeden tv önünde tutup çizgi filmler seyrettirirdi bir kere dahil bişey demedi diyemedi.

Misal abimlerle dışarı çıktık oğlumu ve yeğenimi evde onlara bıraktık (yeğenim 3 aylıktı) annesini arayacağına beni arayıp beni fırçaladı hemde ne laflar dedim baba benim oğlum duruyor mu o duruyor dedi eee o zaman beni değil anasını ara dedim. Ama çok gücendim bir nevi stres topu misali her şeyin ucu bana dokunuyor, eşimde uyku düzeniniz yok bu çocuk halen bezde sen napıyorsun ki demeye başladı ama kendi de görüyor kaka yaptığında dahil rahatsız olmuyor zorlarsam almak için kıyametler kopuyor oğluma böyle olmaması gerektiğini anlatıyorum anlıyor ama sonra yine aynı senaryo tekrar başa sarıyor uyku konusunda da yatırsam da yatmıyor istemiyor uykusu hiç sevmiyor.

Beni en çok yoran bir insanda ne yazık ki annem, benim hayır dediğimi gizli gizli yada gözüme sokarak yapıyor telefon verme diyorum bir bakıyorum elinde, Aralık ayında dondurma verme diyorum bir bakıyorum almış gelmiş yediriyor oğluma asla hayır demiyor benim hayır dediklerimi olmaması gerektiğini defalarca anlatıp vazgeçirdiğim çocuğumu bile tekrar alıştırıyor bir şekilde.

Bunlar anneliğimle ilgili olanlar bide kendimle ilgili olan var. Eşim asla kilomdan memnun değil sürekli ama sürekli laf ediyor o ettikçe resmen daha çok yemeğe başladım bende kendimi kilolu istemiyorum ama hayatım o kadar yoğun ki bir yandan okul bir yandan seminerler bir yandan ev bir yandan yemek derdi bir yandan annelik anlıcağınız o kadar dolu ve yorgunum ki herkese bunu niye yapmadın alıştırmadın diyen herkese alın çocuk önünüzde ben yapamadıysam siz deneyin belki ben hata yapıyorumdur diyorum ama tabi ki kimseden ses Seda çıkmıyor o zaman. Ne olacak böyle söyleyin bana gerçekten bu kadar işe yaramaz ve kötü bir anne kötü bir kadın mıyım ?
Baba ne işe yarıyormuş?Niye anne yapmak zorunda.Çocuğu tek başına siz mi yaptınız sanki.Ederim öyle işe valla

Arkadaşlar benim sorunum sürekli anneliğimin eleştiriliyor olması, artık çok yıpranmış durumdayım. Babam özellikle her şeyime bir kusur bulur; örneğin çocuğumun bir uyku düzeni olmadığını, yemek seçtiğini vs söylüyor (2.5 yaşında) daha yeni yeni konuşmaya başlıyor r harfini es geçiyor (eşimde r harflerini söyleyemiyor) bir yandan babasına benzemiş olabilir diyorum bir yandan da belki yeni yeni konuşuyor diye oluyordur diyorum.

Hafta sonu anneme gitmiştim babam çocuğa doğru düzgün bir uyku düzeni kurmadın yemek konusunda üstüne düşmüyorsun çorba yemiyor bu çocuk diyor (tek yemediği çorba diyebilirim) hiç bişey yapmadın en azından bu r harfi konusunda üstüne düşte bir işe yara dedi bana nasıl gücüme gitti anlatamam.
Uyku düzeni kurmaya çalıştım doğdu doğalı uyku sevmeyen bir çocuk örneğin 2-3 aylık videolarında bile nolur en azından yarım saat bali uyu diye yalvarıyorduk videoda görünce farkettim. Tüm gece emiyor halen bu yüzden de sık sık uyanıyor sabahta geç kalkıyor uykusunu alamadığı için (gündüz uykusunu uyutmuyorum bazen zaten uyku seven bir çocuk değil aramıyor da ama ona rağmen akşamda geç uyuyor) yemek yiyor et tavuk bayılıyor çorba içmiyor sevmiyor, tadım zamanları içiyordu sonra sonra bıraktı, halen bezli çünkü kakasından bile rahatsız olmuyor altını değiştirmek için resmen savaş veriyorum oğlumla.

Babam çorba içmiyor, bu çocuk halen altı bezli , bunun artık gece uyanmaması lazım vs diye diye şişirdi beni kaldığım dönemde ben yaptıramıyorsam birde sen dene o zaman baba dedim bak bak cevaplara bak deyip resmen düşman ilan edildim.

Eşim bezden çıkarmak için bir şey yapmadığımı söylüyor denedim ama denemedim değil bu sefer bile isteye her yere işedi gözlerimin önünde sonrasında kahkahalar attı iyice oyuna çevirdi üstelik gülmememe rağmen. Sürekli bağıran çağıran bir anne değilim elimden geldiğince sakin kalmaya çalışıyorum ama artık o kadar üstüme geliniyor ki bezmiş durumdayım.

Babam bizi ortaokul zamanına kadar akşam 22:00 dedim mi yatırırdı korkudan odadan çıkmayı bırakın tuvalete kalkamazdık istiyor ki oğlumda öyle olsun ama ben öyle olmasını asla istemiyorum. Kötü bir adam asla değil ama aşırı disiplinli bir adamdı şimdi şimdi yaşlandıkça her şeye ağlamaya başladı en ufak lafımız olunca dahil hemen gözleri doluyor. Kıyamıyoruz ama bana böyle baskı uyguladığının farkında değil yada bilerek yapıyor beynim durmuş durumda inanın ben oğlumu 2 yaşına kadar ekranla tanıştırmadım ama gelinimiz yeğenimi daha ayına girmeden tv önünde tutup çizgi filmler seyrettirirdi bir kere dahil bişey demedi diyemedi.

Misal abimlerle dışarı çıktık oğlumu ve yeğenimi evde onlara bıraktık (yeğenim 3 aylıktı) annesini arayacağına beni arayıp beni fırçaladı hemde ne laflar dedim baba benim oğlum duruyor mu o duruyor dedi eee o zaman beni değil anasını ara dedim. Ama çok gücendim bir nevi stres topu misali her şeyin ucu bana dokunuyor, eşimde uyku düzeniniz yok bu çocuk halen bezde sen napıyorsun ki demeye başladı ama kendi de görüyor kaka yaptığında dahil rahatsız olmuyor zorlarsam almak için kıyametler kopuyor oğluma böyle olmaması gerektiğini anlatıyorum anlıyor ama sonra yine aynı senaryo tekrar başa sarıyor uyku konusunda da yatırsam da yatmıyor istemiyor uykusu hiç sevmiyor.

Beni en çok yoran bir insanda ne yazık ki annem, benim hayır dediğimi gizli gizli yada gözüme sokarak yapıyor telefon verme diyorum bir bakıyorum elinde, Aralık ayında dondurma verme diyorum bir bakıyorum almış gelmiş yediriyor oğluma asla hayır demiyor benim hayır dediklerimi olmaması gerektiğini defalarca anlatıp vazgeçirdiğim çocuğumu bile tekrar alıştırıyor bir şekilde.

Bunlar anneliğimle ilgili olanlar bide kendimle ilgili olan var. Eşim asla kilomdan memnun değil sürekli ama sürekli laf ediyor o ettikçe resmen daha çok yemeğe başladım bende kendimi kilolu istemiyorum ama hayatım o kadar yoğun ki bir yandan okul bir yandan seminerler bir yandan ev bir yandan yemek derdi bir yandan annelik anlıcağınız o kadar dolu ve yorgunum ki herkese bunu niye yapmadın alıştırmadın diyen herkese alın çocuk önünüzde ben yapamadıysam siz deneyin belki ben hata yapıyorumdur diyorum ama tabi ki kimseden ses Seda çıkmıyor o zaman. Ne olacak böyle söyleyin bana gerçekten bu kadar işe yaramaz ve kötü bir anne kötü bir kadın mıyım ?
Çok yorulmussunuz çabalamışsınız ama kendinizi unutarak ..
Her şey yarim yarim kalmış gibi hissettim babanızın eleştirileri doğru olabilir ama çok kırıcı üslubu var anladığım kadarıyla.
Anne olarak size.tavsiyem olacak ,
Sizi huzursuz eden bir şey var o nedir kendinize bunu sorar mısınız nedir yani uykusuz mu kalıyorsunuz yeterli beslenmemi eksik öz bakımlarınıza mi yetişemiyorsunuz sanki çocuğa gelene kadar sizde halledilmesi gereken bir şey var gibi kendinizi iyi edip sonra çocuğa odaklanin görün bakın her şey kendiliğinden olacak . Tuvalet egitimi de yeme içme de . Tutarlı ve sürekli olun bugün böyle.oldu yarın düzeliriz demeyin sakın çocuk konusunda özellikle, dışarıya da ne cevap verin ne duyun ..

Annemle kardeşlerim anneligimi eleştirdiği için herkes kendi yetiştirdiği çocuğundan sorumlu kiriliyorum dedim devam ettiklerinde aldım çocuğumu çıktım arkamdan baktı kaldılar.. uzun bir süre görüşmedim TLF cevap vermedim annem en son eşimi aramış torunumu çok özledim gorebilirmiyim diye..Ben evladimin annesiyim, kendimi sorguluyorum araştırmalar yapıyorum kendimi geliştirmek için..Bizim çocukluğumuzda bizi sebepli sebepsiz döven annem şimdi benim anneligimi eleştiriyor ya bende en çok ona üzülüyorum madem bu kadar hassastin biz niye sevgisiz büyüdük...

gerçekten bende okurken şiştim..
anne baba yaşlanınca huysuz olur derler belki meşgaleleri olmadığından size sarıyorlardır fakat eşiniz? bu çocuğu yapmaya tek başınıza mı karar verdiniz.. bütün yükün size yüklenmesi en kötüsü. sizin yerinizde olsam simdiye tek tek herkesi elden geçirmiştim de.. şu kadınların tek görevinin çocuğa bakmak olması ama erkeklerin çocuğu sadece severken eline alması cok can sıkıcı.

Hepinize yorumlarınız için aşırı teşekkür ederim Allah bin kere razı olsun çok motive oldum gerçekten. Bende daha dikkatli olmaya çalışcam uyku vakitleri konusunda bezde halen üzerine çok düşmücem kendini zorunlu hissetsin istemiyorum kendisi karar verdiğinde eminim çıkıcak çocuğum 2.5 yaşında olmasına rağmen her dediğimi çok net anlıyor bir şeyi bir kere göstermem yeterli ama tuvalet ve çorba konusunda biraz geri kaldık dediğiniz gibi olmazsa en kötü ihtimal her akşam menülerine çorba da eklicem yerse yer yemezse yemez gözüyle bakıcam🤲🏻

Kendimde de yarım kalmış çok şeylerim var aslında 25 yaşında daha yeni üniversiteli oldum, ehliyeti alcaktım araya korona girdi direksiyon derslerim yarım kaldı, şimdi elde okul yok bişey yok diye işe girmek istemiyorum (15 yaşımdan 22 yaşıma kadar aralıksız çalıştım son çalıştığım firma dünya çapında bir firmaydı) işe alışınca insan bırakması bir başkasından para beklemesi çok zor geliyor kendi anne babamdan dahil evlenene kadar para almadım çeyizler vs hep kendim ödedim kendim yaptım elimden geldiğince o da beni çok zorluyor bir yandan çalışmayı çok özledim bir yandan artık bir meslek sahibi olmak istiyorum. Sosyal hizmet bölümünü okuyorum bitirip mesleğimi elime almış olmak ve bir sıfatım olarak işe başlamayı aşırı istiyorum kilo konusunda da bugün 45 dk aerobik yaptım her gün yapmaya ve yediklerime dikkat etmeye çalışcam vermem gerek.

Eşim konusunda da bence tamamen aile apartmanında olmamızın da onun tavırlarına aşırı etkisi var annesi hayatı boyunca her şeyini o yapmış eşim daha yeni yeni binbir lafımla bi vileda atmaya başladı düşünün. Pazara genelde o çıkar markete birlikte çıkarız genelde tamirat işlerini hep kendim yaparım çoğu zaman örneğin bu yerlere derz dökülüyor ya onu vs de ben yaptım elimden her iş geliyor diye o da rahata ediyor para vermesine vs gerek kalmıyor ustaya ama verilecekse genelde ustalara para vermeyi tercih eder kendi yapmaktansa çocuğu da yavaş yavaş onla bırakıp odaya çekilmekle başlıcam gerçi 1.5 saatlik seminerde oğlum 150 kere yine yanıma geliyor ama ne yapayım adım adım alışcaz inşallah böyle şeye 🤲🏻🤲🏻

Birde eklemek isterim benimle aynı durumu yaşayan arkadaşlarım için belki de dedikleri gibi biz sınır çizmesini bilmiyoruzdur bunda da bir düzeltme yapmamız gerek nasıl olcak bilmiyorum ama bir şekilde olmalı 🤲🏻

ögretmensiniz anladığım kadarıyla.(okul diyince ögretmen zannettim simdi okudum universiteden bahsediyormussunuz)

Sizin yasadıklarınızın benzerini yasadım.

Ben okula giderken anneme bırakıyordum ve okuldan gelmemle bir suru sikayet ve elestiri dinliyordum. Tamam iyi bakıyordular ama surekli bunu tuvalete alistır vaveyla bunu memeden kes vaveyla bu cocuk yemek yemiyor vaveyla.

hergün yanina tertemiz kıyafetler koyardım. Birgün farketmemisim delik bir corap koymusum yedek olarak cantasına. Birton laf dinledim ailemden yok dikkat etmiyormusum yok delik corapla yolluyormuşum baska corap yokmus giydirmek zorunda kalmıs cocuk delik corapla gezmis butun gün. resmen icim sisiyordu.

Bir de oglum çok hareketliydi okuldan cikar cikmaz 1 dk oyalanmadan eve gidiyordum. olduki fotokopi cekmem lazım bir 30 dk gec gittim annem telefona sarılıyordu nerede kaldın? bu cocuk seni istiyor diye.

Annem 1 yasinda bakmaya başladı 2 yıl baktı 3 yasinda krese verdim. Bu seferde biz ne guzel bakıyorduk daha çok kucuktu neden krese verdin dediler ama dinlemedim onları.

Esime de diye diye aklına kazıdım ben 2. çocukta ailelerden yardım almak istemiyorum ikimiz bakacağiz gerekirse yardimci gelecek eve ama iki aileye de bizimle gidecek bizimle dönecek bırakmak yok dedim.

Simdi 2. bebegimi bekliyorum. 2 yıl ucretsiz izin kullanacağım. sonra da yardımcı tutmak istiyorum Esime de dedim yeri gelecek ben buyukle ilgilenecegim sen bebekle yeri gelecek ben bebekle ilgilenecegim sen buyükle ama aileler gelsin baksınlar istemiyorum cunku bir cocuk bakacaklar diye strese girmek istemiyorum.

Ailenizle aranıza mesafe koyun uzulurler darılırlar demeyin olmadı soyleyin yuzlerine beni strese sokuyorsunuz ben zaten calisiyorum diyin. Esiniz de sizi ailenizin yanına yollamak isterse gerekirse kavga cıkartın. orası sizin eviniz nasıl siz istemediginiz halde sizi yollayabilir ki? Cocugun sorumluluklarını esinizle paylasın ailenizinde uzerinizdeki etkisini azaltın.

NE kadar çok taviz vermişsin böyle.Yakında sinir hastalıklarından psikoloğa gitmen an meselesi.Sana tek tavsiyem gerekirse sert tepki vermen çünkü güzel dilden anlamıyor gibiler.Gerekrse mesafe koy ailen olabilir ama kimse canından daha önemli değil.

Diğer besinleri yiyorsa birakin corbada icmeyi versin. Benim oglum 3 bucuk yasinda. 15 aylikken yurumeye basladi. 3 yasina kadar herseyi anliyor ama konuşamıyordu bende endise ettim ama baktim zamanla herseyi anlatiyor harfleri yanlis soyluyor vurgulamalari yanlis yapiyor ama daha yeni ogreniyor zamanla oturacak. Ve hala bezi birakmadi. Lazimlik aldim once oyuncaklarinin arasina koydum alissin diye once bi iki esofmanini indirmeden oturdu sonrası yok. Klozete oturtmayi denedim kaskati bacaklarini uzatiyor agliyor oturmuyor. Benim annemlerde kaynanamda ee kac yasina geldin hala altin bezleniyor fln laf yapiyorlar. Dedim agliyor kendini hazir hissettiginde zaten gelecek anne birakmak istiyorum diyecek gerekirse askere gidene kadar bezlerim babasinin işine alsin bez dedim bir daha kimsenin giki cikmadi.

Daha 2 bucuk yasinda cocugunuz ondan nizami işler beklemek ve bunlari nizami bir şekilde yapmiyor diye kendi anneliginizi sorguluyorsunuz? Lutfen kendinize gelin simdiden el gün ne diyor diyip hayati kendinize de cocugunuza da zindan etmeyin. Kendiniz kirilmamak icin gerekirse kirici olun

Gözlerim rahatsız olduğu için tamamını okuyamadım ama sizi çok iyi anlıyorum çünkü oğlumun doğduğu gün etrafımda melek gibi görünen ne kadar insan varsa bakın ilk gün diyorum hepsi başladı eleştirmeye. Depresyona girdim Allah a hem oğlumun hem benim canımı alması için yalvardım günler aklıma okuduğum zaman. Size şunu söyleyeyim her çocuğun bir mizacı vardır her annenin bir çocuk yetiştirme şekli vardır. O yüzden dünyada hiç bir çocuk aynı şekilde yetistirilmez. Eğer doğru tek bir yol olsaydı dünyadaki tüm bilinçli aileleri bırakın devletler politika haline getirir zorla uygulatirdi. Maalesef ki bu yok ayrıca üstüne birde mükemmel annelik diye de bişey yok yeterince iyi annelik var.
İki yolunuz var
Birinde ya insanların söyledikleri bir kulaginizdan girecek diğerinden çıkacak
Diğerinde insanlar bişey söylediğinde icinizi rahatlatacak lafı söyleyip siz de rahat edeceksiniz

Bu ikisini de yapmazsanız sonu gerçekten timarhaneye varan bir yola sokuyo insanlar.

Çocuğunuzun tuvalet eğitiminin ne zaman verilmesi gerektiğine kimseyi karıştırmayın. Denedim ama olmadı vs bunlar hoş şeyler değil. Hem çocuğunuzu hem kendinizi daha fazla yipratirsiniz.
Hep bebek her anne özeldir ama uzmanların söylediklerini de kulak ardı etmeyin derim. Ben çok sorun yaşadığım dönemde tracy hogg un bebek bakım sorunlarına mucize çözümler kitabını okudum ve çocuğumun bir çok sorununu çözdüm. Sizin çocuğunuz büyümüş çocuk bakım sorunlarına mucize çözümler kitabını alın okuyun. Uykusunu da düzene sokmaniza yardımcı olacak bilgiler vardır

Hepinize yorumlarınız için aşırı teşekkür ederim Allah bin kere razı olsun çok motive oldum gerçekten. Bende daha dikkatli olmaya çalışcam uyku vakitleri konusunda bezde halen üzerine çok düşmücem kendini zorunlu hissetsin istemiyorum kendisi karar verdiğinde eminim çıkıcak çocuğum 2.5 yaşında olmasına rağmen her dediğimi çok net anlıyor bir şeyi bir kere göstermem yeterli ama tuvalet ve çorba konusunda biraz geri kaldık dediğiniz gibi olmazsa en kötü ihtimal her akşam menülerine çorba da eklicem yerse yer yemezse yemez gözüyle bakıcam🤲🏻

Kendimde de yarım kalmış çok şeylerim var aslında 25 yaşında daha yeni üniversiteli oldum, ehliyeti alcaktım araya korona girdi direksiyon derslerim yarım kaldı, şimdi elde okul yok bişey yok diye işe girmek istemiyorum (15 yaşımdan 22 yaşıma kadar aralıksız çalıştım son çalıştığım firma dünya çapında bir firmaydı) işe alışınca insan bırakması bir başkasından para beklemesi çok zor geliyor kendi anne babamdan dahil evlenene kadar para almadım çeyizler vs hep kendim ödedim kendim yaptım elimden geldiğince o da beni çok zorluyor bir yandan çalışmayı çok özledim bir yandan artık bir meslek sahibi olmak istiyorum. Sosyal hizmet bölümünü okuyorum bitirip mesleğimi elime almış olmak ve bir sıfatım olarak işe başlamayı aşırı istiyorum kilo konusunda da bugün 45 dk aerobik yaptım her gün yapmaya ve yediklerime dikkat etmeye çalışcam vermem gerek.

Eşim konusunda da bence tamamen aile apartmanında olmamızın da onun tavırlarına aşırı etkisi var annesi hayatı boyunca her şeyini o yapmış eşim daha yeni yeni binbir lafımla bi vileda atmaya başladı düşünün. Pazara genelde o çıkar markete birlikte çıkarız genelde tamirat işlerini hep kendim yaparım çoğu zaman örneğin bu yerlere derz dökülüyor ya onu vs de ben yaptım elimden her iş geliyor diye o da rahata ediyor para vermesine vs gerek kalmıyor ustaya ama verilecekse genelde ustalara para vermeyi tercih eder kendi yapmaktansa çocuğu da yavaş yavaş onla bırakıp odaya çekilmekle başlıcam gerçi 1.5 saatlik seminerde oğlum 150 kere yine yanıma geliyor ama ne yapayım adım adım alışcaz inşallah böyle şeye 🤲🏻🤲🏻
Daha cuma gunu anneme soyledim, hersey de kendini one atma diye, hayati boyunca herzaman herseyi kontrol altinda tuttugu icin kendini cok yipratti.

Mesela bana pratik degilsin cabuk cabuk yap isini der hep. 5aylik bebegim 10 yasinda kizim haftasonlari bizde kalan 11yasinda esimin kizi 2yatak odali bir evde yasiyoruz. Ben mesela ortalik daginiksa onceligim ortaligi toparlama degil bebegimle oynamak kizimin derslerinde yardimci olmak oluyo. Anneme gore bu pratik olmadigimdan kaynaklaniyo yani hizli hizli herseyo yapip mukemmel olmaliyim.

Bende ona ben bu evde yanliz yasamiyorum benim isim varsa esim toplasin haa toplamiyosa bana lagaluga yapmayada hakki yok, rahatsizsa kalkar toplar.

Mesela gece yatmadan once copu at demistim atmayi unutmus annem ertesi gun gordugunde, "bunu ben olsam ondan beklemem iste gider atarim" dedi

Neden? Neden herseyi ben mukemmel yapmak zorundayim? Olabilir unutmusdur ama bu onun gorevi sonra atsin niye kendimi zora sokayim, niye herseyi ben yapmaya calisim.

Birde erkekleri neye alistirirsan oyle gider. Mesela suan evi supurmeye baslamistim ama bebegim agladi esim balkonda cam takiyor supurgeyi ortada biraktim geldim kizimin yanina uzandim onu uyutuyorum
Anneme gore boyle is olmaz, basladigin is bitecek cunku o bizi oyle buyuttu.

Yani sunu diyecegim, uzun oldu kbakma anla diye ornekler verdim. Bisemi kirildi dokuldu birak cagirsin ustayi yaptirsin senin yaptigin is degere binmiyo nede olsa. Kendini yipratma. Bosveeeer yikilsin dokulsun ev coool olmaya calis😎 :halay:

Bu tipler yaptigin 99 iyi seye degil de yapamadigin 1 seye odaklanir. Kendi ailen veya es ailesi fark etmiyor. Bu konuda ben de hic elestiriye gelemiyorum esim bile olsa kavga ediyorum artik.
Cocuk buyutmek kolay bir sey degil, uykusuz yorgun olan sensin, kimsenin akil vermesine izin verme. Oyle diyenlere de birak yarim gun cocugu, baksinlar.
Ayrica cocukla ilgili her seyin anneden bilinmesine de ayica gicigim. Baba süs mübarek

X