Sürekli borç istenmesi yada para muhabbeti yapılması.

evlendiniz ve kendi ailenizi kurdunuz.Hayati konular dışında kimsenin hiçbir ihtiyacı sizi bağlamamalı..
Kaldı ki doktorunuz sizi uyardığı halde başkalarına borç vermek için erteliyorsunuz bebek tedavinizi..
İnşallah sağlıkla nasip olur size annelik,onu kucağınıza aldığınızda emin olun kendinize kızacaksınız ben nasıl yıllarca borç vermeye devam ettim,bu duruma göz yumdum diye..
Herkes çalışarak bi yerlere gelmiyor,rahata alışmakta güzel bişey değil ama kardeşlerinizde eşinizin aileside size çok yüklenmiş,dar da kaldığında arasıra gördüğünüz bi abinize kadar kira için borç ister olmuş.
Kendinizi hiçbirşeye mecbur hissetmeyin ve bebeğiniz için tedavinize kanalize olun borç isteyenlerede kesin bir dille bu sebebi söyleyin
eşinizide iyice tembihleyin.
Paranızı birilerini düşünüp borç vereceğinize,Bbbek sahibi olmak için birikim yapın.
Bunun için kimsenin sizi yargılamaya hakkı yok

Adama zaten veremedik. Ama pandemi den dolayı çoğu kişi mağdur oldu. Bağışlamsyacaktık bir iki aylığına borç verecektik.elşmde olan bişey değil vicdan yapıyorum. Üzülüyorum zor durumda olanlara
o para 1 aya gelmeyecekti %99 emin olun
iyi niyetten kurtulmaya bakın diyeceğim de nasıl olacak bilemedim
kimseye borç verilmemesi gerektiğini deneye yanıla öğrenen ben...

İlk olarak benim kardes senin kardes konusunu bırakın
Hiç kimseye borc bile olsa vermek yok diye karar alın.
Zaten siz borc içinde yüzerken vermeniz mantık dışı
İkinci adım eşinize kazancınızı vermeyin birikim yapın. Evi eşiniz gecindirsin. Zaten tek onun kazancına kalınca sacıp savuramaz
arkadaş ne güel yazmış gecenin_resmi gecenin_resmi
kesinlikle ama kesinlikle böyle yapın

Adama zaten veremedik. Ama pandemi den dolayı çoğu kişi mağdur oldu. Bağışlamsyacaktık bir iki aylığına borç verecektik.elşmde olan bişey değil vicdan yapıyorum. Üzülüyorum zor durumda olanlara

Sizle alakalı olmayan konulara nasıl vicfan yapıyorsunus?
Ben mi vicdansızım acaba?
Pandemiyi siz mi çıkardınız? Adamın işini siz mi bozdunuz? Hani bunları siz yapmasın hareketlerinizden vicdan azabı duyun derdim.
Yardımseverlik bambaşka. Biri zorda olsa yardım ederim ama başka biri benden bağımsız konularda zorda diye niye vicdan azabı çekeyim anlamadım.

Hele bir de bebek konusunu erteleyeceğim. Yok artık. Siz ileride bebeğin ihtiyaçlarını da erteler misiniz başkasına vicdan azabı yüzünden yardım etmek için?

Belki de kafaya takılacak bişey değil ama her regl dönemi kafama takacak bişeyler bulup sinir halleri yaşıyorum elimde olan bişey değil. Bu ay, daha doğrusu son aylar sürekli bizden borç istenilmesini kafaya takıyorum. 2 yıla yaklaşıyor evliliğmiz. Eşimle nasıl oldu anlamadım 1 hafta içinde tanışıp, evlilik kararı alıp 6 ay içinde evlendik. Rabbime binlerce kez şükür ki eşimi bana yazmış. Razıyım ondan. Neyse uzatmayayım.ben evlendiğimde kredi kartı ve kredi olarak eksi de idim. Ailemin durumu yoktu. Benim şansım pek yok. Kız kardeşim ve erkek kardeşm evlendiklerinde durumumuz çok iyi idi. Çerez niyetine ikisine de altın da yaptık eşyalarını da aldık borçsuz evlendirdik. (bunların söylememdeki nedeni birazdan anlarsınız) eşimde evlendiğinde eksinin eksisinde idi. Onun da ailesinin durumu yok. O yüzden hiç kimseye yük olmadan iki asgari ücretli düğün yapmaya karar verdik. Benim ailem de bişey yapamadı ama en azından onların borcunu kendi evime getirmedim. Eşimin babası ve kardeşlerinin kredi borcunu henüz ödüyoruz yaza bitecek. Kp yi o yüzden pek sevmiyorum. Hani derler ya ilk yapılana hata, ikincisine kaza, üçüncüsüne tercih diye, kp bile isteye maddi sıkıntıya sokmuş eşimi ve ailesini. Ben ilk zamanlar bankaya olan borcun onlara ait olduğunu bilmiyordum. eşim yemiş içmiş gezmiş sanıyordum. kabullenmiştim. meğerse kp ve kaynıma ait miş. Düğün zamanında 50 lira faydaları olmadığı için elimde değil sevemiyorum. En azından borçlarını ödeseydiler diye. Benimle beraber evlenen 2 arkadaş, 3 kuzenimiz altının yükselmesi kredilerin düşmesi ile altınları peşinat verip kredi ile evlerini aldılar. Benim sadece 20 gr bileziğim vardı. onu da kv yapmış çocuk bakarak. Bizimde altınımız olsaydı, aileler kredi notumuzun içine etmeseydi bizde ev alırdık diye hayıflanıyorum.benimde bebeğim olmuyor kuzeniminde. ben burada çok vasat devlet hastanesine tüp bebek yaptırmak zorunda kaldım Durumumuz yok diye, tutmadı. ama kuzenim ankaraya gitti. 50 60 bin kadar masraf olmuş şimdi hamile. Rabbim sağlıkla kucağına almayı nasip etsin. Kp si para vermiş. Ev aldınız borcunuz var diye. Şimdi bunları anlatmamdaki sebebe ve asıl konuya geleyim. Eşimle tek başımıza kimseden destek görmeden düğün yaptık. Çokta güzel yaptık. Evimizin eşyalarını avizelerine kadar duvardaki tablolara kadar aldık. Çok şükür yuvamda huzurum da var. Aile desteği ile evlenen arkadaşlarım bir yıl çok zorlandık erzak alamadık ailelerimiz yardım etti derken, biz iki şansız gariban, dört dörtlük düğün nişan yapıp ev düzdük. Hiçte zorlanmadık. Rabbim öyle bir yardım etti ki. Bir yıl içinde tatile de gittik her ay yemeğe de gittik üst baş ta aldık. İkramiye tediye promosyon gün parası derken, rabbim sahipsizliğimize sahip çıkarak tüm borçları ödetmiş bize. Sadece eşimin kredi borçları kaldı. yaza bitiyor onlar da. Çok uzattım kusura bakmayın ana konuya şimdi giriş yapıyorum. Benim kardeşlerim ve eşimin kardeşleri yaklaşık 10 senedir evliler. 1.5 yıldır sürekli bizden borç istiyorlar. Hiç ikiletmeyiz hemen yollarız. Ben kardeşlerime verince geri geliyor ama eşimin verdikleri geliyormu emin değilim. Eşimin ablası da çalışıyor esi de. Fakat görümcem sürekli ağlar elimizde yok diye. Wp de durum yapar instada parlaşır hayat bize gülmemiş kadersiziz bilmem ne. Eşime ablanı uyar biraz şükretsin bizim evimize giren para onlarında evine giriyor hatta fazlası. Demekki şükretmiyor yada milleti yolma peşinde diye. Çünkü biz binlerce borç içinde o kadar ağlamadık. Senin kardeşlerinde sürekli istiyor ben lafını ediyormuyum diyor. Onlarada kızdığımı, aile desteği gördüklerini borçsuz evlendiklerini 2 ev parası altın takıldığını ama hiçbirinin kalmadığını altınların ve halen daha borç istediklerini aldıkları maaşı ne yaptıklarını çok merak ettiğimi dile getirip duruyorum zaten. Ama artık bu durum can sıkmaya başladı. Magdur olmasınlar yazık kardeşlerimiz canımız ciğerimiz diyorum ama bu kez bize yansıyor. Bem 3 ay ertelemek zorunda kaldım tedavimi. Bu ay içinde ödeyeceğiz diyip borçlarını ödemedikleri için. Acaba faturayı ödeyemediler gaz mı kesildi acaba ekmek mi alamadılar diye vicdan yapıyorum yollayayım diyorum.acaba durum yıllarca sürer mi alıştırmayayım mı diyede düşünüp duruyorum. Geçende çok uzun zamandır görüşmediğim bir abi 1000 lira istedi kiramı ödeyemedim diye. Ciddi anlamda olsa verecektim ama yoktu. Eşime sen bir yerden ayarlayabilirmisin diye sordum kabul etmedi.üzüldü cebimde olsa düşünmem verirdim ama Kimseye ağız kirletemem elin adamı için dedi. Haklı da. Yani demem o ki arkadaşlar millet Bzi heralde çok zengin görüyor. İş yerinde bir iki arkadaş yatan ikramiyelarden sonra, ooo hem sana hem eşine yattı kimbilir o paralarla ne yapacaksınız gibi cümleler kurdu. Tatile gittik diye komşum nasıl gittiniz yeni düğün yaptınız millet düğün yapınca et alamıyor evine diye, yada başkası elinize tomarla para geçiyor ev alsanıza niye kirada oturuyorsun diyor. Milletin gözü benim paramda galşba. İkimizin maaşı bir memur maaşı kadar zaten niye bizim üstümüze çok söyleniyor. Gittiğim mekanın yediğim yemeğin fotosunu paylaşan biri de değilim ki göze çarpıyor demekki diyeyim. Ya gözden yiyecekler bizi yada sürekli borç isteyerek hasta edecekler. Ben bunların önünü nasıl keseceğim hiç bilmiyorum. Tavsiyesi olan varsa alırım. Okumaktan kanayan gözleriniz için af ola.
Allah yardımcınız olsun

Bi çorağan sarayında düğün yapmadık ancak ev kurduk sıfırdan. Derdim niye evlendik değil biz yapabildik başardık ona rağmen iki ayda bir bizden borç istenmesi. Biz hiç istemedik kimseden ev yapmamıza rağmen millet ne yapıyor maaşlarını. Eşimin borçlarını kabullendim evlendim yemiş içmiş gezmiş helali hoş olsun demişim ama meğerse borçlar kp ve kaynımın imiş sonradan öğrendim yazmışım dikkatli okuyun. Görümcemin sürekli durum yapması ilk başlarda beni rahatsız etmiyordu. Ama halam da aynı karaktere sahip Bi insan babamı çok sömürdü elimizde yok açız diye. Sonra borç istemeye başlayınca kardeşlerine be babasına vicdan yaptırmaya başlayınca dile getirdim. Ben çok zor şartlarda çalışıyorum. Hemde çokun üstünde. Babasının borcunu ödeyen ablasına da para bağışlar. Merhametli bir adam eşim. Görümcem de bu durumu kullanıyor.
Gelip boğazınıza para ver diye yapışmadığı sürece isterse mahallede projeksiyon ile paylaşsın size ne? Anlattığınız gibi değil olaylar. Eşinizin verdiğinden rahatsızsınız ama ses çıkarmıyorsunuz belli ki. Elinizde öyle çok para yok borç vermeyi acilen bırakın iki tarafa da.

6 icinde evlenmişsiniz ama bu konuları hiç konusmamışsınız. Esinizin ödedigi borcu bile kendi borcu sanıyormuşsunuz. Benim kardeşlerime verdigim borc geri geliyor diyorsunuz ama geç odedikleri icin tedavinizi ertelemek zorunda kalmışsınız. Demek ki orada bir sorun var.

Yıllardır evli insanların yeni evli ve asgari ucretle calisan iki kisiden borc istemeleri gerçekten çok ayıp. Belki faturalarinı odemediler demissiniz ama siz calismiyorken de bu kisiler evliydi. Anne babanizdan destek bitince sizden mi destek istemeye basladılar. Asıl onların size destek olmasi gerekiyor.

Hadi aileleri geçtim, uzun zamandır gorusmediginiz kisinin kirasını odeyememesini bile dert edinip sizde yokken bulmaya calısıyorsunuz. Tabii ki merhametli olun ama bu yaptiklariniz kendinize karsi merhametsizlik. Ileride cocuk istiyorsaniz degil gecinmeyi simdiden birikim yapmanız lazım. Esiniz de siz de kimseye borc vermeyin artik bana kalirsa

Artık kimseye borç vermeyin. Sizin aldığınız sizi anca çekip çevirir zaten.

Ben dolar kazaniyorum diye benden uc ayda bir luks markali elbise isteyen arkadasim oldu. Gecinemedigimi soyledigimde ise "nasil gecinemiyorsun dolarla maas almiyor musun hem orada harcamiyorsundur" burasi afrika Turkiyeden 10 kat pahali yasam. Dolarla kazaniyoruz ama sanki 5 bin 10 bin dolar burada cucuk gibi bir sey aliyorum. O arkadaslarim surekli para isteyenler yuzunden su an cok elzem bir durumdayim param yok. Arkadasim bana elbise melbise aldirirken israr ederdi simdi kurus yardim etmiyor. Sen verirsin ama kimse sana yardim edeyim demez. Hepsi degil ama cogu insan kullanmaya bakiyor. Ben artik kendimi zor durumda dusurmuyorum hayir bende de yok diyorum ki zaten yok. Benden iyi durumdakilere borc veremem alaninizda enayi yazmiyor. Ilk hayir dediginde de senden kotusu yok. O arkadasim dedigim insan gecen alay edercesine laf soktu. Salak salak tipler ya. Kardese hayir demek elbette daha zor ama sizin bu zor durumunuzda asgari ucretli halinizle borc isteyip ustelik vermeyince kuseceklerse kendileri bilir. Hayir diyin gecin strese girmeyin.

ben artık borç konusunda "verip kötü olacağına vermeyip kötü ol" mantığındayım.
siz burada ne yapmanız gerektiğini soruyor, ama söyleyen insanlara tepki gösteriyorsunuz.
kardeşinize, eşinizin kardeşlerine kızacağınıza yapacağınız tek şey "bende de yok"demek. muhtemelen yok demeyi kendinize yediremiyorsunuz. çünkü kendiniz şunu bunu yaptık diye konuşuyorken yapıyoruz dedikçe sizden var bunlarda diye istemeyi kendilerinde hak görüyorlar. doktor çocuk yapmanız için acele etmenizi söylüyorsa sizin çekirdek ailenizden daha önemli hiçbir şeyiniz yok. milletin gazı mı bitmiş tüpü mü bitmiş diye düşüneceğinize -ki keyfi de istiyor olabilirler- kendinizi düşünmelisiniz. onların durumunu düşünürken tedavinizi ertelemek sadece size zarar verir. şimdi vicdan yapar ilerde çocuk için geç kalırsanız nefret edersiniz. kayınpederiniz hem size borç yükleyip hem sadece et yiyor diye yüzüğünüzü bozup sofralar kurarsanız, onlar da oh ne güzel hem borcumuz ödeniyor hem et yediriyorlar der. o borcu da sizden alıp yüklenmeyi akıl bile edemez. iyi göstereceğinize sizde ağlayın, bakın bir daha borç isteyenler borç istemeye yüz buluyor mu
Aaaaaaaaaa bu ayni konu sahibi mi???????!!!
Konu sahibi, kanka sende ve esinde ileri derecede kronik hayir diyememe sendromu var. Millete et yedirmek icin yuzuk satmak.
Bunu cok az kisi anlar anlayanlardan biri de benim. Arkadasima kredi karti numarami vermistim bir kere col ihtiyacim var diye darlamisti hayir diyemedim on bin kusur lira luks seyler almis benden habersiz kirami bile odeyemedim sicak suyum bozuldu yaptiramadim zature oldum. Zature oldum diye rapor alinca isyerimle papaz oldum. O kadar zor gunler gecirdim ki o adinin yuzunden. Su an paraya ihtiyacim var tasinicam cunku. Hala benden bir seyler istiyor. Ben de sonunda iliskimi kestim.
Ama bu noktaya gelene kadar enayilikte salaklikta normal insanlarin anlamayacagi noktalara gelmistim zaten. Normal insan bizim halimizden anlamaz biz psikolojik sorunluyuz cunku biri bisey isteyince vermemek bize o parayi vermekten daha cok psikolojik sikinti veriyor.
Yani verirsen isterler. Sizin hayir demeniz lazim. Bizde de yok tup bebek yapicaz borcumuz var zaten asgari ucretliyiz kusura bakmayin et almak isterdik ama paramiz yok bitti bu kadar yani. Kotu olacaksaniz da olun yapacak bisey yok kendi sorunlari. Onlar istemeyi kesmez. Siz vermeyi keseceksiniz. Bunun baska cozumu yok cozumu acik.

2 asgari ücretle hem ev geçindirip hem nasıl borç ödeyip bir de borç verebiliyorsunuz ben anlamadım. Siz de eşinizle oturup konusun ve bazı kararlar alın lütfen kimse kimseye borç vermesin .

Bu mesaji yazdim ev sahibim whatsapptan yazmis "tasinirken esyalarini bana birakir misin ya lutfen cok ihtiyacim var" yazmis cidden cok ayip ya ben tasinan ve paraya ihtiyaci olan bir insanim ve ev sahibim bana bunu yaziyor. Kirayi da surekli bana yardimci olur musunuz ne olur diye artiriyordu. Onun evi var benim hicbir seyim yok ama ben ona yardim etmek zorundayim neden sozde beyaziz ya. Allahim cidden o kadar sinirliyim ki gerzek insanlara. Istedikce istiyorlar siniri yok. Siniri biz cekmek zorundayiz

Sizin için en temiz çözüm elinizde paranızın olmaması.

Bakın ilişkileri bozmanın en temiz yolu devamı gelemeyecek davranışlara girip insanlara gereksiz yere kendini beğendirmeye çalışmaktır. Karşı taraf iyi niyetinizi yanlış okur, devamlı para ister, sömürür, sonra siz öfkeyle bağırırsanız tartışma çıkar.
Zırnık vermeyenler daha kıymetli olur.

Borç istemek alışkanlık olmuş, istedikleri için hep ödüllendirmişsiniz. Neden böyle yaptığınızı bilemiyorum, özgüveniniz düşük olduğu için kronik bir beğendirme çabanız veya kaybetme korkunuz olabilir. Bir uzmanla mutlaka görüşün.

Bu süreçte hemencecik bir yatırım hesabı/BES/arsa/daire kombosu yaparak elinizdeki sıcak parayı azaltın. Gerçekten paranız olmadığı için veremediğinizi hissederlerse hem tartışmazsınız hem de paranız boşa yanmamış olur.

Konu sahibi siz, eşinizin ailesi yemeğe gelecek, et alacağız diye, yüzüğünüzü bozdurmamıs mıydınız?

Neyin yardımını, borç vermesini yapıyorsunuz insanlara?

O konuda çok tuhaf gelmişti bu konuda.

Burada da herşeyi aldık, her ay şunları yaptık diyorsunuz. O konu da akşam yemeğine misafir ağırlamak için yüzük bozduracak kadar zor durumdaydiniz.

Siz ilk önce kendi durumunuzu bir kabul edin, olduğunuzdan daha iyi durumda görünmeye çalışır, borç isteyenlere çok paraniz varmis gibi davranırsanız, daha çok karşılaşırsınız böyle şeylerle.

X