Bebek Beslenmesi Sütüm bitti :((

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
emzirmekle vs annelik olmuyor canım sütü gelip bebeği emmeyen insanlarda var ben sadece 2.5 ay emmişim çok şükür sürekli hasta falan olmam kardeşim 2 yaşına kadar emdi sürekli hasta sen kendi psikolojini düzelt önce senin stresin bebeğine geçiyodur saçma sapan insanlara da kulağını kapat lütfen çok biliyolar kendileri o yüzden herkes muhteşem anne maşallah
Onlara göre kendileri ana ben danayım, afedersiniz yani. Ben keyfimden böyleyim gibi konuşuyorlar. Ben de isterim göğsüm yara olmasın, bol sütüm olsun ama yok yok... Çabalıyorum ve çabalayacağım ama inanın bunlar elimde olan şeyler değil. Hamileyken bunları yaşayacağımı düşünmezdim. Oğlumu çok sevsem bile bazen tükeniyorum. Ama yine de pes etmiyorum.

2 saatte bir sağdım. Bir gıdım bir gıdım geliyor süt. Moralim bozuluyor. Millet 60 ccye üzülüyor, ben yalvarıyorum dua ediyorum bari o kadar çıksın diye. Oğlum memeyi hiç almak istemiyor sinirleniyor çırpınıyor. O an moralim alt üst oluyor.
Emzirme danışmanı ile görüştüm. Dediklerini yapmaya çalıştım ama oğlum resmen savaş verdi. Çırpındı emmemek için. Moralim bozuldu. Emzirmeyince anne değilmişim gibi hissediyorum.
Öncelikle rahat ol ve o düşünceleri kafandan at gitsin
Ten tene temas yap ama emzirmek için değil, zorlama sarıl, kokla, oyna, sev
Biberon dışı besleme yaparsan ten tene temasta emmeye de başlar
Her gün birkaç kere yap ten tene teması
Bir de yazdığım gibi çıkan miktara bakma sen, gündüz saat başı, gece iki saatte bir sağ ki uyarılsın

Onlara göre kendileri ana ben danayım, afedersiniz yani. Ben keyfimden böyleyim gibi konuşuyorlar. Ben de isterim göğsüm yara olmasın, bol sütüm olsun ama yok yok... Çabalıyorum ve çabalayacağım ama inanın bunlar elimde olan şeyler değil. Hamileyken bunları yaşayacağımı düşünmezdim. Oğlumu çok sevsem bile bazen tükeniyorum. Ama yine de pes etmiyorum.
her laf söyleyeni dinleyeceksek ohooo takmayın bunlara bazen herşey elimizde olmuyo maalesef

Allah sizden razı olsun. Eşim sağolsun beni çok destekliyor. Ben kendimi kaybedince hep moral veriyor. Ama bazen o da sabredemiyor benim bu hallerime.

Bebeğimin yüzüne bakınca ben bu bebeğin annesiyim diyorum mutlu oluyorum ama daha sonra emziremediğim için ağlamaya başlıyorum. İyileşmek için sürekli dua ediyorum elimden gelen her şeyi yapıyorum.
Rabbim yardımcın olsun bende yeni anne sayılırım bazen oluyor ama bu kötü düşüncelerin beni ele geçirmesine izin vermiyorum sende izin verme kimseyle kıyaslama kendini kimseyi konuşturma anneliğin hakkında bebeğinin mükemmel anneye değil sana ihtiyacı var unutma !

Bir emzirme grubunda şöyle yazmıştı admin "sen memeden ibaret değilsin", emziremediği için anne gibi hissetmediğini söyleyen birisine.. Çok beğenmiştim.. Hassas olunan bir dönem, bu tarz olumsuz telkin veren kimselerle bağınızı kesin şu an için.. Yavrunuza sarılın, çok şanslı olduğunuzu unutmayın, annesiniz ve memeden ibaret değilsiniz.. Sarılıp öptükçe kokladıkça o size siz ona daha da bağlanacaksınız ve emzirmeye devam edeceksiniz..

Çünkü anlamıyorlar. Anlamak istemiyorlar.

Ben de anneyim. Ben neden emzirmek istemeyeyim, niye çok sütüm olmasını istemeyeyim, neden depresyona gireyim??? Ben sanki keyfimden yapıyormuşum gibi konuşuyorlar. Olmayınca mabud neylesin mahmut gibi bir söz var. Benimki o dava. Uğraşıyorum ve uğraşmaya devam edeceğim ama bunlar elimde değil. Sütü bol olana, yarası olmayana konuşmak kolay tabi. Ama ne çektiğimi ben biliyorum.

İnsanlar kötülüklerini kusmak için çok çabalıyor malesef...
Bunlara takıp da o kötü ve cahil insanları mutlu etmeyin. Elinizde değil biliyorum ama milleti duymamaya çalışın. Bol bol ten teması yapın bebeğinizle.

merhaba

öncelikle bebeğinizi sağlıkla büyütün.

göğüslerinize her gün duş alıp masaj yapın. bebeğinizi memede tutun. doymasa da bunu yapın. hormonlar için gerekli. mamayı zehirmiş gibi görmeyin. herkese kulağınızı tıkayın. o çocuğun annesi sizsiniz. dışardakilere kulak tıkamak zorundasınız. inanın herkes konuşacak. bu 1 yaşına gelince de 10 yaşına gelince de olacak yani:)

solgarın bira mayası tabeletleri var. bitkisel içerikli. günde 10 taneye kadar içilebiliyor. onu öneririm size. tek alıştı 3-4 tableti içebiliyorsunuz. dereotu ve bol su. bunları sofranızdan hiç eksik etmeyin.

en ama en önemlisi ilk başta yazdığım tensel temas. bebeğinizle yalnız kalarak bunu sık sık yapın. üst kısmınızı soyup bebeği yatırın göğsünüze. sütüm yok diye emzirmemezlik yapmayın. ayrıca sağımı çıkmasa bile sık sık yapın.saatbaşı en azından.o da güzel bir uyarıcı. bebeğinizi emzirdikten hemen sonra sağım yapın.

beyninize olumlu sinyaller gönderin mutlaka. unutmayın bebeğinizin annesi sizsiniz. Kolaylıklar dilerim.

Bu başlığı görünce bende yazmak istedim. Gerginliğini anne olan herkes algılar, bu sıkıntıların bile çok normal. Lohusalık dönemi bazılarımızda karabasan gibi geçer ki bende de öyle oldu, mutsuzluk, hoşnut olmama, depresif ruh halleri vs vs. Yaşadık bunları az yada çok, ama şunu iyi bilmelisin, çok sevdiğin eşin yada arkadaşın bile seni net algılayamaz bu dönemlerde. Onlardan yine yardımlar al, seni rahatlatacak çeşitli şeyler yapmalarını isteyebilirsin. Öncelikle kendini huzura ve güvene eriştirmelisin. Aslında hiçbir şey sorunlu değil, gerginliğin bebeğinin doymadığını düşünmek, mamalarla da doyurabilirsin, anne sütüyle de doyurabilirsin. Asıl mesele 9 ay boyunca onu sağlıkla sıhhatle taşıyarak dünyaya getirmekti ve bunu sen başardın.

Senin anneliğini bir Allahın kulu bile sorgulayamaz, sen o bebeğe verilebilecek en iyi annesin bunu asla unutma. Bebekler bize anneliği öğretir, başkaları değil lütfen bunu da unutma. Bebeğini iyi gözlemle, daha çok yenisiniz kaynaşmanız lazım, kendinden fazla uzakta tutma, o dinlenirken sende yanında dinlen. Ten teması dünyanın en güzel şeyi, ona dokun, kokla, sen ve bebeğin emin ol sakinleşeceksiniz aynı anda.

Süt meselesi bu sakinleşmeden sonra yavaş yavaş çözülüyor, ben de çok gerilmiştim senin gibi aynı duyguları yaşadım, emin ol birkaç ay sadece oğluma odaklandım. Her kadının süt verme deneyimi farklıdır, seninki sana özel, amma masajlarla, amma sıcak havlularla bu işi deneyerek çözersin eminim. süt üretimi stresle doğru orantılı, yediklerinle-içtiğin suyla da doğru orantılı. Önce kesinlikle bu ruh hali de geçecek pamuk gibi olacaksın. O zamana kadar hoşlandığın şeyler yapmaya çalış, kendi kendinin terapisti ol.

Hepinize çok teşekkür ederim Allah sizlerden razı olsun.

Son mesajımdan sonra oğlumun acıktığını fark ettim. Emzireceğim dedim. Kucağıma aldım sakince mememe yaklaştırdım. İstemedi. Bağırdı. Sonra şarkı söyledim, biraz salladım. Kafasını göğsüme tuttum ve bir anda emmeye başladı. Çok şükür emdi. Yarım saat tuttu. Sonra uyuyarak memeyi bıraktı. Biraz zaman geçince yine acıktı ve meme verdim. Bu defa hemen aldı. Daha fazla emdi.

Rabbime şükürler olsun. Çok mutlu oldum. Mışıl mışıl uyudu. Sizin mesajlarınızla kendimi sakinleştirerek göğsümü verdim. 2 kere emzirmek beni çok mutlu etti. Allah hepinizden razı olsun. İnşallah böyle devam eder.

Hepinize çok teşekkür ederim Allah sizlerden razı olsun.

Son mesajımdan sonra oğlumun acıktığını fark ettim. Emzireceğim dedim. Kucağıma aldım sakince mememe yaklaştırdım. İstemedi. Bağırdı. Sonra şarkı söyledim, biraz salladım. Kafasını göğsüme tuttum ve bir anda emmeye başladı. Çok şükür emdi. Yarım saat tuttu. Sonra uyuyarak memeyi bıraktı. Biraz zaman geçince yine acıktı ve meme verdim. Bu defa hemen aldı. Daha fazla emdi.

Rabbime şükürler olsun. Çok mutlu oldum. Mışıl mışıl uyudu. Sizin mesajlarınızla kendimi sakinleştirerek göğsümü verdim. 2 kere emzirmek beni çok mutlu etti. Allah hepinizden razı olsun. İnşallah böyle devam eder.
İşte bak kendi dönüm noktanı oluşturdun bile, bundan sonrası hep mutluluk misler gibi, anın tadını çıkar, unutma ki bir daha bebeğin bu yaşlarda olmayacak :anne::anne::nazar::nazar:

Akşam oğlum acıkmıştı yine emzireyim dedim ama bu defa inanılmaz şekilde bağırarak kendini sıkarak memeyi istemedi. Göğsümü elimle sağmaya çalıştım hiç süt gelmedi. Yine de 1 saat uğraştım emsin diye. Sonunda bağırmaktan mosmor kesildi, sesi ağlamaktan değişti ve ilk defa gözyaşı geldi oğlumdan. O an kendimi kötü hissettim ve mecbur kalıp mama verdim. O an artık yapacağım hiçbir şey kalmamıştı. Şarkı söyledim, dans ederek emzirmeye çalıştım, kucağımda odan odaya gezdim, kendimi sakin tuttum, ten tene temas yaptım ama oğlum hiç memeyi istemedi sadece bağırdı ağladı. Kendini sıktı. Mama verince hemen aldı ve mama bittikten sonra rahatladı. Onunla konuştum, sonra ayağımda salladım mışıl mışıl uyudu.

Eşim acıkınca önce göğsünü ver her şeyi dene emmesi için, alırsa alır almazsa canını sıkma mama ver dedi. Oğlumuzu mosmor görünce özellikle gözyaşını görünce o da üzüldü.

Sütüm bir damla bile yok. Millet süt fazlalığından mastit oluyor ama bende bir damla süt yok. Çünkü daha öncesinde 3.kez emzirmiştim ve emmeyi kısa tuttu. Bende göğsümü yine elimle sağdım ama bir damla bile süt gelmedi. Sanırım o yüzden akşam da memeyi istemedi.

Bunu yaşayan bilir. Çok zor bir durum. Emdikçe gelir diyorlar ama birebir oğlumda şahid oldum 3. meme alışında hiç sütüm olmadı. O kadar su, yeşillik, müsli, ceviz,badem daha neler neler boşa gidiyor. Hala elimle sağmaya çalışıyorum şuan bile damla süt çıkmadı. Moralim de bozuk değildi çünkü 2 kere emmişti. 3. emişinde hiç süt olmayınca emmeyi kısa tuttu. Akşam 4. meme verişimde de zaten anlattığım gibi resmen emmemek için savaştı...

Olmayınca mabut, neylesin mahmut...

Kızlar düşündüm de niye kafama takıyorum ki... Anne sütüyle beslenen de büyüyor, hasta oluyor, zeki oluyor; mamayla beslenen de büyüyor, hasta oluyor, zeki oluyor... Niye mama veriyorum diye oğlumu da kendimi de üzeyim ki. Sonuçta anne sütü olana laf söylemesi çok kolay. Çok çabalıyorum ama emerse emer emmezse mama veririm. Mama veriyorum diye vicdan azabı çekmeme gerek yok. Bir akrabam söyledi, bir tanıdığı doğum yapmış ve agır bir lohusa depresyonu yaşamış. Hiç sütü gelmemiş. Kendinin eşi doktor olduğu halde mama vermişler. Şimdi çocuk 5 yaşında inanılmaz zeki ve kolay kolay hasta olmaz dedi. Niye canını sıkıyorsun yoksa sütün tamamen biter dedi. Belki kafana takmazsan sütün de artar dedi. Onu duyunca valla artık kafama takmayacağım dedim. Anne sütü çok faydalı evet ama olmayan ne yapsın? Memesi alınan anneler ne yapsın? İlaç kullanan anneler ne yapsın? Onların çocuğu mama aldı diye gerizekalı mı, hasta çocuklar mı, hiç büyümüyorlar mı... Sadece biz çok abartıp kendi canımızı sıkıyoruz ve sütümüz tamamen kesiliyor.

Aslında ben gebe okuluna da gittim. Ama hiç gerekli bilgilerini vermediklerini fark ettim. Süt olmayınca süt olsun diye neler yapmalıyız kimse anlatmadı. Annelik eğitimi malesef verilemiyor. Biz de anca canımızı sıkıp sütsüz kalıyoruz...

Çünkü anlamıyorlar. Anlamak istemiyorlar.

Ben de anneyim. Ben neden emzirmek istemeyeyim, niye çok sütüm olmasını istemeyeyim, neden depresyona gireyim??? Ben sanki keyfimden yapıyormuşum gibi konuşuyorlar. Olmayınca mabud neylesin mahmut gibi bir söz var. Benimki o dava. Uğraşıyorum ve uğraşmaya devam edeceğim ama bunlar elimde değil. Sütü bol olana, yarası olmayana konuşmak kolay tabi. Ama ne çektiğimi ben biliyorum.

İnsanlar kötülüklerini kusmak için çok çabalıyor malesef...

Istemeyebilirsin. Bu da normal ve bu da bir tercih meselesi neticede. Ben suan hamileyim hic zannetmiyorum sütüm olsa bile 2 yasa kadar emzirme muhabbeti var ya hani. Emzirmem yani
10 11 aylıkken vedalastiririm. Buda benim tercihim.
Hic emmese de üzülür muyum evet ama bu kadar takmam kafama.
Siz bence çevrenizi değiştirin
Kötü ve mahalle arasi dedikodular var belli ki.
Insanlara soylemeyin cocugum emiyor emmiyor sütüm az cok. Cidden kimseyi ilgilendiemiyor.
O hemsireyide sikayet ederdim ben olsam.
Siz niye bu kadar kendinize eziyet ediyorsunuz
Stres yapmak iyi degil. Hic bir konuda
Bide yemekle ilgisi yok bol su icmeniz lazım biliosunuz dimi 3 litre kadar?
Üzülmeyin emzirdikce gelir arz talep meselesi bu insanlar bu konuyu cok büyütüp yeni annelere baskı yaptıkları için siz kendinizi eksik görüyorsunuz ama oyle bisey yok. Emzirmek demek mükemmel anne olmak demek degil. Bide bende 2 ay emmisim cok şükür cok hastalanmam. Kardeşim 10 ay emmis hep hastalandi surekli acillerde vs.

Kızlar düşündüm de niye kafama takıyorum ki... Anne sütüyle beslenen de büyüyor, hasta oluyor, zeki oluyor; mamayla beslenen de büyüyor, hasta oluyor, zeki oluyor... Niye mama veriyorum diye oğlumu da kendimi de üzeyim ki. Sonuçta anne sütü olana laf söylemesi çok kolay. Çok çabalıyorum ama emerse emer emmezse mama veririm. Mama veriyorum diye vicdan azabı çekmeme gerek yok. Bir akrabam söyledi, bir tanıdığı doğum yapmış ve agır bir lohusa depresyonu yaşamış. Hiç sütü gelmemiş. Kendinin eşi doktor olduğu halde mama vermişler. Şimdi çocuk 5 yaşında inanılmaz zeki ve kolay kolay hasta olmaz dedi. Niye canını sıkıyorsun yoksa sütün tamamen biter dedi. Belki kafana takmazsan sütün de artar dedi. Onu duyunca valla artık kafama takmayacağım dedim. Anne sütü çok faydalı evet ama olmayan ne yapsın? Memesi alınan anneler ne yapsın? İlaç kullanan anneler ne yapsın? Onların çocuğu mama aldı diye gerizekalı mı, hasta çocuklar mı, hiç büyümüyorlar mı... Sadece biz çok abartıp kendi canımızı sıkıyoruz ve sütümüz tamamen kesiliyor.

Aslında ben gebe okuluna da gittim. Ama hiç gerekli bilgilerini vermediklerini fark ettim. Süt olmayınca süt olsun diye neler yapmalıyız kimse anlatmadı. Annelik eğitimi malesef verilemiyor. Biz de anca canımızı sıkıp sütsüz kalıyoruz...

Bende bunu anlatmaya calismistim ki bu yazını gördüm. Bencede takma.kafana suan dogan cocuklarin kordon varya hani göbek kordonu onun icinde 118 tane zehirle doguyorlar yani zannetme biz yeni nesilin sütü mucize falan degil😂😂😂 anne sütünden daha iyi mamalar var neredeyse bence.

Bende bunu anlatmaya calismistim ki bu yazını gördüm. Bencede takma.kafana suan dogan cocuklarin kordon varya hani göbek kordonu onun icinde 118 tane zehirle doguyorlar yani zannetme biz yeni nesilin sütü mucize falan degil😂😂😂 anne sütünden daha iyi mamalar var neredeyse bence.
Ahh canım benim mesajların beni çok mutlu etti. Beni anladığın için çok teşekkür ederim 😘

Ben günde 3 litre su içiyorum belki daha fazla bile olabilir. Ama işte süt de nasip meselesiymiş. Bunu öğrendim. Artık kafama takmayacağım. Süt alan da almayan da aynı şeyleri yaşıyor. Stres yaptıkça anca kendimi üzüyorum ve oğluma yeterli ilgiyi gösteremiyorum. Sütümle değil ilgimle beni sevecek oğlum. Oğlumu çok seviyorum. Sütüm olsa da olmasa da bu değişmesi imkansız bir şey. O da beni onu çok sevdiğim için sevecek, annesiyim diye sevecek. Kimseyi kafama takmayacağım.

Rabbim her anneye sabır versin. Bebeğine bakabilme gücü versin. Gerisi hiç önemli değil. Sağlık olsun yeter ki.

Ya benim emzirmekle ilgili tecrübem yok aslında ama bulgurun sütü arttırdığını duydum. Onu da bi dene istersen. Bikaç gün düzenli ye. İnşallah istediğin kadar sütün olur😊

Ya benim emzirmekle ilgili tecrübem yok aslında ama bulgurun sütü arttırdığını duydum. Onu da bi dene istersen. Bikaç gün düzenli ye. İnşallah istediğin kadar sütün olur😊
Doğum yaptığım günden beri hergün mercimekli bulgur pilavı yiyorum😁😁 yanında dereotu, marul😁😁 ardından şeker şerbeti içiyorum, sonra kimyonlu rezene çayı içiyorum 😁😁 Valla kuzum bir tek kuş sütü içmedim süt yapsın diye😂😂 Vermeyince mabut neylesin mahmut 😄😄

Meme reddine iyi gelen bir şey daha ekleyeyim arkadaşlara, önce kendin sıcağa yakın ılık bir duş alıp rahatliyorsun, çıkmadan önce bebeğini sana getiriyorlar beraber duş alıyorsunuz, o sıcak su ve kokun birlikte ona anne karnını hatırlatacak :) yine sakince memeyi teklif edersen emzirirsen büyük oranda rahatlarsın. Ayrıca sıcak su süt akışını da rahatlatır hem... sen mutlu bebeğin mutlu :)

Meme reddine iyi gelen bir şey daha ekleyeyim arkadaşlara, önce kendin sıcağa yakın ılık bir duş alıp rahatliyorsun, çıkmadan önce bebeğini sana getiriyorlar beraber duş alıyorsunuz, o sıcak su ve kokun birlikte ona anne karnını hatırlatacak :) yine sakince memeyi teklif edersen emzirirsen büyük oranda rahatlarsın. Ayrıca sıcak su süt akışını da rahatlatır hem... sen mutlu bebeğin mutlu :)

Doğum yaptığım günden beri hergün mercimekli bulgur pilavı yiyorum😁😁 yanında dereotu, marul😁😁 ardından şeker şerbeti içiyorum, sonra kimyonlu rezene çayı içiyorum 😁😁 Valla kuzum bir tek kuş sütü içmedim süt yapsın diye😂😂 Vermeyince mabut neylesin mahmut 😄😄
Hadi ya😄😄 Bilemedim ki şimdi. İlla denenmeyen bişey vardır😁

X