Bebek Beslenmesi Sütüm yok, bebeğim mama ile büyüyor, çok üzülüyorum

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

denizberdan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Aralık 2012
416
248
2 aylık bebeğim var. İlk bir hafta hiç sütüm gelmedi. Bebeğim de emmeyi reddetti zaten. Resmen kavga etti benle emzirmeye çalışırken.

Yavaş yavaş artarak günde en fazla 90 cc ye çıktı. Şu an günde 5- 10 cc geliyor. Artırmak için bir çok şey denedim, sağıyorum da ama olmuyor. İlk günden beri mama veriyorum. Milupa ve similac denedim mama olarak.

Annem kanser. Kemoterapi alıyor. Ona da bakıyorum. Ne lohusalık bildim, ne yattım. Hep yorgunluk, üzüntü. Anneme üzülüyorum, sütümün olmamasına üzülüyorum. Üzüldükçe daha da azalıyor.

Herkes birşey söylüyor. Yok mamayla beslenen bebek hasta olurmuş, iyi gelişmezmiş. Anne sütü alan çocuk hastalanmazmış, daha zeki olurmuş...sanki ben göğüslerim sarkmasın diye özellikle süt vermiyorum. Bende biliyorum ki anne sütünün yerini hiç birşey tutmaz. Ama emen çocukların hepsi süper zekalı ve süper kuvvetli olmuyor emmeyen de aptal olmuyor.

Bebeğini mamayla büyütenler , çocuğunuzun gelişimi nasıl oldu? moral verin lütfen..ve mama önerisi rica ediyorum.

benim ablamin sutu vardi ama cocuk emmedi zorlattilar sagip biberonda verdiler bebek emmedi anne sutunu oda mamayla buyudu masallah bi problem olmadi. aksine syle bi durum oldu diger cocugu emdi hep iki yasina kadar simdi hastaliktan kurtulmuyo bagisiklik sifir. yani emdirsen bile boyle problemler cikacak sen canini sikma beslenmesine dikkat et yeter. allah yardımcın olsun.

Üzülme diyeceğim de anne Yüreği işte elinde olmuyor üzülmemek ben de çok üzülmüştüm oğlum 4 ay emmişti :KK43:
Şimdi kızım var iki aylık olacak Allah'ın izniyle sanırım bunu da çok emziremeyeceğim çünkü hiç düzenli emmiyo sütüm kesilecek diye korkuyorum dün gece 7 saat emmedi bazen yarım saatte emziriyorum bazen saatlerce istemiyor
Herkesin bir derdi var canım ben Rabb'ime bıraktım o beyi nasip etmişse o olsun (kemik erimesi var bende 21 e gireceğim henüz ) yoksa bütün kemiklerim eriyecek bu stres hiç bana göre değil :KK43: sende stres yapma Rızkı bu kadarmış de :KK43:

2 aylık bebeğim var. İlk bir hafta hiç sütüm gelmedi. Bebeğim de emmeyi reddetti zaten. Resmen kavga etti benle emzirmeye çalışırken.

Yavaş yavaş artarak günde en fazla 90 cc ye çıktı. Şu an günde 5- 10 cc geliyor. Artırmak için bir çok şey denedim, sağıyorum da ama olmuyor. İlk günden beri mama veriyorum. Milupa ve similac denedim mama olarak.

Annem kanser. Kemoterapi alıyor. Ona da bakıyorum. Ne lohusalık bildim, ne yattım. Hep yorgunluk, üzüntü. Anneme üzülüyorum, sütümün olmamasına üzülüyorum. Üzüldükçe daha da azalıyor.

Herkes birşey söylüyor. Yok mamayla beslenen bebek hasta olurmuş, iyi gelişmezmiş. Anne sütü alan çocuk hastalanmazmış, daha zeki olurmuş...sanki ben göğüslerim sarkmasın diye özellikle süt vermiyorum. Bende biliyorum ki anne sütünün yerini hiç birşey tutmaz. Ama emen çocukların hepsi süper zekalı ve süper kuvvetli olmuyor emmeyen de aptal olmuyor.

Bebeğini mamayla büyütenler , çocuğunuzun gelişimi nasıl oldu? moral verin lütfen..ve mama önerisi rica ediyorum.
Aptamil verdim ben şuanda 21 aylık 95 cm 14 kilo oğlum konuşması zekası normal sık hastalanmıyo annene Allah şifa versin inşallah emziremedim diye uzulme yapacak bişey yok benim oğlunda red etti sutum de yoktu hep mama aldı

Canim benim hiç ama hiç üzülme o minik eller bize ALLAH IN emaneti öncelikle bunu unutma.
İkincisi benimde oğlum mama içti şükürler olsun hiç bişe de yok gayet sağlıklı. Ben hipp kullandım organik oldugu için. evet mama anne sütü yerini tutmaz ama napalım canı içinde olsun da tek mama la büyüsün .beş aydan sonra öğün olarak ek gıdayi sık mama oranı az verirsin bol sebzeli gayet güzel BÜYÜR.UNUTMA Kİ ALLAH EMANET LER. Hersey Rabbim den gelir anne sütü de versen gelenin önüne gecemezsin sağlıklı bir bebeğin olduğu için sukretmelisin

Son düzenleme:
Canım tek derdin bebeğinin mama içmesi olsun şu hayatta inşallah. Takma sen o her kafadan çıkan sesleri. Benimde ilk bebeğimde 4 gün gelmedi sütüm sağma makinesiyle geldi sonra bebeğim memeyi reddetti 6 ay boyunca sağdım verdim 6 aylıktı tekrar emmeye başladığında. Mamayla beslenen bebeklerde bir problem olsaydı inan bana bizim nesil geri zekalı olurdu hatta bizden önceki nesil toptan berbat olurdu çünkü onlar mamada değil pirinç unu ve nişastayla büyümüş. Tabi en doğalı en güzeli en ekonomiği anne sütü ama ne yapalım her zaman olmuyor işte. Sen kafandan karamsarlıkları çıkar sağmayı hiç bırakma günde 10 cc de olsa sağ ver zamanla değişir merak etme.

Kolaymı hem anacığına hem minicik bebeğine bakmak. Olmayı versin sütün bak bundan 10-15 sene evvel mamayı öneriyordu doktorlar şimdi 10 senedir trend değişti. Sen günde 10 cc de olsa ver anne sütünü bebeğinin bağışıklığını destekle. Ama bi bebek mama ile besleniyor diye zekasında problem olmaz merak etme. Çoğul gebelikler sonrasında genelde yetmiyor annenin sütü o bebeklerde çoğunlukla mama alıyor hepsi pırıl pırıl maşallah.

Zaten 2 ay sonra ek gıda tattırmaya sonrasında da iyice ek gıda vermeye başlayacaksın. O meyanda da kafandan bunları atarsan sütün normale döner bebeğine verirsin merak etme. Denemediysen kiralanan hastane tüpi süt pompası dene derim. Onlar sütün gelişini kolaylaştırıyor bol bol da sıvı tüket. Allah anneciğine de acil şifalar versin.

Daha bebisim yok canim ama anneminde hic sutu yokmus hic emmemisim tamamen mama ile buyumusum gerizekali da degilim sukur:KK66: oyle bir genelleme yok canim insallah saglikla buyur bebisiniz annene de cok gecmis olsun Allah sana guc kuvvet versin

lütfen en güzel olması gereken günlerinizi böyle şeylere üzülerek heba etmeyin, yeterince derdiniz varmış zaten, kötü niyetli insanların sözleri bunlar. elbette her anne ister bebeğini emzirmeyi ama olmayınca da olmaz.
siz sağın solun lafına da bakmayın. ben de emmemişim. annemin meme ucu sorunlu gömük değil ama öyle bir şey alamamışım memeyi, sağabildiği kadar sağmış sonra da kesilmiş zaten. bakın ben 29 yaşındayım ne öldüm ne epilepsi hariç ciddi bir hastalık geçirdim ki o da sütle alakalı değil zaten. doğru dürüst grip bile olmadım hayatımda. bütün akranlarımdan önce yürüdüm, konuştum ve okumayı söktüm. anne sütü elbette çok sağlıklı her şeyden önce bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir ama sizin elinizde olan bir şey değil. ben canlı kanıtıyım, zekanın tek belirleyicisi anne sütü değildir (bir belirleyici mi ondan bile emin değilim, anne olmadığımdan hiç araştırma ihtiyacı hissetmedim.)
dünyada her yıl kaç kadın doğumda ölüyor haberi var mı o size büyük burunluluk yapanların. o bebekler ölüyor mu gerizekalı mı oluyor.siz bebeğinizle ve annenizle ilgilenin.
takmayın böyle şeyleri siz bebeğinizi kucağınızda tutun emzirir gibi kokunuzu alsın yeter ona. o minicik daha
annenize şifa, bebeğinize de uzun, sağlıklı ve güzel bir ömür dilerim.

benimkilerde emmedi doğru düzgün....biri 29, diğeri 22 yaşında...ikisi de çok sağlıklı ve zeki çocuklar oldular...milupa ile büyüttüm...ama ek gıdalarında çok dikkat ederdim...ben, bana düşkün olmazlar diye endişe ederdim...rabbime bin şükür ikisi de hayırlı,zeki ve çalışkan evlatlar oldular...üzülme sende ne yapalım...kısmetten ziyade olmuyor...

Canım evet anne sütünün yerini hicbirsey alamaz ama olmuyosa olmuyordur sen elinden geleni yapmışsın.Zeka meselesine gelirsek benim yeğenim de mamayla büyüdü ve 4 yaşında kendi kendine okumayı ögrendi.Haritada bütün illerin yerini gösterebiliyor.Sen içini ferah tut.Allah bebeğine sağlık sıhhat versin.

parası olmayıp pirinç unu ile büyüyen ne kadar çocuk var.
Hiç biri sağlıksız değil.Hiç kafaya takmayın zaten kafaya taktıkça süt kaçar.Anneniz hastaymış çok geçmiş olsun Allah şifa versin.Ona de üzüldüğünüzden süt çok gelmeyebilir.
Allah'ın izni ile hiç bir şey olmayacak.Kaldı ki 10-15 sene önce nerdeyse tüm dünya da mama salgını vardı.Her Dr. mama önerirdi.Memeyi bıraktırırdılar kaç anneye.Rahat olun hepsi sağlıklı ve aklı başında.Size o lafları söyleyen sizi kıran o insanlarda anne sütü almış ama lohusa kadını üzecek lafları söylemeyecek akıl vermemiş bak gördün mü
:) her zaman anne sütü akıl vermiyormuş.

"Sütü yok" muhabbeti kulaktan dolma, yanlış bilgi. Sütü olmayan anne yoktur. Sütün ilk 4 gün gelmemesi veya az gelmesi normal. Yapılması gereken istikrarlı olarak gece-gündüz her 2-3 saatte bir sağmak veya emzirmek. Bilinçsizlik ve bu konuda sağlık yetkilileri tarafından eğitilmediği için bazı kadınlar sütü yok veya yetersiz sanıyorlar. Bu yanlış bir şey. Sütü olmayan anne olmaz. He tabii 2 ay gibi bir sürede emzirmediysen bu saatten sonra olmaz, o ayrı. Emzirme veya sağma girişimi kesilince vücut süt üretimini durdurur çünkü. Etrafa kulak tıkayıp mamayı verin, zaten başka yapacak bir şey yok. Aç bırakacak değilsiniz ya.

Benim oglusumda mamayla buyudu 4 ay kadar zorla emzirdim sonra reddetti ..sut icmeye basladignda keci sutu verdim birde hazir sut vermeyin dogalini bulun munkunse..saglikli gelisimi iyi cokta akilli masallah :)​

Aman yaa ne üzülüyorsun benim anneminde sütü gelmemiş ben de sma mamayla büyümüşüm aptal da değilim salakta değilim sen millete bakma onlar çok severler herşeye karışmayı...
Kulaklarını kapat kim ne derse desin kafana takma bırak boşver.
Tek mamayla büyüten sen misin ne alakası var.
Millette ne seviyor loğusa kadınalrın karşısına dikilip ileri geri saçma sapan konuşmayı.

Ben daha 1 aylıkken annem ameliyat olmuş bende emmemişim. Mamalarla büyümüşüm. Hiçbir aorun olmamış büyümemde maşallah etim butum yerindeymiş. Hala daha öyle. Annr sütünün yerini tabiki bir şey tutmaz ama onca derdinin arasında bunla bari üzme kendini. Allahın izniyle aslanlar gibi büyütürsün çocuğunu.
Sağlıklı ömürler dilerim :)

Canim uzulme hic sen elinden geleni yapmissin bence cok iyi bir anne ve evlatsin.Ben ve arkadasim 15 gun arayla dogum yaptik arkadasimin bebegi sadece 2 ay emdi.Ben kizimi 18 ay emzirip memeden ayirdim.Inan cnm benim kizim surekli hasta arkadasimin kizi ise sene de 1 kere fln hasta anca olur.Ben mamayla buyuyen cocuklarin daha sagliksiz olduguna inanmiyorum bence bagisiklikl falan alakali biraz.

Canım benimde ilk zamanlar sütüm oldu daha sonra azaldı iki bebeğimde tam olarak mama takviyesiyle 5 ay emdi,bende doktor tavsiyesiyle ek gıdalara erken başladım büyüdüler çok şükür,oğlana aptamil pre aldık kıza hero beybi aldık :KK56:

Kimseyi dinleme lütfen. Ilk kızımda sütüm cok azdı mama verdik doğar dogmaz doymuyordu çünkü. Hem emziriyor hem Mama veriyordum. Şimdi 8 yaşında çok başarılı akıllı sınıf birincisi bir cocuk.ve birkez bile hasta olmadi. Çok sağlıklı. şimdi 2.5 aylık bebeğim var.oda doğar doğmaz mamaya geçildi sutum yetmiyor çünkü. Şuan hem emziriyorum hem Mama veriyorum. Hoş emziriyorum dediysem öyle veriyorum da yetmiyor. Çocuk doymadiginda Avazi çıktığı kadar ağlayıp mama istiyor. Bende çok ağladım üzüldüm. Ama bakıyorum ki sağlıklı ve mutlular alıştım bu duruma

dert etme bu kadar.
benim yeğenimde 2 aylık ve ablamın sütü gelmediği için aptamil veriyoruz.hiç birşey olmaz.bu kadar endişelenme.
hem şimdiden bizimki 5-6 aylik bebeklerin yapmadığı şeyleri yapıyor.o kadar aktif ki anlatamam.süt falan boş şeyler.ben inanmıyorum eskiden kalma sözlere.
bende ablamada 1 gün bile anne sütü içmedik.annemde gram bile süt yokmuş.
gelmişiz bu yaşımıza hala yaşıyoruz yani.aklımız başımızda,sağlığımız yerinde maşAllah.
bu kadar korkmaya,endişe etmeye gerek yok.

Canım tek derdin bebeğinin mama içmesi olsun şu hayatta inşallah. Takma sen o her kafadan çıkan sesleri. Benimde ilk bebeğimde 4 gün gelmedi sütüm sağma makinesiyle geldi sonra bebeğim memeyi reddetti 6 ay boyunca sağdım verdim 6 aylıktı tekrar emmeye başladığında. Mamayla beslenen bebeklerde bir problem olsaydı inan bana bizim nesil geri zekalı olurdu hatta bizden önceki nesil toptan berbat olurdu çünkü onlar mamada değil pirinç unu ve nişastayla büyümüş. Tabi en doğalı en güzeli en ekonomiği anne sütü ama ne yapalım her zaman olmuyor işte. Sen kafandan karamsarlıkları çıkar sağmayı hiç bırakma günde 10 cc de olsa sağ ver zamanla değişir merak etme.

Kolaymı hem anacığına hem minicik bebeğine bakmak. Olmayı versin sütün bak bundan 10-15 sene evvel mamayı öneriyordu doktorlar şimdi 10 senedir trend değişti. Sen günde 10 cc de olsa ver anne sütünü bebeğinin bağışıklığını destekle. Ama bi bebek mama ile besleniyor diye zekasında problem olmaz merak etme. Çoğul gebelikler sonrasında genelde yetmiyor annenin sütü o bebeklerde çoğunlukla mama alıyor hepsi pırıl pırıl maşallah.

Zaten 2 ay sonra ek gıda tattırmaya sonrasında da iyice ek gıda vermeye başlayacaksın. O meyanda da kafandan bunları atarsan sütün normale döner bebeğine verirsin merak etme. Denemediysen kiralanan hastane tüpi süt pompası dene derim. Onlar sütün gelişini kolaylaştırıyor bol bol da sıvı tüket. Allah anneciğine de acil şifalar versin.
Süt işi genetik sanırım. Annemin de sütü olmamış, 3 ay emmişim sonra senin de dediğin gibi pirinç unu.
Boyum normal. İstanbul' daki yüksek puanlı bir üniversiteden mezunum :)

X