Taahhüt isteyen iş yeri

GCos

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
24 Ağustos 2017
656
538
Arkadaşlar merhaba düşüncelerinize ihtiyacım var.İş arama sürecindeyim çok sancılı bir süreç :KK43: geçen ön görüşme olarak başvuru yaptığım bir pozisyondan aradılar ( eğitimim normalde Mimarlık üzerine ama burası satış elemanı arayan bir seramik mağazası, deneyebilirim diye başvurmuştum iş yok çünkü başka :KK43: ) kadın bana 12 ay çalışma taahhütü için sözleşme imzalatıyoruz görüşmeye çağırdığımızda gelecekseniz buna göre gelin dedi.Ben daha önce satış yapmadım o yüzden korktum açıkçası biraz.Zaten ürünlerle ilgili de mülakat olacakmış iş kesin değil ama bilgim yok açıkçası bu sözleşme nedir ne değildir ? Deneyimleyen arkadaşlar bana ne önerirler ? Satışta tecrübem olmadığı İçin vazgeçmek istersem sonra diye korktum.Biraz da durumu bilerek farkında olarak gitmek istedim daha önce karşılaşmadığım İçin.Cevaplarınızı bekliyorum hepinize çok teşekkür ederim şimdiden.

İyi düşünmeye çalışıyorum. Acaba siz yüz üstü bırakırsanız madur olmamak için mi böyle bir şey istiyorlar.
İş sözleşmesi imzalayın. Maddelere bakın. 12 aydan önce feshederseniz nasıl bir yaptırım uyguluyorlar.

deneme süresi genelde 2 ay ,en fazla 6 aydır....
Taraflar bu süre içinde feshedebilir...
6 ayı geçirdiğin 1 gün bile olsa tazminat hakkınız doğar...
Bana 12 ay olması şaşırttı

12 ay her koşulda , her ne olursa olsun çalışmayı mı etmiş olacaksın?
Yani ne bileyim sözleşmede belirtilen iş dışında başka işler yapman istenirse yada maaşın eksik ödenirse sigortan yatmazsa gene de işi bırakma hakkın olmayacak mı?
Bırakırsan ne yapacaklar ?
Detaylı öğrenmeden hiçbir şeye imza arma.
Onların da taahhüt etmesi gereken şeyler olmalı.
Taahhütnameyi alıp imzalamadan evvel süre iste bilen birilerine danış.

Ben elimi taşın altına koymazdım. Bir de işten çıkınca sözleşmeyi bozdum diye cezaları varsa hiç yaklaşmam. Şuan şirketler işçi kaybetmekten korkmuyor zaten neden böyle sözleşme istesin ki. Tabi yarın nasıl olacağız bilemiyoruz, bir sene az zaman değil. Belki maaşı vermeyecekler o zaman da mı istifa edemeyeceksiniz yani

Sözleşmeye uymazsanız ne oluyormuş, cezai şartı var mıymış? Normal bu tür sözleşmeler iş kanununda geçersiz sayılıyor ama ayrıntılarını bilmek lazım tabi?
Bana 12 ay boyunca işten çıkamıyorsunuz sözleşme imzalatıyoruz ona göre gelin dedi bence zaten bir yaptırımı var bende biraz bu yüzden korktum açıkçası.Üstelik bir sene önce ( tam geçen sene bugün ) de aynı ilanı vardı şirketin.Sanki elemanlar zaten durmuyor gidiyor gibi.Üstelik deneme süresi vs de demedi ama kendisi de şuan çıkarma yapamaz.Ona göre gelin dediği için de gitmesem mi diye de düşünüyorum

Benim eski isyerim egitime yolluyordu is basi yapanlari. 3 yildan az calismamaya dair imzaliyorduk.
Cikarsan egitimin ucretini oduyorsun, ki o da yuklu miktardi.

S
12 ay her koşulda , her ne olursa olsun çalışmayı mı etmiş olacaksın?
Yani ne bileyim sözleşmede belirtilen iş dışında başka işler yapman istenirse yada maaşın eksik ödenirse sigortan yatmazsa gene de işi bırakma hakkın olmayacak mı?
Bırakırsan ne yapacaklar ?
Detaylı öğrenmeden hiçbir şeye imza arma.
Onların da taahhüt etmesi gereken şeyler olmalı.
Taahhütnameyi alıp imzalamadan evvel süre iste bilen birilerine danış.
Evet çıkamıyorsunuz 12 ay dedi bana

Seramik mağazası için fazla iddialı değiller mi?
Üst düzey şirketler, uluslararası firmalar, devlet memuriyetinde bile bu mecburiyet yok, ne sözleşmesiymiş bu?
Demek ki çalışanlar birkaç ayda bırakıp gidiyor, rahat bir çalışma ortamı yok ki bu yola başvurmuşlar. Ne alaka sözleşme, yaptırım vs Yani? Hiç riske girmeyin derin.

Bana 12 ay boyunca işten çıkamıyorsunuz sözleşme imzalatıyoruz ona göre gelin dedi bence zaten bir yaptırımı var bende biraz bu yüzden korktum açıkçası.Üstelik bir sene önce ( tam geçen sene bugün ) de aynı ilanı vardı şirketin.Sanki elemanlar zaten durmuyor gidiyor gibi.Üstelik deneme süresi vs de demedi ama kendisi de şuan çıkarma yapamaz.Ona göre gelin dediği için de gitmesem mi diye de düşünüyorum

Şöyle diyim, bildiğim birkaç işyeri, iş alım sözleşmelerine 5 yıl çalışma şartı koyuyordu ve bu süre dolmadan çıkarsan on binlerce lira tazminat ödeyeceksin diye maddeler vardı. Hiçbiri bu parayı alamadı. Kanunen iki taraf arasında orantısızlık var diye.

Aynı şekilde devlet yaptığı öyp anlaşmalarında, kişiye yükseköğretimden mezun olduktan sonra belirlediği üniversitede gelip öğretim üyesi olarak belirli bir süre çalışma şartı koyuyordu, aksi takdirde şu kdr tazminat ödersin diyordu. Kimse bu tazminatları da ödemedi.

Temel konu şu idi ben zaten mesela 3 ay çalıştım ve onun bedelini aldım. Geri kalan zaman için herhangi bir ödeme almadım ve bu nedenle beni kimse çalışmaya zorlayamaz.

Bence sizin durumunuz da bunlara benzer gibi. Sözleşmenize bakın. İnternetten bununla ilgili emsal kararlara bakın.

Bir ara mumesillik yapmistim. 5 haftalik egitimden sonra ise baslamistik. Ise baslarken size yatirim yaptik 1 sene isten cikamazsiniz diye bize senet imzalatmislardi. 1 sene icinde isten ayrilanlar senedi odemek zorunda demislerdi. Ancak bana birisi soyle soylemisti: insanlari iste tutmak icin yapiyorlar. Bir sene icinde ayrilirsan senedi odemek zorunda birakirlarda mahkemeye verirsin ise ihtiyacim vardi. Imzalamazsam isim olmayacakti o yuzden imzaladim deyince odemiyorsun demisti. Bir hukukcuya sormak lazim. Bu arada ben o iste 11 ay 15 gun calistim. Yani tam 1 sene degil. Ve cikarken senedi ode demediler, senedi de elime vermislerdi. Bir avukata danisabilirsiniz bir baglayiciligi var mi diye.

Bir ara mumesillik yapmistim. 5 haftalik egitimden sonra ise baslamistik. Ise baslarken size yatirim yaptik 1 sene isten cikamazsiniz diye bize senet imzalatmislardi. 1 sene icinde isten ayrilanlar senedi odemek zorunda demislerdi. Ancak bana birisi soyle soylemisti: insanlari iste tutmak icin yapiyorlar. Bir sene icinde ayrilirsan senedi odemek zorunda birakirlarda mahkemeye verirsin ise ihtiyacim vardi. Imzalamazsam isim olmayacakti o yuzden imzaladim deyince odemiyorsun demisti. Bir hukukcuya sormak lazim. Bu arada ben o iste 11 ay 15 gun calistim. Yani tam 1 sene degil. Ve cikarken senedi ode demediler, senedi de elime vermislerdi. Bir avukata danisabilirsiniz bir baglayiciligi var mi diye.
Konuştuğum Kadın üzerinde durdu baya demek ki bu konuda emsalleri de var yasadıgı.Bakın siz de 11 küsür ay durup yine zamanı doldurunca aslında cıkmıssınız.( sebebini de bilmiyorum tabiki ama ) yani demem o ki uzun soluklu olacak bişey gibi gelmiyor kulağıma yine süre bitince de olsa cıkıkılıyor

"haklı bir sebebi bulunmaksızın işten ayrılmak isteyen işçi, işyerinde 6 aydan az süre çalışmış ise iki hafta önce, 6 aydan 1.5 yıla kadar çalışmışsa 4 hafta önce, 1.5 yıldan ile 3 yıla kadar süren çalışmada 6 hafta önce, 3 yıl ve üzeri çalışmada 8 hafta önce işten ayrılacağını işverene bildirmek zorundadır. İşçi bu bildirimi yapmaksızın derhal işten ayrılırsa veya bu sürelere uygun biçimde bildirim yapmazsa, söz konusu sürelere göre hesaplanacak ücret tutarında tazminatı işverene ödemekle yükümlü olacaktır."

Benim bildiğim kadarıyla bir işçinin işten ayrılırken uyması gereken tek kanun bu,bunlara uymadığın taktirde senden tazminat alabilirler ama sözleşme imzalatılması durumunda ne olur,bunun kanunda bir hükmü var mı onu bilmiyorum bir avukata sormak lazım.

"haklı bir sebebi bulunmaksızın işten ayrılmak isteyen işçi, işyerinde 6 aydan az süre çalışmış ise iki hafta önce, 6 aydan 1.5 yıla kadar çalışmışsa 4 hafta önce, 1.5 yıldan ile 3 yıla kadar süren çalışmada 6 hafta önce, 3 yıl ve üzeri çalışmada 8 hafta önce işten ayrılacağını işverene bildirmek zorundadır. İşçi bu bildirimi yapmaksızın derhal işten ayrılırsa veya bu sürelere uygun biçimde bildirim yapmazsa, söz konusu sürelere göre hesaplanacak ücret tutarında tazminatı işverene ödemekle yükümlü olacaktır."

Benim bildiğim kadarıyla bir işçinin işten ayrılırken uyması gereken tek kanun bu,bunlara uymadığın taktirde senden tazminat alabilirler ama sözleşme imzalatılması durumunda ne olur,bunun kanunda bir hükmü var mı onu bilmiyorum bir avukata sormak lazım.
Bence yaptırımı var yoksa neden 12 ay taahhüt için sözleşme olsun.Görmek de gerek sözleşmeyi ama kadın o aşamaya kadar imzalamayacaksanız hic gelmeyın gorusmeye demek ıstedı vakıt kaybı olmasın hesabı.Bu sizin söylediğiniz kurallar var normalde bunu hatırlatmaları yeterli olacaktı aslında ama fazlası ıstenıyorsa bende art nıyet aramaya basladım maalesef :KK43:

Konuştuğum Kadın üzerinde durdu baya demek ki bu konuda emsalleri de var yasadıgı.Bakın siz de 11 küsür ay durup yine zamanı doldurunca aslında cıkmıssınız.( sebebini de bilmiyorum tabiki ama ) yani demem o ki uzun soluklu olacak bişey gibi gelmiyor kulağıma yine süre bitince de olsa cıkıkılıyor
Ben o isi ayni sizin gibi mecburiyetten kabul etmistim. Benim meslegimle alakasi yoktu. Ise ve paraya ihtiyacim vardi. Sevmedim sevemedim satis isini. Benimle ortusmedigi icin ciktim. Evet insanlari bu sekilde baglamak icin belge senet gibi seyler imzalatiyorlar ama ben baglayicilihi yok diye biliyorum yine de kanunlar degismis olabilir bir avukata sormak lazim. Benim bu dedigim olay 2000 yilinda oldu.

Ben o isi ayni sizin gibi mecburiyetten kabul etmistim. Benim meslegimle alakasi yoktu. Ise ve paraya ihtiyacim vardi. Sevmedim sevemedim satis isini. Benimle ortusmedigi icin ciktim. Evet insanlari bu sekilde baglamak icin belge senet gibi seyler imzalatiyorlar ama ben baglayicilihi yok diye biliyorum yine de kanunlar degismis olabilir bir avukata sormak lazim. Benim bu dedigim olay 2000 yilinda oldu.
Aynen sormak lazım ama yine de mide bulandırıyor.Bu işte de şöyle olabilir.Satış için eleman bakıyorlar ama bu kişinin mimar yada iç mimar olmasını istiyorlar.Haliyle gelen kişi de mecburiyetten geldiğinden kolayca gidiyor belki de, ancak yaptırımla ellerinde tutuyorlar.Keşke sorsaydım kadına buna neden gerek görüyorsunuz yada son ayrılan arkadaş neden ayrıldı diye.Ama insanın basireti bağlanıyor bazen sonradan aklına geliyor.Gerçi sorsaydım da biz madur olmamak için, sürekli eleman arıyor olmamak için derler.Gerçi girenin memnun olmadığı işte de ne işim var diye düşünmem gerekir galiba.

X