Takı meselesi...

Canım evlenmişsin bence takıyı felan bırak ne taktilarsa sana kalsın boşver. Sen kocanla iyi olmaya bak iyi anlas emin ol o sana daha fazlasını yapar 😁

Arkadaşlar çok teşekkürler yorumlarınız için...

Bazı arkadaşlar bu durum sanki ülkemizde hiç yokmuş gibi bazıları da sanki burası Amerika gibi yorumlar yapmış... bazıları ticaret demiş mesela şaşırdım.. (ön peşinat diyesim geldi 😂 ) ve bunu bir değer meselesi görenlerde var ki onu hiç anlamış değilim... kimileri de hediye demiş ki buna da katılmıyorum... bu Türkiye de evlenirken yapılması gerekenler listesinde bir madde... hediye değil yani... ama güvence de değil... mehir yerine kız isterse saya bilir ama mehir de değil mehir başka bişey çünkü...

ben zaten her hangi birşey istemedim zaten sonuçta aile kesesi birse ve ben bu adamla bir ömür geçirmeyi düşünüyorsam sağ cebimden alıp sola koymanın bir anlamı yok tabiki...
Öğrenmek istedim bunun ülkemizde veya zihniyetlerde nasıl olduğu şu değil meselem aman insanların kasasında ne kadar altınları var az takılmış hımmm şuna da vay be çok takılmış demek değil... ben bunun lafını etmezken ve hiç bir talebim yokken 20 gramdan 5 bilezik takıldı bir de bir arkadaşın yorumunu çok beğendim gelinlerin olmassa olmaz kolyesi :))) ondan takıldı... şimdi bilezikler geri isteniyor K.p in işleri yüzünden evet evlenirken yardım ettiler ama eşim yaptı birçok şeyi...
yani biz sana çok altın taktık zaten herkese bu kadar takılmıyor bile deniliyor... asıl cümle bu sanırım beni buraya getiren...

Velhasıl öyle işte...
Ben para avcısı değilim yani arkadaşlar :)
Mezara da götürmiycem...
ama vermekte istemiyorum... çünkü bir arsa vb bişey alınsa tamam ama ticari meselelerde kullanılacakmış...

Bazı arkadaşlar bu durum sanki ülkemizde hiç yokmuş gibi bazıları da sanki burası Amerika gibi yorumlar yapmış... bazıları ticaret demiş mesela şaşırdım.. (ön peşinat diyesim geldi 😂 ) ve bunu bir değer meselesi görenlerde var ki onu hiç anlamış değilim... kimileri de hediye demiş ki buna da katılmıyorum... bu Türkiye de evlenirken yapılması gerekenler listesinde bir madde... hediye değil yani... ama güvence de değil... mehir yerine kız isterse saya bilir ama mehir de değil mehir başka bişey çünkü...

ben zaten her hangi birşey istemedim zaten sonuçta aile kesesi birse ve ben bu adamla bir ömür geçirmeyi düşünüyorsam sağ cebimden alıp sola koymanın bir anlamı yok tabiki...
Öğrenmek istedim bunun ülkemizde veya zihniyetlerde nasıl olduğu şu değil meselem aman insanların kasasında ne kadar altınları var az takılmış hımmm şuna da vay be çok takılmış demek değil... ben bunun lafını etmezken ve hiç bir talebim yokken 20 gramdan 5 bilezik takıldı bir de bir arkadaşın yorumunu çok beğendim gelinlerin olmassa olmaz kolyesi :))) ondan takıldı... şimdi bilezikler geri isteniyor K.p in işleri yüzünden evet evlenirken yardım ettiler ama eşim yaptı birçok şeyi...
yani biz sana çok altın taktık zaten herkese bu kadar takılmıyor bile deniliyor... asıl cümle bu sanırım beni buraya getiren...

Velhasıl öyle işte...
Mezara da götürmiycem...
ama vermekte istemiyorum... çünkü bir arsa vb bişey alınsa tamam ama ticari meselelerde kullanılacakmış...

Verme bence de. O kisimda haklisin.

Cok altin taktik demelerine uyuz oldum. Sen talep etmemisken takmislar. Sonra cok diyip geri almak olmaz. Hosuma gitmedi. Takmasalardi nedir yani?

Cok mu az mi dersen, bunun ölcüsü yok. Bir emekli maasiyla gecinen adama bu cok gelir. Fabrikalari, hanlari hamamlari olana bu devede kulak gelir. Onlarin butcesine göre nasildi bunu hesapla. Ama cok olsa ne az olsa ne artik :)

Velhasıl öyle işte...
Mezara da götürmiycem...

"1-2 parça taktılar" dediğiniz yirmişer gramlık 5 bilezik ve kolye miydi :KK57: :KK57:
Ne diyeyim, benim ruhum fakir herhalde.

Madem takı size göre hediye değil, yapılması zorunlu olan, olmazsa olmaz bir şey, neden miktar belirtmediniz? Hiç utanıp sıkılmadan çat çat isteseydiniz şu kadarlık takı istiyorum işte.
KK'da çok görüyorum, hem şirin görünmek için "ihihi hiçbir şey istemem, siz neyi uygun görürseniz" deniyor hem de "taka taka bunu taktılar" deyip laf ediliyor. Garip garip işler.

Vermek istemiyorsanız da vermeyin. Bu eşinizle sizin kararınız tabii. Siz artık ayrı bir ailesiniz ve sizi maddi olarak etkileyecek ya da zora sokacak hiçbir şeyi yapmak zorunda değilsiniz.

Verme bence de. O kisimda haklisin.

Cok altin taktik demelerine uyuz oldum. Sen talep etmemisken takmislar. Sonra cok diyip geri almak olmaz. Hosuma gitmedi. Takmasalardi nedir yani?

Cok mu az mi dersen, bunun ölcüsü yok. Bir emekli maasiyla gecinen adama bu cok gelir. Fabrikalari, hanlari hamamlari olana bu devede kulak gelir. Onlarin butcesine göre nasildi bunu hesapla. Ama cok olsa ne az olsa ne artik :)

Durumu olan adam daha yeni evlenen çifte taktığı bilezikleri geri istemez ki. Eşyaların çoğunu da oğulları almış zaten.
Elaleme şov yapmak için borçla bilezik alıp sonra "durumum kötü geri verin" demek kadar saçma bir şey yok.

Velhasıl öyle işte...
Mezara da götürmiycem...

Bilezikleri vermeyin. Yapamayacaklarsa takmasalarmiş, oyle her ihtiyac oldugunda alabilecekleri bir yatirim degil o bilezikler, size taktilar bitti gitti sizin artik onlar.

Size yaptiklari yardimlar borc niyetiyle mi yapildi ve 20 gramdan 5 bilezikte az degil, ne kadar bir yardimlari olduk ki bilezikler isteniyor? Yardim ettikleri kismi oderdim ben olsam en fazla ama bileziklerin tamamini vermezdim.

"1-2 parça taktılar" dediğiniz yirmişer gramlık 5 bilezik ve kolye miydi :KK57: :KK57:
Ne diyeyim, benim ruhum fakir herhalde.

Madem takı size göre hediye değil, yapılması zorunlu olan, olmazsa olmaz bir şey, neden miktar belirtmediniz? Hiç utanıp sıkılmadan çat çat isteseydiniz şu kadarlık takı istiyorum işte.
KK'da çok görüyorum, hem şirin görünmek için "ihihi hiçbir şey istemem, siz neyi uygun görürseniz" deniyor hem de "taka taka bunu taktılar" deyip laf ediliyor. Garip garip işler.

Vermek istemiyorsanız da vermeyin. Bu eşinizle sizin kararınız tabii. Siz artık ayrı bir ailesiniz ve sizi maddi olarak etkileyecek ya da zora sokacak hiçbir şeyi yapmak zorunda değilsiniz.
Arkadaşım
Konuyu okuduysan, tek başına sadece eşi 100 gram altın takan var ben küçümsemiyorum Allah çarpar... takmasalardı da olurdu ama biz sana çok taktık demek bence kıyasa giriyor ki insanlara set yapılıyor kelepçeler takılıyor yüzükler küpeler 5 bilezik çok değil bakınca...

Bilezikleri vermeyin. Yapamayacaklarsa takmasalarmiş, oyle her ihtiyac oldugunda alabilecekleri bir yatirim degil o bilezikler, size taktilar bitti gitti sizin artik onlar.

Size yaptiklari yardimlar borc niyetiyle mi yapildi ve 20 gramdan 5 bilezikte az degil, ne kadar bir yardimlari olduk ki bilezikler isteniyor? Yardim ettikleri kismi oderdim ben olsam en fazla ama bileziklerin tamamini vermezdim.
Tamam da işte o zaman ticarete giriyor anne baba nasılsa takıları alırım diye çocuğunun evine yardım yapar mı ya! Anne baba yani bunun hesabı olmaz ki... bilmiyorum sadece üzülüyorum

Arkadaşım
Konuyu okuduysan, tek başına sadece eşi 100 gram altın takan var ben küçümsemiyorum Allah çarpar... takmasalardı da olurdu ama biz sana çok taktık demek bence kıyasa giriyor ki insanlara set yapılıyor kelepçeler takılıyor yüzükler küpeler 5 bilezik çok değil bakınca...

Evet ama konularda biraz gezinirseniz hiçbir şey yapmayan da var. Nihayetinde bütçe ve içten gelme meselesi bu.
Sizinkiler için o miktar çerez parası olsaydı şu an sizden geri istiyor olmazlardı zaten. Durumlarından fazlasını yapmışlar demek ki.

Şu an "takmasalardı da olurdu" diyorsunuz ama bir yandan da bu işi bir gereklilik olarak görüp "altın hediyedir" diyenleri eleştirmişsiniz.
Siz ağzınızla "şu kadar istiyorum" demeseniz bile onlar sonradan laf edeceğinizin elektriğini almışlardır sizden. Halbuki durumları 10 gramlık 1 bileziğe yetiyorsa onu taksalardı şimdi onların da başı ağrımazdı sizin de.
Geline ve davetlilere şov yapacağım diye boyundan büyük borca girip daha düğün gecesi altınlara el koyan insanlar var. Ya da "nasılsa yabancıya almıyoruz. Canımız istediğinde geri alırız" diye düşünenler var. Sizinkiler de böyle düşündüler büyük ihtimalle.
Şu saçma gelenekler/zorunluluklar bir bitse herkes huzura erecek aslında.

Geri isterlerse verilmez. Sormanız gereken soru bu olmalı. Herkesin durumu farklı bazısı 10 bilezik takar bazısı 1 bilezik takar yani

Velhasıl öyle işte...
Mezara da götürmiycem...
Madem yapılması gereken şeylerden biri eşiniz yapacaktı. Hani ikiniz evleniyorsunuz ama senin takacağın bilezikleri sanki ailesiyle evleniyorsunda koluna onlar diziyor:olamaz: Bu ailenin değil eşin görevidir. Mehir ayrı takı ayrı demişsiniz. Belli ki yaşınız ufak bir çok şeyi bilmiyorsunuz. Eskiden mehir ayrı altın ayrı takılmazdı zaten altınlar takılırdı buda mehir sayılırdı. Yani mehire ayrı takıya ayrı bilezikler vs olayı yoktu bunlar sonradan ortaya çıkmış şu anki kıyafetten çantalara kadar dolabını yenileten bohça içerikleri gibi olmuş. Altın fiyatlarından da haberiniz vardır umarım zira 5 bilezik kolye iyi baya takmışlar az bulmanız anormal geldi. Merak ettim madem az geldi sizin aileniz ne taktı? Sadece bir bilezik taktıysa görgüsüzlük olur kendi ailesi bir bilezik takıp karşıdan bunlar az geldi demek vizyonsuzluktur. Çalışıyor musunuz bilmiyorum ama para kazanmadığınız için size bunları yapsınlar demek kolay geliyor anladığım. Eşiniz yapmadıysa ona sitem edersiniz aileler hediye takar zira:işsiz: Hem evlenirken yardım etmişler onlarıda yapmak zorunda değillerdi dimi evlenmeye karar veren birikim yapar gücü yettiği kadarıyla evlenir. Son olarak altınları vermek zorunda değilsiniz. Kadına has takılar hukuki olarak sizin

Arkadaşım

Kiyas sadece seni üzer. Buna hic girme, hayatinin ve evliliginin hic bir döneminde...
Onlar kiyaslasa bile sen kapat kulagini.

Sadece esi 100 gram takan vardir, güneydoguda agirliginca altin almaya devam edenler de var :) cok yakinda sahit oldum, gercek oldugunu dusunmuyordum bunu bir söylenti saniyordum eheheh nasil fakirsem 😛 esinin bunu yapacak durumu var mi? Var da senden esirgiyorsa konu cok baska, bu evlililigi gozden gecir. Yoksa ne yapicaksin adamin canini alacak degilsin :)

Sorularınıza cevap verirsek:

Ne kadar altın takılacağı, ailelerin durumuna ve yörenin kültürüne göre değişir. Örnek veriyorum bir aşiret kızıysanız zaten altın miktarı keskin kurallara bağlıdır ama %95 oranında “gücünün yettiğince” yapılır, oturup liste istenmez.

Geleneklerimizde takı kadının hakkıdır, sakın o altınları vermeyin, hatta kasaya kaldırın. Para ihtiyaçları varsa sizlerden yardım veya borç istesinler. Verip de pişman olmayan yok. Altın harcanacaksa evin ihtiyacı için harcanır, elinizde hazır altın varmış hadi bize verin diye değil.

Bu arada güneydoğuda o kadar altın genelde ev alınması için veriliyormuş. Evlendikten sonra önemli bir miktarı bozuluyor zaten.

Yine de Ayşeye kelepçe takmışlar, Fatmaya burma vermişler diye üzülmenin anlamı yok zira o kadar altın ağırlığınca sorumluluk ve talep ile birlikte geliyor.

Altınları sakın vermeyin yalnız, 20 yıl sonra bile “biricik bileziğimi aldılar” diye dövünürsünüz. Temiz temiz para istesinler.

Merhabalar,
Arkadaşlar bişey sorucam
Ben yeni evlendim
Size evlenirken erkek tarafı ne taktı? Set bilezik kolye vb kıza takılır ya onları soruyorum aslında...
geri isterlerse verilmesi gerekir mi?
Şimdiden teşekkürler...

Ne taktıklarının bir önemi yok. Hediyedir. Takı pazarlığı yapılmaz. Ama geri de istenmez. Geri isteyecekleri şey millete gösteriş için takmasınlar.

X