Kardeşle Borç Meselesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

uyelikadi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Ağustos 2021
593
2.041
Herkese merhabalar. Bu bir dert sayılır mı bilemiyorum ama farklı kişilerden fikir almaya ihtiyacım olduğunu düşündüğüm için konuyu açmak istedim.

Geçtiğimiz yıl abim evlendi. Düğünüydü balayıydı derken de borca girmiş maalesef. Nerdeyse her şeyi kendileri yaptı. Biz aile olarak bilezik ve set taktık. Onun dışında da ufak tefek şeyler için maddi yardım yapıldı o kadar. Ben yanlış hatırlamıyorsam 16-17 gramlık bilezik taktım kalanını annem ve babam taktı.

Bir yıl önce benden kredi taksidini falan kapatmak için 30 bin lira civarı bir tutarı çok utana sıkala borç istedi kendi birikimimden altın falan bozup hiç ikiletmeden verdim. Düğün altınları vardı ama eşine borcunu söylemek istemedi ben de tamam dedim haklıdır. Abimle aramız çok iyidir lütfen aklınızda yiyici tipler gelmesin. Kendisinin de birkaç sene önce bana çok yardımı dokundu ben de sonrasında kardeş olarak karşılığını vermeye çalıştım. Çok sakin iyi niyetli bir insandır eşi de öyledir onunla da gerçekten iyi anlaşırız. Ne onun ailesi ne benim ailem bir şeye karışmaz zırt pırt aramayız karşılıklı saygılı bir ilişkimiz var.

Abimin banka borcunun çok büyük bir kısmı bitti şimdi kart borcu kalmış 75 bin lira civarı. Eşinin evinde yaşıyorlar kira vermiyorlar ama eşinin geliri abim kadar olmadığı için zorlanıyorlardır eminim ikisi de maaşlı çalışanlar yani hiçbirimiz çok zengin değiliz beyaz yakalı insanlarız ortalama ve üstü hayatlar yaşıyoruz diyebilirim.

Bugüne kadar abimi hiç sıkıştırmadım geri ver demedim çünkü verdiğim paraya acil olarak ihtiyacım olmadı. Canını sıkmak da istemedim. Birkaç aya bebek yapmayı denemek istiyorlarmış yani doğru bir tabir mi bilmiyorum ama hayırlısıyla hala olucam :) ben hala olarak yeğenime bir cumhuriyet altını takayım güzel bebek arabasını beşiğini falan seçsinler karşılayayım diye hevesleniyorum. Hepsi kısmetse tabii. Bunlar da 10-15 bin lira tutacak şeyler değil biliyorum kaliteli şeyler pahalı olur maalesef.

Şimdi size şöyle bir sorum var. Abimin eşinin benim verdiğim 30 bin liralık altından haberi yok. Sanırım şimdi verdiğim para 50 bin liraya dayandı. Ben bu 50 bin lirayı abimden geri almamayı düşündüm ama almazsam da bebek olursa yukarda saydıklarımın hepsini yapmak beni biraz daha zorlar. Daha azını yapsam da sanki ben bir şey almıyor gibi duracağımdan çekiniyorum. 26 yaşındayım 3,5 yıldır çalışıyorum kira vermiyorum yaşıtlarıma göre iyi bir maaşım var çok şükür. Yani parası var yeğenine bir şey almıyor konumuna düşmekten korkuyorum açıkçası.

Sizce ne yapmalıyım? Abimden verdiğim parayı taksit taksit istesem aslında yine onlara bebeğe alacaklarım vesilesiyle geri vermeyi planlıyorum. Abimden borcu alıp üstüne koyarak yeğenim olursa ona bir şeyler yapmayı düşündüm yani. Yoksa hiç almasam da abimi sıkıntıya sokmasam mı?

Uzun olduğunun farkındayım ama detaylıca açıklamak istedim. Okuyanlara teşekkür ederim açık kalan bir nokta varsa cevaplamaktan mutluluk duyarım :)

Ne güzel bir kardeşsiniz siz 😍
Ama bence siz bunu abinize söyleyin yani şuan bize anlattığınız gibi anlatırsanız asıl yolu o size kendi durumuna göre söyleyecektir.
Biz şöyle yap deriz durumu müsait olmaz kırarsınız. Aslında şimdiye kadar borcunu ödemiş olması lazımdı peyderpey ama gerçekten ekonomik şartlar herkesin malumu..
Bunun cevabı burda değil yani 🤷

Ne güzel bir kardeşsiniz siz 😍
Ama bence siz bunu abinize söyleyin yani şuan bize anlattığınız gibi anlatırsanız asıl yolu o size kendi durumuna göre söyleyecektir.
Biz şöyle yap deriz durumu müsait olmaz kırarsınız. Aslında şimdiye kadar borcunu ödemiş olması lazımdı peyderpey ama gerçekten ekonomik şartlar herkesin malumu..
Bunun cevabı burda değil yani 🤷
Evet maalesef ekonomik şartlar sebepli ödeyememiştir olsa öder biliyorum yani huyunu :KK43: gidip düğün altınlarından alıp vermesini ben de istemiyorum. Ayıp yani arkamdan atlı kovalamıyor şimdi verse bankaya koyucam boşuna eşinin de haberi olacak huzurları kaçacak. Ayrıca kanunen altınlar eşine ait çok utanırım öyle bir şey yapmaya kalksa. Gelinimizin haberi olsa anında verelim der o da öyle bir insan. Bunları söylemeye de çekindim hani bebiş için çok harcayasım var abi desem kırılır mı diye düşündüm 😊

Bebeğe alınacak şeyleri aileniz ve kendileri alsın bence 26 yaşında halasının alması bana çok normal gelmedi 🙈 siz bol bol seversiniz ufak tefek şeyleri alırsınız ama arabaydı şuydu bunlar demirbaş siz almayın
Ya haklısınız çok özeniyorum ama ne yapayım😄 biz iki kardeşiz abimler de tek çocuk düşünüyormuş. Kısmetse bir tane yeğenim olacak yani. Ona da şöyle büyük şey almayacaksam ne diye çalışıyorum falan diyorum kendi kendime😄 ama normalde teyze halalar almıyor mu böyle şeyleri? Onu da bilmiyorum gerçekten yani oyuncaktı kıyafetti gibi ufak şeyleri alsam ayıp olmaz mı?

Bence isteme ya. İki taraf da iyi niyetli olsa bile arada bir soğukluk bir çirkinlik oluyor para muhabbeti karışınca.
Madem iyi maaşın var ve ihtiyacın yok hiç borcu karıştırma, hala olarak ortalama bir şey yapsanız yeter aşırı bir şey beklenmez zaten.
Teşekkür ederim cevabınız için. Evet geri isteyerek paragöz konumuna düşmek beni tedirgin ediyor. İhtiyacı olmasa arayıp da o parayı isteyecek bir karakteri yok biliyorum. Bir dönem ehliyet aldıktan sonra kredi çekerek araba almayı düşündüm ama faizler artınca ondan da vazgeçtim. Şu an gerçekten acil olarak ihtiyacım yok. Olursa ilerde evlenmeyi planlıyorum yani ancak onun için kenara atıyorum diyebilirim.

Son düzenleme:
Ya haklısınız çok özeniyorum ama ne yapayım😄 biz iki kardeşiz abimler de tek çocuk düşünüyormuş. Kısmetse bir tane yeğenim olacak yani. Ona da şöyle büyük şey almayacaksam ne diye çalışıyorum falan diyorum kendi kendime😄 ama normalde teyze halalar almıyor mu böyle şeyleri? Onu da bilmiyorum gerçekten yani oyuncaktı kıyafetti gibi ufak şeyleri alsam ayıp olmaz mı?
Normalde anne babalar aileler alır hala dayı teyze bunlar kıyafet alır ufak tefek şeyleri alır 🥹 demirbaşları aile büyüklerine bırakın onlara düşer 🙏🏻

Normalde anne babalar aileler alır hala dayı teyze bunlar kıyafet alır ufak tefek şeyleri alır 🥹 demirbaşları aile büyüklerine bırakın onlara düşer 🙏🏻
Aaa anladım çok teşekkür ederim. Annem de öyle şeyleri ya biz ya gelinin ailesi alırız sen karışma demişti ama bana para harcatmamak için öyle söylüyor sanmıştım. Şimdi siz de söyleyince daha iyi anladım😊

Çok iyi niyetli düşünmüşsünüz. Borç olarak alınan para varken çocuk yapmayı planlıyorsa sizin borcunuzu önceden vermeli diye düşünüyorum. Siz alırsınız almazsınız bu sizin bileceğiniz iş ama bunu daha konuşmamışken abiniz size hala borçlu durumda. Buraya yazdığınız gibi onunla konuşursanız daha iyi bir iletişim olur.

Negatif olmak istemem ama 30 bin lira az değil , geri ödemeyi nasıl düşünmez?

Konuyu o kadar detaylandırmışsınız ki altınlar, borçlar yardımlar konunun bir yerinde verdiğiniz para bir şeye mi sayıldı anlamadım.

Bence doğru alan paranızı geri alıp, gönlünüzden kopan hediyeyi yeğeninize almanız . Ama geri vermeyi düşünmeyen abiden de arayı bozmadan nasıl istenebilir bilemedim.

Önce borçları temizleyip sonra çocuk sahibi olmayı düşünürdüm ben. Çocuk da yeni masraflar demek ya hani.

Negatif olmak istemem ama 30 bin lira az değil , geri ödemeyi nasıl düşünmez?

Konuyu o kadar detaylandırmışsınız ki altınlar, borçlar yardımlar konunun bir yerinde verdiğiniz para bir şeye mi sayıldı anlamadım.

Bence doğru alan paranızı geri alıp, gönlünüzden kopan hediyeyi yeğeninize almanız . Ama geri vermeyi düşünmeyen abiden de arayı bozmadan nasıl istenebilir bilemedim.

Önce borçları temizleyip sonra çocuk sahibi olmayı düşünürdüm ben. Çocuk da yeni masraflar demek ya hani.
Aa pardon ben daha açıklayıcı olması için detaylandırmıştım. Hayır benim verdiklerim bir şeye sayılmadı. Özetini şöyle anlatayım, ben düğünlerinde elimden geleni taktığımı düşünüyorum yani aman ucuz olsun para harcamayayım gibi bir kaygı hiç yaşamadım onu o yüzden yazdım. Düğünden birkaç ay sonra da abimin kredi borcu için paraya ihtiyacı oldu, ben altın döviz olarak biriktiriyordum ordan bozarak kendisine verdim.

Geri vermeyi düşünüyordur muhakkak öyle üstüne yatmaya çalışmaz da o konusunu açmadı. Hala durumu toparlayamamıştır onun için ödeyememiştir diye düşünüyorum yani. Ben bebek olursa ona da belli hediyeler almayı planladığım için bu konuyu açmam doğru olur mu diye sormak istedim.

Biz de araba falan alalım derken görümceme biraz borçlandık altın olarak , tabi benim haberim var . Bebek öncesi sağolsun ben sizin için şöyle bir hediye düşünüyorum istersen borcunuzdan sileyim demişti , aylık azar azar ödediğimiz için bizi çok rahatlatmıştı.

Ama tabi abinizin eşinin durumdan haberi yok , ödeme gibi bir aksiyon da yok . Belki böyle bir şey önerebilirsiniz abinize

Aa pardon ben daha açıklayıcı olması için detaylandırmıştım. Hayır benim verdiklerim bir şeye sayılmadı. Özetini şöyle anlatayım, ben düğünlerinde elimden geleni taktığımı düşünüyorum yani aman ucuz olsun para harcamayayım gibi bir kaygı hiç yaşamadım onu o yüzden yazdım. Düğünden birkaç ay sonra da abimin kredi borcu için paraya ihtiyacı oldu, ben altın döviz olarak biriktiriyordum ordan bozarak kendisine verdim.

Geri vermeyi düşünüyordur muhakkak öyle üstüne yatmaya çalışmaz da o konusunu açmadı. Hala durumu toparlayamamıştır onun için ödeyememiştir diye düşünüyorum yani. Ben bebek olursa ona da belli hediyeler almayı planladığım için bu konuyu açmam doğru olur mu diye sormak istedim.
Eksik değil fazla bile yapmışsınız. Gıpta edilecek bir insansınız. Umarım abiniz de kendiliğinden öder de aranız bozulmaz.🙏🏻

Biz de araba falan alalım derken görümceme biraz borçlandık altın olarak , tabi benim haberim var . Bebek öncesi sağolsun ben sizin için şöyle bir hediye düşünüyorum istersen borcunuzdan sileyim demişti , aylık azar azar ödediğimiz için bizi çok rahatlatmıştı.

Ama tabi abinizin eşinin durumdan haberi yok , ödeme gibi bir aksiyon da yok . Belki böyle bir şey önerebilirsiniz abinize
Tabii konuyu abime açmaya karar versem de tüm parayı bir anda istemem zaten gerek de yok öyle bir şeye. Dediğiniz gibi eşinin haberi yok ve bir şekilde anlamasını da istemiyorum açıkçası. Daha yeni evli sayılırlar eşi iş yerinde baya sıkıntı yaşadı maalesef depremde tanıdıklarını kaybetti derken kızın şimdi maddi konu sebepli bir huzursuzluk yaşaması beni mutsuz eder.

Bilmiyorum ben mi çok detaylı düşünüyorum ama en optimal çözümü anlamaya çalışıyorum sadece.

Evet maalesef ekonomik şartlar sebepli ödeyememiştir olsa öder biliyorum yani huyunu :KK43: gidip düğün altınlarından alıp vermesini ben de istemiyorum. Ayıp yani arkamdan atlı kovalamıyor şimdi verse bankaya koyucam boşuna eşinin de haberi olacak huzurları kaçacak. Ayrıca kanunen altınlar eşine ait çok utanırım öyle bir şey yapmaya kalksa. Gelinimizin haberi olsa anında verelim der o da öyle bir insan. Bunları söylemeye de çekindim hani bebiş için çok harcayasım var abi desem kırılır mı diye düşündüm 😊

Yine onun için harcayacağınız için kırılmaz. Sonuçta alıp yemeyeceksiniz onun sıkıntısı varken yada bankaya koymak için almayacaksınız.
Bende hala olduğumda künye takmıştım yeğenlerime. Abimede maddi destekte bulunuyordum zaten ama araba beşik filan hiç karışmadım sizde öyle yapın bence. Herkes kendi çocuğuna kendi zevkince şey almak ister. Size söyleyemezde kırılırsınız diye yani ince şeyler bunlar kadınlar arasında. Künyeyi beğenmezsen bozdurusun yada takmak istemezsen, sevmiyorsan çocukta künye takma diyerek vermiştim.

Çok iyi niyetli düşünmüşsünüz. Borç olarak alınan para varken çocuk yapmayı planlıyorsa sizin borcunuzu önceden vermeli diye düşünüyorum. Siz alırsınız almazsınız bu sizin bileceğiniz iş ama bunu daha konuşmamışken abiniz size hala borçlu durumda. Buraya yazdığınız gibi onunla konuşursanız daha iyi bir iletişim olur.
Haklısınız ama aramızda çok güzel bir kardeşlik ilişkisi var gerçekten alınır da bir şey olur falan diye de şu ana kadar konuşamadım sanırım :) onun da ben öğrenciyken bana ufak tefek yardımları dokundu bir dönem ikimiz aynı evde yaşadık elinden geldiğince idare etti. Ben çalışmaya başlayınca evi daha çok ben idare ettim gibi ilerledi. Abim evlenene kadar ikimiz de birbirimizden para kaçırmamışızdır birbirimize maddi olarak zarar vermemişizdir yani.

Şimdi de eşinin aramızdaki borç durumundan haberi yok olmasını ben de istemiyorum. O sebeple kadının bebek planı yapması bana normal gelmişti abim de durup dururken yok benim para ödemem lazım diye söyleyemez elbette diye düşünmüştüm. Sizce yanlış mı değerlendiriyorum?

Yine onun için harcayacağınız için kırılmaz. Sonuçta alıp yemeyeceksiniz onun sıkıntısı varken yada bankaya koymak için almayacaksınız.
Bende hala olduğumda künye takmıştım yeğenlerime. Abimede maddi destekte bulunuyordum zaten ama araba beşik filan hiç karışmadım sizde öyle yapın bence. Herkes kendi çocuğuna kendi zevkince şey almak ister. Size söyleyemezde kırılırsınız diye yani ince şeyler bunlar kadınlar arasında. Künyeyi beğenmezsen bozdurusun yada takmak istemezsen, sevmiyorsan çocukta künye takma diyerek vermiştim.
Anladım anladım zaten beşik falan alsam da onların beğendiğinin ücretini karşılamayı düşündüm. Hiç kendim seçerim gibi bir düşüncem olmadı dediğiniz gibi anne-baba kendi zevklerine göre seçmeli elbette. Annem de altınını takarsın daha ufak şeylerini alırsın çok abartma kendini yapmak zorunda hissetme gibi bir şey söyledi konuştuğumuzda. Sizin dediğiniz de çok benzer oluyor sanırım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X