Takı meselesi...

Takı dediğiniz şey hediyedir. İçinden gelen, maddiyatı ölçüsünde neyi uygun görüyorsa onu yapar. Yapmayan da yapmaz.
Gösteriş olsun diye bir sürü altın takıp sonra onları geri alarak altının borcunu kapatacaklarsa hiç yapmasınlar zaten. Kimsenin gösterişinin mankeni olmak istemem.

Ama başka durumlar vardır, borç istiyorlardır, ilişkiler iyidir vs verilebilir bence. Verirken de geri gelmeyeceğini göze alarak, sizi sarsmayacak, planlarınız varsa bozmayacak bir miktarını verin. Genelde gelmiyor çünkü.

Eş ailesinden altın istemek başlı basina kadını küçük düşürücü birsey bana kalırsa. İlla birşey istenecekse o aile değil eşin kendisi olmalı.

Olaya hediye olarak bakabilmeliyiz. Hediye hoştur. Karsi tarafin icinden gelir, inceliktir. Diger turlusu kendine deger bicmek gibi oluyor 🤦‍♀️

Çooook çok küçükken kimseye sormadan evlendik buna rağmen 8 bilezik (20 gramlık) birde set taktılar

Altınla işi olmayan ben 1 tanesini arkadaşıma hediye ettim, 2 tane kayınpederime verdim geri kalanı bozdurup ev peşinatı için eşime verdim . Düşünüyorum da hiç pişman olmadım. Zaten altın takmaktan hiç hoşlanmam

16 senedir evliyim. Eşim sonradan mehir olarak vermeyi düşündüğü 100 gram altının neredeyse iki katını hesabıma yatırdı .

Ben paylaştıkça çoğaldığını düşünüyorum her şeyin. Vallahi elimle verdiğim ne varsa kat kat geri geldi . Çokta alıp vermeyi kafaya takmamak lazım .

Çooook çok küçükken kimseye sormadan evlendik buna rağmen 8 bilezik (20 gramlık) birde set taktılar

Altınla işi olmayan ben 1 tanesini arkadaşıma hediye ettim, 2 tane kayınpederime verdim geri kalanı bozdurup ev peşinatı için eşime verdim . Düşünüyorum da hiç pişman olmadım. Zaten altın takmaktan hiç hoşlanmam

16 senedir evliyim. Eşim sonradan mehir olarak vermeyi düşündüğü 100 gram altının neredeyse iki katını hesabıma yatırdı .

Ben paylaştıkça çoğaldığını düşünüyorum her şeyin. Vallahi elimle verdiğim ne varsa kat kat geri geldi . Çokta alıp vermeyi kafaya takmamak lazım .
arkadasınız evlenıyormuydu..

Hiçbir şey istemedim. İstemeyi doğru bulmuyorum. Herkes maddi durumuna ve gönlünden geçene göre takmak isterse takar. Ama bence taktıktan sonra istemek de doğru değil hediye istenmez. Verip vermemek sizin kararınız.
Altındır paradır bunlar kazanılır, yeni evlenmişsiniz, Allah evliliğinize huzur mutluluk nasip etsin ☺️

mehır cok onemlıde turk erkeklerı bılmemezlıkden gelıyor
karıkoca ayrılırsa kadın ortada kalması dıye
gercı medenı kanunda takılanlar kadına verılıyor oda mehır sayılır aslında
Neden kadın ortada kalsın? Erkekte kalır o zaman. Erkekler gibi kadınlarda çalışıp ayakları üstünde durabilirler eskide kaldı bunlar

arkadasınız evlenıyormuydu..
Evet evleniyordu. Ama çok eski bir arkadaşım da değildi. En fazla 1 senedir tanıyordum. Sadece o an, bu hediyenin ona çok iyi geleceğini düşündüm. O hediyenin hiçbir şekilde geri gelmesini de beklemedim. Karşılıklı ben sana verdim , sen bana ver olacak bir durum değildi

Benim arkadaş örneğini yazma sebebim ,arkadaşa tabiri caizse kolundan çıkarıp verilebiliyorsa altınlar, kp , kvye vermek bu kadar zor olmamalı diye düşünüyorum

Neden kadın ortada kalsın? Erkekte kalır o zaman. Erkekler gibi kadınlarda çalışıp ayakları üstünde durabilirler eskide kaldı bunlar
degısık durumlar olabılıyor
tabı erkegın basınada gelebılırkarı koca bır cocukları var
aynı mahallede tek cocuklu bır aıle daha var
o komsu hanımla bu arkadasın kocası asık oluyolar
adamda karısını kandırmıs..evı sana verıyorum dıye yalandan bı kagat ımzalatıp dıger kadınla kaçmıs..entersan seyler

Bana cok takildi. Yazmiyim simdi burda :ıslık: ama sizden neden geri istesinler ki?
bana az takıldı..ya sımdıkı aklım olsa hıc takmasınlar derdım..2 sey taktık dıye basa kakıcaklarına
kımseden bır sey kabul etmeden karıkoca kursa yuvasını kımseye eyvallahın olmaz..

Taktiklarini niye basiniza kakiyorlar ki?
bılmem yenı evlendıgımızdeydı çok gecmısde kaldı ..ama masraf oldu dıye moralsızlerdı..bızımkılerde onları begenmemıstı onlarda bızı..hersey kotuydu..sadece canım esım ve ben herseyı tozpembe goruyorduk..rahmetlı oldu artık esım

Merhabalar,
Arkadaşlar bişey sorucam
Ben yeni evlendim
Size evlenirken erkek tarafı ne taktı? Set bilezik kolye vb kıza takılır ya onları soruyorum aslında...
geri isterlerse verilmesi gerekir mi?
Şimdiden teşekkürler...
Bana eşim taktı epey bir bilezik . Set istemedim takmam diye , küpe istemedim , altın saat istemedim .
Eş tarafı ve benim ailem düğünde takılanları vermediler . Borç bunlar biz nasıl ödeyeceğiz dediler . İyi dedik . Kimse istemedi sonradan . Biz zaten satıp ev için peşinat yaptık . Kimine 100 gr takılır kimine 1 kg . Tamamen nasip ve kısmet meselesi . Elindekilere sahip çık ama . Giden geri gelmiyor , burda çok kere şahit olduk.

X