takıları nasıl değerlendiriyorsunuz?

25 tane bileziğim vardı set küçük altın ,hiçbirini bozdurmadım, es ailesi istedi vermedim . Hep dedimki çocuğum için saklayacağım. Öylede oldu 10 yıl 5 tüp bebek aşılama ila tedavi vs hepsini bu yolda harcadım . Ne olur ne olmaz. Mümkünse dursun herşey gelebilir insanın başına

selam kk üyeleri. merak ettiğim bir konuda fikrinizi almak istedim. düğündeki takılar genelde yatırım amaçlı kullanılır veya borç kapatılır. ev almak herkesin hayali ancak kredilerin geri ödemesi o kadar zor ki şu zamanda. 100 bin tl çekseniz yaklaşık 300 bin ödüyorsunuz ve bu da gelirin yarısını gözden çıkarmakla anca oluyor.

ilk etapta ev yerine araba almak daha kolay gibi görünüyor. ancak altınları araba için gözden çıkarmak ne kadar doğru olur? altınlar bozdurulursa borçsuz araba alabiliriz ama elde bişey kalmamış olur. bu konuda ne düşünüyorsunuz fikirlerinizi merak ediyorum.
Faizlerden dolayı ev araba değil de başka bir yatırımda tutun bence paranızı. Altın olarak bankaya koyabilirsiniz. Döviz vs düşünebilirsiniz. Arabayı yatırım için alıyorsanız mantıklı değil çünkü hem değeri düşecek hem de masrafı olacak. Sıfır araba alacaksanız vergilerden dolayı fazla pahalıya geliyor. Eğer araba ihtiyacınız varsa gelirinize göre ikinci el bir araba alın. Ama yoksa sırf evlendiniz diye ev veya araba almak zorunda değilsiniz.

selam kk üyeleri. merak ettiğim bir konuda fikrinizi almak istedim. düğündeki takılar genelde yatırım amaçlı kullanılır veya borç kapatılır. ev almak herkesin hayali ancak kredilerin geri ödemesi o kadar zor ki şu zamanda. 100 bin tl çekseniz yaklaşık 300 bin ödüyorsunuz ve bu da gelirin yarısını gözden çıkarmakla anca oluyor.

ilk etapta ev yerine araba almak daha kolay gibi görünüyor. ancak altınları araba için gözden çıkarmak ne kadar doğru olur? altınlar bozdurulursa borçsuz araba alabiliriz ama elde bişey kalmamış olur. bu konuda ne düşünüyorsunuz fikirlerinizi merak ediyorum.
Reklam olmasın diye yazamiyorum faizsiz ev sahibi yapan sistemler EM.....EV.... gibi sisteme yazilabilirsiniz altinlarin bi kismiyla araba alip kalaniyla eve yazilabilirsiniz kredi faiziyle uğraşmaz azar azar birikim yapabilirsiniz aylık 750 yada 1000 lira gibi miktarda

Altınımı geçen sene Mayıs ayında k türk ün altın hesabına yatırdım ve enflasyon döneminde bozdurdum ki araba almak zorunda kaldık bebeğimizi hastahaneye falan götürmek için .Bi senede 12 bin tl kar yaptı:super:

Biz altınlarla ev aldık (üstüne para koyduk ayrıca evin yarı parası zaten ödenmişti -kooperatif) sonra her ay eve verdiğimiz para boşa çıkınca o parayı hala ödüyor gibi yaptık birikim yaptık. Zamanı gelince (çocuk olunca) o birikimle araba aldık.

Araba çok masraflı bi şey:/ geziyorsun üşümüyorsun ama bazen hesap yapıyorum evi işe yakın tutsan arabaya gerek Yok. Başka zaman Çok lazımsa taksi çağır daha az masraf.. ihtiyacın olunca araba kirala işin bitince tabanvay hele bu devirde Kadın erkek çalışıyor tek araba yetmiyor. Mesela bebekle bi yere gidecek oluyorum araba eşimde oluyor ben yine taksiye talip ne anladım. Veya araba bende olunca eşim otobüslerde sürünüyor üşüyor.. amaan mümkünse arabaya altın vermeyin

Biz altınlarla araba aldık çünkü istanbulda bir yerden bir yere otobüsle gitmek ölüm. Eşim işe giderken benide işe bırakıyor dönerken alıyor. Otobüsle gelmeye kalksam 1 saatim yolda geçiyor beklemesi falan derken. Şöyle söyleyeyim eğer güzel işleriniz varsa kenarda durup durmaması önemli değil. Ama düzensiz ve az gelir varsa bozdurmayın. Kısa vadede ev alacaksanızda bozdurmayın ama uzun sürecekse arabayı alın. Bizi gerçekten birçok yükten kurtardı. Ev alırkende satmayı düşünmüyoruz maddi gelir iyi olduğu için birikim şansımız var diye. Kısaca böyle.

altın fiyatları düştü satılmaz bu aylarda o yüzden araba eğer küçük çocuğunuz yoksa çok ta gerekli değil.bir kere ayda ortalama 700 800 tl masrafı var arabanın .bu da uzun yol yapmayan az kullanılan arabanın masrafı.

Eğer arabayı günlük hayatında kullanan ben olacaksam takilarimi bozdurup araba alabilirim.Yok eğer arabayı eşim işine "eski arabayla " gidip gelmemek için değiştirmek istiyor....ben arabanın yüzünü sadece hafta sonu /bayram ziyaretinde goreceksem o da sağ koltukta oturmam suretiyle olacaksa gerek yok bunlara.... "takilarimi çok seviyorum,çeyrek altının bile bende manevi anlamı var" der dokundurtmam hicbirseye
ayy sen çok yaşa emi.çeyreğin manevi değeri var lafına bayıldım.benim çeyreklerın hepsi gitti borca.o zaman desydim keşke manevi değeri var bu sarı sarı liraların diye

25 tane bileziğim vardı set küçük altın ,hiçbirini bozdurmadım, es ailesi istedi vermedim . Hep dedimki çocuğum için saklayacağım. Öylede oldu 10 yıl 5 tüp bebek aşılama ila tedavi vs hepsini bu yolda harcadım . Ne olur ne olmaz. Mümkünse dursun herşey gelebilir insanın başına
hemen eski konu nuza baktım bebeğiniz olmuş çok sevindim.güle güle büyütün yavrunuzu.altından daha önemli tek şey sağlık ve evlat

Reklam olmasın diye yazamiyorum faizsiz ev sahibi yapan sistemler EM.....EV.... gibi sisteme yazilabilirsiniz altinlarin bi kismiyla araba alip kalaniyla eve yazilabilirsiniz kredi faiziyle uğraşmaz azar azar birikim yapabilirsiniz aylık 750 yada 1000 lira gibi miktarda
ya evet sonra da 1 sene sonra dolandırıldım yardım edin diye buraya konu açsın konu sahibi

Araba almak için altınları gözden çıkarmak doğru olmaz. Altın zamanla değer kazanabilen bir yatırım aracı ama arabaya yatırdığınız zaman araba ilerleyen yıllarda değer kaybedecek. Mesela atıyorum tamamen 60 bin liraya aldığınız bir araba 2 sene sonra 2. el olarak satarken 50 bin liradan satılabilir. Ama 2 sene sonra altın olarak kaldığında daha kârlı bir durum olabilir.

ayy sen çok yaşa emi.çeyreğin manevi değeri var lafına bayıldım.benim çeyreklerın hepsi gitti borca.o zaman desydim keşke manevi değeri var bu sarı sarı liraların diye
Vermicem işte vermicem.....benim değil mi vermicem....kuruyup gitse de vermicem...:confused:

X