Tecrübeli anneler nedir bu?

chiLL

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2012
7.732
8.224
Merhabalar benim 23. Ayına girmek üzere olan bir kızım var.
Son zamanlarda (1 aydır) aglama krizleri yaşıyoruz. Net 1 saat boyunca ağlıyor ve onu sakinleştirmek imkansız.
Bunun 2 yaş sendromu olduğunu düşünmüştüm.
Bu sendrom neden yaşanıyor hala tam olarak anlamasam da bu krizleri her 2 yaş çocuğun yaşadığını okuyorum.

Bugün ya dolduruşa geldim yada bir şeyler farkına varmam için iyice gözüme sokuldu.

Anlatmak istiyorum, her şey notmaldi kızımın altı temiz ve yemeğini yeni yemişti oyun oynuyorduk ananesinin evinde.

Komposto vericem sevdiği bir bardak vAr hep onu kullanır. O bardagı bulamadım o an ve herhangi bi bardakla verdim reddetti benim bardagıma koy dedi, istediği bardağı bulamadığımı söyledim arkasını döndü bu hareket küsmek oluyor.
Küstü diye aradım bardagı buldum onunla verdim.
İstemiyor al diyorum almıyor verme diyor
Bir kaç kere al bak sevdiğin bardak falan dedim sinirlendi aldı bardağı yere attı
Sayılıdır bugüne kadar ona sesimi yükseltmem ama o an halısı batınca kadının bir an ne yapıyorsun diye bagırdım
Ağlamaya başladı o an eşim arıyordu açamadım telefonu

İçeri odaya gitti orada ağlıyor 'anne bana kızdı, bana bardağı vermedi, o benim bana kızdı'
Başka söylediği hiç bir şey yok

İlgilenmeye calışıyorum yuzume dahi bakmıyor kucagıma gelmiyor, annemle dayısı ilgilenmeye calışıyor İstemiyor
Bardağı çöpe atın istemiyorum diyor. Annem de susturmak için tamam attık ağlama gel falan dedi.

Son 20 dakika kendi haline bıraktık ağlaman bitince yanıma gel dedim yan odaya geçtim

Tam 1 saat 20 dakika sürmüş eşimin cevapsızından baktım süreye, yanıma susmuş bir vaziyette geldi 'aglamam bitti' dedi.

Sakinledi biraz zaman geçti mutfaga gittik su içmeye ve bardağı gördü aldı bardagı ananesine gösterdi bunu atmadın at dedi annem atıyor gibi yaptı kanmadı at at diye ısrar edince
Ananeside taktı bardaga diye attı çöpe.
O en sevdiği bardaktı
İçeri geçtik oturuyoruz ağlamıyor iç çekiyor ananesine hiç pas vermedi hiç konuşmadı.

Annemde takıntı yapmış bu kadarı normal değil sanki bi doktora götür diye ısrarlı bir konuşma yaptı benimle. 4 çocuk büyüttüm böyle değildiniz hiçbiriniz kimsede görmedim diye diye benim kafamı iyice kurcaladı.

Kız kardeşimin 4 ay daha büyük olan bir kızı var. Onda böyle şeyler görmüyoruz 2 yaş sendromuysa al o da iki yaş arasıra inatlaşıyor sonra bırakıyor diyor.

Geçenlerde yine bir arkadaşımın kızı 2.5 yaşında 6-7 ay var aralarında o da bana buna benzer bir şey söyledi yada kendince beni uyardı bilmiyorum
Benim ki de bu dönemlerde inatçı hırçın ama seninki kadar değil senin ki karakter olarak böyle heralde gibi bir şeyler söyledi. Her çocuk farklı tabi kimi ağır geçirir kimi hafif atlatır dedim ama şimdi düşünüyorum benim kızım bir şeyi asla unutmuyor kafasına takıyor.

Arkadaşımın dişinden ötürü yüzü şişmişti onu pazarda gördü yizine ne oldu dedi, dişim ağrıyor uf oldu dedi. Kızım o arladaşımın her adını duyduğunda onu her gördüğünde dişi ağrıyor uf oldu diyor. İyileşti 3 ay gibi bir zaman geçti onu iyileştikten sonra 4 kere gördü her seferinde dişin ağrıyor uf oldu diyor asla unutmuyor. Bazen geceleri uyumadan önce anne x dişi ağrıyor uf oldu? Diye soruyordu geçmiş kızım diyordum yine soruyordu.

Bu bir takıntı mı yoksa bilemiyorum

3 gün önce süpürgeyi çıkardı fişe taktı o gün evi süpürmüştüm diye süpürgeyi kaldırdım süpürmesine izin vermedim normalde hep ikimiz süpürüyoruz süpürgeyi çok seviyor.
Sen dışardayken ben süpürdüm annecim şimdi süpürmeyelim gerek yok dedim ve o günde tam 1 saat ağlamıştı
Dün evi süpürürken çağırdım gelmedi odasına gitti üstüne gitmedim ama aslında bana trip attığını anlamıştım.

Son zamanlarda bu ağlama krizlerini haftada 2 kere falan yaşar olduk.

Bu durum nedir çözemiyorum
Pazartesi günü doktorumuza gidip soracağım ama o güne kadar da bir araştırmak istedim bu ne olabilir
İnternette sadece 2 yaş sendromu çıkıyor belki de doğru kelimeleri seçemiyorum.
Bu yüzden siZe en detayı ile anlattım bu tip tecrübeleri olan anneler paylaşırsa çok sevinirim..

Çok uzun yazmışım ya kusurabkamyın konu yavrularken hep çok detaycıyız sanırım :oops:

Allah kolaylık versin benim kızım daha 13 aylık böyle şeyler yaşamadık ama anlattıklarınız çok zor durumlar
Ben de iki yaş sendromunu çok duyuyorum çocuklar bambaşka bir hale bürünüyormuş sabredin geçiyor bu durum diye biliyorum
Kızınız fena takıntılı yaparak geçiriyor demek her çocuk farklı sonuçta, burcu ne acaba? Başak burcu filan mı cimcime

2 yaaindaki cocgun hareketlerine cok cok fazla anlamlar yukleyip kafaya takmissiniz. 2 yas ayol:) gayet olagan durumlar. hic bi cocuk baska cocukla bir olmaz. nasil davranmaniz gerektgini doktora sorun bu tur durumlarda. ama cocukta bi sorun goremedim ben.

Allah kolaylık versin benim kızım daha 13 aylık böyle şeyler yaşamadık ama anlattıklarınız çok zor durumlar
Ben de iki yaş sendromunu çok duyuyorum çocuklar bambaşka bir hale bürünüyormuş sabredin geçiyor bu durum diye biliyorum
Kızınız fena takıntılı yaparak geçiriyor demek her çocuk farklı sonuçta, burcu ne acaba? Başak burcu filan mı cimcime

Evet başak burcu. Burç özelliğimidir bu hiç anlamam burçlardan da

Canım benim küçük oğlan da öyle bir süre sonra geçer bunalıma giriyorlar. 2yas sendromu ve çıkmayan dişi kaldiysa o cikiyordur. Benim ki bu dediklerim birde sutten kesmiştik ondan dolayı olmuştu. 2,3 ay sonra geçiyor. Ağlarken kendi haline bırak yoksa üstüne düştükçe iyice abartiyorlar.

2 yaaindaki cocgun hareketlerine cok cok fazla anlamlar yukleyip kafaya takmissiniz. 2 yas ayol:) gayet olagan durumlar. hic bi cocuk baska cocukla bir olmaz. nasil davranmaniz gerektgini doktora sorun bu tur durumlarda. ama cocukta bi sorun goremedim ben.

Bende aman çocuk diyip sabır çekiyordum da etraf garipseyince acaba görmüyormuyum bir şeyleri dedim. Var mı sizinde çocugunuz ?

Off bir de hamilesin:KK43: Sen bir de kardes kiskancligini gor bu 2 yas sendromunu mumla arayacaksin. Benim durum bu suan.

Canım benim küçük oğlan da öyle bir süre sonra geçer bunalıma giriyorlar. 2yas sendromu ve çıkmayan dişi kaldiysa o cikiyordur. Benim ki bu dediklerim birde sutten kesmiştik ondan dolayı olmuştu. 2,3 ay sonra geçiyor. Ağlarken kendi haline bırak yoksa üstüne düştükçe iyice abartiyorlar.

Ay inşallah geçsin çok bunalıyorum ama her çocuk yapıyorsa razıyım yeter ki bir anormallik çıkmasın altından :)

Bende aman çocuk diyip sabır çekiyordum da etraf garipseyince acaba görmüyormuyum bir şeyleri dedim. Var mı sizinde çocugunuz ?
evet var. yasanilanlar normal. onemli olan sizin bu durumlarda nasil tepkiler verdiginiz. bunu muhakkak danisin doktora.

Evet başak burcu. Burç özelliğimidir bu hiç anlamam burçlardan da

Ben de başak burcuyum bazen hey heylerim tutuyor aşırı takıntılı Oluyorum mesela hamile iken mesela lohusa iken demek ki kızınız da büyüme atağı nedeniyle 2 yaş olayını sendromlu geçiriyor ve bu da takıntı şeklinde ortaya çıkıyor diye düşündüm ben

Çok nazıyla oynuyorsunuz ki ben olsam ben de nazıyla oynardım Emin'im. Sanırım hatayı burada yapıyoruz?

Off bir de hamilesin:KK43: Sen bir de kardes kiskancligini gor bu 2 yas sendromunu mumla arayacaksin. Benim durum bu suan.

Deme öyle deme kendimi sokacak delik arıyorum bazen :KK61: daha beterini düşünemem yoktur

Kaç ay var aralarında ?

evet var. yasanilanlar normal. onemli olan sizin bu durumlarda nasil tepkiler verdiginiz. bunu muhakkak danisin doktora.

Kendi çocuk doktoruna aldım randevu ama bilmiyorum o yeterli gelir mi yoksa bi pedagoga mı yönlendirir artık göreceğim

Ben de başak burcuyum bazen hey heylerim tutuyor aşırı takıntılı Oluyorum mesela hamile iken mesela lohusa iken demek ki kızınız da büyüme atağı nedeniyle 2 yaş olayını sendromlu geçiriyor ve bu da takıntı şeklinde ortaya çıkıyor diye düşündüm ben

Çok nazıyla oynuyorsunuz ki ben olsam ben de nazıyla oynardım Emin'im. Sanırım hatayı burada yapıyoruz?

Evet biraz farkında olmadan şımartıyorum sanırım
Çok nazlanıyor insanları yönetiyor

Tam 2 yaş çocuğu. Doktora söyleseniz güler. Anneanneler ya unutuyor ya tecrübe etmemiş oluyor. Her dediklerini kaide saymayın. Anormallik Yok çocukta. Zaten hepsinin karakteri farklı, bir de üstüne sendromlar biniyor. Kafanıza takmayın hiç. 3 yaş sendromu daha fena :))

Deme öyle deme kendimi sokacak delik arıyorum bazen :KK61: daha beterini düşünemem yoktur

Kaç ay var aralarında ?
Bizim tam 4 yas var.Anlattigin durumlarin hepsini 2 yasindayken yasadik ama çok sukur bitti. Gelisiminin bir parcasi diye dusun.Ama kardesi dogali 6 ay oldu ve buyugunu taniyamiyoruz. Cevremdekiler hep böyle birsey gormedik diyince daha beter kahroluyorum. Bize resmen eziyet ediyor agliyor hircinlasip etrafa saldiriyor. Kac kere oturup agladigimi sayamadim bile. Insallah sizde olmaz.

Evet biraz farkında olmadan şımartıyorum sanırım
Çok nazlanıyor insanları yönetiyor

Zor gerçekten Ya şöyle duruma bakınca yapılması gereken o bardağı bulmamak gibi görünüyor içmiyorsa içmesin :) Gel gör ki uygulamada öyle olmuyor ama şu da bir gerçek nazıyla oynadıkça daha çok nazlanıyorlar. Bizim kız dibine kadar nazıyla oynayacak bir baba ve dedeye sahip o nedenle bakalım neler yaşayacağız.

Bence çocuğunuz normal bir sendromlu :KK48: Tamam eskiler kaç çocuk büyütmüş de devir farklı işte. Bu devrin çocukları da farklı anne baba tavırları da.

Mesela ben de hiç düzenli uyuyan çocuk görmedim. Sakin sakin oturup faaliyet yapan çocuk görmedim. Böyle olanlar anormal mi? değil. Bizde gece terörü var, annem bizde hiç görmemiş. Olabileceğine inanmayıp beni biraz darladı. Psikiyatriste gittik korka korka. Sonuç: Normal

Tam 2 yaş çocuğu. Doktora söyleseniz güler. Anneanneler ya unutuyor ya tecrübe etmemiş oluyor. Her dediklerini kaide saymayın. Anormallik Yok çocukta. Zaten hepsinin karakteri farklı, bir de üstüne sendromlar biniyor. Kafanıza takmayın hiç. 3 yaş sendromu daha fena :))

Ne 3 yaş sendromuda mı var ? :KK57:

cennet bu yüzden annelerin ayakları altında sanırım Allah sabırlar versin, kimseyi evladıyla sınamasın ben dayanamazdım galiba.

X