Tek suçum kız olarak doğmam mı?

Bu zamanda hala erkek çocuk delisi olanlara beyinsiz diyorum.kızım oldugu için değil.ilk kaybettiğim bebeğim erkekti.ben gençliğimden beri bu düşünceye uyuzum.ya imparatorluk mu bırakcanız ben anlamadım.altı üstü kıçı kırık bir soyadı ya..illaki sonu gelecek bu soy adının...

Bu malesef toplumca önyargımız, erkek çocuk ailede kalıcı kız çocuk evlenince kocası naparsa yapsın durumu mevcut.
Ev verilicekler erkeğe, miras pay edilcekse erkeğe fazlası verilir.
Benim ailem erkek kardeşimden daha çok destek olurlar bana çalışmıyorum diye heray harçlık verir birşeye ihtiyacım varsa gel alalım derler vs. ama geçen bir evimiz yapılıcak memlekette bir konuşmasında orda bir oğlum var ben onun için istiyorum dedi.
Yani demek istediki baba ocağı soyumuzu sopumuzu devam ettiricek bir oğlan var.
Alınmadım kötü niyetli olmadığını biliyorum çünkü bu toplumsal bir öğreti onlar için, baba evinden kız olduğu için o da hak almamış.
Bu malesef kültür yozlaşmasından kaynaklı babanızda böyle düşündüğü için o şekilde davranıyor.

Annenizle bu dusuncenizi paylastiniznmi hic? Tabiki durumlari olmasa destek beklemezsiniz ama maddi durumlarida asiri kotu ddegilse neden bu ayrimcilik. Haa iilla yapmaya devam ederlerse kendileri bilir. Ve cikin o aile hattindan

Erkek çocuk ayrımcılığına ugramissiniz ama değmez uzulmeye. Bosverin

Ogrenim kredisi mevzusunda babaniz hakli bence Odemek zorunda degil ki hele evlenince Bi benim dusuncem
Evlerinde oturtmuyor diyorsunuz ama o evler sonra size de kalacak zaten
Ama toplumda erkek cocuga kayırma yok mu? Dibine kadar var

Merhaba hanimlar. Elestirilerinize de acigim vereceginiz akla da. Simdiden tesekkür ediyorum hepinize. Biz 3 kardesiz. Bir kardesim ufak henüz. Engelli. Digeri benden kücük ama üniden mezun oldu calisiyor. Ben yillardir süren çabam sonucunda iyi bir puan aldim ama henüz atanmadim beklemedeyim. Insallah atanacagim diye düşünüyorum. Zaten atanamazsam da bir ise girip calisacagim artik.
Ben üniversiteyi ailesinin yaninda okuyan bir kizdim. Devlet üniversitesiydi zaten. Öğrenim kredisi de aldim. Aileme yük olmadim hic. Ozel ders de veriyordum. Kendime yetiyordum. Bu arada ben borc altina girmekten oldum olasi korkan bir insanim. Öğrenim kredisini hic almak istememistim. Babam ben öderim sen al dedi. Oysa ben yol parasi versen yeter evden yanima yemek alirim o sekilde okurum bile demistim. O öyle deyip israr edince aldim. Kardesim ise sehir disinda okudu. Yurtta kalmak istemedi. Ev tuttular. Kirasi faturalari ihtiyaclari derken her ay yüklü miktar para gönderdiler. Orada yapamadi burda özel bir üniversiteye geciş yapti. Onun ücretlerini de ödediler.
Ben evlendim. Babam hemen öğrenim kredini ödeyin diye bize devretti işi. Ben de ses etmedim. Taksitle ödemeye basladik. Ama tek maas. Kira.. zor oldu elbette. Yine de dedim ki ben kocaman kadinim artik onlara yük olamam. Babam yatak odasi takimimi alacakti. 3 bin tl maksimum dedi. Birsey diyemedim. Hatta durumlari sıkışık demek ki diye 2 bin tlye inanilmaz dandik bir takim aldim. Suan dökülüyor daha 2 yillik takim. Kardesim de evlenecek yakinda. En kaliteli mobilyalara bakiliyor. Herseyin en iyisi seciliyor...
Ben evlenince kimse gel kizim su dairemizi de bosaltip seni oturtalim demedi. Beklemedim de. Ama kardesim oturmuyor diye küsüyorlar şuanda.
Daha cok var. Yani ne yazayim bilmiyorum. Annem ve babam. Ikisini de seviyorum. Ama yaptiklari bu ayrimcilik beni çok fazla üzüyor artik. Babamin suanda elinde fazladan 3 dairesi var. Borclari da var ama elindeki dairelerin birini satsa yarisiyla öder borcunu. Her neyse benim kimseden beklentim kalmadi artik. Ama bugün bir olay beni çok üzdü.
Benim kullandigim hat babamin uzerine kayitli. Yillardir kullaniyorum. Eskiden faturasizdi. Evlenmeden 2 hafta önce bana birden mesajlar geldi faturali hatta gecis yaptiniz diye. Meger babam gecirmis. Ortak aile tarifesine dahil etmis beni. (Bu arada o yasima kadar kendim hallettim telefon harcamalarimi. Oysa kardesimin faturalarini her ay ödedi babam) Neden gecirdin faturaliya diye sordum. Aile tarifesi iste kullaniriz dedi. Peki dedim. Bir ay cok gelmisti fatura. Beni aradi dedi sen cik aile tarifesinden. Ben harcamadim eminim ama tamam dedim. Sonra aradi cikma falan dedi. Kirildim ama neyse hadi dedim. Bugünlerde de hep aklimda yeni hat almak vardi. Gecen ay 3. Asilama tedavim basarisiz oldu. Tüp bebege gececegiz. Moralim bozuktu baya. Ben sanirim biraz fazla harcadim interneti. 27 tl fazla gelmis. Onu veririm diye düşünüyordum anneme. Ki beni 3 haftadir aramayan babam aradi. Cik sen aile hattindan dedi kizar gibi. Peki dedim. O an hatti hemen kiracaktim. Cikip yenisini alacaktim. Ama dedim acaba bu da mi saygisizlik olur onlara karsi. Anî bir tepki vermek istemedim. Ama saatlerdir agliyorum. Kardesim babamin arabasini alir gezer tozar mazotu bitirir babam sesini cikarmaz. 27 tl be. Onun icin bana böyle davranmasi reva mi:KK43: cok cok üzgünüm. Asiri üzgünüm. Evet bnde de hata var. Ilk yasanan olaydan sonra hemen cikmaliydim aile tarifesinden. Ama annem ve kardesim de sacmalama neden cikiyorsun deyip durdular. Ben de kaldim.
Hayir kardesime yapsinlar gözüm yok. Ama bana gelince neden yok anlamiyorum. Ben evlat degil miyim ki
Kardeşiniz erkek . Aaa çok ayıp yaptığınız. O kadar okutmuşlar maaşı kocanız yiyecek. Daha birde pahalı mobilyalar vs mi bekliyorsunuz? Pesss... Ailenizin zihniyet bu maalesef. Boş verin. Değmez göz yaşınıza. Cahillik başka birşey değil.

Dayım bize gelmişti ben çocuktum o zaman. Hepimiz oturduk köfte ve pilav yiyoruz. Dayım “abla, kızlara yazık değil mi niye oğlana daha çok köfte verdin gözleri önünde” diye sordu. Ney dedim ona daha çok mu veriyormuş? Gerçekten o zamana kadar farkında değildim :KK70:Çocukken hiç anlayamamıştım sebebini.

Aileler çocuklarına adil davranmıyor. Kız-oğlan çocuk ayrımcılığı yapıyor aileler ama bunun yanında ağlamayana meme yok olayı da var. Bazen yüzsüz olmak istemek gerekiyor. Ailem değil mi yapacaklar diye düşünmek lazım.

Öğrenim kredisini babanız niye ödesin diye yorum yapıyorlar ama olay o değil ki. Size harçlık vermek istemeyip kredi çektirmişler erkek kardeşinize paralar akıyor sürekli. Olay bu ayrımcılık yani borcu kim ödedi değil aslında.

Ben biraz farklı düşünüyorum
Ailen üniversite bile okutmuş
Is yaşamı yerine kpss ye odaklamışsın
Evlenmişsin de
Hâlâ ailenden beklentin olması yanlış bence
Hani öğrenim kredisini babam ödesin demeye getirmişsin ama bence çok yanlış
Erkek evlat bizim toplumumuzda el üstünde tutulur bu çok yanlış ama üniversite okumuşlar sana da daha ne olsun...bence hicbir seyden mahrum kalmamissin
Biraz da kendin çabalasaydın yatak odası takımını ailen almazdı sen daha kaliteli bir takım alırdın
Üniversiteyi kredimle okudum ayrica da calistim. Ve onlardan hic birsey beklemedim. Suanda da beklemiyorum. Sadece ta kücüklükten beri olan ayrimi söylüyorum. Mesela ben kizim diye bisiklet almadilar bana. Ya da asla kardesim gibi özgür olamadim. Yatak odasi takimimi babam tutturdu ben alacagim diye. Yoksa alacaktim. Onda bile gittim 3 bin vermesine ragmen 2 binlik takim.aldim. sirf ailem de birsey almis olsun diye....

Ayrımcılığa kesinlikle karşıyım
Hala kız erkek evlat ayrımı yapılıyor mu bu devirde anlayamıyorum
Ama konu sahibinin ailesi o kadar da kötü değil
Üniversiteyi devlette kazanmış bu bir başarıdır özele gerek kalmamış haliyle yollamamışlar
Sonrasında çalışmamış kpss ye hazırlanmış
Git çalış diyen olmamış
Evlendirmisler ve yatak odası takimi da alınmış
Ben mesela bosandim gerçi ama evlenirken tüm çeyizini kendim çalışıp aldım, komşuların kızları da ve arkadaşlarım da çeyizlerini kendi paraları ile düzdüler
Biraz kişinin kendisi de çabalamalı derim
Yorumlari okusaydiniz anlardiniz. Sadece 2 bin tlye cocuk evlendiriliyorsa, bedavaya üniversite okutuluyorsa ne ala... ben calismak istedim. Onlar kpss diye tutturdu da is buralara geldi ayrica. Babam kpssyi kazanma seni ac susuz bir eve kitleecegim bile dedi.

Yorumlari okusaydiniz anlardiniz. Sadece 2 bin tlye cocuk evlendiriliyorsa, bedavaya üniversite okutuluyorsa ne ala... ben calismak istedim. Onlar kpss diye tutturdu da is buralara geldi ayrica. Babam kpssyi kazanma seni ac susuz bir eve kitleecegim bile dedi.

Hangi yorumları okusaydım anlardım pardon?
Kaldı ki anlama problemim yok
Ben kendi görüşümü söylüyorum neden kızdınız?
Ailen tüm sorumlulukları yerine getirmiş???
Yetişkin bireysiniz hala ailenizden beklenti içine girmeniz çok sacma
Çalışmadınız kpss ye hazırladınız e sonuçta ailen arkanda durmuş kpss ye odaklamışsın
Ille ise gir de diyen olmamış git çalış para getir nerde çalışırsan çalış diyen aileler var
Gayet de anlayışlı ailen var
Bir de ev vermek zorunda değil ki sana
Ev kirası vs.esine ait olan şeyler erkek evine bakmakla yukumludur
Ayrıca tüm kızlar da çalışıp tüm çeyizini kendi hazırlıyor bu devirde

Son düzenleme:
Toplumuzda kayirma oluyor ama kimin ne olacagi belli degil onlar da alir derslerini bir gun belki siz zamana birakin.
Kizini okutmayan ama erkek cocugunu okutan ve daha kotu muamele goren bu ayrimciliktan dolayi olenler bile varken ne soylenebilinir ki..
Siniri cok asmadan karekteriniz dogrultusunda davranin..

Ogrenim kredisi mevzusunda babaniz hakli bence Odemek zorunda degil ki hele evlenince Bi benim dusuncem
Evlerinde oturtmuyor diyorsunuz ama o evler sonra size de kalacak zaten
Ama toplumda erkek cocuga kayırma yok mu? Dibine kadar var
O evler bana da kalacak mi muamma. Sanmiyorum yani. Öğrenim kredisini kendisi ödeyecegim dedi. Zaten evlendim taksitleri basladi hemen siz ödeyim dedi tamam dedim. O konuda sorun yok. Ama bana yokken kardesime akiyor. Bana maddi birsey vermemeleri beni kirmiyor. Ayrimcilik yapiyorlar

Hangi yorumları okusaydım anlardım pardon?
Kaldı ki anlama problemim yok
Ben kendi görüşümü söylüyorum neden kızdınız?
Ailen tüm sorumlulukları yerine getirmiş???
Yetişkin bireysiniz hala ailenizden beklenti içine girmeniz çok sacma
Çalışmadınız kpss ye hazırladınız e sonuçta ailen arkanda durmuş kpss ye odaklamışsın
Ille ise gir de diyen olmamış git çalış para getir nerde çalışırsan çalış diyen aileler var
Gayet de anlayışlı ailen var
Bir de ev vermek zorunda değil ki sana
Ev kirası vs.esine ait olan şeyler erkek evine bakmakla yukumludur
Ayrıca tüm kızlar da çalışıp tüm çeyizini kendi hazırlıyor bu devirde
Ben size kizmadim. Ve anlama probleminiz var da demedi. Kacinci kezdir yaziyorum. Ben zaten tüm ceyizimi kendim aldim. Özel ders verdim. Babam sadece kendisi israr ettigi icin yatak odasini aldi. Onun disindaki herseyi ben kendim karsiladim. Ve kpssye calistim.evet ama o sürecte de hep calistim. Hergün özel ders verdim. Ve sunu da söyleyeyim. O öğrenim kredisini de ben kendim yemedim yani. Mesela yazin 3 ay yatiyordu ben onlari harcamiyordum. Evdekiler sıkışırsa onlara veriyordum. Evlerden de bir beklentim yok. Ama inanin erkek kardese hersey verilip size verilmeyince dokunuyor. Yani yine de ben onlara cok iyi davraniyorum. Ama 27 lira icin arayip da bu yapilmaz. Ki ben faturayi astim diye ödeyecektim onlara. Onlar da biliyor ki bende paralari kalmiyor.

Valla bazen kk yorumlarini okurken kafam karisiyor. Bir kisminiz demis ki aglamayana meme yok neden bu kadar pasifsin. Bir kisminiz demis ki yapmak zorunda degiller. Vermek zorunda degiller. Ödemek zorunda degiller.

Benim zaten kimseden bir beklentim yok. Sadece ayrimciliklarini görüyorum ve canim yaniyor. Bu kadar....

O zaman sen de hattın parasını falan ödeme en iyisi unutmuş numarası yap
Ayrımcılık varsa ve bu ciddi boyuttaysa boşver gitsin madem yaranamıyorsun da
Ihtiyacin olduğumnda da birşeyler iste öyleyse

Aman canım iki gün sonra o cok sevdikleri oğulları hanım köylü olursa görürler günlerini üzülme hiç sen cocuğuna odaklan eşine geleceğe odaklan bu tip aileler lafla düzelmez

Annem babam kızıma cok duskun teyzem anneme demiş ki oglunun cocugu olsa daha cok seversin oglanınki daha cok sevılıyor:KK70: bir de bu versiyon var :KK70: ahaha :KK70:

Maalesef ki çevremden gördüğüm kadarıyla öle annemler 3 kardeş 2 koz 1 oğlan annanemlerin 4 evi var hepsi hazır ama sadece oğlan orda oturuyor kızlara bisey yok oğlana her konuda yardım var halısından tut perdesine kadar 2 ye yeni alınıyor ama kızlara bisey yok

Aslinda erkek-kiz ayrimi var hepimiz biliyoruz da bizim ailede de kucuk kiz kardesim cok kayirilirdi. Ben kiz cocuguydum ama erkek kardesim degil kiz kardesimiz kayirilirdi. Olay nasil istediginle alakali ben bunu anladim. Anne baba aslinda evlat ayirmaz ama kizkardesim oyle becerikliydi ki herseyini onaylatip odetmeye anlatamam. Bende beceremem hic istemeyi bir de uzulurdum ama simdi anliyorum ki mesele buymus. Babanin seni aile hattina dahil etmesi bile cok hos bir davranis aslinda.

X