Tektaş sorunu

Pırlantanın öncesinde yüzüne bile bakılmayan bir şey iken mücevher firmasının reklamlarına evlilik teklifini iliştirmesi sonucu bu hale gelen pazarlama taktiği olduğunu bilseniz bu yemi yutmanın enayilik olduğunu bilirdiniz. Önceden zevkle takarken fiyatını öğrenince neden sorun oldu? Aynı yüzük? Önceden beğenmişsiniz. Sonuçta cam da olsa pırlanta da olsa elden çıkarken cam parasına giden kapitalizmin zirve noktası bir ticaret malı bu pırlanta yüzükler not:evlilik teklifinde eşimin pırlanta yüzük aldığını öğrenince de aynı tepkiyi vermiştim

Pırlantanın öncesinde yüzüne bile bakılmayan bir şey iken mücevher firmasının reklamlarına evlilik teklifini iliştirmesi sonucu bu hale gelen pazarlama taktiği olduğunu bilseniz bu yemi yutmanın enayilik olduğunu bilirdiniz. Önceden zevkle takarken fiyatını öğrenince neden sorun oldu? Aynı yüzük? Önceden beğenmişsiniz. Sonuçta cam da olsa pırlanta da olsa elden çıkarken cam parasına giden kapitalizmin zirve noktası bir ticaret malı bu pırlanta yüzükler not:evlilik teklifinde eşimin pırlanta yüzük aldığını öğrenince de aynı tepkiyi vermiştim
Benim annem 1957 dogumluydu, evlenirken elmas takilirmis onlarin zamaninda. Yani bu pirlanta-elmas gelenegi reklamlarla baslamadi

Sizin olayınız bence tektaş meselesi değil.

Kendine ve çevresine pahalı hediyeler alırken, çevresine bonkör davranırken, size aynı hassasiyetle yaklaşmaması.

Yerinizde olsam kendisiyle bu durumu mutlaka konuşurdum. İlişkilerde değer ve saygı şarttır.

Merhaba hanımlar konuyu açıp açmamakta tereddüt ettim açıkçası .yanlış anlaşılmak istemiyorum çünkü .
2 yıldır biriyle beraberim .
Kendisi öğretmen hem özel ders de veriyor. Maddi durumu orta .geçen seneki kazancı ,8 bin di.
Geçen sene evlilik teklifi etti ,tektaşımı o gün aldım dert aldığımı bilmeden .
Neden mi yaşadığım süreci olanları yavaş yavaş anlatıcam ki benim açımdan olaylarda bakabilin.
Her genç kız gibi tek taş evlilik teklifi benim de inanılmaz mutlu olduğum bir gündü .
Tektaşımın kocaman olması beni biraz ürkütüyordu yalnız.ne kadar para verdi ne kadar zamandır buna para biriktiriyor diye düşünüyordum . Çünkü evliliğimiz için bir yandan para biriktirmeye çalışıyoruz ikimizde .
Gerçek pırlanta olmadığını anlamıştım sonraki günlerde çünkü onun büyüklüğümde bir taş yaklaşık 60-70 bin miş .yaklaşık 2 karatlık büyüklükte bir kocaman taş .mümkün değil o parayı kazanması biriktirmesi problem değil gücü buna yetmiş diyebildim. ama zaten mühim de değil dedim aklıma bile gelmedi taşın ne olduğu .inanın zevkle iki ay kadar hergün taktım .baktım baktım mutlu oldum hergün değerimi hatırlattı .sevindiğim güne götürdü.
Sonra ne mi oldu
Taşın gerçek olmadığı anlaşılıyormuş dışardan bakınca , öyle ya herkes ben değil herkes akıllı kurnaz kadın . Çalıştığım yerde bir kaç nişanlı var tektaş konusu açıldı “baget hoş duruyor yok ben böyle seviyorum gibi herkes konuşuyordu .bakımına götürmek gerekiyor vs .6 ayda bir bakım vs gerekiyor pırlantasına gibi şeyler klasik nişanlılık evlilik muhabbetleri konuşuldu. Herkes taktlarının muhabbetini yaptı evlilik teklifi nasıl oldu vs diye” hepsinin eşleri normal kazançlı insanlar işleri benimkiyle hemen hemen aynı öyle düşünün .asgari ücretle çalışanı da var aralarında.

O günlerde aklıma düştü fiyatını sordurmak gidip kuyumcuya dayanamadım sordurdum .1100 TL dedi .üzüldüm tektaş olmaması da üzdü .istediğinizi söyleyin ama insanın şurasına bişey oturuyormuş .bunca zaman keyifle taktığım yüzükten soğudum.içime hüzün çöktü herkesin pırlanta ben layık değil miyim .evet Allah başka dert vermesin lütfen yanlış anlamayın .inanın hayatımda daha büyük sorunlar var .ama demek istediğim kazancı bunun üzerinde olan bi adam biriktirip güzel bişey alamazmıydı. Arabası yok kira vs derdi yok .ama illaki evine masrafı vardır onu da anlıyorum 10 binlik bişey istemiyorum 4-5 bin bandında küçük de olsa pırlanta olsaydı küçük olsaydı daha iyi olmazmıydı?
Oysaki geçen bir arkadaşına aldığı hediye 750 TL .yine bir akrabasına giderken en az 500 hediye bişey almıştı .
Arkadaşlarına yaparken bana yapmaması onlar kadar değer görmek içimi acıttı.
Ben doğum gününde 800 TL şık hediye aldım . Nerde en iyi kaliteli bişey var onu sordurdum .aman uyduruk bişey olmasın markası iyi olsun sevdiğim insan tabiki buna dikkat edicem . Bakın ben ona ne alıyorum o bana ne alıyor muhabbeti değil bu. Kazancının çok üzerinde bişey almasını zaten istemezdim ev Kurucaz nihayetinde ..ama küçük de olsa gerçek bişey isterdim .
İnsanlara bakıyorum hiçbirinin eşi zengin vs değil ama hepsinin sevhilisi tektaş almış .
İnanılmaz moralim bozuk bu mevzuya

O günden sonra soğudum yüzükten takamıyorum.fake kocaman bir taş ki belli oluyormuş pırlanta olmadığı . İnsnalraın aaa ne kadar büyük taşlı diye önce yaklaşıp sonra AA gerçek değil bu demeleri beni soğuttu .samimi arkadaşlarım bunlar .ki hiçbirimizden saklımız yok .tabiki herkese olsun gücü buna yetmiş diyorum
Geçen sordu erkek arkadaşım yüzüğünü niye takmıyorsun diye . Geçiştirdim .
Moralim bozuk hayatımın ortasındaki dert değil ama doğum günümde de hediye almadı çiçek aldı .içten içe geçiştiriyor sevgisi lafta mı acaba diyorum

aklıma geldikçe üzülüyorum .bakış açımda hata mı var yanlış mı düşünüyorum doğru düşünüyorsam elimden ne gelir ne yapmalıyım güzel bir tektaş aldırmalı mıyım
Sevgili konu sahibi. Demek ki nişanlınız pırlanta kısmına sizin kadar anlam yüklemiyor. Sizi eger bu kadar üzüp incitiyorsa ben gercek pırlantaya heves ediyorum diyin ya kendiniz alın ya da o alsın. Ben isteklerin söylenmesinden yanayım. Yoksa içten içe bilenirsiniz.

Benim tektasım da var aama elmas bir yüzük begenmiştim. Eşime yğzüğü senden bekliyorum dedim. Denk getirip de alamadı. Sonra ben kendi basıma aldım. Bunların bir önemi bence yok. Kadınlar takı sever yüzük de sever.

Bu arada ben teklif esnasında almadım tektasımı. Söz yapıldıktan sonra eşim sonradan hediye etmişti. İşyerimde bir kadın bakayım yüzüğüne deyip inceledi. Beğeniyle hıh dedi yani tamam gibisinden. Sizin ne demek istediğinizi anlıyorum. Benim de tektas değil de sadece söz yüzüğüm olsa o kadın hımm (bu mu😐) yapardı.

Biz muhaciriz, cok uzun yillardir suregelen bir gelenek bu. Elmas yuzuk olmadan kiz evlenmiyor bizim geleneklerimizde.

Ustelik siz ya da baskasi reklamlardan ogrenmis olabilir, olayin asli oyle degil diyorum ama bana garip garip linkler atiyorsunuz (tiklayip okuyacagimi dusunerek)

Sizce kendi geleneklerime mi sizin attigibiz linke mi itibar etmeliyim? Bizde boyle bir sey var, isteyen uygular isteyen uygulamaz. Esi ile kendi arasindaki sorun 🤷🏼‍♀️

X