Temizlik meselesi için ayrılmam şımarıklık mı?

Merhaba KK üyeleri, 3-4 yıldır çalıştığım bir ofis var. Lisans mezunu iyi derecede bilgisayar kullanıyorum iş yerinde de bilgisayar başındayım. Müdürle birlikte iki kişi çalışıyoruz genelde ben duruyorum. Önceleri sadece bilgisayarın odanın tozunu alırdım temizlik için haftalık birileri gelirdi gelmeyince hep beraber yapardık. Gocunmazdım asla, işimde de iyiyim yakın şirket yöneticileri bilgisayar becerim için patronuma hep çok şanslı olduğunu falan söylerdi fakat benim işimi uzun yıllar yapıyor olmam , ülkede genel ekonomik sıkıntıların ve işssizlik sorunlarının olması patronumda bir özgüven yarattı sanırım temizliği bana kitlemeye başladı ve üstünkörü yapınca da beğenmemeye laf söylemeye başladı. Kendisi yapınca bozuk atmaya başladı. Çok tuhaf 3 - 4 yıllık süreçte ilk defa böyle sıkıntılar yaşıyorum çıkacağımı söylediğimde kesinlikle ayrılmam taraftarı değil ama dikkat etmemi söylüyor. Ben ise temizlik yapmayı hiç sevmiyorum. Hatta şu hayattaki en sevmediğim şey olabilir. Bahar temizliklerinde, bayram temizliğinde depresyona girerdim. Tabiki evim temiz annemin yaptıklarına ilaveten ben de haftanın üç günü; bir hafta içi iş çıkışı ve hafta sonları temizliğin önemli bir bölümünü yapıyorum ama bununla birlikte iş yerinde de temizlik yapmak istemiyorum. Temizlik yüzünden birine hesap vermek istemiyorum. İş çıkışı arefesindeyim, ülke geneline bakılırsa belki uzun bir süre işsiz kalacağım ama yinede çıkmak istiyorum. Masraflı biri değilim sigara, alkol kullanmıyorum, akşam gezmelerim yok. Arada dışarıda yemek, kahve, seyahat ücretleri falan şimdi bir de takside böldürdüğüm öğrenim kredisi borcum var ama bir süre için idare edecek bütçem var yalnız uzun vadeli yatırımım vs yok. Sizce bu durumda işten ayrılmam şımarıklık mı? Kendime kızıyor ve çok sorguluyorum son zamanlarda, kibirli davranmak istemiyorum o yüzden görüşlerinizi almak istedim. Siz olsanız bu durumda ne yapardınız?
Hiç alttan almayın. Siz yüz verdikçe yarın tuvaleti de temizletirler, çay kahve yemek de yaptırırlar. Emin olun bu kadar kullandırıldıktan sonra her yerde iş bulursunuz. Kendinize yeni bir iş bulun

Aynı şey değil ama.
Sizin orayı temizlemenizden kimsenin bir çıkarı yok, amme hizmeti sizinki.
Konu sahibinin patronu cebinden 3 kuruş çıkmayacak diye mecbur bırakıyor.
Kendi iş yeri, kendi yapsın daha mantıklı olur.
Amme hizmeti diyorsunuz da ben bu yüzden üniversite okumadım, bu yüzden kpssye girip puan almadım benim de mecburiyetim yok. Yani demem o ki devlet kurumu olsa bile benim vazifem değilken bunu yapıyorum. Neyse istifa et o zaman ne diyelim

Amme hizmeti diyorsunuz da ben bu yüzden üniversite okumadım, bu yüzden kpssye girip puan almadım benim de mecburiyetim yok. Yani demem o ki devlet kurumu olsa bile benim vazifem değilken bunu yapıyorum. Neyse istifa et o zaman ne diyelim
Amme hizmeti derken kötü bir şey demedim ki.
Kamu hizmeti, hayrına, Allah rızası için...
Ben mi yanlış biliyorum acaba anlamını.

"Temizlik meselesi bana uymuyor ben bu sebeple başka iş bakacağım, bulurum ya da bulmam orası belli değil, bulsam da bulmasam da yasal sürenin sonunda çıkacağım haberiniz olsun" diyebilirsiniz.

Hem neden çıkmak istediğiniz belli olur, hem blöf yapmadığınız belli olur.
Belki "tamam yapma" derler belki umursamazlar, ama pat diye tavşan dağa küsmüş misali çıkmanızdan daha iyi olur yazdıklarım.

Ah ah ben de tüm yetkinliklerimi unuttum. Çay yapmak, makinaya koymak vs bana kaldığı için. Lisans mezunuyum ama boşa okumuşum resmen. İş bulsam anında kaçacağım. Benim 2 bin kart borcum var sadece ama yine de bulmadan çıkma bence. Uzun süre işsizlik bekliyor olabilir yada yine bu tür işler yaptırırlar.

İstifa etmeyin. İnsan bu kadar saçma bi sebepten 4-5 yıllık tazminatı yakmaz, akıl işi değil.

Temizlik yapmayacağınızı, sadece kendi masanızı temiz tutacağınızı işine gelmiyorsa sizi çıkartabileceğini söyleyin.
Haklısınız ama onay görmediğin yerde çalışmaya devam etmek o kadar zor ki, istenmediğin yerde durmak gibi. Bu da en istemediğim şey. Özellikle de şu süreçten faydalanıp iş yükümü arttırması, yaptığı mobbing katlanılmaz kılıyor artık. Kalmaya devam edersem psikolojim iyice bozulacak gibi hissediyorum. İşten çıkmam onunda aleyhine olacak. Söylediğim de zaten hiç hoslanmamisti bu durumdan ama U dönüşü yerine; işsizlik var, ekonomi kötü zor durumda kalırsın gibi tavırlar takıntı bu da iyice rahatsız etti. İş için ayrı programlar var onları öğrenmek zaman alıyor. Sanırım oda bundan çekiniyor
Ozaman soyle yap bir yandan is ara bir yandan calis ama asla temizlik yapma . acikca soylemissin biz aile olduk falan hepsi yalan aile olsuysaniz temizligin parasinida odesin . hatta bence istifa etme 4 yillik emegin bosa gitmesin bunlari mesajla kinus dava ac kideminide al oyle cik .yada disini sık calis . birine istfa et diyemem issizlik vidden zor ama seni yoran uzen biseyede dur gitme calista diyemem en iyisini sen bilirsin
Malesef günümüzde yılların emeği hep heba oluyor, kimse için bir değeri olmuyor. Aldığımız diplomalarda öyle değil mi neticede? Alıştık artık.
Anlatırdım anlamıyorsa istifayı yapıştırırdım. Aile gibiyiz en büyük yalan. Ailenle yaşıyorsun Bence şımarıklık değil. Sakın istifa etme diyenler yüzünden patronlar alışıyor işte. “Bu benim işim değil!” demek çok önemli. Her türlü ırgatlığa hay hay diyen, piyasayı düşüren herkesi buradan kınıyorum. Not: 6 kere istifa ettim, aç kalmadım. Her defasından daha güzel bir işe girdim. Bu benim şansım. Ama köle değiliz, normalleştiremeyiz sadece çalışanız.şımarıklık değil hakkını aramak bu
Ben de önceden birkaç iş değiştirdim, üni zamanı da çalışmıştım kısa bir dönem. Ben de dediğiniz gibi hep daha güzel isler buldum ama şuan bulabilir miyim bilmiyorum durumlar malum. Belki yaşadığım şehri değiştirmem gerekecek buradaki piyasa ülke geneline göre daha da kötü. Ama bunu göze alacak noktaya geldim artık
Öğretmenim bir dönem müdür yardımcılığı da yaptım. Hem öğretmenken hem de idareciyken okul temizledim gocunmadım. Devlet memuruyum demedim, neden personel alınmıyor demedim. Müdür dahil hepimiz elimizde paspas kova okulu baştan aşağı az kere temizlemedik. Kibirli davranmadım da. Sen de öyle yap bir de özel sektördesin çıksan iş bulamayabilirsin. Patronunla konuş orta yolu bulabilirsin
Temizlik yapmaktan asla gocunmuyorum ama kimse söylemeden, görevinmiş gibi konuşmadan yapmak başka; kendi isteğinle fedakarlık yapmak karşılığında sorumluluk yüklemek yerine teşekkür almak çok başka. Mevzu temizlik değil zaten gittikçe artan sorumluluk, işsizlik durumunun suistimal edilmesi.
Patronunuza bunun sizin goreviniz olmadigini hatirlattiniz mi?
Hatirlattiğimda benimde görevim değil ama yapıyorum dedi. İş yerinde, işle ilgili durumlar dışında epey vaktimiz oluyor o yüzden günlük temizlik personeli almayı gereksiz görüyor. Ama 3-4 yıldır haftalık temizlikle idare ederdi ya da kendisi yapardı son zamanlarda temizlik meraklısı oldu çıktı. Bir yerden dolduruşa geldi belli.
E iyi de kardeşim siz temizlikçi değilsiniz ki işiniz belli. Yaptığınızı beğenmiyorsa o zaman temizlik firmasıyla anlaşsın birini göndersinler(yanlış anlaşılma olmasın temizlikçileri küçümsediğimden söylemiyorum). En iyisi oradan ayrılmak başka firma bakmak. Böyleleri konuşmaktan anlamaz. Ama içeride tazminatım kalır yakmak istemiyorum derseniz yaptığınız işi beğenmiyorsa çıkartabileceğini söyleyin. Beğenmiyorsa kendisi alsın bir bez kendi temizliğini kendisi yapsın.
Kendisi beni asla çıkarmaz ama mobbing uygulamaya devam eder. Olan bana olur sonunda istifa noktasına gelirim yine bir şekilde. Ya da başka iş firsati çıkar yine çıkarım sonunda kendi istegimle çıkacağım ortada yani sadece iş bulmadan ayrılmak mantıklı bir de temizlik durumu için ayrılmak doğru mu orası muamma
"Temizlik meselesi bana uymuyor ben bu sebeple başka iş bakacağım, bulurum ya da bulmam orası belli değil, bulsam da bulmasam da yasal sürenin sonunda çıkacağım haberiniz olsun" diyebilirsiniz.

Hem neden çıkmak istediğiniz belli olur, hem blöf yapmadığınız belli olur.
Belki "tamam yapma" derler belki umursamazlar, ama pat diye tavşan dağa küsmüş misali çıkmanızdan daha iyi olur yazdıklarım.
Blöf yapmadığımın farkında son zamanlarda düzeldi zaten tavırları ama istifayı geri cekersem yine aynı olacak biliyorum hatta daha çok tepeme de çıkabilir
Ah ah ben de tüm yetkinliklerimi unuttum. Çay yapmak, makinaya koymak vs bana kaldığı için. Lisans mezunuyum ama boşa okumuşum resmen. İş bulsam anında kaçacağım. Benim 2 bin kart borcum var sadece ama yine de bulmadan çıkma bence. Uzun süre işsizlik bekliyor olabilir yada yine bu tür işler yaptırırlar.
Ah bana da kalıyor hafta sonu, akşam misafir gelince vs :) evde mecburen yapıyorsun zaten bir de iş yerinde yapmanı istiyorlar

bide cikarsan is bulamazsin ne demek yaa sen bunu dusunmuyor musun onane yani .sizi yildirmak icin soylemis . orasini ben bilirim diyin geçin .umarım ginkunuzdeki gibi bir isiniz olur

X