Temizlik rutinleri

Honeybonny

Üye
Kayıtlı Üye
14 Mayıs 2018
161
260
43
Ailemin evimdeyken sürekli yardımcı gelirdi ondan cam kapı silmeyi çok bilmem, annemle hergün muftak süpürürdük birde 3,4 günde bir salon süpürüp mutafağı vileda yapar ve salonun tozunu alırdık ama babam ve erkek kardeşimde yardım ederdi yani iş yapmazdık....
Gelgelim evlendim ilk evim küçüktü ilk başlarda tektik ben yapıyordum evimin işini minnak bir evdi sonra oğlum oldu bir abla buldum 10 günde bir gelirdi yarım gün beraber temizlerdik evi...evim tertemizdi..
Şimdi büyük bir eve taşımdım yardımcı tutamıyorum, eşim kavga çıkartıyor, yarım günlğk bulamadım eskiden gelen abla gelemiyor ve evimin işimi yapamıyorum... İşin içimden çıkamıyprum yaşım 38 bu arada , alışkanlığım yok yani,
Bana bir rutin gösterin..
Evim dublex 2+1 ama büyük.
Üst katta 2 yatak odası 20m2 15 m2 birde büyük bir banyo var mermer merdivenler var ( onları halı fırçası ile fırçalıyorum)
Alt katta salon 30 m2 ve 15 m2 mutfak ve misafir tuvaleti..
Nasıl bir rutin yapayım işin içimden çıkamıyorum birde şu şarjlı süpürgelerden de alayım mk ???

Haftanın bir gününü belirleyip her hafta o gün evi süpürüp silip toz alabilirsiniz. Çocuğunuzla hepsini bir anda yapmak zor oluyorsa ev temizliği ve banyo wc için ayrı günleri belirleyebilirsiniz. Mesela ben çalıştığım için haftada bir gün evi temizliyorum.Ama wc banyo temizliğini ayrı bir gün belirleyip yapıyorum. Genelde ev silip süpürmek haftada bir yeterli geliyor ama wc banyo daha sık temizlemek gerekiyor . 3 - 4 günde bir gibi.

Ev hanimi misiniz ve cocuk kac tane kac yasinda...bu cevaplar onemli bence..calisan kadin ev isini de kendi yapamaz cunku detay zor sabah cik aksam gel..Hele cocuk varsa aksamlari ancak cocuk ve yemek..

38 yaşında bir rutin olusturamadiysaniz,destan yazsak oluşmaz.
Hergün süpürüyorum evi ama ev dağılıyor evi topluyorum banyoya tuvalete yetişemiyorum somra bir bakıyorum tozlanmış , penceler berbat yetişemiyorum..
Arada kızıyom bir kaç.gün yapmıyorum pis evi sevmiyorum, temizlik yapmayı da sevmiyorum 1 saat maximum diyorum ama yok yetmiyor..

Armut'tan saatlik yardımcı alabiliyorsunuz. Büyük islere ayda bir onunla halledersiniz. Haftada bir sil süpür, günlük olarakta sarjlı supurge ve wc temizlikleri yeterli olur.

Haftada 1 alt kati, 1 de ust kati supurun silin banyolarini temizleyip toz alin. Mesela alt kati cumartesi ust kati carsamba gibi. Haftasonu bir gun esinizle birlikte yapin. Mesela camasirlari makineye atin o assin toplasin. Tozlari alsin vs. Genel olarak toplu tutarsaniz daha kolay olur.

Eşiniz neden kavga çıkartıyor eve yardımcı gelmemesi için?
Madem öyle o yapsın o zaman.
Eşim yaptığınk söylüyor ama sıfır hwrgün çekirdek çitliyor , çorapları ortalıkta .. Kirli sepwtine çamaşır atmaz, benim annemin babamın evimde babam bulaşık makinası boşaltır yemek yapar paxara gider ..erkek kardeşim ev süpürür hayat müşterek yanii..
Karşı komşuya baktım bugün ki kadın çalışmıyor çocukda yok kadın salon aüpürdü kocası vileda yaptı...
Pahalı diyor eşim 6 ayda bir alıyorum ama yani oda yetmiyor...

Camlari 2-3 ayda bir silseniz yeter. O sirada perdeleri de yikarsiniz. Enerjinizin olup olmamasina bagli artik

K
Esiniz temizlige yardim etmek zorunda kusura bakmasin. Hem yardimci tutma hem evi batir olmaz
eşim yapmıyor yani.. İsteyince kavga çıkıyor , bugğn bir çarşaf 4 yastık kılıfını kurutma makinasına attım dedim ben pazara gidiyorum makina bitince çıkar koltuğun üstüne serki buruşmasın. Yok dedi yapamam , artık çıkardım çamaşırlığa astım pazardan geldim kurutmaya attım.
Ki yatak boş yani makinadan çıkınca lastik çarşafı geçirip kılıfları geçir diyemiyorum bile..

Benim adım hıdır elimden gelen budur diyeceksin madem. Yardım etmiyorsa evde yapılan işe yorum yapma hakkı yok
K
eşim yapmıyor yani.. İsteyince kavga çıkıyor , bugğn bir çarşaf 4 yastık kılıfını kurutma makinasına attım dedim ben pazara gidiyorum makina bitince çıkar koltuğun üstüne serki buruşmasın. Yok dedi yapamam , artık çıkardım çamaşırlığa astım pazardan geldim kurutmaya attım.
Ki yatak boş yani makinadan çıkınca lastik çarşafı geçirip kılıfları geçir diyemiyorum bile..

Canım napicaksin mecbur acicaksin müziğini takicaksin kulakligini kendine sorun yapmadan baslicaksin.Üç kızım var.İkisi okula gidince kahvaltımı yapıp,çayımı içip,keyfimi yaparım.O sırada küçük kızım uyanır(bir buçuk yaşında).Onu doyurup,üstünü değiştiririm,öper,sever,bismillah deyip işlere başlarım 😆Benim ev de büyük.Üc banyo,üç oda ,büyük bir salon,iki de balkon var.Uc tanede cadı var.İnan kendini alıştırır devam edersen mis gibi evin olur ve elinde hizlanirOnce topla,sonra süpür ,sonra silme en son tuvalet banyo .işlerimi yapar hemen yemeğimi koyarım malum kızlar okuldan gelir,bide küçük kızım var.Utuyu hafta sonu yaparim.Kucuk kizimida akşam yıkar yaptırırım Öyle öyle düzen oluşacak.Haaa sen dermisin eşin yardım ediyormu asla etmez.Agir bir işte çalışıyor,geldimmi yemek yer,kızları sever ,uyuklar.Hic bir iş yapmaz,yardımda etmez.😡

X