Temizlik rutinleri

Ozel durum olur yardimci gelir anlarimda. Evdesiniz tek cocugunu ve yaşinizda baya var krndinizde yapabilirsiniz. Mesela banyo tuvalet etraf toplamayi geceden yapin. Gunduz bi ev supurulur bide camasir yikanir. Geceddn de camasirlari yerlestirin. Bide ev cok batmamasi icin gunluk supurun

2 gunde 1 ev supururum haftada 2 kez heryeri silerim onun disinda oglumun sıkca dolastigi yerlere birseyler doktugu icin deterjanli islak mendil ile oralari gordukce alirim hafta 1 tuvalet ve banyoyu kapsamli temizlerim ama her girdigimde yine tuvalet icin olan islak mendille usten alirim klozeti lavaboyu hergun mutfak toplaniyor zaten is sonunda tezgahi guzelce siler ocagi temizler bitiririm zaman buldukca dolaplarin tozunu alirim buzdolabini haftada 1 kez silerim icini temizlerim benimde 1.5 yasinda oglum var yani bos zamanlari mutlaka degerlendirmek lazim ust uste binerse bu sefer is yuku de artar

Merhaba. Planlı çalışsanız daha kolay işlere yetişirsiniz. Kağıt kalem alın önce her yapılacak işleri yazın. Bunları her gün, her hafta, her ay gibi kategorize edebilirsiniz. Yapılacak işleri planlı göz önünde bulunursaniz gözünüzde büyümez. Herkesin sistemi farklıdır, ama fikir almak için Instagram, Youtube veya Pinterest gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. Ingilizceniz varsa Flylady ye bir göz atın. Onun sistemi sıfırdan başlıyor. Kolay gelsin

2 gunde 1 ev supururum haftada 2 kez heryeri silerim onun disinda oglumun sıkca dolastigi yerlere birseyler doktugu icin deterjanli islak mendil ile oralari gordukce alirim hafta 1 tuvalet ve banyoyu kapsamli temizlerim ama her girdigimde yine tuvalet icin olan islak mendille usten alirim klozeti lavaboyu hergun mutfak toplaniyor zaten is sonunda tezgahi guzelce siler ocagi temizler bitiririm zaman buldukca dolaplarin tozunu alirim buzdolabini haftada 1 kez silerim icini temizlerim benimde 1.5 yasinda oglum var yani bos zamanlari mutlaka degerlendirmek lazim ust uste binerse bu sefer is yuku de artar
Benimde banyom cok batiyor anlamiyorum. O islak mendileri merak ettim iyi oluyor mu

Eşim yaptığınk söylüyor ama sıfır hwrgün çekirdek çitliyor , çorapları ortalıkta .. Kirli sepwtine çamaşır atmaz, benim annemin babamın evimde babam bulaşık makinası boşaltır yemek yapar paxara gider ..erkek kardeşim ev süpürür hayat müşterek yanii..
Karşı komşuya baktım bugün ki kadın çalışmıyor çocukda yok kadın salon aüpürdü kocası vileda yaptı...
Pahalı diyor eşim 6 ayda bir alıyorum ama yani oda yetmiyor...

Anaaaam aynisi bende var kirli sepeti yok cop kutusuda yok onun icin
Bigun fena kavga edicem
O gunu bekliyorum

Evet ben cok faydasini goruyorum rossmann dan aliyorum domol markasi..gun icinde 1 defa onunla silince tertemiz kaliyor
Bende bi deneyim. Haftada 2 kere yikarim bide elekrik spurgesiyle cekerim arada bi resmen tuy geliyi bi yerde belki bu iyi olur

Eşim yaptığınk söylüyor ama sıfır hwrgün çekirdek çitliyor , çorapları ortalıkta .. Kirli sepwtine çamaşır atmaz, benim annemin babamın evimde babam bulaşık makinası boşaltır yemek yapar paxara gider ..erkek kardeşim ev süpürür hayat müşterek yanii..
Karşı komşuya baktım bugün ki kadın çalışmıyor çocukda yok kadın salon aüpürdü kocası vileda yaptı...
Pahalı diyor eşim 6 ayda bir alıyorum ama yani oda yetmiyor...

pahalı da kaç lira

yarım gün 80 tl tam 150-160 burada

hiç mi kendinize bir şey almıyorsunuz

başka şeyden kısın temizliğe yardımcı alın zira size stres kaynağı olmuş

kısa vadede önerim de bayram öncesi dip köşe temizlik yaptırın

sonra da düzenli olarak üstünden geçin

ben buradaki çoğu temiz, titiz arkadaş gibi değilim

haftada bir süpürülüp silinse yeter derim

camları vs de her hafta silecek haliniz yok ya

bence siz dağınıklıktan şikayetçisiniz evdeki eşyayı azaltın

eviniz çok büyük değil merdiven vs biraz sıkıntı olabilir de

siler geçersiniz ne olacak ki kurulamak vs de gerekmez mermer

tuvalet banyo vs de diğer taraflara başlamadan deterjanı gezdirin evi bitirince de oraları yıkayıp kendinizi de duşa atın

bu arada yapmadıkça insan köreliyor

yardımcım rahatsızdı iki hafta temizlik yaptım unutmuşum zor geldi

Evim dubleks benimde 4+1 rutin olarak her pazartesi temizlik günüm süpür sil toz al yemek derken aksam oluyor ve salı gunu tuvaletleri temizlerim 2 tuvalet var nevresimler değişir ve hafta içi diğer gunler yine supurme tuvalet temizlihi yaparm icime sinmedikce gerektikce ama rutin değişmez hic pazartesi salı temizlik günlerimdir

Ailemin evimdeyken sürekli yardımcı gelirdi ondan cam kapı silmeyi çok bilmem, annemle hergün muftak süpürürdük birde 3,4 günde bir salon süpürüp mutafağı vileda yapar ve salonun tozunu alırdık ama babam ve erkek kardeşimde yardım ederdi yani iş yapmazdık....
Gelgelim evlendim ilk evim küçüktü ilk başlarda tektik ben yapıyordum evimin işini minnak bir evdi sonra oğlum oldu bir abla buldum 10 günde bir gelirdi yarım gün beraber temizlerdik evi...evim tertemizdi..
Şimdi büyük bir eve taşımdım yardımcı tutamıyorum, eşim kavga çıkartıyor, yarım günlğk bulamadım eskiden gelen abla gelemiyor ve evimin işimi yapamıyorum... İşin içimden çıkamıyprum yaşım 38 bu arada , alışkanlığım yok yani,
Bana bir rutin gösterin..
Evim dublex 2+1 ama büyük.
Üst katta 2 yatak odası 20m2 15 m2 birde büyük bir banyo var mermer merdivenler var ( onları halı fırçası ile fırçalıyorum)
Alt katta salon 30 m2 ve 15 m2 mutfak ve misafir tuvaleti..
Nasıl bir rutin yapayım işin içimden çıkamıyorum birde şu şarjlı süpürgelerden de alayım mk ???
Ben çalışıyorum haftada 2 gün tatilim var her cumartesi evimi dip köşe tuvalet banyo dahil olmak üzere alt üst temizlerim max 3 saatimi alır bu temizlik bana rahat 1 hafta yetiyor onun dışında şansıma işten eve erken gidebilirsem oturma odama ve mutfağa bir süpürge tutarım bu temizlik 2 kişinin yaşadığı bir ev için gayet iyi yetiyor ama çalışmasam hergün en azından bir süpürge tutardım evime alışkanlık meselesi bu satten sonra alışkanlıklarınızı değiştirmeniz zor bence bunu dışında bahar temizliği kış temizliği vs hepsini tek başıma yaparım kimseyi yardıma çağırmam.

pahalı da kaç lira

yarım gün 80 tl tam 150-160 burada

hiç mi kendinize bir şey almıyorsunuz

başka şeyden kısın temizliğe yardımcı alın zira size stres kaynağı olmuş

kısa vadede önerim de bayram öncesi dip köşe temizlik yaptırın

sonra da düzenli olarak üstünden geçin

ben buradaki çoğu temiz, titiz arkadaş gibi değilim

haftada bir süpürülüp silinse yeter derim

camları vs de her hafta silecek haliniz yok ya

bence siz dağınıklıktan şikayetçisiniz evdeki eşyayı azaltın

eviniz çok büyük değil merdiven vs biraz sıkıntı olabilir de

siler geçersiniz ne olacak ki kurulamak vs de gerekmez mermer

tuvalet banyo vs de diğer taraflara başlamadan deterjanı gezdirin evi bitirince de oraları yıkayıp kendinizi de duşa atın

bu arada yapmadıkça insan köreliyor

yardımcım rahatsızdı iki hafta temizlik yaptım unutmuşum zor geldi
Eylül de aldım 180 tl verdim..
Birde ben pis evi sevmiyorum , toza da alerjim var oğlumunda..
Sabah 8 de kalktım bütün evi süpürdüm toz aldım tuvalet banyo temizledim leş gibi oldum nibirde duş aldım oğlum kalktı kahvaltı yaptık mutfağı temizledim , yerleri sildim , saat 11oldu benim pilim bitti...
Oğlum hadi oynayalım diyor öyle oturdum yarım saat, şimdi de yorgunum...
Milletin evi tertemiz toplu ben yetişemiyorum yani..
Oğlumu ihmal wdiyorum ya evi.. Evet haklısınız stres oluyırum...
Ev dağınık pis olunca stres oluyorum , temizlik yapınca oğlumu ihmal ediyorum asabım bozuluyor ypruluyorum hadi beraber yapıyoruz , oda 10 dakikalık iş oluyor 1 saat
Ve hep bir yardımcı vardı hayatımda ve şuanda yok birde burada deneyimli anneler var bana bir tüyo tio falan verirler dedim ...

Instagramda "temizliksever" nickiyle tuğçe hanımı takip edebilirsiniz. Günlük, haftalık temizlik rutinlerini paylaşıyor. 2 çocuklu ve çalışan biri olduğu için günde yarım saatini ayırdığını söylüyor temizliğe ve gösterdiği kadarıyla da evi temiz ve düzenli. Size yardımcı olabilir.

Bemde kullanıyorum yer için rossmandan , laminat için ayrı alıyorum taş yerler için ayrı ama tuvalet için olanını görmedim...alayım..sağol :)

Sabah kalk cayini koy o arada yataklari toparla camasiri makineye at kahvaltini yap mutfagi topla camasiri makineden cikarip as supurgeyi ac supur viledayla sil hafta aksamda cocuk uyuyunca banyo wc hallet bos kaldigin zamanlardada toz alirsin:)))))(

kizim yattiktan sonra lavabolari yikarim hergün
sabah kalkarkalkmaz kizimi giydirip yataklari toparlarim
kizim supurgeyi sevmedigi icin 1 gun evin bir tarafini diger gun diger tarafini supurup silerim tozlari kizimla aliyorum elinde bez biyerleri silmeyi sevdigi icin skilmiyor
zaten cocugun yemegi kahvaltisi ara ogunu derken elim surekli mutfakta oluyor
ayda birde camlari siler dip kose temizlerim
duzenli ve toplu tuttugunuz surece temizlik haftada birde yapilsa ev daginik ve pis durmaz
onemli olan toplu tutabilmek
cocugunuzuda bu sekilde yetistirin kizim oyuncaklarinin oldugu oda disinda baska bir yere oyuncagini goturup birakmaz
aynalari camlari cok eller onuda hemen silerim is cogalmiyor boyle yoksa bas edemezsiniz

Çalışan iki çocuklu bi kadınım.
Ben sana anlatayım neler yapıyorum.
En başta ıvır zıvır hiçbir gereksiz eşya yok evimde.
Gayet az ve öz :)

Cumartesi rutinimdir dip köşe temizlik yaparım maksimum 2 saat sürer.Önce toplar,süpürür,yerleri siler,camları siler,toz alır bitiririm.(Kremsiz şampuan ve yeşil bezle toplamda 30 dk bile sürmez cam silmem)3 ayda bir de perde yıkarım.

Hafta içi sabah 6.30da kalkıyorum.7 de küçük kızım servise biniyor.Onu bindirip dönünce yatakları toplayıp evi havalandırıyorum.Akşamdan çamaşır attıysam onları seriyorum,serdiysem topluyorum ya da bulaşık makinesini boşaltıyorum.Akşam için yemeklik ayarlıyorum.Büyük kızımı kaldırıyorum hazırlanıp 8 gibi evden çıkıyoruz.
İşten dönünce de yine cam kapı açıp kendime bi kahve yapıp ayağımı uzatıp dinleniyorum.Çocuklar benden 1 saat sonra geliyor.Yemek faslımız en geç 7.30 da bitmiş oluyor.Çayımı alıp 8 gibi salona geçerim.
Saat 23.00 da kalkıp bütün odaları toplarım özellikle mutfak ve salonu.Sonra yatarım.

Elim hep evin üstünde olduğu için batmaz,pislenmez,dağılmaz.

Demek ki neymiş 'gördüğün banaysa,öğrendiğin kendine'.
Seni seviyorum anne :)

Yaşınız 38 olmuş bu yaştan sonra rutin falan zor sizin için.
Ya paraya kıyın ya da salın gitsin olduğu kadar !

Çalışan iki çocuklu bi kadınım.
Ben sana anlatayım neler yapıyorum.
En başta ıvır zıvır hiçbir gereksiz eşya yok evimde.
Gayet az ve öz :)

Cumartesi rutinimdir dip köşe temizlik yaparım maksimum 2 saat sürer.Önce toplar,süpürür,yerleri siler,camları siler,toz alır bitiririm.(Kremsiz şampuan ve yeşil bezle toplamda 30 dk bile sürmez cam silmem)3 ayda bir de perde yıkarım.

Hafta içi sabah 6.30da kalkıyorum.7 de küçük kızım servise biniyor.Onu bindirip dönünce yatakları toplayıp evi havalandırıyorum.Akşamdan çamaşır attıysam onları seriyorum,serdiysem topluyorum ya da bulaşık makinesini boşaltıyorum.Akşam için yemeklik ayarlıyorum.Büyük kızımı kaldırıyorum hazırlanıp 8 gibi evden çıkıyoruz.
İşten dönünce de yine cam kapı açıp kendime bi kahve yapıp ayağımı uzatıp dinleniyorum.Çocuklar benden 1 saat sonra geliyor.Yemek faslımız en geç 7.30 da bitmiş oluyor.Çayımı alıp 8 gibi salona geçerim.
Saat 23.00 da kalkıp bütün odaları toplarım özellikle mutfak ve salonu.Sonra yatarım.

Elim hep evin üstünde olduğu için batmaz,pislenmez,dağılmaz.

Demek ki neymiş 'gördüğün banaysa,öğrendiğin kendine'.
Seni seviyorum anne :)

Yaşınız 38 olmuş bu yaştan sonra rutin falan zor sizin için.
Ya paraya kıyın ya da salın gitsin olduğu kadar !
Yaşımı söyleme nedenim yani bu yaşıma kadar evde ağır işi yapan köşe bucak temizleyen ,cam kapı pencere silen biri gelirdi eve haftada bir kendimi bildim bileli, bende annemde süpürüp evi toz alırdık , evde hep böyle pırıl pırıldı..günlük temizliği yapıyorum ama yetmiyor tabii...
Yani evi 5 gün süpürmedim geçen gün , süpürgem tamirde olduğu için , oğlumla ikimiz başladık öhü öhü şeklinde..onun için salıveremiyorum :olamaz:..
Marie kondo yu keşfettim misal bütün çekmecelerim dolaplarımı öyle düzenledim mis gibi..
Ev temizleme konusunda da fikir almak istedim ,
Yada eşimle konuşup en azımdan ayda bir yardımcı alacağım eve...

Instagram da duzenli temizlik için sayfalar var . Onlara bakın derim dm den yazınca özel olarak ilgileniyorlar. Düzeni seviyorum sayfası çok iyidir tavsiye ederim.
Bunlar dışında her gün bir odayı temizlemeye karar verin bugün yatak odası mi tamam onun dışında hiçbir yerin tozunu almayin ellemeyin. Beş gün sonra ev tertemiz oluyor sonra ayda bir bunu yaparak gün içinde normal yüzeysel temizliği yaparsınız olur biter. Ben böyle yapıyorum iki çocukla elimden geldiğince oluyor

Instagram da duzenli temizlik için sayfalar var . Onlara bakın derim dm den yazınca özel olarak ilgileniyorlar. Düzeni seviyorum sayfası çok iyidir tavsiye ederim.
Bunlar dışında her gün bir odayı temizlemeye karar verin bugün yatak odası mi tamam onun dışında hiçbir yerin tozunu almayin ellemeyin. Beş gün sonra ev tertemiz oluyor sonra ayda bir bunu yaparak gün içinde normal yüzeysel temizliği yaparsınız olur biter. Ben böyle yapıyorum iki çocukla elimden geldiğince oluyor

Sadeleşin demeye geldim. siz de marie kondo ile tanışmışsınız zaten :)
Hemen kitabını okuyun okumadıysanız. Instagram da çok güzel minimalizm, sadelikle ilgili hesaplar var, onları takip edin. Canınız çıkmadan temiz evde yasamanin yolu sadeleşmekten geçiyor. Benim de kızım 1.5 yaşında. Yetişemem diye hamilelikte başladım sadeleşmeye. Neler gitti neler anlatamam. Şu an evim oldukca sade ama tabi hala var gitmesi gerekenler. İşim cidden çok çabuk bitiyor.
Yardımcıyı da ayda bir almaya çalışın. Nelere vermiyoruz o parayı. Camı çerçeveyi o siler hiç olmazsa.

X