Temizlikten Bihaber Olan İnsanlar Beni Çıldırtıyor

güvertur nedir ? cidden ilk defa duydum..
açıkçası misafir olarak gittiğim evlerde kimsenin yatak odasında falan giremem...dağınık olur,şu olur,bu olur...ev sahibinin görülmesini istemediği eşyaları olabilir...ben de ya koltukta ya da yerde halı da alt alırım...Muhakkak alt açma bezini kullanırım...kirli bezleri de getirdiğim naylon torbaya atarım..giderken yanımda götürmem,ev sahibinin kullandığı çöpe atarım :)
Komşunuza gelince ilk bakışta iğrençmiş gibi geliyor ama kadın yanına o an naylon torba almadıysa kusuk ihtimaline karşı,hazırlıksız yakalandıysa sizin evinizdeki eşyalara zarar geleceğine ,eviniz kusuk olacağına o an ilk aklına geleni yapmış..bence abartıyorsunuz...evlenip te çocuğunuz olduğunda böyle ani durumlarda bazan insanın eli ayağı nasıl birbirine dolaşır görüceksiniz..

güvertur yatak örtüsü biz öyle diyoruz:26::26: . Ama sonuçta tabağa kusturulmazki lavabo çok yakın inanki halıya gelse bu kadar abes gelmezdi bana direk yemek tabağına gelince insanın midesi bulanıyo:KK50::KK50: . Bizim misafir drek halının üstünde bırakarak gitti insanın kendi çocuğu olsa midesi bulanmaz ama başkasının çocuğu oldğu zaman durum değişebiliyor.Dediğinz gbi alt değiştirme örtüsü olması lazım bezini torbaya koysa inanınki birşey değilde direk o şekilde bırakılınca olmuyor.

Misafirliğe gitmiştik.Kadın çocuğunun altını açtı.Bi güzel kakalı popoyu sildi,sonra bezi katlayıp çocuğa verdi gir çöpe at diye bunu.Çocuk da kakalı beze sarılıp gitti.Anne o ellerini yıkamadan tabaklara kurabiyeleri vs koydu önümüze getirdi,içim kalktı.Yemedim tabiki...
ıyy benim de çocuğum var altını değiştirince muhakak elimi yıkarım ellerim resmen aşınır yıkanmaktan.
En sinir olduğum durumlardan biri. Özellikle misafir gelenlerde görüyorum ben bunu. Hani burada bahsedilen başkasının banyosuna lavabosuna girememe titizliği var ya işte o durumlardan herhal, çocuğun totosunu temizliyor el yıkamak falan yok ben hep diyorum lavabo şu tarafta diye ama yok kaka yapmamış elim temiz bilmem ne. Başkasının lavabosundan banyosundan tiksinip elleri pis bırakmak hangi mantığa sığar bilemiyorum ki. Ben bezi kendi çöpüme bile poşete sarıp atardım 1-2 saat içinde koku yapıyor. Bir de çocuk sahibi olmadan evvel biri çocuğunun altını açsa hemen terkederdim o mahali ama insan zamanı gelince alışıyor :KK1:
ben misafirliğe eve gittiğim zaman kızımın altını en kuytu yerde alırım kimse o kokuyu koklamak zorunda değil.alt açması ile alırım mutlaka.
ya kaka mevzusu çok beter bi durum bizede gelince pat çocğun poposunu halıya yada daha kibar onlanlar içerisi kokmasın diye yatak odasına gider pat güverturun üstüne koyar çocuğu sinir olurum bundan beteride var geçenlerde komşumuz geldi kadını görseniz titiz öyleki hastalık derecesinde çocuğu yemeği yedirdi tabak bitti çocuk istifar eder gibi oldu o kadar yedirdi ki çocuğun ağzına yemek tabağını getirdi ona kusturdu çocuğu:KK30::KK30::KK30: .Birde kakalı bezi evimizde bıraktlar giderken:KK37::KK37: Anneme dedim ver götüreyim poşetini bizde unuttun diyim dedim izin vermedi ayıp olurmuş:KK47::KK47::KK47:. Annem hep der kızı kızken değil evlenince gör,Evlenince değil bebesiyle gör der doğruymuş valla
gittiğim evlerde yatak odalarına girmem başka yer mi yok canım hele de güvertür üstünde çocuk bezi mi alınır onu da ilk duydum:KK35:

Bazı kadınlar görünüşte süslü,bakımlı,makyajlı vs vs...Ama gel gör ki temizliğin t'sine uymayan.O da ayrı bir tezatlık.Anlam veremem öyle kadınlara da...Yere koyduğu çantasını hopp masanın üstüne koyan,dışarıdan gelince elini yıkamayan,üstünü değiştirmeyen,tırnaklarının içi kapkara...
aynen canım sözde bakımlıdır.çanta konusunda ben de takıntılıyım yere koyuluyor eve gelince en azından altını sil dimi.hele bazıları var çoraplarını koltuk üzerine yastığın arkasına koyar buna deli oluyorum:63:

güvertur yatak örtüsü biz öyle diyoruz:26::26: . Ama sonuçta tabağa kusturulmazki lavabo çok yakın inanki halıya gelse bu kadar abes gelmezdi bana direk yemek tabağına gelince insanın midesi bulanıyo:KK50::KK50: . Bizim misafir drek halının üstünde bırakarak gitti insanın kendi çocuğu olsa midesi bulanmaz ama başkasının çocuğu oldğu zaman durum değişebiliyor.Dediğinz gbi alt değiştirme örtüsü olması lazım bezini torbaya koysa inanınki birşey değilde direk o şekilde bırakılınca olmuyor.

lavaboya gidinceye dek tutmaz ki çocuk kusuğunu..halı,koltuk,ne varsa o an fışkırtarak kusabilir çocuk..kusma şiddetine göre...komşunuz o an ilk aklına gelen hızlı yöntemi denemiştir sanıyorum...
geçtiğimiz hafta sonu Ankara da teyzeme gittiğimizde sofrada benzer şey benim de başıma geldi..Öyle çok ta yedirmemiştim..sadece yediğimiz yemekten 1 lokma kızıma tattırmak istedim..ben tabak tutmadım ama etrafa zarar gelmesin diye kendi üzerime tuttum çocuğu...O an kalkıcak,lavobaya yetiştirecek lüksüm yoktu..hem kapıya uzaktım hem de sağımda solumda oturan insanlar vardı...Çok az birşey halıya dökülmüş,en çok ta elbisemin etek kısmına...Teyzem sabunlu bez hazırladı hemen halıyı sildim..kusuk olan bir kaç lokal bölgeyi... Eteğimi de ıslak mendillerle sildim...5 dak kadar balkonda güneşte oyalandım...kurudu...yapabileceğim başka bir şey yoktu...Eve gidince kirli sepetine koydum....

lavaboya gidinceye dek tutmaz ki çocuk kusuğunu..halı,koltuk,ne varsa o an fışkırtarak kusabilir çocuk..kusma şiddetine göre...komşunuz o an ilk aklına gelen hızlı yöntemi denemiştir sanıyorum...
geçtiğimiz hafta sonu Ankara da teyzeme gittiğimizde sofrada benzer şey benim de başıma geldi..Öyle çok ta yedirmemiştim..sadece yediğimiz yemekten 1 lokma kızıma tattırmak istedim..ben tabak tutmadım ama etrafa zarar gelmesin diye kendi üzerime tuttum çocuğu...O an kalkıcak,lavobaya yetiştirecek lüksüm yoktu..hem kapıya uzaktım hem de sağımda solumda oturan insanlar vardı...Çok az birşey halıya dökülmüş,en çok ta elbisemin etek kısmına...Teyzem sabunlu bez hazırladı hemen halıyı sildim..kusuk olan bir kaç lokal bölgeyi... Eteğimi de ıslak mendillerle sildim...5 dak kadar balkonda güneşte oyalandım...kurudu...yapabileceğim başka bir şey yoktu...Eve gidince kirli sepetine koydum....

yani en doğrusu yapmışsınız. kıyafet yıkanır halıyada gelsn sorun değil ama söz konusu yemek tabağı olunca mide bulandırıyor.Belki bebk benim bebeğim olsa kesinlikle midem bulanmazdı belki ama bianda öyle yemek tabağını görünce insan fıttırıyor

ya kaka mevzusu çok beter bi durum bizede gelince pat çocğun poposunu halıya yada daha kibar onlanlar içerisi kokmasın diye yatak odasına gider pat güverturun üstüne koyar çocuğu sinir olurum bundan beteride var geçenlerde komşumuz geldi kadını görseniz titiz öyleki hastalık derecesinde çocuğu yemeği yedirdi tabak bitti çocuk istifar eder gibi oldu o kadar yedirdi ki çocuğun ağzına yemek tabağını getirdi ona kusturdu çocuğu:KK30::KK30::KK30: .Birde kakalı bezi evimizde bıraktlar giderken:KK37::KK37: Anneme dedim ver götüreyim poşetini bizde unuttun diyim dedim izin vermedi ayıp olurmuş:KK47::KK47::KK47:. Annem hep der kızı kızken değil evlenince gör,Evlenince değil bebesiyle gör der doğruymuş valla

Evet yemek tabağına abes olmuş, belki de paniklediği için olmuştur...
Poşete koymuş bezini sizin evdeki çöpe atması çok normal, iyi ki annen durdurmuş, seninde o poşeti götürüp vermen çok ayıp olurdu...
Bende çocuğun altının milletin yanında açılmasından hoşlanmam, kendimde başka bir oda göstermelerini rica ederdim. Alt açması ile birlikte yatağın üstünde alsanız bir şey olmaz. Yalnız kirli bez yatağın üstüne konursa olmaz. Halı üstünde bile olsa alt açması olması şart zaten kendi evimde de alt açma örtüsü olmadan almazdım.

kızlarr bu durum sizde de var mı??? ben tuvalete çorapla girilmesine de karşıyımmm, her tuvalet sonrası ayaklarımı yıkarımm, bazen misafirler falan ölylecene giriyolar çoraplı nası duruyolar diye soruyorum kendi kendime :26::26::26:
bide tuvalette çoookk duranlar kadar 2dk durup çıkanlara da bi tuhaf bakıyorumm, hani girmesi ile çıkması bir olanlar da var yoksa bana mı denk geliyo bilemiyorum da:44::44::44:
ayyyy anacım yaa düşündüğümüz için mi böle oluyo, böle oldukları için mi takıyoruz anlamadım gitti ama zorrrr yaaaa, bazen görmiyim diyorum ama yapamıyorum,öteki türlü de yaşaması zorr,
Allah bizleri temizlikten ayırmasın ve bizlere kolaylıklar versin :KK34::KK34::KK34:

Alaturka tuvalete giriyorsam kışın soğuğu bile olsa çoraplarımı çıkarır öyle girerim, ayaklarımı da terliklerimi de yıkarım.

Tuvalette çok duranla az durana tuhaf bakmıyorum, orada ne edip de az veya çok kaldığı beni enterese etmiyor...

polyanna tuvalette ne yaptığı beni de ilgilendirmiyo ama sorası çook ilgilendiriyo,demek istediğim 2 dk girip çıkanlar işini hallettikten sora tuvaleti temizledi mi artı ellerini yıkadı mı??? bazen okadar çabuk çıkıyolar ki bunları yapmadıklarına kanaat getiriyorum,odaya gelip oturduklarında bi huzursuz oluyorum,
temizlik kişiden kişiye göre çook değişiyor ama belli standartları da var yani :KK61::KK61::KK61: titiz olmayanlarında dikkat etmesi gerekenlerr,

bende paçalarımı sıvıyorum.Okulda yada dershanede çorap çıkaramamda evde çıkarıyorum.Ya kaç kişiyi gördüm tuvalete girip elini yıkamadan çıkıyorlar ya tamam tuvaletini yapmadım yinede o kapıyı elledin sonuçta .Birde bende dışarıda okulda girmem ama girersemde ellerimi yıkadıktan sonra dirseğmle ayağımla açmaya çalışıyorum kapıyı çıkarken çok saçma ynede yapıyorum sonuçta öylede dirseğim kirleniyo ama bir türlü kbullenemiyorum nedense:KK53::KK53:

Gerçekten temizliğe bu kadar önem veren biri olsaydın gittiğinde o evi pırıl pırıl yapar içine sine sine otururdun kaldığınız sürece
Kaynanan için değil, kendin için temizlerdin, bence sana sadece kaynana olduğu için öyle gözüküyor ve biraz abartıyorsun kuzum.

Şu yerdeki tuvalet alaturka idi değil mi,anlamına göre öyle olması lazım.Neyse,yanlışsa düzelten olur.Yer tuvaletine dayanamıyorum.İş yerimde tuvaletlerin hepsi yerde.Toplantıda söyleyeceğim bu yıl.Bu devirde yerde tuvalet mi olur yahu?Hiç hijyenik değil ya...:// Bizim hiçbir evimizde yer tuvaleti olmadı,zor ve tuhaf bir durum. :)

Şahsen alafranga tuvaletleri tercih ediyorum..Ama, alaturka tuvaletler daha sağlıklıymış...

"Çömelmek, medeniyet artışı ile ters yönde, gerileyen ve unutulan bir duruş. Spor hayatımla beraber, insanların çömelme konusundaki yeteneklerinde olan kaybı ve bunun sonucu olduğuna inandığım sağlık sorunlarının artışını izlerken, bir yandan da araştırmaya başladım. Sonuç, çömelmeyi unuttukça artan sağlık sorunlarının bilimsel açıklamalarına dair pek çok araştırma oldu.
Bu konuda ne zaman derslerimde veya ders dışı zamanlarda konuşmaya kalksam, ilkel buldukları bu yöntem hakkında çoğunun konuşmak istememesi veya konuya müstehzi yaklaşması beni şaşırttı, konuyla ilgilenip hak verenlerin olduğunu da söylemeliyim tabii.

Özellikle üç tanesi fazlasıyla öne çıkıyordu beni araştırmaya zorlayan konular arasında, bunlar;
1- Doğum yapamayan kadınlar
2- Kolon kanserindeki artış
3- Omurga problemleri

Ama araştırdıkça konunun sadece bu 3 başlıktan çok daha öte olduğuna dair sonuçlara ulaştım. Bunları mutlaka paylaşmam gerektiğine karar verdim. Artık sadece konuşarak değil, websitede DOĞAL YAŞAM bölümünde bu konuya özel bir bölüm açarak çalışmalar hakkında bilgilerimi sizlerle paylaşmaya karar verdim.
Hep ergonomi ve endüstri tasarımı yapan arkadaşlarımdan yıllardır istediğim, çömelmeyi sağlayan ve hijyen şartlarına sahip tuvalet tasarımları yapmaları idi. Bu önerime şaşıranlar kadar, tepkiyle karşılık verip ilkel bulanlar da oldu.

Sadece gidin ve çocuklarınızdan çömelmelerini isteyin, 40 yaş ve üstü olanlarımız çocukken çömelebilirdi ve bir kısmımız eğer spor ile ilgileniyorsak hala çömelebiliyoruzdur ama bir çoğumuz spor yapsa dahi çömelme yeteneğini kaybetmiş durumdadır. Çocukların çömelemediğini gördüğünüzde yeni nesillerdeki kabızlık, diz ve eklem sorunları hakkında da biraz düşünün. Düşünürken içinizdeki bir ses, muhtemelen "zaten doktorlar dizlerimiz ağrırken çömelme, merdiven çıkma ve inme gibi hareketleri yapmayın dediler" diye fısıldayarak size hatırlatma yapacaktır... Ama ben buna kesinlikle katılmadığımı belirtmek zorundayım. Çünkü beden bir fabrikadır ve beyin tüm beden için gerekli her türlü üretime karar veren mekanizmadır, dizler 90 dereceden fazla bükülmdiği sürece de beyin dizlerin 90 dereceden fazla bükülmediğini görerek gereksiz eklem sıvısı üretimini yaptırmayacaktır. Bir fabrikada kullanmadığınız departmanların ışığını açık bırakır mısınız?

Tuvalet yani dışkılama ihtiyacı için en doğru pozisyon çömelme pozisyonudur. Bu şekilde ancak bağırsakların içindeki dışkının tamamını daha çabuk ve içerde gayta bırakmaksızın atmak mümkün olabilir. Oturma pozisyonunda yapılan dışkılama ise asla kolondaki tüm dışkıyı atmayı sağlayamaz, gereken süzme ve elemeyi yapamaz. Pek çok kişi bunun hiç farkında bile değildir ve öğrenmesi de kolay kolay mümkün görünmemektedir medeni olduğunu düşündüğümüz yaşam alışkanlıklarının devamı içindeyken.

A Guide to Better Bowel Care: A Complete Program for Tissue Cleansing Through Bowel Management adlı kitabında Chiropracter Dr ve Beslenme Uzmanı olan Dr. Bernard Jensen, oturarak tuvalet alışkanlıklarının sağlık üzerinde nasıl büyük bir tehdit olduğunu anlatmaktadır. Ve oturarak tuvalet alışkanlığını ise "ergonomik kabus" olarak nitelemektedir.

Sindirimde mideden çıkan karışmış ve sindirime hazır gıdalar ince bağırsağa geçer ve orada besinler emilir, atıklar ise kalın bağırsaklara ya da kolona geçer ki atıkların kolona geldiği zamanki hali likitdir. Kolon içinde ilerken içindeki sıvı da emilerek rektuma gelen atıklar iyice katı hale gelir. Artık dışkının sadece konsantre halidir bu. Ve anüsten de dışarı atılır.
Toksik birikimi önlemek ve iç yapıda zehir oluşturmamak için dışkı atıkların tam olarak vücuttan tahliyesi gerekir. Bu ise sadece çömelmek ile mümkündür.Çömelme sırasında bacakların üst ön kısımları karın üzerinde basınç yaparak kalın bağırsaklarda dışkının ilerlemesi ve kolay tahliyesi için gereken yardımı sağlar.

Cecum, Ascending Colon, Transverse Colon, Descending Colon, Sigmoid Colon , Rektum ve Anüs, ince bağırsağa İleocecal Valve ile bağlanır.
İleocecal Valve, tek yönlü bir kapak gibidir. İnce bağırsaktan kalınbağırsağa geçişe izin verir ama tersine izin vermez. Çömelmiş pozisyondayken, sağ uyluk, karnın sağ tarafında CECUM a basınç yaparak atıkların yukarı doğu kalınbağırsakda ilerlemesine yardım eder. Bu da apandist ve ileocecal valve ın temiz kalmasını sağlar.
Sigmoid Colona gelen katı atıkların, rektuma geçip anüsten atılabilmesi için, Sigmoid Colondaki keskin dönüşü aşabilmesi lazımdır ki tortu bırakmadan ilerleyebilsin, çömelme pozisyonunda sol uyluk sol karına basınç yaparak Sigmoid Colonu da yukarı iter ve bu akışı sağlar.

Nasıl ki kalın bağırsaklara girişte bir kapak varsa, çıkışta da ir kapak vardır. Puborectalis Muscle ....

Bu kapak ancak çömelme pozisyonunda gevşer ve rektumun ağzını serbest bırakır. Oturma pozisyonunda ise kazara dışkılamayı önlemek için rektumun çıkışını bir lastik gibi tutar. Oturma pozisyonunda dışkılama yapmak için o kapağı aşabilmek ve bunun için de ıkınmak gerekir. Zaten burada doğumdaki istenmeyen ıkınma şekli de konumuza dahil oluyor ki bunu sonra ayrıca inceleyeceğim. Valsalva manevrası dediğimiz, iç karın basıncını , içerde hava tutarak itme şeklinde arttıran ve hemoroidden, kılcal damarlarda çatlaklara ve yırtıklara kadar varabilen sorunlara neden olan ıkınma şekli ile bağırsaklardaki katı dışkının atılımına çabalar insan.

Kolon yapısı ve çömelmenin birlikteliği aslında doğal bir mucizedir ve bunu artık fark etmemiz gerekiyor. Bunun medeniyetle ilgisi varsa ve medeniyet sağlıklı yaşamımız için kolaylıklar sağlıyor ise medeniyet çömelmeyi unutturmamak zorundadır.
Sonuçta, çömelme olmadan, iki uyluğun karına basıncı sağlanamaz, çömelmeden sağ uyluk sağ karına basınç yapamaz ve ince bağırsaktan kalın bağırsağa dışkılar sağlıklı şekilde ilerleyemez, çömelme olmadan sol uyluk sol karına basınç yapamaz ve sigmoid colon yukarı itilerek dışkılar rectuma tam olarak ilerleyemez, çömelmeden olmadan anüsden çıkışı sağlayan kapak görevindeki kas açılamaz.

Uzun boylu bir yetişkin, oturarak tuvalet yapmayı sağlayan bir aparatı kullandığında boyundan dolayı dizleri kasıklarından yukarıda kalacağından bir noktaya kadar bağırsaklarını boşaltabilmesi daha mümkünken bu çocuklar için mümkün olmadığından tehlike çocuklarımız için daha büyüktür.

Bağırsaklar tam boşaltılamadan kalan her atığın içindeki sıvı bağırsaklarda emildikçe taşlaşan atıklar zehir üretmeye devam ederek bağırsakların özellikle dönemediği ve ilerleyemediği kıvrımlarında birikerek kalıplaşmaya başlar. Zaman içinde bağırsak yüzeyindeki dokuları kapatıp görevlerine engel oldukça kısır döngü artarak devam eder ve sonuç pek çok hastalıklar, operasyonlar, belki de kansere kadar ilerleyebilir.

Basit bir kabızlık olarak ele alınmaması gereken şikayetler çocuk yaştan başlayarak ilaçlarla veya dışkıyı sıvılaştırmayı sağlayan yöntemlerle çözülmeye çalışılsa da pozisyon değişmedikçe hiçbir zaman tam atım sağlanamayacak ve birikimler tekrar kalanların üzerinde oluşmaya başlayacaktır.
Jonathan İsbit tarafından yazılan Nature Knows Best adlı kitap 8 yıllık araştırmaların sonucunda oturarak tuvalet ihtiyacını gidermeye çalışmanın insan sağlığında yarattığı tehlikeleri anlatmaktadır.

Oturarak tuvalet alışkanlığı ile apandist, mesane sorunları ve idrar kaçırma, kolon kanseri, bağırsak hastalıkları ve fıtıkları, doğum ve doğum ile ilgili sorunlar, kabızlık, ince bağırsak sorunları, hemoroid, banyoda ani kalp krizleri, jinekolojik muayeneler, prostat hastalıkları, cinsel işlev bozuklukları, omurga sorunları vb. problemlerin yakından ilgili olduğuna dair açıklamalar ve araştırmalar bu kitapta yer almıştır.
Tarihsel gelişimde insanoğlunun doğal yapısı çömelmeyi gerektirdiği için, bugün her kültürde de bebeklerin e rahat olduğu pozisyonlardan biri de çömelmektir. Ama zaman içinde öğrenilmişlikler ile bu güdü terk edilir.
1800 lerde kapalı sıhhi tesisatların yapımının başlamasıyla , krallara ve kraliçelere ayrı bir lüks de getirmek için oturmalı aparatlar yapılmaya başlandı.Ve bu sistem sanki batı medeniyetinin ileri ve medeniyetinin sembolü oldu.
2002 nisanında İranlı bir radyolog, Dr Saeed Rad, vajinada rectum duvarında oluşan bir çıkıntı olan "rectocele" diye adlandırılan bir çeşit fıtık hakkında çalışmalar yaparak çömelme pozisyonunda araştırmalar yaptı ve yayınladı. Yaşı 11-75 arasında değişen 21 erkek ve 9 kadın ile yaptığı araştırmada baryumlu lavman ile oturur ve çömelir durumda iken rectum ve puborectalis durumuna ve açılara baktı. Dışkı kaçırma ile ilgili olarak sorunlara dair ilginç görüntüler elde etti.
Artık bu konuda daha ciddi bilinçlendirme çalışmalarının yapılması gerektiğine inancım daha da artıyor. Doğum için de çömelmenin önemi çok büyük ama çömelmeyi unutmuş olan anatomik yapı içinde doğal olan doğumu başarabilmek de zorlaşmaya başlıyor. Oysa bizim amacımız doğal doğum için doğruları öğretmek. Doğal doğum konusunda hormonlardan, nefeslere ve doğumun gerçeklerine kadar her şeyi öğrenip, çömelme ve gerekli pozisyonları kullanamamak nedeniyle açılma ve bebeğin ilerlemesi için yardımcı olamamak hiç de hoş bir durum olmaz.
Derslerimde egzersiz kısmında güvenli çömelme hareketleri ve pelvis açıcı hareketlere öncelik veriyorum ama çömelmeyi hiç beceremeyecek kadar bacakları güçsüz ve dizleri yetersiz o kadar çok insan var ki... Sabırlı ve inançlı bir çalışma ile bu sorunu aşabilmeleri için evde de sık sık çömelmeleri gerekiyor. Bu konuyu sık sık farklı şekillerde bu bölümde incelemeye devam edeceğim.
Çömelmek Sağlıktır...
Sevgilerimle
Jale Dural

Yorumlar (11)
...

hamilelikte çömelmenin,, normal zamanlarda da yapılagelmesi halinde hele, zararı olamaz.
sadece son 3 ay yarım çömelmeler daha iyidir. tam derin çömelme bebeğin doğum için yerleşmesinde yanlış girişlerde stabilite sağlayabilir. Onun dışında çömelmek iyidir.hayatta ilk kez çömelen kişilerden olsa idiniz önerillerm olacaktı ama sizin yabancı olmadığınız bir pozisyon ise bu sorun yoktur
lale ozen , Nisan 19, 2011

hamilelikte çömelme?

8 haftalık hamileyim çömelme erken dönemde düşüklere neden oluyormu acaba doktorum birşey demedi ama ben dolaptan birşey alırken vs çok yaptığım birşeymiş...çevremdeki kişiler aman sakın yapma diyorlar yardımcı olurmusunuz bu konuda?
Hatice Selma , Nisan 19, 2011

...

5 aylık hamileyim ve bende alafranga wc lerde rahat ve tercih edenlerdenim. WC de kalınan 10-15 dk sürelerin bebeğim ve bana zararı olur mu tereddüt duyuyorum ve kesinlikle klozet kullanamıyorum. yazınız bu açıdan benim için çok önemli. teşekkürler.
sabiha , Nisan 27, 2010

...

bende 7 aylık hamileyim ve alafranga tuvalet kullandığım zaman sanki tam olarak boşaltamıyorum buda bana sık sık wc ye gitme ihtiyacı yaratıyor,ama alaturka tuvalette böle bi sıkıntı olmuyor,doğumu kolaylaştırıyor olmasıda çok etkileyici normal doğum yapmak istiyorum çünkü..
gülşah , Nisan 19, 2010

...

size kesinlikle katılıyorum.
çömelmeyi unutmamalıyız özellikle tuvalette.
hülya , Nisan 13, 2010

...

öyle önemli ve gerekli bir konuyu ele almışsınız ki...
Bu wcleri hatırlayıp, bu konunun üzerine düşünmemiz lazım zira alaturka wcler gittikçe azalıyor.
Çocuklar için olan kısmı beni çok etkiledi ve çok mantıklı geldi.
İnsan doğasında bu işi çömelerek yapmak var. Oğlum 22 aylık ve ona kimse göstermediği halde tuvaletini çömelerek ve gizli bir köşede yapıyor. O na wc eğitimi vermeyi düşündüğüm şu aylarda bu konunun önemini bilmek benim için çok faydalı oldu.
teşekkür ederim.
e.t. , Mart 17, 2010 | url

TEŞEKKÜRLER...PEKİ NASIL ÇÖMELEREK WC İHTİYACIMIZI GİDERECEĞİZ EVİMİZDE YOKKK:KK43:((

videonuzu bekliyoruz...teşekkürler...ÇOK ÇOK DOĞRU TESPİTİNİZ...
sude , Aralık 25, 2009

...

Alafranga wc lerin hayatımıdan çıkarılması çok kolay değil ama bir yazı daha koyacağım, görsel ve videolar ile... Yani oturmalı wc ile, çömelmeli wc lerin birlikteliğini sağlayan , sağlıklı, modern uygulmamalar var.Belki onlara dikkat çekebilirsek
jale , Aralık 22, 2009

...

Çok çok katılıyorum, buna dikkat çektiğiniz için teşekkürler. Umarım bu bilgi hızla yayılır ve etkili olur da hayatımızdan çıkarılır. Ayrıca umumi ortamlardaki iticiliği de cabası.
Melahat , Aralık 22, 2009

...

Doktorunuz kim? Böyle doktorlara ihtiyacımız var.. ben çömelmek dizlere zarar hem de ne ilkellik canım diyen doktorlar gördüm
jale , Aralık 07, 2009

...

benim doktorum da bayanlar artık çömelmeyi unuttuğu için sezeryan doğumlar arttı demişti.
Özellkle bayanlar için cömelme cok önemli bir hareket dedi
nur , Aralık 07, 2009

"

alıntı...

Son düzenleme:
Alafranga tuvaletler sağlıksız

Alafranga tuvaletlerin genel kullanımlarda oldukça zararlı olduğuna dikkat çeken Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Uzmanı Dr. Ahmet Özkul, şöyle konuştu: ”Bizim kültürümüzde alaturka tuvaletler var. Ama son dönemde modernleşmeyle birlikte alafranga tuvaletlerle karşılaşıyoruz. Genel kullanım amaçlı olan tuvaletlerde, alafranga tuvaletler birçok hastalıkların bulaşmasına ve temizliğin yerine getirilemeyişine sebep oluyor. Onun için topluma açık tuvaletlerde klozetlerin kullanılması zararlı oluyor, doğru olmuyor.Klozetler, parazitel hastalıklar, mantar hastalıkları, tifo, dizanteri ve hepatit a gibi dışkıyla bulaşan hastalıkların bulaşmasına sebep olabilmektedir. Genel kullanımlı merkezlerde mutlaka alaturka tuvaletin olması gerekir. Bu halk sağlığı açısından olduça önemlidir.” Özellikle çocukların umuma açık tuvaletlerde alafranga tuvalet kullanmaması konusunda uyarıda bulunan Özkul, çocukların klozetlerden mikrop kapma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyledi. En azından genel tuvaletlerde çocuklar için alaturka tuvaletler olması gerektiğini anlatan Dr. Özkul, “Çocukların klozetli tuvaletlerden korunmasını sağlamalıyız. Bizim kültürümüzde olan alafranga tuvaletler daha sağlıklı ve daha hijyeniktir” dedi.

alıntı...

Ama yine de klozetlere geçirilen bir kullanımlık hijyenik kağıtları geçirip alafranga kullanmak daha rahat geliyor bana...
Ancak umumi yerlerde gerçekten de alafranga wcleri çok kötü kullanıyorlar..Daha doğrusu kullanamıyorlar..Hele hastanelerde..Oturulacak yere kakasını yapanlar var :KK43:((

Son düzenleme:
Alaturka tuvalet daha iyiymiş ,ama işte alışkanlıklarımızın önüne geçemiyoruz bazen. :// Alaturka tuvaletle ilgili anlatacağım birkaç şey var.Belki onlar beni daha da tiksindiriyor.:pP
Annemin iş yerinde bir kadın iş çıkışına yakın alaturka tuvalete girip oradaki maşrapa ile yıkanıyormuş.Olay anneme intikal edince müdürü olarak konuşmak durumunda kalmış.:) Olay tamamen doğru yani.Çok iğrendim.
İş yerimde de bir arkadaş çeşme bozuk diye alafranga tuvaletin o çeşmesini açıp ellerini orada yıkıyormuş.Ay ,ben de mi sorun millette mi anlamadım.:)kIZ dedim mikrop kapacaksın,elimi yıkayacağım ,diye. :KK70: Git diğer wc'ye orda yıka :KK70:

Alafranga tuvaletler sağlıksız

Alafranga tuvaletlerin genel kullanımlarda oldukça zararlı olduğuna dikkat çeken Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Uzmanı Dr. Ahmet Özkul, şöyle konuştu: ”Bizim kültürümüzde alaturka tuvaletler var. Ama son dönemde modernleşmeyle birlikte alafranga tuvaletlerle karşılaşıyoruz. Genel kullanım amaçlı olan tuvaletlerde, alafranga tuvaletler birçok hastalıkların bulaşmasına ve temizliğin yerine getirilemeyişine sebep oluyor. Onun için topluma açık tuvaletlerde klozetlerin kullanılması zararlı oluyor, doğru olmuyor.Klozetler, parazitel hastalıklar, mantar hastalıkları, tifo, dizanteri ve hepatit a gibi dışkıyla bulaşan hastalıkların bulaşmasına sebep olabilmektedir. Genel kullanımlı merkezlerde mutlaka alaturka tuvaletin olması gerekir. Bu halk sağlığı açısından olduça önemlidir.” Özellikle çocukların umuma açık tuvaletlerde alafranga tuvalet kullanmaması konusunda uyarıda bulunan Özkul, çocukların klozetlerden mikrop kapma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyledi. En azından genel tuvaletlerde çocuklar için alaturka tuvaletler olması gerektiğini anlatan Dr. Özkul, “Çocukların klozetli tuvaletlerden korunmasını sağlamalıyız. Bizim kültürümüzde olan alafranga tuvaletler daha sağlıklı ve daha hijyeniktir” dedi.

alıntı...

Ama yine de klozetlere geçirilen bir kullanımlık hijyenik kağıtları geçirip alafranga kullanmak daha rahat geliyor bana...
Ancak umumi yerlerde gerçekten de alafranga wcleri çok kötü kullanıyorlar..Daha doğrusu kullanamıyorlar..Hele hastanelerde..Oturacak yere yapanlar var :KK43:((

Ay,canım oturulmaz zaten.Onun başka yöntemi var neyse ki. :) Oraya oturan var mı ki herkes totosunu koyuyor? ://

Alaturka tuvalet daha iyiymiş ,ama işte alışkanlıklarımızın önüne geçemiyoruz bazen. :// Alaturka tuvaletle ilgili anlatacağım birkaç şey var.Belki onlar beni daha da tiksindiriyor.:pP
Annemin iş yerinde bir kadın iş çıkışına yakın alaturka tuvalete girip oradaki maşrapa ile yıkanıyormuş.Olay anneme intikal edince müdürü olarak konuşmak durumunda kalmış.:) Olay tamamen doğru yani.Çok iğrendim.
İş yerimde de bir arkadaş çeşme bozuk diye alafranga tuvaletin o çeşmesini açıp ellerini orada yıkıyormuş.Ay ,ben de mi sorun millette mi anlamadım.:)kIZ dedim mikrop kapacaksın,elimi yıkayacağım ,diye. :KK70: Git diğer wc'ye orda yıka :KK70:

Nasıl yani ,vücudunu mu yıkıyormuş tuvalette ???:KK53: Taharet almak için tamam da yıkanmak ??
Amanınnnn ne insanlar var...

Vücudunu yıkıyormuş yaz oldu mu ? :)) İş çıkışı biriyle buluşuyor herhalde. :)) Alem kadınmış.İş yerinde gir alaturka tuvalete ordaki maşrapayla yıkan.Saçlarını yıkamıyormuş neyse ki. :))

X