Terapi süreci sonrası

deryadeniz058

Üye
Kayıtlı Üye
19 Mart 2021
54
26
34
Merhaba hanımlar, daha önceki konumu ekliyorum. Toksik ilişki ve sonrası...
Bu konu ve daha önce yaşadığım olumsuz durumlardan dolayı terapi almaya başladım 2 sene öncede yaklaşık 4 ay kadar terapi aldım.
Şu an 2 seans yaptık. Değersizlik duygum baskın fakat daha önce terapi almama rağmen hala anlayamıyorum. Kendini değerli hissedince artık manipüle olmayacaksın, seni aşağılayan biri olduğunda kendini koruyacaksın vs. gibi olumlu etkileri olacak dedi terapistim fakat bana nasıl bir güncelleme gelecek de eski hatalarımı yapmayacağım hala anlayamıyorum.

Terapiye bana göre oldukça yüksek bir bütçe ayırdım daha önceki terapistimin yaklaşık 3 katı şu an seans ücreti ister istemez sorguluyorum ya işe yaramazsa terapiler de. Artık eski halimden çok yoruldum tek çarem terapi almaktı fakat o da nasıl işe yarayacak hala anlamıyorum. Evet terapide bazı farkındalıklar kazanıyorsun neyi neden yaptığını anlıyorsun ama ben bunları terapiye gitmeden öncede biliuordum . En basiti terapiye gitmeden önce buraya konu açtıoğımda herkes zaten bende değersizlik duygumun baskın olduğunu söyledi. Şu an hayatımdan memnunum, mutluyum sevdiğim şeyleri yapıyorum ama ben zaten ilişki dışında genel olarak böyleydim. Terapi sadece kendim için bir şey yapmış olduğum, sorunum için bir adım atmış olduğum için beni mutlu ediyor. Şu an olumlu bir etkisini görmediğim için acaba başka bir terapistte mi araştırsam diye düşünmeye başladım. Tek umudum terapilerdi fakat hala olumlu bir etkisi olmadığını görünce umudum yavaş yavaş azalıyor gibi.

Seans sonrası düşünüyorum bende düşünce olarak çok bir değişiklik yok gibi. Terapide nasıl kendimi değerli hissedip eski hatalarımı yapmayacağım.
Daha önce terapi alıp kendinde olumlu gelişme gözlemleyenler ya da bilgisi olanlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Not: Bunları önümüzdeki hafta terapistimle de paylaşacapım.

bu söylediğiniz şeyler değişmesi yıllar alacak şeyler
4 ayda minör değişiklikler olmuştur ama sihir bekliyorsunuz bence, bunun yeri terapi degil

bunu vaadeden kişisel gelisimciler var işlevsel mi bilmiyorum ama hiçbir terapist sihir vadetmez

bu söylediğiniz şeyler değişmesi yıllar alacak şeyler
4 ayda minör değişiklikler olmuştur ama sihir bekliyorsunuz bence, bunun yeri terapi degil

bunu vaadeden kişisel gelisimciler var işlevsel mi bilmiyorum ama hiçbir terapist sihir vadetmez

Acele mi ediyorum diyorsunuz. Haklısınız aslında evet değersizlik duygum kendimi bildim bileli var, hemen değişmesini istemem ütopik bir istek fakat mantığını hala anlamadım ya da nasıl değişeceğimi. Kişisel gelişimci vs. çok inanmıyor ve güvenmiyorum bu tür şeylere. Terapide bile hala iyileşip iyileşmeyeceğime dair şğphelerim varken bunlardan umut beklemem daha ütopik bir istek gibi geliyor.

Acele mi ediyorum diyorsunuz. Haklısınız aslında evet değersizlik duygum kendimi bildim bileli var, hemen değişmesini istemem ütopik bir istek fakat mantığını hala anlamadım ya da nasıl değişeceğimi. Kişisel gelişimci vs. çok inanmıyor ve güvenmiyorum bu tür şeylere. Terapide bile hala iyileşip iyileşmeyeceğime dair şğphelerim varken bunlardan umut beklemem daha ütopik bir istek gibi geliyor.
psikiyatriste mi gidiyorsunuz?
bana özdeger kavramları çoğu zaman patolojik geliyor
dünyada benim gibi 8 milyar canlı var ? e o zaman neden doğuştan değerli olayım ki?
çevreme ve dünyaya kattiklarim sahip olduklarim vs beni diğerlerinden ayıran bir şey olması lazım yani
ama özsaygı bambaşka bir şey belki de oturtmaniz gereken budur.
değerden ve geri kalan her şeyden bağımsız bedeninize , benliğinize ve ruhunuza saygı duyup ona uygun davranmak

psikiyatriste mi gidiyorsunuz?
bana özdeger kavramları çoğu zaman patolojik geliyor
dünyada benim gibi 8 milyar canlı var ? e o zaman neden doğuştan değerli olayım ki?
çevreme ve dünyaya kattiklarim sahip olduklarim vs beni diğerlerinden ayıran bir şey olması lazım yani
ama özsaygı bambaşka bir şey belki de oturtmaniz gereken budur.
değerden ve geri kalan her şeyden bağımsız bedeninize , benliğinize ve ruhunuza saygı duyup ona uygun davranmak

Klinik psikolog ile görüşüyorum. Ben de aynı durumu yaşıyorum. Kendimi başkalarından farklı kılan özelliğimi düşünüyorum sonra bir bakıyorum bu özelliğim başkasından kat be kat üstün bir şekilde var bu düşünce de fos çıkıyor.
Ben zaten uzun yıllardır özgüvensiz biriydim. Son 2-3 yıl bunu dış görünüşle destekleyerek aşmaya çalıştım. Bu baskı yüzünden değil. Kendimde görmek istediğim değişiklikleri yaptım, baktığın zaman kendimi beğeniyorum ama ufacık bir olayda yine değersizlik ya da özsaygı konusunda sorun yaşıyorum. Teoride iyi, pratikte kötüyüm.
Özsaygı konusunu da terapistimle konuşacağım bu arada.

terapi ücretlerinin yüksekliği ve sürecin uzun sürmesiyle birlikte aile bütçesine yaptığı sarsıntıyı da düşünerek gittim eğitim aldım,kendime aile danışmanı oldum:)artık kendi kenime danışıyorum:)
şaka bi yana gerçekten uzun süre gerektiriyor insanın benliğindeki derin yaraların onarımı,haliyle maliyeti yüksek bir alan ve birçoğumuz için lüks artık.
kadınlar kulübü bence bu konuda çok iyi işler çıkarıyor,farklı açılardan bakabilmek adına onlarca kadından onlarca yorum geliyor.iyi ki varız,hepimiz:) demek istedim...

Klinik psikolog ile görüşüyorum. Ben de aynı durumu yaşıyorum. Kendimi başkalarından farklı kılan özelliğimi düşünüyorum sonra bir bakıyorum bu özelliğim başkasından kat be kat üstün bir şekilde var bu düşünce de fos çıkıyor.
Ben zaten uzun yıllardır özgüvensiz biriydim. Son 2-3 yıl bunu dış görünüşle destekleyerek aşmaya çalıştım. Bu baskı yüzünden değil. Kendimde görmek istediğim değişiklikleri yaptım, baktığın zaman kendimi beğeniyorum ama ufacık bir olayda yine değersizlik ya da özsaygı konusunda sorun yaşıyorum. Teoride iyi, pratikte kötüyüm.
Özsaygı konusunu da terapistimle konuşacağım bu arada.
ben ülkede yeterli psikolog bulma olasılığının düşük olduğunu düşünüyorum o yüzden terapist olarak psikiyatrist seçiyorum.
şu anda da çok memnun olduğum biri ile çalışıyorum
ama ben hedef odaklı değilim açıkçası bir şeyin değişip değişmemesi umrumda değil seansları bana çok iyi geliyor
çok derin bir bağ hissediyorum onunla ve bu beni verdiğim para konusunda çok çok tatmin ediyor

Terapiler zaman gerektiriyor. Gerçekten uzun süre devam etmek gerekiyor.

Gerçekten işe yaracağını düşünsem maddi kısmını da düşünmeyip devam edeceğim sanırım ilk terapiden istediğim verimimi alamadığım için bir umutsuzluğum var. Terapistim gayet güven verici konuşuyor sanırım umudumu yitirmeden terapiye düzenli devam etmek en mantıklısı gibi görünüyor.

Bir varlığın değeri biricik olmasından gelmez, sadece varolmak bile saygıya değerdir. Kuşlar da değerli ağaçlar da biz de insan olarak birer birer değerliyiz. Sonrasında mesela siz konu sahibi, yaşadığınız ilişkilerde suçu erkeğe dünyaya atıp sızlanmak yerine kendinize özeleştirel davrandınız bir sürü insanın aksine. Demek mi iç görüsü ve kendiyle yüzleşme cesareti îlan birisiniz bu da çok değerli bir şey. Ben yıllardır terapiye gidiyorum etkisini hiç görmüyorum sanıyordum başlarda sonra bazı zor kötü anlarımda anladım ne kadar fark ettiğini. Nem gibi siz farketmeden içinize işliyor etkisi ama birkaç ayda olacak birşey değil maalesef. Diyelim ki ayda iki kez gidin ama bir yıl gitmek için zorlayın kendinizi.

Ben Ocak ayına kadar terapi aldım 550tlydi seansı. Ocaktan sonra 850 yaptı. yani o biraz fazla geldi online alayım dedim 350'ye buldum biraz duygusal dönemdeydim ağlarken internet dondu hiç unutamam o anı tam içimi döküyorum ekranda ağzımdan sakız düşercesine ağlarken dondu :KK70:
Sonra online terapiye tövbe ettim.

ben ülkede yeterli psikolog bulma olasılığının düşük olduğunu düşünüyorum o yüzden terapist olarak psikiyatrist seçiyorum.
şu anda da çok memnun olduğum biri ile çalışıyorum
ama ben hedef odaklı değilim açıkçası bir şeyin değişip değişmemesi umrumda değil seansları bana çok iyi geliyor
çok derin bir bağ hissediyorum onunla ve bu beni verdiğim para konusunda çok çok tatmin ediyor

Aynı şeyi hissediyorum. Terapide zaman zaman duygusal boşalmalar yaşasam da bana kendimi gerçekten çok iyi hissettiriyor fakat bu kendim için bir şey yapmış olmanın verdiği his gibi. İyileşeceğimi nasıl anlayacağım diye sorduğumda onu ancak sen anlarsın dedi terapistim, şuan herhangi bir değişiklik gözlemlemediğim için kendimde dediğiniz gibi acele ediyorum hemen etki etmesini bekliyorum. İyileşeceğimi bilsem maddi kısmı beni de sorgulatmayacak. İşin maddi boyutu dışında bir de umut bağladım, değişmek için tek çıkar yolum terapiler bu da olmazsa başka çözüm yolu yokmuş, kendimi bu şekilde kabul etmek zorunda kalacakmışım gibi hissedyprum. Maddiyattan çok bu düşündürüyor beni.

Değer algımızı baskalarının bize gösterdiği ilgiye değere özveriye bagladıgımız için sıkıntı yasadıgımızı düşünüyorum..
Birde bircok seyi bildiğinizi söylüyorsunuz ama uygulamada skntı var bence terapiler bunu yavaş yavaş çözüyor. Ben düzenli gitmiyorum bu anlamda değişeceğime dair umudum yok.. kmseden bsey beklememeyi öğrendim sadece .. birde iyi gelen insanlarla iletişim halinde olmak, benzer seyleri yasayan insanları görmek bu platformda sorgulamalarımı minimuma indirdi..

Aynı şeyi hissediyorum. Terapide zaman zaman duygusal boşalmalar yaşasam da bana kendimi gerçekten çok iyi hissettiriyor fakat bu kendim için bir şey yapmış olmanın verdiği his gibi. İyileşeceğimi nasıl anlayacağım diye sorduğumda onu ancak sen anlarsın dedi terapistim, şuan herhangi bir değişiklik gözlemlemediğim için kendimde dediğiniz gibi acele ediyorum hemen etki etmesini bekliyorum. İyileşeceğimi bilsem maddi kısmı beni de sorgulatmayacak. İşin maddi boyutu dışında bir de umut bağladım, değişmek için tek çıkar yolum terapiler bu da olmazsa başka çözüm yolu yokmuş, kendimi bu şekilde kabul etmek zorunda kalacakmışım gibi hissedyprum. Maddiyattan çok bu düşündürüyor beni.
Bu biraz şey gbi geliyor bana sürece değilde sonuca odaklanmak.. böylede terapiden alacagınız fayda minimuma düşer.. bu şimdi böyle diyo ama ne işime yarayacak zaten biliyorum.. yada her seansta müthiş bi beklentiyle gitmek ayrı bi stress yaratır minimum bi seneyi gözden cıkarıp amaan onca seye para harcıyorum bide buna harcayayım olursa olur olmazsada baska bi yol bulurum gbi düşünürdüm sanırım sizin yerinizde olsam

Değer algımızı baskalarının bize gösterdiği ilgiye değere özveriye bagladıgımız için sıkıntı yasadıgımızı düşünüyorum..
Birde bircok seyi bildiğinizi söylüyorsunuz ama uygulamada skntı var bence terapiler bunu yavaş yavaş çözüyor. Ben düzenli gitmiyorum bu anlamda değişeceğime dair umudum yok.. kmseden bsey beklememeyi öğrendim sadece .. birde iyi gelen insanlarla iletişim halinde olmak, benzer seyleri yasayan insanları görmek bu platformda sorgulamalarımı minimuma indirdi..

Evet kesinlikle, neyi neden yaptığımı herşeyi çözdüm aslında bunun çözüm yollarını da kendimce bulup çözmeye çalışıyorum. Tek sorunum uygulama, sanırım o da uzun yıllar sürecek. Umudum yok dediniz ya işte az da olsa umudum var, bu kez yine olmazsa sanırım ben de umudumu yitiririm gibi geliyor.

bu kadar iyileşme bağımlılığı ile çözüm alinacagina inanıyor musunuz ?
ozdeger sorunum var diyorsunuz ve çözüm olarak kendinizi çope atıp yeni bir siz almak istiyorsunuz
bence ozdeger sorununuz varsa öncelikli ömür boyu degismeme riskini kabul edip yolunuza öyle bakmalısınız
bu ölçüde kendinize tahammulunuz yokken nasıl özdeger kazanmayı bekliyorsunuz ki ?

Bu biraz şey gbi geliyor bana sürece değilde sonuca odaklanmak.. böylede terapiden alacagınız fayda minimuma düşer.. bu şimdi böyle diyo ama ne işime yarayacak zaten biliyorum.. yada her seansta müthiş bi beklentiyle gitmek ayrı bi stress yaratır minimum bi seneyi gözden cıkarıp amaan onca seye para harcıyorum bide buna harcayayım olursa olur olmazsada baska bi yol bulurum gbi düşünürdüm sanırım sizin yerinizde olsam

Şey gibi ilacı içtim aaa etki etmedi gibi. Aslında evet böyle bir mantık yok. Çok acele de ediyorum. Herhangi bir kaygıyla değil de süreçten keyif alarak gitmek daha mantıklı evet. Gerçekten burası da terapi gibi ufkum açılıyor buraya gelen cevapları okuyunca. Teşekkür ederim.

Ben Ocak ayına kadar terapi aldım 550tlydi seansı. Ocaktan sonra 850 yaptı. yani o biraz fazla geldi online alayım dedim 350'ye buldum biraz duygusal dönemdeydim ağlarken internet dondu hiç unutamam o anı tam içimi döküyorum ekranda ağzımdan sakız düşercesine ağlarken dondu :KK70:
Sonra online terapiye tövbe ettim.
350 mi :KK57:

bu kadar iyileşme bağımlılığı ile çözüm alinacagina inanıyor musunuz ?
ozdeger sorunum var diyorsunuz ve çözüm olarak kendinizi çope atıp yeni bir siz almak istiyorsunuz
bence ozdeger sorununuz varsa öncelikli ömür boyu degismeme riskini kabul edip yolunuza öyle bakmalısınız
bu ölçüde kendinize tahammulunuz yokken nasıl özdeger kazanmayı bekliyorsunuz ki ?

Şu yazıyı ss alıp terapistim ile bunun üzerine konuşacağım. Gerçekten zihnimde farklı bir şey sorgulamama sebep oldu burası. Aşırı sonuç odaklıyım. Dersine çalışıp, başarısız olacak diye korkan öğrenci gibi hissediyorum kendimi.

X