Terapistim beni kendisiyle kıyasladı

yengeckizi34

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Mayıs 2019
28
23
25
Merhaba daha önce terapi alan arkadaşların tecrübe ve yorumlarını merak ettiğim bir konu var. Doğum sonrası doğum travmam ve lohusalık döneminde atlatamadığım kafama taktığım durumlar oldu kayınvalidemle alakalı bu durumlar genelde. Sonrasında bebeğim 4 aylıkken uzman bir psikolog ile terapiye başladım. Bu süreçten tam verim almak ve atlatmak istediğim için kafama taktığım şeyleri en olumsuz yönleriyle ve kötü düşündüğüm taraflarıyla durumu anlattım. 10 seans falan gitmişimdir. Fakat şimdi geriye dönüp baktığımda sanırım son derece kötü bir terapi deneyimi yaşadığımı düşünmeye başladım. Benim bir tane çocuğum var psikoloğumun 3 taneymiş. Yaşı büyük birisiydi. Bana ben üç çocukla altından kalktım ve sizin gibi temizlikçim de yoktu dedi.( haftada bir temizlik için yardıma gelen bir ablamız var) bir kere bu bana abes olmaması gereken bir konuşma gibi geliyor şuan düşününce. Diğer yandan benim hakkımda aldığı notları bana yanlışlıkla okudu (sanırım) egoist ben merkezci ve kibirli diye yazmış😂 bir başka seansta da sizden önceki danışanımın kayınvalidesi çok kötüydü sizinki ne ki o kadar kötü bi kadın değil demişti. Eşimle ilgili bir şey anlattığımda da eşimi aşırı savunmuş ve beni o fikre ikna etmek için seanslarda sürekli o konuyu açıyordu. Bunlar normal mi bir terapi böyle mi olur ben ne yaşadım diye düşünüyorum şimdi. Özşefkat , içimizdeki eleştirel iç sesle mücadele etmek falan konularında Podcast’ler dinleyince aydım birden. Sürekli beni daha kötü hissettirmeye yönelik konuşmuş. Sizin böyle olumsuz terapi tecrübeleriniz oldu mu? Ben öok tuhaf bir şey mi yaşadım?

Bim’e gelen psikolog’tan mı seans aldınız.

Başka danışanın özel hayatını bahsetmek, kendisiyle kıyaslamak bir psikolog böyle şeyler yapamaz normalde.

Ortalıkta sahte psikologlar kol geziyor araştırmadan gitmeyin derim. Hoş özel üniversite mezunu ya da online eğitim döneminde de diploması olduğu halde yetersiz psikologlar da yok değil.

Arkadaşım önermişti aslında memnun kalıp tanıdığı bildiği biriydi güya. Ona da anlattım böyle şeyler yaşadığımı şaşırdı.

3-4 farklı psikolog deneyimim oldu. Sadece bir tanesi (Ankara'da çok bilinen bir merkez üstelik) beni ilk seansta öyle bir delirtti ki,çıkınca burnumdan soluyarak kötü değerlendirme atıp asla o merkeze gitmedim.Diplomayı kasaptan almış sizinki de. Psikolog ne sizi haklı buluyor,ne de suçluyor.Kendi içinizde bastırdığınız şeyleri,yine size sorgulatarak asıl sorunu yine sizin bulmanıza yardımcı oluyor,sizinki kötü bir tecrübe olmuş.Araştırmadan ya da içinize sinmeden gitmeyin derim.

Arkadaşım önermişti aslında memnun kalıp tanıdığı bildiği biriydi güya. Ona da anlattım böyle şeyler yaşadığımı şaşırdı.

Öneren arkadaşın da ilginçmiş, dertler kıyaslanmaz herkesin olaylara verdiği tepkiler farklıdır, psikolog olmayan ben bile bunu biliyorum.

Psikolog nasıl bilmiyor bunu ona göre o zaman yardımcıları olan villalarda yaşayan insanların hiç psikoloğa ihtiyacı yok, halbuki tuzu kuru kesimdekiler daha çok terapi alıyorlar, sakın bir daha gitmeyin bu psikoloğa.

bu nasıl bir terapi ne fayda sağlayacak bu kıyaslamalar ve fikir dikte etmeye çalışmalar size. Çok yanlış davranmış bence bir daha terapi almayın o kişiden. Ben iki ayrı terapistten farklı konularda terapi aldım biri uzun bir süre de sürdü. Asla bu şekilde kıyaslama, fikrini benimsetmeye çalışma olmadı. Bir arkadaşımla değil bir terapistle konuştuğumu her seferinde hissetim ve bana çok iyi geliyordu o terapi saati.

İnşallah yanlışlıkla bu psikologa rast gelmem birgün.
Ne saçmalık öyle, mahalle ağzıyla konuşmalar falan.
Benim bildiğim yargılamamak bu sürecin en önemli parçasıdır. Çünkü seanslarda bazen kendinize bile itiraf edemediğiniz şeyleri konuşmanız gerekir ve yargılanacağınızı düşünürseniz bunu yapamazsınız.
Ve açık konuşalım, her insanın içinde karanlık bir taraf vardır ve normalde kabul etmek istemeyeceğimiz düşünceler geçebilir içimizden. Bu insan olmanın doğal bir parçasıdır.
Bu yüzden de yargılanmayacağınız bir ortamın olması bu süreç için çok önemli.
Bir psikologun videosuna rastlamıştım. "bazen danışanlarım seanlarda onları yargılamamdan korktuklarını söylüyor. ben sizi yargılarsam bu benim sorunumdur. bu sorunu kendi psikoloji seanslarımda aşmam gerekir" diyordu.
Seansların temelinde kişinin kendine dönmesi ve kendine doğrudan bakması vardır.
Psikolog bu süreçte sorular sorarak, zaman zaman gerekli konulara dikkatinizi çekerek sizin farkındalık geliştirmenize yardımcı olur.
Sizi kendisiyle veya başka danışanlarıyla kıyaslamamak terapinin en önemli kurallarından biridir.
Bu platformda psikolog olan arkadaşlar var ve onların da bu yazdıklarını doğrulayacağını düşünüyorum.

Son düzenleme:
Bir gün ihtiyaç olursa yanlışlıkla kendisinden randevu almayalım.
Yargılamamak bu sürecin en önemli parçasıdır.
Size yargılanmayacağınız bir ortam hazırlamak psikologun ilk ve en önemli görevidir.
Bir psikologun videosuna rastlamıştım. "bazen danışanlarım seanlarda onları yargılamamdan korktuklarını söylüyor. ben sizi yargılarsam bu benim sorunumdur. bu sorunu kendi psikoloji seanslarımda aşmam gerekir" diyordu.
Seansların temelinde kişinin kendine dönmesi ve kendine doğrudan bakması vardır.
Psikolog bu süreçte sorular sorarak, zaman zaman gerekli konulara dikkatinizi çekerek sizin farkındalık geliştirmenize yardımcı olur.
Sizi kendisiyle veya başka danışanlarıyla kıyaslamamak terapinin en önemli kurallarından biridir.
Bu platformda psikolog olan arkadaşlar var ve onların da bu yazdıklarını doğrulayacağını düşünüyorum.
Açık olarak yazmasın, karşı taraf şikayetçi vs olabilir

Bende çok iyi bir hastanede referansla psikoterapiye gittim yeme bozukluğu üzerine. Bana şu lafı etmişti hiç unutmuyorum ve çok ağrıma gitmişti. İlerde çocuğun ilkokula başladığında veremedigin kilolar yüzünden senden utanirsa diye düşünsene demisti. Bende toplu seans almıştım malesef ve orda bnm için bitmişti kendisi

İnşallah yanlışlıkla bu psikologa rast gelmem birgün.
Benim bildiğim yargılamamak bu sürecin en önemli parçasıdır. Çünkü seanslarda bazen kendinize bile itiraf edemediğiniz şeyleri konuşmanız gerekir ve yargılanacağınızı düşünürseniz bunu yapamazsınız.
Ve açık konuşalım, her insanın içinde karanlık bir taraf vardır ve normalde kabul etmek istemeyeceğimiz düşünceler geçebilir içimizden. Bu insan olmanın doğal bir sonucudur.
Bu yüzden de yargılanmayacağınız bir ortamın olması bu süreç için çok önemli.
Yazdığınızı okuyunca tam olarak böyle diye düşündüm. O karanlık tarafı fayda almak iyi hissetmek uğruna ona açtım diye hakkımda neler söyledi… ki ben de bu konuda beni yargılamasının kendi doğum travmalarının canlanmasından dolayı olduğunu düşündüm. ki uzun bi süre kendimi kötü hissetmeme sebep oldu. Sorun bende ben bencilim ben merkezciyim vs. Tabiki merkezde ben olucam terapi alırken kendi duygu ve düşünce dünyamdan bahsediyorum.

Merhaba daha önce terapi alan arkadaşların tecrübe ve yorumlarını merak ettiğim bir konu var. Doğum sonrası doğum travmam ve lohusalık döneminde atlatamadığım kafama taktığım durumlar oldu kayınvalidemle alakalı bu durumlar genelde. Sonrasında bebeğim 4 aylıkken uzman bir psikolog ile terapiye başladım. Bu süreçten tam verim almak ve atlatmak istediğim için kafama taktığım şeyleri en olumsuz yönleriyle ve kötü düşündüğüm taraflarıyla durumu anlattım. 10 seans falan gitmişimdir. Fakat şimdi geriye dönüp baktığımda sanırım son derece kötü bir terapi deneyimi yaşadığımı düşünmeye başladım. Benim bir tane çocuğum var psikoloğumun 3 taneymiş. Yaşı büyük birisiydi. Bana ben üç çocukla altından kalktım ve sizin gibi temizlikçim de yoktu dedi.( haftada bir temizlik için yardıma gelen bir ablamız var) bir kere bu bana abes olmaması gereken bir konuşma gibi geliyor şuan düşününce. Diğer yandan benim hakkımda aldığı notları bana yanlışlıkla okudu (sanırım) egoist ben merkezci ve kibirli diye yazmış😂 bir başka seansta da sizden önceki danışanımın kayınvalidesi çok kötüydü sizinki ne ki o kadar kötü bi kadın değil demişti. Eşimle ilgili bir şey anlattığımda da eşimi aşırı savunmuş ve beni o fikre ikna etmek için seanslarda sürekli o konuyu açıyordu. Bunlar normal mi bir terapi böyle mi olur ben ne yaşadım diye düşünüyorum şimdi. Özşefkat , içimizdeki eleştirel iç sesle mücadele etmek falan konularında Podcast’ler dinleyince aydım birden. Sürekli beni daha kötü hissettirmeye yönelik konuşmuş. Sizin böyle olumsuz terapi tecrübeleriniz oldu mu? Ben öok tuhaf bir şey mi yaşadım?
Terapistin görüşleri bana ters ve beni kötü hissetiriyorsa aynı frekansta olmadığımız anlama gelir hiç terapiste gitmedim , ve gitmem yüzünü de görmek istemem paramıda ona nasit etmem 3 çocuk nedemek yahu herkesin tahammül ve duygusal durumu farklı ,standart değil insanlar

Terapistin görüşleri bana ters ve beni kötü hissetiriyorsa aynı frekansta olmadığımız anlama gelir hiç terapiste gitmedim , ve gitmem yüzünü de görmek istemem paramıda ona nasit etmem 3 çocuk nedemek yahu herkesin tahammül ve duygusal durumu farklı ,standart değil insanlar
Aslında ben bunları duyunca pek hoşlanmıyordum ve terapiyi bırakmak aklımdan geçiyordu. Sonra kendimi zorluyor bak bırakırsan yüzleşmiş olmayacaksın, bu durumu aşamayacaksın. Dost acı söyler misali yüzleş diye kendimi zorladım fakat bi yerde tak etti zaten yarıda bıraktım. O sırada savunmasız bi psikolojideydim şuan baktığımda kadına kızıyorum bırakın dediklerinden dolayı kötü hissetmeyi sinirleniyorum.

Benim de kötü bir deneyimim olmuştu. Olması gereken bu değil tabi. Sizi yargılamaması gerekiyor.

X