Terapiye gidiyorum ama...

Bende gıtmeyı dusunuorum.Konuyu takıp edecegım .Sadece maddı ımkanımın duzelmesını beklıorum.Seans ucretı ne kadar ?Kac dakıkA sürede tedavı yapılıyor ?Çok arastırdımız mı doktorunuzu ?
400 lira. Haftada bir. 45 dakika suruyor

Oncelikle cok tesekkur ederim bu aciklayici iletinizden olayi. Sanirim sizin alaniniz, oldukca donanimli geldiniz bana. Terspistime synen sordum size sorduklarimi buarada sabirsiz ve tez canli bir yapiya sahibim. Bana "her sey bir anda olmaz. sihirli bir degnek degmeyecek ve zamanimizi alacak. Kendiniz de halledersiniz dedigim danisanlarim oldu. Ama size devam etmenizi oneriyorum" seklinde konustu. Sorularima tam net cevaplar da alamadimaslinda. Buarada odasinda benim okudugum kitaplar vardi. Psikolojik kitaplara cok ilgim var. Okudugum kitaplardan mi bilmiyorum neyi neden yaptigimi, kirilma noktami, dogru mu yanlis mi yaptigimi, niye ozguven eksikligi yasadigimi bildigimi dusunuyorum aslinda. Farkindaligim gayet yuksek. Benim istedigim cozum uretsin. Az once sizin yaziniz bile aydinlatti beni. Yani bakus acisini genisletmeye yardimci bir ornekti. Biz henuz gecmedik bunlara. Ben hala surekli biseyler cevapliyorum o da not aliyor
Terapistiniz sanırım bdt ve psikodinamik yaklaşımla çalışıyor ve uygun olanı danışanına uyguluyor.( terapi eğitimi olduğunu varsayıyorum) ben 2 senedir devam ediyorum terapiye düzenli haftada 1 olarak. benimki dinamik yönelimli çalışıyor.hala çoğu zaman anlatırım hiç yorum yapmaz susar, ama ilerleyen seanslarda o anlattığım ve sustuğu şeyle ilgili ben unutsam bile yüzleştirir beni yorumlar ve çok daha etkili olur.ilk odaya girdiğimde asla nasılsın demez, yönlendirmez, benim başlamamı bekler. bu hep böyleydi.
sıklığı bu yaklaşımda isteğe göre ayarlarsanız bişeyler oturmaz çünkü belli bir kuralı olması gerekir. yani bir hafta kötüsünüz dye uzatıp 55 dk yapıp diğer hafta 45 dk görüşmez.veya maddi durumunuza göre bazen haftada 1 bazen 15te 1 görüşme düzenlenmez.
şu an size yabancı gelebilir ama zamanla benimsersiniz ve hayatınızda sizi bu kadar iyi tanıyan, çevrenizdekiler gibi herşeye anında cevap vermeye, çözüm üretmeye çalışmayan yani kendi aklını size vermeyen, kendinizin bulmasına yardımcı olmaya çalışan birinin hayatınızda olması size çok çok büyük güven verir.
ben bana akıl verin dediğimde aslında birçok şey söyledim ama bununla ilgili bir reçetem yok der mesela ( söyledikleri yorumlama ve yüzleştirme olmuştur) ki bu durumdan şu an çok mutluyum.çünkü kendimi böyle böyle tanıdım.
Bence kendine güvenen iyi bir terapist olduğunu ve eğitiminin yeterli olduğunu düşünüyorsanız tarzını ilk zamanlarda çok irdelemeyin ve sürece şans tanıyın.insanın kendine yaptığı yatırım gibisi yok çünkü

Son düzenleme:
Bir de hamileymişsiniz hamilelik çok güzel aynı zamanda psikolojiyi darmaduman eden bir süreç.böyle birşeye demek ihtiyaç duydunuz ki adım attınız.ben de hamileyim ve seansları iple çekiyorum.sağlıklı çocuklar yetiştirebilmek için önce kendi psikolojimizi düşünmeli ve sağlam tutabilmek adına maddi manevi herşeyi yapmalıyız diye düşünüyorum.
sadece ben dediğiniz ve sadece kendinizi düşündüğünüz son zamanlarınız büyük olasılıkla ve bence bunu iyi değerlendirin. terapist değiştirseniz bile terapiye devam etme fikrinden vazgeçmeyin.

Bir de hamileymişsiniz hamilelik çok güzel aynı zamanda psikolojiyi darmaduman eden bir süreç.böyle birşeye demek ihtiyaç duydunuz ki adım attınız.ben de hamileyim ve seansları iple çekiyorum.sağlıklı çocuklar yetiştirebilmek için önce kendi psikolojimizi düşünmeli ve sağlam tutabilmek adına maddi manevi herşeyi yapmalıyız diye düşünüyorum.
sadece ben dediğiniz ve sadece kendinizi düşündüğünüz son zamanlarınız büyük olasılıkla ve bence bunu iyi değerlendirin. terapist değiştirseniz bile terapiye devam etme fikrinden vazgeçmeyin.
Cok tesekkur ederim yorumlariniz icin. Hamile oldugum icin tercih ettim aslinda. Cunku saglikli ve guvenli bir cocuk yetistirmek istiyorum. Nasil daha iyi bir anne olurum onun icin bunun pesindeyim :)

Merhaba arkadaslar. Yeni terapiye gitmeye basladim. Gecen hafta ve bugun 2 kez gitmis oldum. Bence pahali ve her hafta cagiriyor beni. Anlatip anlatip ustune para verip eve geri dönüyorum. Yani daha once terapiste gitmedigim icin kiyaslayamiyorum. Iyi mi kotu mu devam etmeli miyim bilmiyorum. Henuz hicbir verim almadim, sonrasinda alacak miyim yoksa bosuna bu kadar para mi oduyorum bilmiyorum. Terapiye giden arkadaslar ben neye dikkat etmeliyim? Yani kistasim ne olmali. Bu terapinin amaci sadece anlatmaksa ben zaten dertlesiyorum cevremle. Biraz daha mi beklemeliyim erken mi acaba?
Benim sormak istediğim siz sormuşsunuz
Ben de geçen hafta başladım ve pahalı ama her hafta çağırıyor nasıl gelemem derim onu da bilmiyorum adam o kadar naif ki o an ücretten bahsetmek kabalık olacakmış gibi geliyor
Hatta bana haftanın 2 günü gelin hızlı ilerleyelim dedi benim öyle vaktim yok diyebildim 😁

Merhaba arkadaslar. Yeni terapiye gitmeye basladim. Gecen hafta ve bugun 2 kez gitmis oldum. Bence pahali ve her hafta cagiriyor beni. Anlatip anlatip ustune para verip eve geri dönüyorum. Yani daha once terapiste gitmedigim icin kiyaslayamiyorum. Iyi mi kotu mu devam etmeli miyim bilmiyorum. Henuz hicbir verim almadim, sonrasinda alacak miyim yoksa bosuna bu kadar para mi oduyorum bilmiyorum. Terapiye giden arkadaslar ben neye dikkat etmeliyim? Yani kistasim ne olmali. Bu terapinin amaci sadece anlatmaksa ben zaten dertlesiyorum cevremle. Biraz daha mi beklemeliyim erken mi acaba?
Anlatıyorsun gerçeklerle yüzleşiyorsun, terapistin arada sorduğu sorular ile bakış açını değiştiriyorsun.
Terapinin asıl amacıda senin kafanda büyüttüklerinin önemini anlamak zaten.
Maddi gücün el veriyorsa biraz daha devam et. Mutlaka değişim göreceksin ama bunun için çok acele ediyorsun şu anda.

Daha yeni başlamışsınız, beklentinize göre süreci değerlendirmeniz farklılaşacaktır.
Öncelikle gittiğiniz uzmanın yeterliliğine , diplomasına bakın. Bu ne demek, ortalık sahte danışmanlarla doldu demek. Yani psikoloji bölümü ya da psikolojik danışma bölüm mezunumu bunu sorun. Bilmem ne bölümü okudum üzerine eğitim aldım, yok yüksek yaptım şimdi danışmanım diyenlere boşa para vermeyin.
İkincisi, danışmanın kullandığı tekniğe bağlı olarak, bazı tekniklerde ilk seanslar dinlemeye yöneliktir. Sorunu bilmeden anlamadan yürütemez. Ama burada da güven giriyor işin içerisine, danışman sizde güvensizlik uyandırdıysa yine tetikte olun.
Üçüncüsü ve en önemlisi, başta da söylediğim gibi mezuniyet bölümü- alanı çok önemli. Yoksa komşu teyzeye anlatmakla danışmana anlatmanın farkı kalmıyor.:kahve:

ben onlıne alıyorum

X