Tıpı bırakıp mühendis olmak?

Bence meslek seçmekteki kriter bu olmamalı.zaten bu o insanın başarısını da kötü etkiler.ikisi de çok ayrı meslekler ve kendilerine göre zorlukları var.
Mühendislikte bir insanın varacağı yer o kadar değişken ki.mesela liseden tanıdığım birisi boğaziçi'yi 4 ortalamayla bitirdi aynı zamanda fizik de bitirdi.sonrasında da amerika'ya gitti zaten ama böyle insanlar çok nadir ama yine de bu kadar başarılı olunmasa bile iyi bir şekilde bitiren insanın şartlarının kötü olacağını düşünmüyorum en azından başka ülkede şansını dener.ama tabii biz geri kalmış bi ülke olduğumuz için nitelikli mühendisler bile aradığını bulamıyor :KK43:
Tıp fakültesinde de kariyer arasında uöurum olabilse de asla mühendislikteki kadar değil ama bu ülkede gerçekten yapılacak meslek değil.her insana da uygun değil.tıbba uygun olmayan bir kişi sonradan çok pişmanlık çekebilir ama ben yine de uç durumlar dışında pek sorun çıkmayacağını düşünüyorum zaten tıp bitirince illa hekim olunacak diye de bir şey yok.ayrıca yurt dışına giden doktorlar da az değil.türk hekimlerinin kıymetini yabancı ülkeler daha iyi biliyor.
Çok konuşup da pek bir şey diyememiş gibi hissetttim ama demek istediğim özünde hangisi kendisine uygunsa o yolda ilerlesin.hatta tıbba bir adım daha yakın olabilir çünkü sonuçta o yola girmiş.umarım başarılı olur :)

Dediklerinize şok oldum. Bir sürü yıldız teknik elektronik haberleşme mühendisliği tanıdığım var, hepsi çok iyi firmalarda gayet güzel maaşlarla çalışıyorlar.
Ben de aynı bölümden farklı bir üniversiteden mezunum, hiç mezun olup da işsiz kalan arkadaşım olmadı. Okurken bile son sınıfta çoğu arkadaşım haftanın 3-4 günü global firmalarda staj yapıp asgari ücret alıyorlardı. Neredeyse hepsinin işi mezun olmadan hazır oluyor.Yazılım,network,sistem gibi alanlarda veya direkt elektronik veya haberleşme firmalarında çok rahat iş bulabiliyorlar. Kasap reyonunda iş arıyor demenize şaşırdım cidden. Eşimiz mezuniyetten sonra hangi alanlarda çalıştı ki?
Telekomda taşeronluk yaptı uzun yıllar. Sanırım şansızlığı bu oldu. Çünkü tecrübe alanı sadece telekoma hitap ediyor. Alt yapı kablolama işleri vs. O alanda iş kısıtlı. Tecrübesi başına bela olmuş olabilir.

Telekomda taşeronluk yaptı uzun yıllar. Sanırım şansızlığı bu oldu. Çünkü tecrübe alanı sadece telekoma hitap ediyor. Alt yapı kablolama işleri vs. O alanda iş kısıtlı. Tecrübesi başına bela olmuş olabilir.
Belki o yüzden olabilir:/ umarım en kısa zamanda kendisine yakışan güzel bir iş bulur...

Merhaba arkadaşlar. Konuyu arkadaşım için açıyorum. Kendisi tıp fakültesi 2ci sınıf ögrencisi ve tıpı bırakıp mühendis olmak istiyor. Sebepleri ise mühendislerin iş saatlarının daha kısa olması, yurtdışında sadece ingilizceyle kolay iş bulunabilir olması. Ve yurtdışında mühendislerin doktorlara oranla daha az çalışıp daha fazla kazanmasi. Mesela Amerikaya mühendis olarak gitmek doktor olarak gitmekten daha kolay diyor. Doktorların vermesi gereken çok fazla sınav varmış. Ne düşünüyorsunuz? Yurtdışında mühendislik yapan arkadaşlar tavsiye vere bilIr mi ya da doktor olanlar?
Sakın bırakmasın. Diyeceklerim bu kadar.

Arkadasimin esi inşaat mühendisi ve 2 senedir issiz hicbir yerde is bulamiyor çalışma saati az degil hic yok o yüzden tip bırakmak mantıksız geldi bana

Gerçekten çok kararsız bir insan. Yemeğin yanında su mu meyve suyu mu içeceğini bile annesine falan sorar. Tıpı da sevip sevmediğini bilmiyor. 🤦‍♀️
Bunu 2. Sınıfta anlaması zor tabi. Benim tavsiyem önlüğünü giyip gitsin acile. Birkaç gün gözlemlesin napıyorlar napacak. Hocalarından izin alsa onlar da izin verir. Ancak öyle anlar. Üst sınıf ya da doktor tanıdıkları varsa onlarla konuşsun.
İşini çok sevdiği halde bırakmak isteyen okadar çok kişi var ki 😔 Kaybeden biz olacağız..
Malesef doktora hak ettiği değerin verilmemesi, şiddet, zor çalışma koşulları derken...

Hangisini seviyorsa onu yapmalı
Saygınlık, para gibi maddi değerlerle hareket etmek hayattı zehreden yanlışlardır.
Hayatının en verimli yıllarını bu işi yaparak geçireceksiniz düşünsenize sevmediğinizi ne zor olur yaşamak.
Geçen 35 yaşında genç bir doktor ki oldukça başarılı biriymiş Bursa'da intihar etti.
Başarı, saygınlık, para mutluluk getirseydi hala nefes alıyor olurdu ama kalbi atarken de nefes alamıyormuş belli ki
Katılıyorum.

Elektronik haberleşme diğer mühendislik alanlarından farklı hangi alanı kapsıyor?

Bence mühendislik okumak büyük bir kayıp ve sonrası için çekilecek çile değil. Ben metalurji ve malzeme mühendisliği mezunuyum ama gelin görün ki 9 aylık bir özel sektör deneyiminden sonra tövbe ettim böylesi kıymet bilmeme şekli yok. Kendimi geçiyorum eşim makine mühendisi İTÜ mezunu ve Eczacıbaşı’nda 13 yıl çalışıp kariyer yapmış yöneticilik yapmış 2 yabancı dil biliyor. Eczacıbaşı’ndan ayrıldıktan sonra girdiği bütün şirketlerde maddi manevi değerinin bilinmemesinden şikayetçi ve hepsinde de fabrika müdürlüğü yapmış olmasına rağmen. Hep der ki iş yerinden çıktığın saniye ben mühendisim desen kimse yüzüne bakmaz ama nerde olursan ol kaç yaşında olursan ol doktorum dediğin saniye herkes ceket ilikler. İşin bu boyutu inkar edilmeyecek düzeyde ama arkadaşınız tıp okuyarak mutlu olmayacak ve mühendislik okuyarak yurt dışı hayallerini gerçekleştirebileceğine inanıyorsa seçim elbette onun. Ömrünün sonuna kadar sevmediği mesleği yapması kötü bir durum olur.
Özel sektör: mobbing.

Eşim doktor, ben mühendisim. Buna göre yorum yapacağım;
Mühendislerin iş saatleri düşündüğü kadar kısa değil öncelikle. Yani 45 saat çalış sonra bilgisayarı kapat git gibi bir durum yok. O kuş kadar maaşları verene kadar CEO performansı bekleniyor senden. İş garantisi olmadığını zaten söylememe gerek yok.
Proje bazlı Amerika'da çalışma şansım oldu, orda da bir mühendis kesinlikle doktor kadar kazanmıyor.
Amerika'ya doktor olarak gitmek kısmında ise bildiğim kadarı ile uzmanlıklar taninmiyor ve yeniden başlamak gerekiyor. Pratisyen olduktan sonra uzmanlık için şansını deneyip, orada kalabilir. 3 asamali bir sınavları varmış sanırım.
Son olarak ben olsam en kotu aile hekimliği yapar yinede ortalama bir mühendisten daha insani şartlarda ve saygı görerek çalışırdım. ☺️
Sizin branş ne, branşa göre fark ediyor mu sizin meslekde şartlar/ koşullar.

Yurt dışı bağlantısı oraya gitmek için avantaj ama yakın akrabaları iyi yabancı firmaların Türkiye şubesinde yönetici mühendis olarak çalışan biri olarak söylüyorum, bu dediğim şartlar yoksa orada en fazla Türkiyedeki tekniker kadrosuna eş bir iş bulursun. Dersen ki orada teknikerlik mi burada mühendislik mi o tartışmaya açık. Bereber büyüdüğüm kuzenim bir Alman firmasının Türkiye şubesinde yönetici, oradan konuya hakimim biraz. Yani kariyer yapılabilecek ciddi firmalar öyle herkesi almıyor, dersenki o firmaların merkezlerinde yönetici konumunda tanıdığım var onu bilemem.
Avrupada kriter çok daha seçici olmalı.
Özelden yazdım bakar mısınız.

Merhaba arkadaşlar. Konuyu arkadaşım için açıyorum. Kendisi tıp fakültesi 2ci sınıf ögrencisi ve tıpı bırakıp mühendis olmak istiyor. Sebepleri ise mühendislerin iş saatlarının daha kısa olması, yurtdışında sadece ingilizceyle kolay iş bulunabilir olması. Ve yurtdışında mühendislerin doktorlara oranla daha az çalışıp daha fazla kazanmasi. Mesela Amerikaya mühendis olarak gitmek doktor olarak gitmekten daha kolay diyor. Doktorların vermesi gereken çok fazla sınav varmış. Ne düşünüyorsunuz? Yurtdışında mühendislik yapan arkadaşlar tavsiye vere bilIr mi ya da doktor olanlar?

nasıl bir mühendis olacak arkadaşın? Odtü itü boğaziçi bilkent vs yerlerden mezun olacaksa ok tıptan iyidir derim.
Doktor bir arkadaşım da aldığım puanla odtüye gitsem şu an standartlarım çok daha yüksek olurdu diyor. Doğru söylüyor. Sabah 8 akşam 5 masabaşı iş kurumsal firma haftasonu senin. İznin belli tatilin belli zammın belli.
Ama Daha düşük üniversitelere gidecekse iş bulması bile zor olacağı için tıp onun yanında garanti iş kapısı oluyor.

Ben mühendisim ,iş yok ,mühendislik öldü arkadaşınıza söyleyin. Öyle yurtdışına çıkabilen de yok. Varsa da milyonda bir. Irak 'a gidenleri duymuştum bi ara ama. Piyasadaki çoğu mühendis asgari ücrete çalışıyor. En azından yaşadığım yerde öyle.

nasıl bir mühendis olacak arkadaşın? Odtü itü boğaziçi bilkent vs yerlerden mezun olacaksa ok tıptan iyidir derim.
Doktor bir arkadaşım da aldığım puanla odtüye gitsem şu an standartlarım çok daha yüksek olurdu diyor. Doğru söylüyor. Sabah 8 akşam 5 masabaşı iş kurumsal firma haftasonu senin. İznin belli tatilin belli zammın belli.
Ama Daha düşük üniversitelere gidecekse iş bulması bile zor olacağı için tıp onun yanında garanti iş kapısı oluyor.
Arkadaşım da mühendislik okuyacaksam iyi bir üniversitede okumak isterim diyor. Saydığınız üniversitelerde mühendisliğe kabul ala bilmesi için yeniden sınav vermesi gerekiyor. Risk almaktan da korkuyor. Hani birden mühendisliği de beğenmezsem yeniden doktor olmak istersem ne yaparım diye. Aslında hayali masa başı işlerde çalışmak anlattığınız gibi. Ve doktor olarak istediği gibi bir kariyer yapamayacağını düşünüyor. Doktorların başarılarını okurken etkilenmediğini söylüyor. Hastalarla muhattap olmak istemediğini söylüyor. Amma hastayla muhattap olunmayan meslekler de ilgisini çekmiyormuş...

Arkadaşım da mühendislik okuyacaksam iyi bir üniversitede okumak isterim diyor. Saydığınız üniversitelerde mühendisliğe kabul ala bilmesi için yeniden sınav vermesi gerekiyor. Risk almaktan da korkuyor. Hani birden mühendisliği de beğenmezsem yeniden doktor olmak istersem ne yaparım diye. Aslında hayali masa başı işlerde çalışmak anlattığınız gibi. Ve doktor olarak istediği gibi bir kariyer yapamayacağını düşünüyor. Doktorların başarılarını okurken etkilenmediğini söylüyor. Hastalarla muhattap olmak istemediğini söylüyor. Amma hastayla muhattap olunmayan meslekler de ilgisini çekmiyormuş...

Tabi sen kariyer odaklı sorduğun için mantık çerçevesinde cevap verdik.önemli olan ne yapmak istediği. Tek hedef yurtdışına çıkmaksa sıradan bir inşaat mühendisi ortadoğu ülkelerine de açılabilir 🙈

X