Toprak nasıl yapılır?

muzipcemre

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Mayıs 2020
231
201
28
Kızlar bir şey merak ettim. Küçük bir bahçem var. Bahçeme yıllardır hiç bakmadım ama artık uğraşmak istiyorum. Bahçede toprak var ama çok soluk bakımsız duruyor. İleride dikmek istediklerim için kendim toprak yapmak istiyorum. Toprak nasıl yapılır bilen var mı acaba? Teşekkür ederim. (Dikmemi tavsiye ettiğiniz bitkileri de yazabilirsiniz :) )

Kızlar bir şey merak ettim. Küçük bir bahçem var. Bahçeme yıllardır hiç bakmadım ama artık uğraşmak istiyorum. Bahçede toprak var ama çok soluk bakımsız duruyor. İleride dikmek istediklerim için kendim toprak yapmak istiyorum. Toprak nasıl yapılır bilen var mı acaba? Teşekkür ederim. (Dikmemi tavsiye ettiğiniz bitkileri de yazabilirsiniz :) )
Bahçeyi sürün sonra güvenilir bir yerden temiz toprak getirin üzerine dökün gübre de döktürün tabi tekrar sürün

Sevdiğiniz meyvenin ağacı ve çiçek ekersiniz sonra ben bugün aldım bahçeme mesela IMG-20200601-WA0001.jpeg

Kompost diye bir sey var. Tamamen gida atiklarindan oluşan çoplerinizi atiyorsunuz. Ayristirmayla cok yararli bir gubre oluşturuyor. Arastirip daha iyi bilgiye sahip olabilirsiniz
Cevabınız için çok çok teşekkür ederim. Son bir haftadır patates, soğan, kuru yemiş kabukları, meyve çekirdekleri gibi doğadan soframıza gelen her şeyi bir bidonda biriktirmeye başladım. Hiç bir teknik veya bilgi sahibi olmadan bu biriktirme işlemini yapıyordum fakat cevabınız beni aydınlattı. Dediğiniz "kompost" tekniğini biraz araştırdım, işime çok yarayacağına eminim, araştırmaya devam edeceğim. Bilginizi benimle paylaştığınız için tekrar tekrar teşekkür ederim. :KK200::KK71::KK9::KK39:

Cevabınız için çok çok teşekkür ederim. Son bir haftadır patates, soğan, kuru yemiş kabukları, meyve çekirdekleri gibi doğadan soframıza gelen her şeyi bir bidonda biriktirmeye başladım. Hiç bir teknik veya bilgi sahibi olmadan bu biriktirme işlemini yapıyordum fakat cevabınız beni aydınlattı. Dediğiniz "kompost" tekniğini biraz araştırdım, işime çok yarayacağına eminim, araştırmaya devam edeceğim. Bilginizi benimle paylaştığınız için tekrar tekrar teşekkür ederim. :KK200::KK71::KK9::KK39:
Rica ederim, faydali olabilmişsem çok mutlu olurum😊

Solucan gübresi de araştırmıştım bir zamanlar. Bir bakın derim.🙂

Toprağın yapısına bağlı kum gibi çok boz bir topraksa çoğu şey yetişmeyebilir kırmızı toprak getirtmek gerekir. Meyve ağacı vs ekecekseniz topraktan örnek alıp analiz yaptırabilirsiniz bakanlık gibi bir yerde yapılıyor ama hatırlamıyorum. Daha küçük hobiler için facete çok detaylı gruplar var çiçek ve doğal tarım üzerine. Temel olarak çapalayın fazla gübre vermeyin, gübre kışın atılır. Verecekseniz çok çok az güvercin gübresi vs verin.