Konuşma Problemleri TRT Çocuk izlemesi oğlumun konuşmasını geciktirir mi??

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

SadeceAsk

Kocasının Bitanesi..
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2008
632
33
arkadaşlar oğlum martta 2 yaşını dolduracak.. ama hala konuşmuyor toplasan 7-8 kelime kullanıyor..
anne,baba,atta,mama,dede,anneanne..
bu trt çocuk çok ilgisini çekmeye başladı kapatınca ağlıyor tv'ye falan vuruyor kumandayı getiriyor açayım diye bende sussun diye açıyorum.. ama korkuyorum ya konuşmasını durdurursa asosyalliğe iterse???
reklam ve klip tutkunu zaten ondan koparmaya çalışıyorum ama böyle çocuk kanallarınında zararları var mı?ablamın oğlu daha yeni 5 yaşında konuşmaya başladı.. ondanda endişeleniyorum..

benim gibi kendi söküğünü dikemeyen biri daha:KK43:((
arkadaşım mümkün olduğunca demiyorum kesinlikle izletme
en kısa zamanda çocuğunu kreş ortamına sok
kızım o etkenler yüzünden 3.5 yaşında konuşmaya başladı
kreşe başlattık konuşmaya da başladı
tabi tv yi kaldırdık bir süre
şimdide izletmiyoruz günde en fazla 1-2 saat yeter de artar bile
maalesef tamamen çıkaramdık hayatmızdan
özelliklede reklam ve klipler çok kötü
kızımda klip izlerdi
oysaki bu klip reklam vs.deki hızlı renk geçişleri canlılık çocukta bırak dil gelişimini çok ağır beyin travmalarına bile sebep olabiliyormuş
en kısa zamanda kreş lütfen tabi iyi inceleyin orası ayrı bir konu ama kesinlikle geç kalmayın!

merhabalar! bu konu çok konuşuldu ama yinede anneler olarak biz hata yapmaya devam ediyoruz.çocuğu ağlatmamak için yada iş yaparken oyalansın istediğimizden tv karşısına oturtuyoruz çocuklarımızı.ama uzmanlar 3 yaşına kadar kesinlikle sıfır tv öneriyorlar.yani kesinlikle ihtiyaç duymadığı ve anlamadığı halde niye yapıyoruzki?
bizde aynı sorunları yaşadık ve aylarca üzerimizden atamadık.Allaha şükürki erken döndük hatamızdan ve iyi bir kreşe rastladık ve hafif atlattık ama bunu atlatamayan yada derin hasarlar bırakan tanıdıklarımız yok değil.
özellikle saçma sapan klipleri izletmeyi kesinlikle bırakın.biz de oğlumuz hiçbir kelimeyi bilmediği halde kliplere ve reklamlara eşlik ediyor diye sevinir hatta bunu zeka belirtisi sanardık ama tam tersi zekasınıda konuşmasınıda olumsuz etkileyen şeylermiş.
bu yanlış tutumumuz yüzünden oğlum anca 3 yaşından sonra konuşmaya başladı.şimdi susturamıyoruz gerçi ama bugünleri çok aramıştık :)
kolay gelsin.sevgiyle kalın!

benim kızımda 2.5 yaşında..yumurcak tv yi izliyo..ordaki bütün çizgifilm karakterlerini biliyo..konuşması davranışları iyi..tabi sadece o kanalı izliyo..çokta kelime öğrendi ordan..bazen şaşırıyorum nasıl öğrendi diye..tv izlemesine karşıyım ama çizgifilmin pek sorun olacağını sanmıyorum...çünkü kızımda yan etki görmedim..öptüm canlarııımm..

benim kızımda 2 yaşını doldurmak üzere...bende trt çocuğu açıyorum izliyor..seviyorda..ayrıca çok güzel konuşuyor:nazar:...daha 4 aylıkken dayısı öpücük atmayı öğretti... çok çabuk öğreniyor...çok zeki..bir kelimeyi birkere söylemek yetiyor..bazen hiç söylemediğim kelimeleri bile duyuyorum ve çok şaşırıyorum..
2 yaşını doldurmamasına rağmen güzel cümle kuruyor..bazen heyecanlanınca daha çabuk anlatayım diye arada lafları yutuyor ama derdinide anlatıyor...
tv nin zararlı olduğunu düşünmüyorum..tv izlemesin şunu izlemesin bunu izlemesin ne yapsın bu çocuklar...üstelik çocuk kanalı şiddet yok kan yok kavga yok...eee daha nee....
bazende yanlız anneler için kurtarıcı oluyor tv...

Kızım daha 14 aylık fakat trt çocukta gece bahçesini çok seviyordu. sevdiği için bizde hergün açıyorduk. sonradan onlar gibi garip sesler çıkarmaya başladı. birde reklam çıktımı tv başından ayrılmıyor, çok yakından seyrediyordu. Eşimle bizde kural koyduk şimdi evde tv açılmıyor. bizde seyretmiyoruz. Bizim içinde en güzeli oldu.

Kızım daha 14 aylık fakat trt çocukta gece bahçesini çok seviyordu. sevdiği için bizde hergün açıyorduk. sonradan onlar gibi garip sesler çıkarmaya başladı. birde reklam çıktımı tv başından ayrılmıyor, çok yakından seyrediyordu. Eşimle bizde kural koyduk şimdi evde tv açılmıyor. bizde seyretmiyoruz. Bizim içinde en güzeli oldu.

benim kızımda 2 yaşını doldurmak üzere...bende trt çocuğu açıyorum izliyor..seviyorda..ayrıca çok güzel konuşuyor:nazar:...daha 4 aylıkken dayısı öpücük atmayı öğretti... çok çabuk öğreniyor...çok zeki..bir kelimeyi birkere söylemek yetiyor..bazen hiç söylemediğim kelimeleri bile duyuyorum ve çok şaşırıyorum..
2 yaşını doldurmamasına rağmen güzel cümle kuruyor..bazen heyecanlanınca daha çabuk anlatayım diye arada lafları yutuyor ama derdinide anlatıyor...
tv nin zararlı olduğunu düşünmüyorum..tv izlemesin şunu izlemesin bunu izlemesin ne yapsın bu çocuklar...üstelik çocuk kanalı şiddet yok kan yok kavga yok...eee daha nee....
bazende yanlız anneler için kurtarıcı oluyor tv...

kesinlikle televizyon çocuk için çok zararlı, üstelik bunu söyleyen biz değiliz uzmanlar. biz büyükler için bile gerekli birşey yokken neden çocuklarımızın taze beyinleri doldurulsun ki gereksiz bilgilerle. sizin kızınızın konuşmasında bir sorun olmaması tv nin iyi olduğunu göstermez.
benim oğlum 3 yaşına girecek, birkaç kere gittiğimiz yerde "gece bahçesi" adlı programı izledi malesef. malesef diyorum çünkü orada karakterler birbirlerini dudaklarından öpüyordu. benim oğlumda onları taklit etmeye başlamıştı. neyseki sonradan unutturduk ve artık izletmiyoruz.
demek istediğim tv izleyen çocukların illa ki gelişimlerinde sorun olacak diye bir kural yok. edindiği bilgilerden, davranışlarına kadar herşeylerini etkiliyor. kavga, şiddet yok demişsiniz, herşey bu değil zaten. verilmeye çalışılan mesajlar bazen kavga ve şiddetten çok daha etkili olabiliyor.
yine de her annenin kendi insiyatifine kalmış bir durum bu...

çok bilgilendirici bir konu olmuş açan arkadaşı tebrik ediyorum bende kesinlikle izletmeyeceğim çocuğuma tv.

arkadaşlar oğlum martta 2 yaşını dolduracak.. ama hala konuşmuyor toplasan 7-8 kelime kullanıyor..
anne,baba,atta,mama,dede,anneanne..
bu trt çocuk çok ilgisini çekmeye başladı kapatınca ağlıyor tv'ye falan vuruyor kumandayı getiriyor açayım diye bende sussun diye açıyorum.. ama korkuyorum ya konuşmasını durdurursa asosyalliğe iterse???
reklam ve klip tutkunu zaten ondan koparmaya çalışıyorum ama böyle çocuk kanallarınında zararları var mı?ablamın oğlu daha yeni 5 yaşında konuşmaya başladı.. ondanda endişeleniyorum..

arkadaşım benim oğlumda 2 yaşını doldurduğunda seninki kadar konuşuyordu sonra 3ay falan geçti bir anda herşeyi konuşmaya başladı şimdi ise 2.5 yaşında ve artık neredeyse susturamıyoruz alkisalkisalkis

endişelenmene gerek yok bence zaten erkek çocuklar kız çocuklara nazaran geç konuşurmuş bir tvde uzmanından dinlemiştim ''erkek çocukları için 3 yaşını doldurmadan endişe etmeyin'' diyordu.

benim oğlumda trtçocuk izliyor ama her programı izlettirmiyorum tabii <gece bahçesi> var onu izlettirmeni tavsiye ederim birde onunla birlikte izleyin ve ne anladığını ne yaptıklarını kimlerin olduğunu falan sorun sohbet edin ben yaptım faydası oluyor.

Forumu açan arkadaş, ailenizde geç konuşan çocuk var "ablamın kızı 5 yaşında konuştu diyorsunuz" konuşma problemi ırsi olmakla birlikte tv de konuşmaya hevesli olmayan çocukları olumsuz etkiliyor, konuşma tembelliğine itiyor, bence sık sık dışarı çıkarın parka götürün, eğer kreş imkanınız varsa haftada bir kaç gün kreşe de verebilirsiniz, ben "gece bahçesini" tavsiye etmiyorum benim oğlumun bıkıp usanmadan izlediği tek programdı cd leri vardı bizde, ama farkettim ki bir süre sonra onlar gibi konuşmaya başladı, izlemesini kestik zor oldu, ama şimdi trt çocuk da bazen rastlıyoruz malesef benim şimdiki aklım olsa sıkıntıdan patlayacığımı bilsem tv hiç izlettirmezdim baby tv bile, apt. hayatı malesef tv ye itiyor küçük büyük hepimizi, ama tv çocukların ilk 3 yılı için zararlı bence de..

benim oğlum 3 yaşına girecek, birkaç kere gittiğimiz yerde "gece bahçesi" adlı programı izledi malesef. malesef diyorum çünkü orada karakterler birbirlerini dudaklarından öpüyordu. benim oğlumda onları taklit etmeye başlamıştı. neyseki sonradan unutturduk ve artık izletmiyoruz.

Benim oğlumda beni dudağımdan öpmeye çalışıyor, bende diyorum nereden öğrendi,:mymeka: demek "gece bahçesi" nden, bazen rastlarsak izliyor öğrenmesine yetmiş, bende hiç izlettirmeyeyim bariCADIARZU

arkadaşlar;

Benim oğlumda bir ara beni ve babasını dudaktan öpmeye başlamıştı ama fazla tepki vermeden anlattık durumu bir daha hiç yapmadı.şiddet içerikli programlar izleyeceği kavgayı dövüşü öğreneceğine en kötüsü bunu öğresin daha iyi bence.
zaten bizim belli başlı birkaç programımız var sadece onları izler.(mesela bide <calliou>)
oğlum tv izlerken çoğu zaman bende onunla birlikte izlerim ne yaptıklarını ne olmuş diye sorarım oğlumda anlatır aklının yettiğince.artık alıştı ben yanında olmasamda gelir anlatır.
çocuğumu beni rahat bırakın sessiz otursun diye otutturmuyorum tvnin başına nekadarda olsa bir faydası var bence ki tv izleme süresini geçirtmemeye de dikkat ediyorum.
çocuklarla nekadar çok konuşursak konuşması için teşvik edersek konuşması konusunda iyi sonuç alırız.

benım kızım kucuklugunden berı tv ızlıyor once baby tv sonra yumurcak bazen trt cocuk bende oturup onunla ızlıyorum baby tv muzıkler oyunlarına eslık edıyorduk yorumlar yap yumurcakta bence egıtıcı sıddet ıceren pek yok hele calliou lui lunet gıbı sayı saymayı tvden ogrendı 70e kadar sayıyor ve ben ogretmedım konuşmasıda cok duzgun

Uzmanlar bence izletmeyin derken televizyonu dadı gibi kullananları kastetmiştir aç çocuk kanallarını çocuğun dünyayla tek bağlantısı tv olsun mantığında olanlar.Önemli olan çocukla bol bol konuşup onunla düzgün bir dilde konuşmak.ıki çocuğumda 1.5 yaşından sonra konuşmaya başladı.Düzgün cümleler kurarak ve harfleri doğru çıkararak.Biz hiç bir zaman bebek gibi konuşmadık onlarla.Mesela oğlum turşuya bili bili derdi biz o bili bili bili diyor diye biz de ona bilibili demedik.atta gidiyoruz değil gezmeye gidiyoruz derdik.Tv de sevdikleri şeyleri izliyorlar.reklamlardanda birsürü marka ismi öğrendiler Oğlum birgün dedesiyle dışarı çıktığında ,dede bak bu istikbal,bu beko,burda d-smart var deyince babam şaşırmış bir an bu çocuk okumayımı öğrendi diye düşünmüş.Tv izlerken bile onun birşeyler(yararlı) öğrenmesi güzel ama bizim gözetimimizle yani o tv izlerken onunla iletişim kurmalı sorular sorup konuşmalıyız.Yoksa televiyondan öğrenebileceği çok kötü şeylerde.

benim kızımda iki yasını doldurmak üzere ve 3 5 kelime anca konusabiliyor esimin yigeni otistik oyüzden gözümüz biraz korktu ama kızım herseyi cok cabuk ögreniyor istediklerini hareketlerle gösteriyor kesinlikle otistik belirtisi yok ama konusmuyor işte tvylede arası pek iyi degil biraz tembelmi diye düsünüyorum konusma konusunda

merhaba arkadaşlar benim 10 aylık bir kızım var şimdiiden belirgin olarak anne baba dede ve anneanne diyor kızımı hiç televizyondan biligisyardan cep telefonundan uzak tutumadım çünkü teknoloji çağındayız. ama başına da oturtup iş yapmadım. yani arasını bulmak lazım
izlemesin idye arkasını çevirdim mesala ama başını geri atıp gene baktı. bende ben izlerken izlemesinde bi zarar görmedim tv açıkken oyuncaklarıyla oynuyor canı isterse dönüp tv ye biraz bakıyor sonra tekrar oyuncaklara dönüyor. ben tv nin faydası da olduğunu düşünüyorum ama bütün gün başında oturup tv izlettirmiyoruz bence uzmaların kastetiği bu yada ben öle düşünüyorum bilemiyorum.

benim kızımda iki yasını doldurmak üzere ve 3 5 kelime anca konusabiliyor esimin yigeni otistik oyüzden gözümüz biraz korktu ama kızım herseyi cok cabuk ögreniyor istediklerini hareketlerle gösteriyor kesinlikle otistik belirtisi yok ama konusmuyor işte tvylede arası pek iyi degil biraz tembelmi diye düsünüyorum konusma konusunda

her demek istediğini anlıyorsanız konuşmuyordur (daha doğrusu gerek duymuyordur). arkadaşımın oğlu 2,5 yaşında isi ama su bile isteyemiyordu. çünkü neyi işaret etse getiriyordu arkadaşım...
sonra bir psikoloğa gitti ve doktor ondan "anlamamasını" istedi. bu sefer oğlan kendini konuşmaya zorladı ve inanın 3-4 ay içinde resmen ne istediğini anlatır hale geldi...
ha bu arada çocuk 1-2 gün (isteyemediğinden) su bile içemedi diyebilirim..

evet başlarda çok zor oluyor ama illa ki öğreniyorlar..
kolay gelsin:))

benim oğlum 2.5 yaşında ve trt çocuğu seyrediyor belki seyredenler bilir gece bahçesi diye bir çizgi film var ve özellikle oradaki aksideyzi karakterinden baybay yapmayı öpücük atmayı oradan öğrendi ama tabiki belli saatlerde açıyoruz kapattığımızda veya bittiğinde ağlıyor o yüzden bende kararsız kalıyorum yararı var gibi de geliyor ama tabiki uzmanlar önermiyor

X