Tüketmemeye var mısınız?

Merhaba,
keyif için de harcayacağız tabi. mesela ofise yeni bir klavye mouse ve masamın üstüne bir düzenleyici ile deri bir masa üstü matı aldım. çok gerekli değildi ama çalışma zevkimi aşırı arttırdı. keyif alıyorum masamda oturmaktan. ama bazen anlık heveslerime kapılıp mutluluğuma etkisi 3 dk sürecek şeyler alabiliyorum.

yemek mevzusu benim asla oturtup sürdüremediğim bir rutin. keşke sizin gibi olabilsem

Yemek rutinine alışmak bence en büyük hedefiniz olsun.
Maddi acidan karli, dengeli planlama yapıldığı icin sağlıklı, bugun ne yiyecegiz kaygisi yok, en önemlisi de evdeki malzeme ziyansiz degerlendigi icin manevi yönden ruhu da doyuruyor.

Alisveris tek seferde yapiliyor, surekli markete gidilmiyor. (Markete her gidiste ihtiyac disi harcama yapildigina inaniyorum)

Gelirimin dusuk oldugu zamanda da yuksek oldugu zamanda da cok guzel para biriktirdim. Cunku her zaman planli oldum.

Yemek rutinine alışmak bence en büyük hedefiniz olsun.
Maddi acidan karli, dengeli planlama yapıldığı icin sağlıklı, bugun ne yiyecegiz kaygisi yok, en önemlisi de evdeki malzeme ziyansiz degerlendigi icin manevi yönden ruhu da doyuruyor.

Alisveris tek seferde yapiliyor, surekli markete gidilmiyor. (Markete her gidiste ihtiyac disi harcama yapildigina inaniyorum)

Gelirimin dusuk oldugu zamanda da yuksek oldugu zamanda da cok guzel para biriktirdim. Cunku her zaman planli oldum.
yemek planlarınızı bizle de paylaşırsanız harika olur.
ben işyerinde öğlen yemeği yiyorum 7 tl yemekhane yemeği.
akşam yorgun gelince hazır da yemek olmayınca çok zorlanıyorum. bazen dışardan söylüyoruz bazen yumurta makarna tost falan geçiştiriyoruz

yemek planlarınızı bizle de paylaşırsanız harika olur.
ben işyerinde öğlen yemeği yiyorum 7 tl yemekhane yemeği.
akşam yorgun gelince hazır da yemek olmayınca çok zorlanıyorum. bazen dışardan söylüyoruz bazen yumurta makarna tost falan geçiştiriyoruz

Tabii paylasirim. Ama genelde evdeki duruma göre planliyorum, herkese uymaz ama belki fikir verir 🤌

Isyerinde muhtemelen sebze bakliyat vs her sey yendigi icin aksami da basitce gecistiriyoruz, ben de cocuksuz ve calisirken böyleydim ama cocuk buyuyup mama cagindan ciktiktan sonra bu düzeni en cok da onun icin bozdum. Ben makarna yerim ama kuzuma sadece makarna yediremem 🥲

Tabii paylasirim. Ama genelde evdeki duruma göre planliyorum, herkese uymaz ama belki fikir verir 🤌

Isyerinde muhtemelen sebze bakliyat vs her sey yendigi icin aksami da basitce gecistiriyoruz, ben de cocuksuz ve calisirken böyleydim ama cocuk buyuyup mama cagindan ciktiktan sonra bu düzeni en cok da onun icin bozdum. Ben makarna yerim ama kuzuma sadece makarna yediremem 🥲
benim kızım malesef sadece köfte, makarna, pilav, lahmacun, yoğurt gibi şeylerle besleniyor akşamları. çünkü sulu yemek ömrü hayatında daha yemedi herhalde. çorba da her gün kreşte içiyorlar diye akşam istemiyor. aynı benim çocukluğumdaki halim gibi fazla seçici. yemekten sonra da meyve ya da çiğ kuruyemiş yiyor. yiyor dediğim de bir meyvenin çeyreği falan. tatlı muhallebi puding falan daha ağzına sürmedi. doğum günü pastasını bile yemedi. yese zararını göz ardı edip vermeye hazırım ama yok... önceleri çok kafaya takıp doktor gezdik ama bir eksikliği de yok. iştahı bu kadar demek ki dedim kabullendim artık.

günaydın herkese. sabah iş yerine gelirken simit- poğaça alalım dedik
poğaçanın tanesi 3 tl olmuş
simite de zam gelecek dedi adam. o da 3 olur herhalde.
geçen gece zamanım vardı akşamdan yulaf lapası pişirip yemek termosumla işyerine getirmiştim. yine o sisteme döneceğim. hem hamur yememiş olurum. hem de nereden gereksiz harcama kıssam kar.

Geçen hafta dolar atağa geçince bu trene neresinden binsem kar diyip 2 senelik kredi çekerek dolar almıştım. hatta biraz da pahalıdan aldım üzüldüm sonra düştü etti ama bir baktım dün itibariyle yine atakta. biraz daha yükselirse satacağım aradaki karla kredi kartı falan ödüyorum :)) hepimiz bir nevi borsacı olduk şu ekonomide.

Geçen hafta dolar atağa geçince bu trene neresinden binsem kar diyip 2 senelik kredi çekerek dolar almıştım. hatta biraz da pahalıdan aldım üzüldüm sonra düştü etti ama bir baktım dün itibariyle yine atakta. biraz daha yükselirse satacağım aradaki karla kredi kartı falan ödüyorum :)) hepimiz bir nevi borsacı olduk şu ekonomide.
İyi cesaret buralardan dolara girmişsiniz ve krediyle

İyi cesaret buralardan dolara girmişsiniz ve krediyle
öngörüm aralık sonuna kadar 14.50 falan olur. yatırım tavsiyesi değil tabi :)
bugün 13.90 ları görürse satacağım. kredinin 14 günlük cayma süresi var ya o şekilde iade ediyorum krediyi :)
geçen yükselişte 28 bin tl ye almıştım. 2 gün sonra sattım 1300 tl kaldı elime onunla da kredi kartımın birini ödedim.

İki maaş olduğumuz halde ben de minimalist yaşamı araştıranlardanım.
Çünkü iki maaş bile yetmez oldu birikim yapmak için Aldığımız şeyler lükse kaçar oldu artık
Kızımı özel okula gönderiyorum bu yüzden seneye ücreti için şimdiden köşeye atıyorum bir şeyler.
Ben liste yapıyorum alınacak kıyafete kadar yazıyorum öyle uyguluyorum gereksiz bir şey almamış oluyorum

Çünkü iki maaş bile yetmez oldu birikim yapmak için Aldığımız şeyler lükse kaçar oldu artık
Kızımı özel okula gönderiyorum bu yüzden seneye ücreti için şimdiden köşeye atıyorum bir şeyler.
Ben liste yapıyorum alınacak kıyafete kadar yazıyorum öyle uyguluyorum gereksiz bir şey almamış oluyorum
bence de listeler çok yol gösterici oluyor. ben de ihtiyaç analizi yapacağım.

bence de listeler çok yol gösterici oluyor. ben de ihtiyaç analizi yapacağım.
aynen hem yol gösteriyor hem de ne alacağın belli olunca hem netten bakıp hem de marketten bakıp araştırma yapıp uygun olanı alabiliyorsun
Bu arada topiğiniz çok güzel yazılanları okuyup tecrübelerden de yararlanmış oluyoruz.
Bu arada kredi kartı ödemesini bitirip limiti iki bin tl ye çektim para limiti de az olunca ona göre harcama yapılıyor .
Maaş ek hesabımı da kapattım bunlarda baya durduruyor insanı.

Liste gercekten önemli.
Ve ben artik sadece basic seyler aliyorum ki her seyle uysun her yerde giyilsin.
Eskisi gibi rengarenk, hareketli, 1 2 giyilip kaldirilacak seylere bakmiyorum.

benim kızım malesef sadece köfte, makarna, pilav, lahmacun, yoğurt gibi şeylerle besleniyor akşamları. çünkü sulu yemek ömrü hayatında daha yemedi herhalde. çorba da her gün kreşte içiyorlar diye akşam istemiyor. aynı benim çocukluğumdaki halim gibi fazla seçici. yemekten sonra da meyve ya da çiğ kuruyemiş yiyor. yiyor dediğim de bir meyvenin çeyreği falan. tatlı muhallebi puding falan daha ağzına sürmedi. doğum günü pastasını bile yemedi. yese zararını göz ardı edip vermeye hazırım ama yok... önceleri çok kafaya takıp doktor gezdik ama bir eksikliği de yok. iştahı bu kadar demek ki dedim kabullendim artık.

Yaa lahmacun mu yiyor 🤗🤗 bence cok sevimli😍
Degerleri normalse kafaya takacak bir sey yok. Isten gelip ıspanak yapmaya vakit ve enerji yoksa minnosun ıspanak sevmesini beklemek zaten utopik olur mesela.

Tükenmis anneden de hic bir cocuga fayda gelmez. Bazi seyleri oldugu kadar yapmak, cok iyi yapmaya calismaktan karlidir.
Ben de genelde bos gunumde yapip donduruyorum. Yoksa her gune yetistirmem mumkun degil.

selamlar :)
evet ben cafelere falan neredeyse hiç gidemiyorum.
19 tl idi geçen bir yerde arkadaşımla latte içelim dedik. şok oldum
Gunaydin gecen 2 kahve 2 caya 50 lira verince bir daha disarda kahve icmemeliyim diye düşündüm 🙄
En guzeli kisi evde gecirmek . Yazinda piknik falan bu 1 seneyi atlatmak🤦🏼‍♀️
Disariya her adimimiz para.

öngörüm aralık sonuna kadar 14.50 falan olur. yatırım tavsiyesi değil tabi :)
bugün 13.90 ları görürse satacağım. kredinin 14 günlük cayma süresi var ya o şekilde iade ediyorum krediyi :)
geçen yükselişte 28 bin tl ye almıştım. 2 gün sonra sattım 1300 tl kaldı elime onunla da kredi kartımın birini ödedim.
Cayma suresinde fark odeniyor mu?

Ben de takipte kalayım..Iki maaşız ama artık çok zorlanir olduk...5 yıllık kredi çekip ev almistik yillar geçtikçe kolay öderiz erir para dedik ama gittikçe zor ödemeye basladik...1 yılımız kaldi bin şükür 🙏 altin borcuna da girdik ozaman yani 4-5 yil once 15 bin gibi bir seydi su an 60 bini görecek nerdeyse.offf giymeyince yemeyince de olmuyor ki....

Birde bugun bir haber okudum tekstilde ozellikle yılbaşından sonra %50 zam gelecekmiş herseye artik beynim yanıyor 🥺🥺

Tavsiyeleriniz bana da iyi gelecek...

X