Türkiyedeki sacma bahşiş kültürü

Bizde veririz ama genel anlamda cok ilgilenilirse
Yada boyle ögrencı gıbı gorursem vermeye calısıyorum
Aslında sonucta paramızla hizmet alıyoruz
Ben yedıgım yemegın parasını verıyorum
Onun görevi ve daha fazlası gerekiyorsa patronları versın yani …
Beden bizden beklenıyorki
Zaten adamlar para kazanıyor ekstra bana ne yapıyor yani
Banada saçma gelıyor
Vallahi demek istediğim de tam budur. İnanın insanin başında bekleyince insanın veresi varsa da hevesi kaçıyor. Sanki herkes dolar ve euro ile maaş alıyor gibi bahşiş kültürünü savunmuş. Örnek verdikleri ülkelerde amerika ve Avrupa.. Manidar yani 😃

Vallahi demek istediğim de tam budur. İnanın insanin başında bekleyince insanın veresi varsa da hevesi kaçıyor. Sanki herkes dolar ve euro ile maaş alıyor gibi bahşiş kültürünü savunmuş. Örnek verdikleri ülkelerde amerika ve Avrupa.. Manidar yani 😃
Hayır az kazanıyorlar haklılar ama tüm asgari ücretliler az kazanıyor
Napalım hepsıne bahşişmi verelim
Bunu o kasanın başındaki patronu düşünsün
Patronları o parları çar çur ederken biz sanki o ınsanların maaşını yüksek kısmını vermek zorunda gibi muamele görüyoruz
Aynen hesabı illa masaya getirip başında beklıyorlarya zaten onlara hıc vermıyorum

Yazın gittigimiz otelde türklerle ilgilenmiyorlardı
Neden dıye sordum yabancılar 1 2 euro verseler bile türklerden iyi bahşiş vermiş oluyorlarmış
Çalışanların elleri bozuk eurolarla doluydu
Birbiriyle yarışıyorlardı😅😅

Benım paramda degerlı olsaydı bende verırdım ıkı lıra alla alla 😂😂😂

Hayır az kazanıyorlar haklılar ama tüm asgari ücretliler az kazanıyor
Napalım hepsıne bahşişmi verelim
Bunu o kasanın başındaki patronu düşünsün
Patronları o parları çar çur ederken biz sanki o ınsanların maaşını yüksek kısmını vermek zorunda gibi muamele görüyoruz
Aynen hesabı illa masaya getirip başında beklıyorlarya zaten onlara hıc vermıyorum

Yazın gittigimiz otelde türklerle ilgilenmiyorlardı
Neden dıye sordum yabancılar 1 2 euro verseler bile türklerden iyi bahşiş vermiş oluyorlarmış
Çalışanların elleri bozuk eurolarla doluydu
Birbiriyle yarışıyorlardı😅😅

Benım paramda degerlı olsaydı bende verırdım ıkı lıra alla alla 😂😂😂
Ay beni güldürdünüz ya 😃😃 Allah da sizi güldürsün

yaklaşık 6 yıldır yurt dışında yaşıyorum. Eşim ve ailem ile beraber Nusret'e ve çeşitli yerlere yemek yemeye gittik gittiğimiz mekanlar zaten diğer yerlerden çok daha pahalı, o kadar sinir oldum ki adam resmen başınızda bekliyor para için gözünüzün içine bakıyor nedir bu Allah aşkına? Normal bir yere gittiğimde öğrenci görürsem zaten ekstra veriyorum ama bu tarz yerlerde boyle seyler olması bana köylü kurnazlığından başka bir şey gibi gelmiyor. Ben yediğim yemeğin aldığım hizmetin parasını ödemek zorundayım işçinin gözünü doyurmak halkın görevi mi?
siz Türkiye'deki bahşiş olayını fazla buluyorsanız aman Amerika'ya gitmeyin. Hesabın yüzde 15'ini bahşiş vermezseniz garsonlar hesap soruyor, takside, kuru temizlemede heryerde bahşiş vermek zorundasınız.

yaklaşık 6 yıldır yurt dışında yaşıyorum. Eşim ve ailem ile beraber Nusret'e ve çeşitli yerlere yemek yemeye gittik gittiğimiz mekanlar zaten diğer yerlerden çok daha pahalı, o kadar sinir oldum ki adam resmen başınızda bekliyor para için gözünüzün içine bakıyor nedir bu Allah aşkına? Normal bir yere gittiğimde öğrenci görürsem zaten ekstra veriyorum ama bu tarz yerlerde boyle seyler olması bana köylü kurnazlığından başka bir şey gibi gelmiyor. Ben yediğim yemeğin aldığım hizmetin parasını ödemek zorundayım işçinin gözünü doyurmak halkın görevi mi?
Herşey okay ama köylü milletin efendisidir! Milletin yüzüne söyleyemeyeceğiniz şeyleri buralarda yazmayın.

kore’de mi dogup büyüdünüz de kültürünü bu denli benimsediniz?

adab-ı muaşeret gereği bahşiş verilir, bu böyledir zaten. ha bir çok kimse vermiyor ama bu doğrusu demek değil. bahşişini veremeyeceğiniz yere yemeğe gitmeyin madem, anı olsun diyorsanız da yaşadıklarınızı bu kadar büyütmeyin her gün başınıza gelmeyecek sonuçta. amerika’da bahşiş bildiğiniz hak gibi görülür. kore’de bahşiş olmayabilir. bu zamana kadar da kimse başımızda akbaba gibi bahşiş beklemedi

Konu sahibi sakin ABD ye Kanada’ya gitme , orda %20 en az verilen bahşiş . Sonra Alimallah

Nusreti bilmiyorum ama birçok restoranda adisyonla birlikte hizmet bedeli kesiyorlar... o zaman bakıp vermiyoruz ama kesilmemişse aldığımız hizmete göre %10 bahşiş bırakırız...viyanada %15 istemişti bir mekan

bir süre protokol eğitim kursuna gittim. orada da hocamız yemek ve hizmet beğenilmediyse bile %5, beğenildiyse en az %10 bahşiş verilmesi gerektiğini demişti. 10 yıl önceydi kurs bu arada. siz istanbul’un göbeğinde pek usül erkan bilmeden büyümüşsünüz maalesef

X