Turşu, kışlık, yazlık erzak hazırlama tüyoları. Mevsimsel gıdalar.

turkuaz86

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Ağustos 2010
2.068
533
Merhaba arkadaslar

Kışlık erzaginizi nasıl hatırlarsınız? Ne zaman hatırlarsınız? Yada yaptığınız bu konuda neler var? Buzlukta poşette mi yoksa plastik kaplarda mi sağlarsınız? Neler hazırlanabilir ve nasıl? Salça, turşu, k ıslık gıda vs vs

Hangi mevsimde ayda vs?

Umarım. Anlatabilmişimdir.

Merhaba arkadaslar

Kışlık erzaginizi nasıl hatırlarsınız? Ne zaman hatırlarsınız? Yada yaptığınız bu konuda neler var? Buzlukta poşette mi yoksa plastik kaplarda mi sağlarsınız? Neler hazırlanabilir ve nasıl? Salça, turşu, k ıslık gıda vs vs

Hangi mevsimde ayda vs?

Ağustos-eylül arası en iyisi konserve ve kurutmalıklar eylül gibi buzlukts ise buzdolabı poşetinde.

Fasulyeyi domatesle kavurup soğuyunca poşetleyip dolaba koyabilirsin.Barbunyayı yine domatesle kavurup yine soğutup dolaba katabilirsin.
Bambayı yıkayıp kurutup temizleyip dolaba katabilirsin.
patlıcan.biber bunları oyup dolaba katabilirsin.
patlıcanı ve biberi közleyip yine dolaba katabilirsin.
patlıcanı küp küp doğrayıp domatesle kavurup buzdolabı poşetine katabilirsin yemeklerde kullanırsın istersen kavanoza katabilirsin.
karnıyarıklık patlıcan kızartabilirsin
biber kızartıp domastes kavur kızarttığın biberle karıştır dolaba koy kışın çıkart ye .
patlıcanı küp küp doğrayıp kızartıp yine domatesle karıştırıp dolaba koyabilirsin aynı biber gibi.
salatalıkları küp küp doğrayıp dolaba katabilirsin kışın cacık yaparsın.
sarımsakları soyup buzdolabı poşetine katıp dondur içinden lazım oldukça alırsın.
mısır koyabilirsin .
börülceyi domatesle kavurup koyabilirsin.
domates sosunu kavanoza katabilirsin.domatesi kavurup kavanozlarsın kapakların yeni olması gerek.
şimdilik bu kadar aklıma geldi aklıma geldikçe yazarım.

Ağustos-eylül arası en iyisi konserve ve kurutmalıklar eylül gibi buzlukts ise buzdolabı poşetinde.

Fasulyeyi domatesle kavurup soğuyunca poşetleyip dolaba koyabilirsin.Barbunyayı yine domatesle kavurup yine soğutup dolaba katabilirsin.
patlıcanı küp küp doğrayıp domatesle kavurup buzdolabı poşetine katabilirsin yemeklerde kullanırsın istersen kavanoza katabilirsin.
biber kızartıp domastes kavur kızarttığın biberle karıştır dolaba koy kışın çıkart ye .
patlıcanı küp küp doğrayıp kızartıp yine domatesle karıştırıp dolaba koyabilirsin aynı biber gibi.
sarımsakları soyup buzdolabı poşetine katıp dondur içinden lazım oldukça alırsın.
mısır koyabilirsin .
domates sosunu kavanoza katabilirsin.domatesi kavurup kavanozlarsın kapakların yeni olması gerek.

Cevabın için çok tsk ederim. İşte bunları yapmak için cam kavonozlari sakladım küçük küçük. Yeni kapaklarına aldım. Yapılması bekleniyor.

Cevabın için çok tsk ederim. İşte bunları yapmak için cam kavonozlari sakladım küçük küçük. Yeni kapaklarına aldım. Yapılması bekleniyor.
kabağı küçük küçük doğrayıp poşetleyebilirsin kışın kavurursun.

Biber salçasını bizim buralarda her sene yaparlar konu komşu toplanır imece usulu en az 100 kg salçalık biber alınır temizlenir yıkanır kurulutulur sonra özel çekim yapan makinelere verilir daha sonra damda yada balkonda güneş ışığında kurutulur tuzu atılarak.Daha sonra tekrar makineye çektirilir ve kullanılır.

Domates salçasınıda şöyle yaparız domatesleri bidonlara katarız bir kaç parçaya ayırırız içine tuz atar güneşte bekletiriz daha sonra yumuşayınca çabuk yumuşar burada hava sıcaklığından ötürü süzgeçten sürteriz biraz zor olur tabi sonra kaynatırız ve yine biber gibi kuruturuz.

Mevsimlik meyvelerini karbonatli suda yikayip gunese serebilirsin. Kisin komposto yapabilir ya da cerez niyetine yiyebilirsin. Buzluga atacagin yiyecekleri kavurmicaksan eger guneste bir kac gun bekletip koyarsan buzlanmiyor. Domatesi robotta cekip plastik bardaklara koyup dondurdugunda kullanimi cok pratik oluyor. Kabak fasulye bezelye gibi sebzeleri sade ya da domatesle kavurarak koyabilirsin. Patlican veya biber kozleyip kullanacagin miktarlarda posete koyup kaldirabilirsin.
Meyveleri dograyip konserve tarzi komposto yapabilirsin.
Sarmalik yapragi salamura yapabilirsin. Yesil fasulyeyi kurutabilirsin. Mesela suan tam sari kiraz zamani seviyorsan recel yapabilirsin. Kayisi bitmek uzere. Zamanini gecirme.

salça ,közlenmiş biber patlıcan ,nane kurusu, mantı, sulu köfte, kuru patlıcan, kuru bamya kayınvalimden gönderiyor , tabi bunlar sadece buzluk kısmı , kuru gıda zeytın yağı tereyağı sucuk , melemenlik,makarna sumak diğer baharatlar kahvem turşum vs vs gönderir her sene , yıllık 20 kg yakın salça zeytinyağı tüketiyorum .

bende mevsimi gelince eşimin amcasının bahcesine gidiyorum ne varsa meyve sebze toplarım . olunca arar gelin torunumun hakkını alın diye :)
daha yeni fasulye ( 9 poşet çıktı bu kış yeter ) kabak taze nane semizotu salatalık patlıcan dolmalık biber çarliston , reyhan erik topladım , buzluğa attım naneyi reyhanı kuruttum , 5 kg vişne aldım yarısı buzluk yarısı konserve yaptım , erik şeftali üzüm bamya kabak konserve yaptım .
buzluğum yetmiyordu o yüzden dolu dolu alıp bi ağzımın tadıyla yapamadım tam zamanı da bilmem pek elime geçeni atardım şimdi 5 çekmeceli derin dondurucu aldım inş bu sene doldurucam
meyveleri konserve şeklinde daha çok sevdim aç masaya koy paşam için yaptım özellikle vişne .:)

ek yapacaklarım yeni koyacaklarımda

yemeklik ve dolmalık kabak
dolmalık biber patlıcan dometes soslu
domates yemeklik bide dolma agzı için çeri domates
salatalık ( kışın cacık için )
semizotu
maydonoz reyhan dereotu taze nane
bamya
yemeklik biber
mercimek corbası ( normal çorba yapar gibi yapıyorum ezip soğutup poşetliyorum , yağ salça kavurup içine atıp sıcak su , hazır corba gibi kolay )
nohut , fasulye, yeşil mercimek , haşlanmış bugday ( ayranlı çorba için )
mısır , bir iki paket şeftali erik kayısı üzüm coğu konserve olur
sigara böreği , çörek otlu kurabiye yaprak sarma köfte ,
aklıma gelenler bunlar daha bahçeye pazara gidince bişeyler çıkıyor yine, ıspanak pırasada olur hep dolapta.
patlıcanı soyarken biraz derin alıyorum kabuklarını doğrar buzluğa atıyorum bulgur pilavında çok seviyoruz , fazla biberim olunca yemeklik dogruyorum pet su şisenin içine , kullanması kolay ,

koli ile farkli boylarda kilitli poşet alıyorum hem uyguna geliyor hem istifleme hemde görüntü güzel , geçen hafta 16*20 ebatında 600 ad. 35 tl aldım , birer pişimlik tam geliyor ideal , anneme kayınvalide verdiğim halde uc yıldan fazla yetiyor ,
biraz uzun oldu ama aklıma gelenler bunlar ...

Domates, biber, patlıcan kuruları, kışlık kavurma, tereyağ, biber salçası kayınvalidem gönderiyor sağolsun.:KK6:
*kırmızı biber ve çarliston biberlerimi aldım, yemeklik doğradım, buzdolabı poşetlerine yerleştirip derin dondurucuya kaldırdım.
*yeşil fasulye aldım, yemeklik doğradım, buzluğa kaldırdım.
*taze sarımsaklarım vardı, soydum, buzdolabı poşetlerine koyup kaldırdım, 2 poşetten bile kokusu dışarıya çıkıyor ona göre bol bol poşetleyin,
*Yemeklik soğan doğradım bol boll, küçük dondurma kaplarına yerleştirip buzluğa kaldırdım, yemek yaparken inanılmaz kolaylık oluyor,
*Yufka aldım, bugün onları sarıp kaldırcam,
*patlıcan ve kırmızı biber aldım (közlenmelik) bugün kardeşim onları bir fırında közletecek, temizleyip dondurcam,

Haftaya makarna kesicem inşaallah, hem bebek hem de kış gelmeden hazırlıklarım tamamlamalıyım :anneadayı:

Buzdolabı poşeti ve cam kaplar öncelikle.
-Şimdi bamya zamanı,
-minik patlıcanları karnıyarık için kızartıp dolaba atabilirsiniz sadece içini yapıp pişirirsiniz
-tabiki menemenlik domates biberler pişirilip poşetlere
-çoook acı biberler domatesle pişirilip buz torbalarına
-fırında kızartılan dilim dilin domates patlıcan ve biberler
-köfteler köpük tabaklara aralarına buz dolabı poşeti koyularak üstüste
-ve tabiki taze fasulye
-en bombası şimdi geliyor aşure yaptığımızda sonradan canımız isterse diye buzluğa atıyoruz borcamla

takipteyim valla hiç becerikli değilim bu mevzuda ama bende domatesleri yemeklik doğrayıp poşetleyip kaldırıcam soğan her mevzim var dolapta biberimde var..

takipteyim valla hiç becerikli değilim bu mevzuda ama bende domatesleri yemeklik doğrayıp poşetleyip kaldırıcam soğan her mevzim var dolapta biberimde var..
Hafta sonu fazla aldığım domatesleri püre yapıp kaldırdım, kışın hem çok lezzetli hem çok pratik oluyor, tavsiye ederim. :KK28:

Merhaba arkadaslar

Hangi mevsimde ayda vs?

Genelde konserve,komposto,reçel ve turşu yaparım.Derin dondurucuya attıklarım var.Bir ara ocakta salçada yapmıştım.Sebzede kurutmuşluğum var ama küflendiler.Bu sene o yüzden yapmadım.

Bazı meyveler belli sürede çıkıyor sonra bulunmuyor vişne ,çilek gibi .Bulduğum zaman hemen ya reçel yapıyorum ya da komposto.
Bezelyeleri haşlayıp soğuk suya tutup sonra derin dondurucu poşetlerine koyuyorum barbunyayıda aynı şekilde yapıyorum.
Fasulyeyi çok az haşlayıp soğuk suda tutup poşete koyduğumda oluyor.Domatesle yemek gibi pişirip soğutup poşetliğimde.İkincisi daha lezzetli özellikle boncuk fasulyeden olursa.

Patlıcanı kırmızı biberi közleyip buzluğa atıyorum.Bir kısmınıda karnıyarıklık için kızartıyorum öyle koyuyorum.

En sevdiğim olay menemenlik domates yapmak.30 şişeden aşağı yapmıyorum.Bütün bir kış çok rahat oluyor hemde doğal besleniyoruz.
Domatesi ve kırmızı biberi püre haline getirip kaynatıp şişelediğimde oldu.Makarnalara sos olarakta kullanıyorum yemeklere de.
Bu sene yapmak istediklerim arasında erişte ve tarhana yapmak var.

Son düzenleme:
valla biz basladık bile :)
babam için acı biberler ipe dizilip kurutulmak için asıldı
kıl biberler poşetlenip havası alınıp dondurucuya atıldı
bamya zamanı geçmeden ondan da aldık (annem yemeklık hazırlayıp limonunu dmates biber sogannı katıp az kaynatıp dondurucuya attı)
tarhanaya basladık
salca için bnm tatilimi bekliyorz :)
he bide bu sene yumurtaları 15 er li şekilde poşeylere kırıp kış için saklıcaz kışın makarnamız biterse falan diye.
ben bide yag biberini kavanozlarda saklamasını cok seviyorum tadı cok şahane oluyo kışın çıkar una bula kızart tadına doyamazsınız :kk77:
sonraaaa muhacirlerin bi kahvaltılık sosu var nutelitsa diye ondan yapmak isitoyrum tadı süper
patlıcan közleyip koyuyoyrz
ablam hamile o yüzden şeftali erik dilimleyip buzluga attık kışın dogumdan sonra hoşaf yaparız diye :emir_bebek:
bide siron var tabi bazı yörelerde sinor deniyomuş yufkanın halka seklinde kesileni
dolmalık biberleride temizleyip dondurucuya atıyoruz tadı hiç bozulmuyo
sarmalık yaprak zaten şişelere dolduruluyo
zytinde sele zeytin şeklinde oluyo
turşuda artık hazır turşu suları cıktı onlarla yapması cok kolay oluyo biz normalden farklı olarak kereviz sapıda atıyoruz turşuya
menemenlik yapıyoruz onlarda dondurucuya
garnitür + mısırda atıyoruz dondurucuya kışın iyi oluyo misafir gelince

ne yazdım ama he :KK70: :KK70:
ben kışlıkları kavanozda yapmayı daha cok seviyorum ama şimdi dondurucular cıktı kolaylk :)

yazın alıp alıp kış için koyunca kendimi güvende hissediyorum :halay::halay:

mısır koyabilirsin .
Bulca fasülye ve barbunyayı soğansız mı kavuruyorsun ve ne kadar pişiriyorsun?Ben soğanda koyuyorum kavururken,senin yapış şeklin farklımı merak ettim.

Bir de şu salatalık olayını yeni duydum,sen denedin mi güzel oluyor mu?

X