TUVALET EĞİTİMİ DELİRMEK ÜZEREYİM :(

birdertlibasim

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2023
78
89
hanımlar iyi geceler herkese. bir çoğunuz bu yollardan geçti kiminiz de geçecek veya benim gibi geçiyor 🥲 kızım iki hafta sonra üç yaşına girecek. tuvalet eğitimi için geç bile kaldım sanırım, onun stresi yetmez gibi kızımı her gören hala bez mi takıyor, annesi çıkar artık bezini kocaman olmuş, ay çok tatlı maşallah da bir de şu popişteki olmasa :)))) gibi saçma sapan eleştirilerin stresi var.

birkaç ay önce denedim, kızımın hazır olmadığını farkettiğim için bıraktım ikimizin de yıpranmaması için. dün tekrar başladık. güzelce anlatıyorum her fırsatta bak artık büyüdün bez küçük bebekler için sen de bizim gibi tuvalete yapabilirsin vs. ikna olmadı en son bak sen beze yapınca kakalar ve çişler çok üzülüyor arkadaşları yok diye, sen tuvalete bırakırsan suyu akıtırız arkadaşlarının yanına gider çok mutlu olurlar hikayesini uydurdum 😅😅

çişini tutabiliyor, ama tuvalete yapmıyor. gidip oturuyoruz oyunlar şarkılar falan derken bir damla yapmıyor. kalktıktan 5 dk sonra ayaklara kadar çiş. kaka desen felaket. bugün artık oturttum onu da yanına da ben oturdum bir süre sonra çok çok az çiş yaptı. çok abartı tepki vermedim o da yanlışmış diye duydum. az önce çişe kaldırdım yapmadı çişi olmaması da mümkün değil… nasıl bir yol izlemem gerekiyor bana bir yardımcı olun lütfen. kafanızı şişirdiysem kusura bakmayın 🙏

milletin lafı değil de artık alışması gerektiğini düşünüyorum bez zaten artık olmuyor. havalar sıcakken de 4 yaşına gelmiş olacak.
Sizin düşünmeniz değil onun hazır olması önemli.
Çişini söylemekten ziyade sabah kuru bezle kalkması, tuvaletini belli zamanlarda yapması ve bunu yaparken farkında olması aynı zamanda kendisinin istemesi.

Millettin lafina bakip cocuga travma yasatmayin.
ay çok komiksiniz yorumunuzu beğenmedim diye bütün yazdıklarıma beğenmedim koymuşsunuz. her durumda laf sokacak yer aramanıza gerek yok komik duruyor. kızım az önce kendisi gayet yaptı tuvaletini. sanki çocuğa eziyet ediyormuşum gibi travma falan demeye başlıyorsunuz hemen.

hanımlar iyi geceler herkese. bir çoğunuz bu yollardan geçti kiminiz de geçecek veya benim gibi geçiyor 🥲 kızım iki hafta sonra üç yaşına girecek. tuvalet eğitimi için geç bile kaldım sanırım, onun stresi yetmez gibi kızımı her gören hala bez mi takıyor, annesi çıkar artık bezini kocaman olmuş, ay çok tatlı maşallah da bir de şu popişteki olmasa :)))) gibi saçma sapan eleştirilerin stresi var.

birkaç ay önce denedim, kızımın hazır olmadığını farkettiğim için bıraktım ikimizin de yıpranmaması için. dün tekrar başladık. güzelce anlatıyorum her fırsatta bak artık büyüdün bez küçük bebekler için sen de bizim gibi tuvalete yapabilirsin vs. ikna olmadı en son bak sen beze yapınca kakalar ve çişler çok üzülüyor arkadaşları yok diye, sen tuvalete bırakırsan suyu akıtırız arkadaşlarının yanına gider çok mutlu olurlar hikayesini uydurdum 😅😅

çişini tutabiliyor, ama tuvalete yapmıyor. gidip oturuyoruz oyunlar şarkılar falan derken bir damla yapmıyor. kalktıktan 5 dk sonra ayaklara kadar çiş. kaka desen felaket. bugün artık oturttum onu da yanına da ben oturdum bir süre sonra çok çok az çiş yaptı. çok abartı tepki vermedim o da yanlışmış diye duydum. az önce çişe kaldırdım yapmadı çişi olmaması da mümkün değil… nasıl bir yol izlemem gerekiyor bana bir yardımcı olun lütfen. kafanızı şişirdiysem kusura bakmayın 🙏
Süreci inşallah kolaylıkla atlatırsınız, gerçekten her çocuk farklı farklı bazen insan yanlış mı yapıyorum diye düşünüyor. Çocuğun huyunu suyunu sizden iyi bilen birinin olması mümkün değil gözlemlerinizden zamanı geldiğini düşünüyorsanız doğrudur. Hiç bilmediği bir konu olduğu için direnç gösterebilir, zamanla alışacaktır.
Benim tanıdığım bir arkadaşımın çocuğu da 4 yaşına gelmek üzere hala bezde o da sizin gibi stresli ve bedenine göre bez bulamıyorum diyor.
Hani bu süreci henüz ben yaşamadığım için size bir yol gösteremem ama çocuk psikologunu en son çare seçebilirsiniz belki o daha doğru yaklaşım yöntemi sunabilir profesyonel destek bazen geleneksel yöntemlere nazaran daha pratik olabiliyor hem size destek hem çocuğa destek olabilir. Çünkü her çocukta aynı yollar işe yaramıyor hepsi birbirinden farklı 🌸
Mutlaka bir şekilde öğrenecek endişe etmeyin sadece süreci güzel atlatmak önemli, ilerisi için kaygılarınız da doğal bir annenin vereceği kaygılar hiç endişe etmeyin😌

havalar isinsin her gun yaptir alisacak sonuda benim oglum iki bucuk yasinda iki gune alisti gece bile bez baglamadim ama kizim uc ay ugrastim 😆 aynen seninki gibi yapiyodu kac saat oturuyoduk yapmiyodu kalkar kalkmaz cişşş 😆 uc ay ugrastim bide hamileydim dogumdan uc gun once anca alisti gecede bi kere goturdum bezden kurtulduk tamamen

X