Tuvalet eğitimi

zeynep saribas

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
20 Eylül 2023
7
0
27
Merhaba 4 yaşında kızım var ve 1 aydır tuvalet eğitimi ile uğraşıyorum ama sonu başarısız ben götürürsem klozetine yapıyor ama göturmezsem ortalığa yapıyor kendisi demiyor cisim yada kakam geldi diye çok kötü psikolojik bozuldu etrafımdaki herkes 1 hafta 10 gün uğraştı ama ben nerde yanlış yapıyorum bilmiyorum anneler acil yardım

Merhaba, ben de 3,5 yaşındaki oğlumun bezini 11 gün önce çıkardım. İlk günün gecesi uykudan uyanıp tuvalate yaptı çişini ilk defa, 2. 3. Gün kabus gibiydi. Kakasını hiç yapmadı tuvalate, çişini de çok az kaçırıp farkedince tutup tuvalete gidince devamını yapıyordu. 6. Gün hiç kaçırmadı ve kakasını da tuvalete yaptı ama midesi bulandı. Sonra yine altına yapmaya devam etti. Çişi çözdük gibi arada ufak kaçaklar oluyo ama büyük tuvalatini asla yapmıyo. Ben de kafayı yemek üzereyim çünkü aşırı hareketli ve inatçı bir çocuk. Kendisi demiyo çişim geldi diye ama elini oraya götürüyor çişi gelince. Tek problem tuvalete gidip sabit oturmak istememesi ve ne yapacağımı bilmiyorum 😔

Merhaba, ben de 3,5 yaşındaki oğlumun bezini 11 gün önce çıkardım. İlk günün gecesi uykudan uyanıp tuvalate yaptı çişini ilk defa, 2. 3. Gün kabus gibiydi. Kakasını hiç yapmadı tuvalate, çişini de çok az kaçırıp farkedince tutup tuvalete gidince devamını yapıyordu. 6. Gün hiç kaçırmadı ve kakasını da tuvalete yaptı ama midesi bulandı. Sonra yine altına yapmaya devam etti. Çişi çözdük gibi arada ufak kaçaklar oluyo ama büyük tuvalatini asla yapmıyo. Ben de kafayı yemek üzereyim çünkü aşırı hareketli ve inatçı bir çocuk. Kendisi demiyo çişim geldi diye ama elini oraya götürüyor çişi gelince. Tek problem tuvalete gidip sabit oturmak istememesi ve ne yapacağımı bilmiyorum 😔
Ay aynı aynı ya benim kızım da öyle ah ah

Sanırım yaşlarından dolayı böyleler, daha küçükken bu kadar algı açık olmuyo. İnşallah en kısa zamanda alışırlar. Günden güne iyi olur diye dua ediyorum.

Bu benim ikinci denemem o yüzden bırakamıyorum, ilk denemede de kakasını yapıp çişini yapmamıştı. Hakikaten en zor büyüme eşiği

Merhaba 4 yaşında kızım var ve 1 aydır tuvalet eğitimi ile uğraşıyorum ama sonu başarısız ben götürürsem klozetine yapıyor ama göturmezsem ortalığa yapıyor kendisi demiyor cisim yada kakam geldi diye çok kötü psikolojik bozuldu etrafımdaki herkes 1 hafta 10 gün uğraştı ama ben nerde yanlış yapıyorum bilmiyorum anneler acil yardım

Her çocuğun süreci çok farklı.
Konuşmadada, tuvalettede, herşeyde.
Kıyaslama çocuğu başkasıyla.
Sadece kendi çocuğuna odaklan.
Kendinide üzme.

İnşallah bu geçicidir yoksa çok kıyaslama yapıyorum ve canım sıkılıyor

Anlıyorum sizi ama yapıpta kendinizi yıpratmayın.
Gerçekten her çocuk çok farklı.
Benim ablamın oğlu 5 yaşından sonra konuştu.
Her konuda çok yavaştı küçükken.
Hatta annem ozaman deve dili bile getirmişti 🤣🤣
Şuan maşallah pilotaj okuyor.

Anlıyorum sizi ama yapıpta kendinizi yıpratmayın.
Gerçekten her çocuk çok farklı.
Benim ablamın oğlu 5 yaşından sonra konuştu.
Her konuda çok yavaştı küçükken.
Hatta annem ozaman deve dili bile getirmişti 🤣🤣
Şuan maşallah pilotaj okuyor.
Maşallah Allah daim etsin başarısını ama etraftaki çocukları görünce çok moralim bozuluyor acaba sorun bende mi diyorum

Etrafa hiç bakmayın. Her çocuk farklı öğrenmesi algısı çok farklı. Benim oğlumun tuvalet eğitimi 4 ay filan sürdü tamamen kaçırmadan öğrenmesi neredeyse 8 ayımı aldı. Kızımla ilk bi denedim 3 gün olmadı. Oğlum da yaşadığım o berbat süreçte aklıma gelince çok bunaldım ve 3 günde vazgeçtim. 1 hafta yada 2 hafta sonra tekrar başlamak zorunda kaldım çünkü kızım bezine bir sefer çiş yapıp hemen o bezi değiştirtiyodu. Baktım olmicak bi daha başladım 2 gün hiç altına kaçırmadı ben götürüp yaptırdım 3. gün baktım kendi söyledi. Öncelikle bi önceki denemeyide göz önüne alıp kızımın çişi tahminen 1.30 saat tutabildiğini varsayarak saat başı çişe götürdüm. Siz de gözlemleyip ne kadar tutabildiğine bakın ki çok sıkılmasın. mesela Yemek yedi su içti 1 saat yada 1 buçuk saat sonra hemen götürdüm. Baktım yapmıyo çok sıkmamak adına fazla beklemeden kaldırıyordum. Yarım saat yada 15 dakka sonra bi daha getiriyodum. Çişini yapınca tüm aile alkış yapıyoduk. Hadi koş babana çiş yaptığını söyle diyodum. Gidip söyleyince Babasıda öpüyodu filan kızımın çok hoşuna gidiyodu. Son olarak Onun rahat edebileceğini ve onunda hoşuna giden bir klozet adaptörü aldım. Tuvalete gidince ona hadi koy diyodum kendisi koyuyordu yerine. Buda onun çok hoşuna gidiyodu. Adaptörü koymak için koşa koşa gidiyodu anne sen alma ben koyucam diyodu. Elimden geldiğince açıklamaya çalıştım çünkü oğlumdaki o zor günlerden ötürü sizi öyle iyi anlıyorum ki. Canınızı sıkmayın illa öğrenir. Allah kolaylık versin.

Etrafa hiç bakmayın. Her çocuk farklı öğrenmesi algısı çok farklı. Benim oğlumun tuvalet eğitimi 4 ay filan sürdü tamamen kaçırmadan öğrenmesi neredeyse 8 ayımı aldı. Kızımla ilk bi denedim 3 gün olmadı. Oğlum da yaşadığım o berbat süreçte aklıma gelince çok bunaldım ve 3 günde vazgeçtim. 1 hafta yada 2 hafta sonra tekrar başlamak zorunda kaldım çünkü kızım bezine bir sefer çiş yapıp hemen o bezi değiştirtiyodu. Baktım olmicak bi daha başladım 2 gün hiç altına kaçırmadı ben götürüp yaptırdım 3. gün baktım kendi söyledi. Öncelikle bi önceki denemeyide göz önüne alıp kızımın çişi tahminen 1.30 saat tutabildiğini varsayarak saat başı çişe götürdüm. Siz de gözlemleyip ne kadar tutabildiğine bakın ki çok sıkılmasın. mesela Yemek yedi su içti 1 saat yada 1 buçuk saat sonra hemen götürdüm. Baktım yapmıyo çok sıkmamak adına fazla beklemeden kaldırıyordum. Yarım saat yada 15 dakka sonra bi daha getiriyodum. Çişini yapınca tüm aile alkış yapıyoduk. Hadi koş babana çiş yaptığını söyle diyodum. Gidip söyleyince Babasıda öpüyodu filan kızımın çok hoşuna gidiyodu. Son olarak Onun rahat edebileceğini ve onunda hoşuna giden bir klozet adaptörü aldım. Tuvalete gidince ona hadi koy diyodum kendisi koyuyordu yerine. Buda onun çok hoşuna gidiyodu. Adaptörü koymak için koşa koşa gidiyodu anne sen alma ben koyucam diyodu. Elimden geldiğince açıklamaya çalıştım çünkü oğlumdaki o zor günlerden ötürü sizi öyle iyi anlıyorum ki. Canınızı sıkmayın illa öğrenir. Allah kolaylık versin.
Çok teşekkür ederim gerçekten insan o kadar psikolojisi bozuluyorki en son çare buraya yazdım herkesten Allah razı olsun ama çok zormuş gerçekten millet anlatıyor 1 buçuk 2 yaşında öğrettim diye böyle şeyleri duyunca insan etkileniyor ister istemez 1 ay denedim olmadi şimdi bıraktım gayet halinden memnun sanki 1 ay ugrasmamisim gibi davranıyor demekki zamanı var

Benim oğlum 3 yaşına yakın yürüdü, hala yaşıtları gibi yürümüyo. O dönem ben de hep kafama takıp üzülür kendimi suçlardım. Herhangi bir sağlık problemi olmadığını bildiğim halde çok canım sıkılırdı. Şimdi çok şükür yürüyor ve o zamanlar ne kadar boş yere üzüldüğümü ve çocuğu strese soktuğumu anladım. Nitekim her çocuğun gelişimi farklı, naçizane kendinizi suçlamayın ayrıca küçük bebeğiniz varmış onu bezlediğinizi gördüğü için bezi bırakmak istememesi çok çok normal. Zamanı gelince daha kolay olur eminim.

Teonun kaka kitabı, cirt cirtli tuvalet egitimi kitabi,güle güle kakalar, elifin tuvalet egitimi bir de tunanin tuvalet egitimi kitapları çok güzel...biz cok faydasini gorduk.
bizimki 27 aya yaklaştı ben de yaklaşık 15 gündür başladım.ilk günler kakadan korkuyordu oyun haline getirerek kitaplardan faydalanarak çözdük.
Lazimliga yapıp kendisi klozete döküp arkasından baybay yapıyoruz.kakalar arkadaşlarının yanına gitti oyun oynayacaklar falan anlatıyorum hosuna gidiyor.surekli anlatın işte Anne Baba tuvalete yapıyor,kuşlar kediler tuvalete yapıyorlar hikayeler uydurun ve baskı yapmayın.
Bazen oturup yapmadan kalkıyor ben tamam geldiğinde yine geliriz yaparsın diyip kaldırıyorum.ilk günler çok stres yapıyordum kesinlikle o stres çok etkiliyor.ne zaman rahat bıraktım tıkır tıkır ilerlemeye başladı.
bizimki yine arada kaçırıyor ama baya ilerleme var.bazen kendisi gidip lazimligina yapiyor ,bazen ben farkedip götürüyorum.henüz her seferinde söylemiyor ama saat tutup götürün özellikle ilk günler.tutma süreleri gittikçe uzayacak 🌺

X