TUVALET EĞİTİMİ İMDAT NOLUR YARDIM

o cisim geldi demeden surekli sizin goturmeniz lazim ..yani siz gerekirse yarim saatte bir yada 15 dk da bir hadi bakalim cis var mi doyerekten sormaniz lazim

birde cisimiz tuvalette sarkisi eslik ederse daha iyi olur orda ne demek istedigini anliyorlae sarkinjn

Bence yaza erteleyin,havalar da soğuk gidiyor bu aralar.Çocuk üsütüp hastalanmasın.Uzmanlar en ideal zamanın 3 yaş olduğunu söylüyor bu konuda.Yaz ayları tuvalet eğitimi için daha ideal.Ben çok fazla halı yıkadım bu dönemde☺.
Bahar ayında başlamak istedim birde hiç bir yer islanmiyor çünkü az az yapıyor ama bu durum beni yıpratıyor. Yıpratan şey sürekli altına yapması değil. Olmayacağını düşünmem. Hazır olup olmadığına karar veremiyorum inanın

Bir kere bezi çıkardıysanız asla geri dönmeyin. Süreci çok uzatırsınız. Zaten çocuğunuz hazır. Daha yolun çok başındasınız.😊Laızmlığa da yapmış üstelik. Her şey normal. Durmak yok devam edin. Zafer yakındır 😉
Gerçekten hazır mı karar veremiyorum. Sizce nasıl bir yol izlemem lazım kafam karışıyor kimisi hazır derken kimisi hazır değil diyor kendimde ona da zehretmek istemiyorum bu süreci. Kreşe vermek için eğitim vermek istedim ne yapmalıyım

Arkadaşlar lütfen yardım edin kafam çok karışık resmen piskolojim bozuldu. Kızım 2.5 yaşında ve dört gün önce tuvalet eğitimi vermeye karar verdim. Bez takacağım zaman istemiyordu ozellikle altını sildirmeyi asla istemiyordu. Ve yasininda uygun olduğunu düşünerek başladım. Lazimligi reddetmedi oturdu. İlk gün sürekli altına yaptı. Sürekli den kastım 15-20 artık kaçsa. Okuduğum gördüğüm duyduğum şeyler bu durumun normal olmadığını düşündürdü yani herkesin çocuğu en fazla üç dört kere altına kaçırmış. Ama benim kızım sürekli yapıyor az az ve sık sık. 2. Gün sabah lazimliga yapmayı başardık uykudan uyanınca götürdüm ve yaptı sonrasında aynen devam üzerine yapmaya. Bugün 4. Gün bitti ve tam 18 kere yaptı bir kaç kere lazimliga yakaladım. Sürekli sık sık ve az az yapıyordu. Bu arada gece hiç kaçırmadı hep kuru kalktı hatta uyutmak için bir buçuk saat cabaladigim zamanlarda bilr yapmadı. Kafam çok karışık gündüz bu kadar çok yapmasi hazır olmadığını düşündürüyor. Ama bir taraftanda gece hiç yapmaması hazır olduğunu düşündürüyor. Sizce devam etmeli miyim.
Ben de hanüz başlamadım ancak bildiğim kadarıyla zorlamak baskı, yapmak çocuğun piskolojisine zarar veriyor diye biliyorum. Yani sabır gerekiyor sanırım sadece. Hepsi bir şekilde öğreniyor sonuçta. Kolaylıklar diliyorum

Bir kere bezi çıkardıysanız asla geri dönmeyin. Süreci çok uzatırsınız. Zaten çocuğunuz hazır. Daha yolun çok başındasınız.😊Laızmlığa da yapmış üstelik. Her şey normal. Durmak yok devam edin. Zafer yakındır 😉
Gerçekten normal mi dersiniz saat 18:00 da geldim ve bu saate kadar beş kez yaptı ne yapmalıyım bilmiyorum kafam karışık

daha küçükken bile gün içinde o kadar çiş yapmıyorlar. kas gelişimi ile alakali olmadığını düşünüyorum (hatta kimi kesim kas gelişimi meselesinin bebek bezi şirketleri yalanı olduğunu söylüyor ama o kadar uçta değilim) idrar torbasını tam bosaltamadigi için sürekli kaçırma halinde olabilir
Bende böyle düşünüyorum tam bosaltmiyor altında bez olmadığının farkında. Mesela şuan yaptı azıcık kulodunu cikartttirmiyir bazende tam tersi sizce ne.yapmaliyim. kasları gelişmiş olmasa gecede tutamaz diye dusundum

Şuanda oturmak istemiyor babaannesigil olduğu için sanırım. Bir saate kalmıyor üstüne yapıyor sürekli. Bence de tutuyor tuttuğu için az az sık sık yapıyor. Hazır degilmi diye düşünüyorum ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Çiş ve kafan hiç korkmadi tuvalete döküyor bay bay yapıyor. Sabah kalkinca çişini yapıyor ama gün içinde sürekli üstüne yapıyor bazen yakalayabiliyorum ama çalıştığım sürede babaannesi olacak bugün gündüz bir kere üstüne yapmış iki kere lazimliga öyle diyor ama ben geldiğimden beri üç kere üstüne yaptı
Çalistiginiz ayrintisini hatirlamiyorum. Siz evde yokken bir babaannenin gunde 20 kere altini islatan cocuga bakmasi hem zor hem de yaklasiminin sizinki gibi olacagini zannetmem. Bana siz evde yokken tuvalet konusunda cocuga olumsuz yansiyacak bir dil kullaniliyor olabilir gibi geldi. Bence bebeginiz bezi reddetmiyorsa siz evde oldugunuz bir doneme erteleyin tuvalet egitimini. Ve yeniden baslayana kadar sen buyudun sen abi oldun gibi tuvalet egitimine dair bir sey soyletmeyin kimseye. Cocuk tamamen unutsun bu donemi. Izin, resmi tatil vs denk getirin bir bes alti gun sadece siz ilgilenin. Cocuk tuvalet egitimini almadan misafirlige gitmeyin, disari cikmayin, misafir kabul etmeyin, baska birine emanet etmeyin.

Çalistiginiz ayrintisini hatirlamiyorum. Siz evde yokken bir babaannenin gunde 20 kere altini islatan cocuga bakmasi hem zor hem de yaklasiminin sizinki gibi olacagini zannetmem. Bana siz evde yokken tuvalet konusunda cocuga olumsuz yansiyacak bir dil kullaniliyor olabilir gibi geldi. Bence bebeginiz bezi reddetmiyorsa siz evde oldugunuz bir doneme erteleyin tuvalet egitimini. Ve yeniden baslayana kadar sen buyudun sen abi oldun gibi tuvalet egitimine dair bir sey soyletmeyin kimseye. Cocuk tamamen unutsun bu donemi. Izin, resmi tatil vs denk getirin bir bes alti gun sadece siz ilgilenin. Cocuk tuvalet egitimini almadan misafirlige gitmeyin, disari cikmayin, misafir kabul etmeyin, baska birine emanet etmeyin.
Dort gun evdeyim üç gün çalışıyorum. Ama babaannesi benden çok daha sabırlı ve ağlayacak diye bile gun boyu kucağından indirmeye biri o konuda güvenim sonsuz. Her istediğini yaptığı için her şeyi reddediyor hiç oturtamiyorum burada ama evdeyken yine altına kaçırıyodu fakat oturuyordu lazimliga. Beş altı günde çözülecek bir şey olsa ayarlarım. Ama bana pek öyle gelmedi sanki hazır değil gibi bugün altına yaptığı halde cisinden rahatsız olmuyor bile öyle geziyor. Önceden sanmıyorum annelerimiz bizim için hazır mı değil mi diye düşünmüş olsun 😀 o yüzden oda alışır diye bırakmak istemiyorum çünkü en azindan bir şeyleri kavradı üstüne yapıyor bu ne fiyorum çiş diyor nerer yapıyoruz diyorum lazimligi gösteriyor yapınca döküyor bay bay yapıyor. Hazır olduğunu dusunsem bir ayda uğraşırım cidden kafam çok karıştı 😞

Götürüyorum ama yapmiyor. Bazense dakikalarca oturuyor kalktığı zaman yapıyor. Bir yakınımda çaba gösterdiğini söyledi ve bırakma dedi ama kafam çok karışık

Bende böyle düşünüyorum tam bosaltmiyor altında bez olmadığının farkında. Mesela şuan yaptı azıcık kulodunu cikartttirmiyir bazende tam tersi sizce ne.yapmaliyim. kasları gelişmiş olmasa gecede tutamaz diye dusundum

Dort gun evdeyim üç gün çalışıyorum. Ama babaannesi benden çok daha sabırlı ve ağlayacak diye bile gun boyu kucağından indirmeye biri o konuda güvenim sonsuz. Her istediğini yaptığı için her şeyi reddediyor hiç oturtamiyorum burada ama evdeyken yine altına kaçırıyodu fakat oturuyordu lazimliga. Beş altı günde çözülecek bir şey olsa ayarlarım. Ama bana pek öyle gelmedi sanki hazır değil gibi bugün altına yaptığı halde cisinden rahatsız olmuyor bile öyle geziyor. Önceden sanmıyorum annelerimiz bizim için hazır mı değil mi diye düşünmüş olsun 😀 o yüzden oda alışır diye bırakmak istemiyorum çünkü en azindan bir şeyleri kavradı üstüne yapıyor bu ne fiyorum çiş diyor nerer yapıyoruz diyorum lazimligi gösteriyor yapınca döküyor bay bay yapıyor. Hazır olduğunu dusunsem bir ayda uğraşırım cidden kafam çok karıştı 😞

bu yaştaki çocukların kuralları ezberlemekte iyi oldukları ama bu onların kuralları özümsedigi anlamına gelmediğini okumuştum. yani çocuğunuz çişi geldiğinde ne yapması gerektiğini tane tane söylüyor olabilir ama uygulayamamasi normal. anladığını düşünüp üstelemeyin.

yani ha bugün, ha bir kaç ay sonra, gereksiz yere acele ederseniz bu süreçte çok yorulacak ve artık anlayisinizi kaybedeceksiniz, ikiniz de yipranacaksiniz. bence çocuğunuzla açıkça konuşun, hazır olduğun zaman yeniden deneyelim deyin ve o zamana kadar bu bahsi açmayın. yani deneyin diyeceğim ama çok sık kaza oluyormuş, kızınız biraz da tepkisel olarak böyle yapıyor olabilir, inatlasirsaniz ters teper.

bu yaştaki çocukların kuralları ezberlemekte iyi oldukları ama bu onların kuralları özümsedigi anlamına gelmediğini okumuştum. yani çocuğunuz çişi geldiğinde ne yapması gerektiğini tane tane söylüyor olabilir ama uygulayamamasi normal. anladığını düşünüp üstelemeyin.

yani ha bugün, ha bir kaç ay sonra, gereksiz yere acele ederseniz bu süreçte çok yorulacak ve artık anlayisinizi kaybedeceksiniz, ikiniz de yipranacaksiniz. bence çocuğunuzla açıkça konuşun, hazır olduğun zaman yeniden deneyelim deyin ve o zamana kadar bu bahsi açmayın. yani deneyin diyeceğim ama çok sık kaza oluyormuş, kızınız biraz da tepkisel olarak böyle yapıyor olabilir, inatlasirsaniz ters tep

yani ha bugün, ha bir kaç ay sonra, gereksiz yere acele ederseniz bu süreçte çok yorulacak ve artık anlayisinizi kaybedeceksiniz, ikiniz de yipranacaksiniz. bence çocuğunuzla açıkça konuşun, hazır olduğun zaman yeniden deneyelim deyin ve o zamana kadar bu bahsi açmayın. yani deneyin diyeceğim ama çok sık kaza oluyormuş, kızınız biraz da tepkisel olarak böyle yapıyor olabilir, inatlasirsaniz ters teper.
Diğer çocuklardan farklı. Herkesle tutan şey onda tutmayabiliyor ne yazikki. Kuzenlerim arkadaşlarımın çocuklarinin.alisma sürecine göre sartlamistim kendimi ondanda yıprandım daha beş günde. Ve bugün kayınvalidemlerde kalmam tetikledi. Asla oturtamadim üstünu değiştiremedim. Evde bu kadar değil yanıt veriyor en azından oturuyor yapmasa bile yada yapınca gösteriyor. Bir kaç gün daha deneyip beslemeyi düşünüyorum. Dünyanın sonu değil dünya üzerinde tuvalet ihtiyacını gidermeyi ogrenmemis bir canlı yok diye düşünüyorum. Belki bugün evimde kalmış olsaydım herşey daha güzel ilerleyecekti bilemeyiz. Beni şaşırtan gündüz bir iki kere kaçırdı dedi ve ben umutlandim çünkü dün defalarca yapmıştı altına ancak geldikten sonra gördüm ki bir şey değişmemiş 😞

Diğer çocuklardan farklı. Herkesle tutan şey onda tutmayabiliyor ne yazikki. Kuzenlerim arkadaşlarımın çocuklarinin.alisma sürecine göre sartlamistim kendimi ondanda yıprandım daha beş günde. Ve bugün kayınvalidemlerde kalmam tetikledi. Asla oturtamadim üstünu değiştiremedim. Evde bu kadar değil yanıt veriyor en azından oturuyor yapmasa bile yada yapınca gösteriyor. Bir kaç gün daha deneyip beslemeyi düşünüyorum. Dünyanın sonu değil dünya üzerinde tuvalet ihtiyacını gidermeyi ogrenmemis bir canlı yok diye düşünüyorum. Belki bugün evimde kalmış olsaydım herşey daha güzel ilerleyecekti bilemeyiz. Beni şaşırtan gündüz bir iki kere kaçırdı dedi ve ben umutlandim çünkü dün defalarca yapmıştı altına ancak geldikten sonra gördüm ki bir şey değişmemiş 😞
Allah kolaylaştirsin, ama dediğim gibi zaman vermek daha iyi olabilir çocuk gelişme göstermemisse.

bende buna kendimi hazirlamadanc baslamamistim son iki cocukta ...ilk cocukts defalarca hali yikamistim cunku yaz donemin de alistirmak en azindan yikanan esyalarn kurumasi icjn iyi oluyor :))

Arkadaşlar lütfen yardım edin kafam çok karışık resmen piskolojim bozuldu. Kızım 2.5 yaşında ve dört gün önce tuvalet eğitimi vermeye karar verdim. Bez takacağım zaman istemiyordu ozellikle altını sildirmeyi asla istemiyordu. Ve yasininda uygun olduğunu düşünerek başladım. Lazimligi reddetmedi oturdu. İlk gün sürekli altına yaptı. Sürekli den kastım 15-20 artık kaçsa. Okuduğum gördüğüm duyduğum şeyler bu durumun normal olmadığını düşündürdü yani herkesin çocuğu en fazla üç dört kere altına kaçırmış. Ama benim kızım sürekli yapıyor az az ve sık sık. 2. Gün sabah lazimliga yapmayı başardık uykudan uyanınca götürdüm ve yaptı sonrasında aynen devam üzerine yapmaya. Bugün 4. Gün bitti ve tam 18 kere yaptı bir kaç kere lazimliga yakaladım. Sürekli sık sık ve az az yapıyordu. Bu arada gece hiç kaçırmadı hep kuru kalktı hatta uyutmak için bir buçuk saat cabaladigim zamanlarda bilr yapmadı. Kafam çok karışık gündüz bu kadar çok yapmasi hazır olmadığını düşündürüyor. Ama bir taraftanda gece hiç yapmaması hazır olduğunu düşündürüyor. Sizce devam etmeli miyim.
Henüz hazır değildir annesi.Oglum 3.5 yaşında daha bir hafta önce bez olayını bitirdik.Hatta ikinci gün 1 saatte defalarca altına yaptı.Siz en iyisi ya başladım bir kere pes etmek yok diyip çocuğu hiç ürkütmeden devam diyin ya da şimdilik bosverin biraz daha büyümesini bekleyin.

Gerçekten hazır mı sizce bugün beşinci gün ve hala yeltenmiyor. Haftada üç gün çalışıyorum bugün babaannesiyleydi üç gün onunla olacak ve akşam orda kalacağım ve lazimliga oturmuyor şuan da asla isteniyor evde bir sıkıntı olmuyor kırk dk bile oturtmustum ama burda oturmuyor yada onlar varken ne yapacağım bilmiyorum olmayacak gibi geliyor
Bu sürece kadar çözmesi gerekirdi. Çocuğunuz hazır değil her çocukta 2.5 yaşta öğrenmek zorunda değil. Önce yada sonra belli eder kendisini. Biraz daha zaman verin üzerine giderseniz daha da zorlu olur onun için

Bence daha hazır değil. Bende 2 bucuk yaşı tam yaz aylarıma geliyor diye 1 ay uğraştım. Lazimliga yapip 5 dk sonra altina yapiyordu. Aslında sırf çevre baskısından baslamistim ama çocuğum hazır değil diyordum kendi kendime emindim. Ve öyle de oldu 1 ay boş yere uğraştım. Yeniden taktım bezi bir kere çıktıysa tekrar takma diye birşey her cocuk için geçerli değil bence. Sonra ekim ayı gibi tekrar basladim ama şunu fark ettim ki kızıma çişini tut dedigim de nasil tutulacağını bilmiyor. Eliyle tutacak sanıyor. Sonra bir gün lazimliga oturduğunda çişini yaptığı sıra birden çişini tut dedim. O refleks haliyle birden çişini tuttu. Şimdi tekrar yap cisini dedim ve yaptı. Bak dedim aferin artik çişini tuttun. Kızımda o an anladı aslında çişini tutmayı ve o gün itibariyle bezi bıraktık. Elimdeki bezler bitene kadar gece taktım sadece. Her seferinde de bezler bitince gece de takmicaz dedim. Yani gece takarken cocuk görmesin uyanmadan tekrar çıkarın falan öyle şeylere hic girişmedim. Çişi gelirse bezine yapti gelmediyse sabah bezini çıkardık tuvalete yaptı. Bezleri bitti gece de artik çişini tutmayı öğrenmişti daha da bez kullanmadık.

Öncesinde uğrastığım 1 bucuk ayda hic yol katedemeyip 1 gunde işi halletmiş olduk. Hazır değilse ara verin. 3 ay uğraşan arkadaşım vardı. Sırf kendi hirsindan inadından çocuğu yordu. Yeniden bezi taktı 3 yaşına doğru kreşe başladı onunda kızı 1 haftada arkadaşlarını görüp bezden çıktı.
Bez bitti olayı bizde de işe yaradı😅Gercekten son 3 bez kalmıştı.Bak bitiyor bu son dedim hatta son bezi sakladım boş poşeti görünce bezi bırakmaya mecbur kaldı.2 gün yordu beni (yatak, yorgan, koltuk,aynı gün içinde sayısız kıyafet) sonrasında ne yatağa yaptı ne altına 🙏

Bez bitti olayı bizde de işe yaradı😅Gercekten son 3 bez kalmıştı.Bak bitiyor bu son dedim hatta son bezi sakladım boş poşeti görünce bezi bırakmaya mecbur kaldı.2 gün yordu beni (yatak, yorgan, koltuk,aynı gün içinde sayısız kıyafet) sonrasında ne yatağa yaptı ne altına 🙏
Demekki hazırmış. Bizim bugün 6. Gün otirmak istemiyor lazimliga ve hala altına yapıyor 😞

Ongun deneyin eğer düzelmezse bir ay ara verin bence aliscak

X