Tuvalet Eğitimi Tuvalet eğitiminde gece kaldırmak?

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.
Bende 5 gecedir kaldırmıyorum sadece 1 defa kuru kalktı napsam bilemedim yatağı gece ıslatsa dahi kaldırmamaya devam mı etsem yoksa başlardaki gibi 1 defa kaldırsam mı? Bu arada henüz söyleme yok tutma zamanı baya arttı eskisi gibi sık gitmiyoruz.

2 gundur ogle uykusundan da ıslak kalkiyor. Hic boyle olmazdi. Acaba kaldirmamaya baslayinca yatagina yapabilirsin mesaji mi verdim naptim ben anlamadim ya.

işte öyle öyle fark edecek ne kadar dolunca altına yaptığını

şöyle düşünün sizi yarım saatte bir tuvalete götürsek ne kadar çok birikirse altınıza yapacağınızı öğrenemezsiniz ki

çişimiz gelir ama o an ortam uygun değilse tutarız ama bir süre sonra tutamayacağımız açıktır işte o süreden sonra tuvalete gitttttmemm lazım deriz

ama çocuğa daha çişi gelmeden ya da az geldiğinde tuvalete götürdüğümüzde o tutma çizgisini bilemez

ben tuvalet eğitiminde oğlumun altını ilk açtığımda pipisinden akmaya başladığında su dedi

hayır dedim o su değil çiş

çişimiz geldiğinde senin tuvaletin var ya ona yapmamız lazım

bir iki suladıktan sonra çiş dedi gittik yaptı

arada da kaçırdı

ama kontrol tamamen onda idi

sabah kalkınca gece yatmadan ve dışarı çıkmadan tuvalete gidilir

bu yetişkinlerin de uyguladığı klasik kural

onun dışında hatırlatmadım

her çocuk farklı tabii ki kimisi biraz daha desteklenmek ister vs

ama ben tuvalete gitmeyi sıradanlaştırmayı tercih ettim

yani tuvalete çişini yapmak böyle alkışlanacak, hediyelere bağlanacak bir olay değildi bizim evimizde

ama tuvalete gitmek, çişi gelmek, kakası gelmek evde tabu da değildi

çişi gelen çişim geldi der ve tuvalete giderdi, kapılar kapatılıp kilitlenmezdi

orada olana gizem katılmazdı

yanlış anlaşılmak istemem, bunlara hatalı da demem ama özellikle bu sıkı mahremiyet eğitimlerinin çocukların yaşları da büyüdükçe tuvalete farklı anlamlar yüklemeye neden olduğunu düşünüyorum

yani nasıl mutfakta yemek yapılıyorsa tuvalette de çiş yapılıyor

aynı olağanlıkta

aslına rahatsız olmalı ki fark etmeli bence gayet fark ediyor rahatsız oluyor

çişin gelince yapmadan söyle diye teşvik etmek önemli

kızınız muhtemelen kıyafetlerini de indirebilir

kendi yapmasına uygun imkan tanıyın ama işte elin kirlenir vs denmesin o geriletiyor

burada hep yazarım oğlumun gittiği anaokulunda çocuklar tuvalete yalnız giderdi

oğlum 37 aylıktı ilk başladığı gün bir kere öğretmen götürüp göstermişti sonra tekrar götürmemişti bile

aynı sınıfta 28 aylık çocuk da 32 aylık çocuklar da vardı aynı şekilde kimseyi tuvalete götürmüyorlardı gösteriyor öğretiyorlardı herkes kendi gidiyordu

100 taneden fazla çocuk olan bir yerde bu serbesti olabiliyorsa evde de rahat rahat halleder

lazımlık ya da tuvalete kolay ulaşım önemli

klozette mutlaka çocuk adaptörü olmalı

bir de mesela bu el ile eklenen süslü olanlar var ya onlarda anneye ihtiyaç oluyor yine ama anne çocuk kapak denilen çift kapaklıların kullanımı daha rahat

Not: çenem düşmüş kusuruma bakmayın
Estagfirullah soylediklerine katiliyotum mantikli aslinda hepsi de. Tabi her cocukta uymayabiliyor orasi ayri. Ben serbest birakinca altina yapar yapmaz soyluyor. Ama cisim geldi demiyor. Cok sık da goturmuyorum ortalama 2 saat civari. Bazen parka cikiyoruz tutuyor mesela eve gelince hemen altina yapiyor aslinda farkinda ve tutabiliyor cisini ama sanirim benim canim oglum tuvaletten pek hoslanmiyor kakasindan da korkuyor zaten. Bakalim 10 gun oldu direniyoruz

2 gundur ogle uykusundan da ıslak kalkiyor. Hic boyle olmazdi. Acaba kaldirmamaya baslayinca yatagina yapabilirsin mesaji mi verdim naptim ben anlamadim ya
Aslinda ne desem bilemedim bizim 10 gun oldu basladigimdan beri hic kaldirmadim ilk gunler kendi kalkti sonra kalksa bile gitmek istemedi tuvalete bende zorlamadim hic yaparsa yapsin dedim. Ama yapmadi. Ilk gun disinda hic yapmadi gece. Ama oglen uykusu kac saat uyuyor ki islatiyor kendini uyitmadan once cise gitmiyor mu. Gece degil de oglen islak kalkmasna sasirdim. Ama bizimki de bir ara geriledi 3 kere altini islatiyorsa 3 5 gun 5 6 kez islatmaya basladi sonra yine duzelmeye basladi. Benimki de gunduz cisini söylemiyor kakasindan da hala korkuyor. Ikizinden yardim aliyoruz kaka konusunda 3 umuz tuvalete gidip yapiyorz ikizi kakasini yapinca ve bayagi da bekleyince mecburen yapmak zorunda kaliyor. Bi şu cisim geldi lafini duysam havalara ucacagim da iste.

Aslinda ne desem bilemedim bizim 10 gun oldu basladigimdan beri hic kaldirmadim ilk gunler kendi kalkti sonra kalksa bile gitmek istemedi tuvalete bende zorlamadim hic yaparsa yapsin dedim. Ama yapmadi. Ilk gun disinda hic yapmadi gece. Ama oglen uykusu kac saat uyuyor ki islatiyor kendini uyitmadan once cise gitmiyor mu. Gece degil de oglen islak kalkmasna sasirdim. Ama bizimki de bir ara geriledi 3 kere altini islatiyorsa 3 5 gun 5 6 kez islatmaya basladi sonra yine duzelmeye basladi. Benimki de gunduz cisini söylemiyor kakasindan da hala korkuyor. Ikizinden yardim aliyoruz kaka konusunda 3 umuz tuvalete gidip yapiyorz ikizi kakasini yapinca ve bayagi da bekleyince mecburen yapmak zorunda kaliyor. Bi şu cisim geldi lafini duysam havalara ucacagim da iste.
Inanki bende cok saskinim. Bezi gunduz biraktigimdan itibaren ogle uykusunda hic yatagini islatmamisti kalkinca tuvalete giderdik iyiydik. Ama son gunlerde gece kaldirmadigimdan itibaren gunduz de islak 2 saat filan uyuyor uyumadan oncede goturuyorum. Insallah duzelir. Rabbim kolaylik versin sizede. Birde ikiz yani.

30 aylık verdim ben de eğitimi

Hiç kaldırmadım gece

1 hafta boyunca o uyuduktan sonr bez taktım o uyanmadan kalkip hemen çıkardım.bezi o gormeden

Sonra bunu da bıraktım

Sıkıntı olmadı

Inanki bende cok saskinim. Bezi gunduz biraktigimdan itibaren ogle uykusunda hic yatagini islatmamisti kalkinca tuvalete giderdik iyiydik. Ama son gunlerde gece kaldirmadigimdan itibaren gunduz de islak 2 saat filan uyuyor uyumadan oncede goturuyorum. Insallah duzelir. Rabbim kolaylik versin sizede.

Inanki bende cok saskinim. Bezi gunduz biraktigimdan itibaren ogle uykusunda hic yatagini islatmamisti kalkinca tuvalete giderdik iyiydik. Ama son gunlerde gece kaldirmadigimdan itibaren gunduz de islak 2 saat filan uyuyor uyumadan oncede goturuyorum. Insallah duzelir. Rabbim kolaylik versin sizede. Birde ikiz yani.
Bu tuvalet isinde zaten bir sure 2 ileri bir geri gidiliyor sanirim. Bizimki de cunku bir ara bozdu bayagi. Simdi daha iyi gozum hep ustunde ama tabi serbest birakinca yinr ayni sırılsıklam pijamalar. Bugun yine ikiziyle girdik tuvalete ikizi kakasini yapti ama bu yapmadi 1 saat belki daha fazla durduk gelmesine ragmen yapmadi dizlerim hala karincalaniyor gibi:)

Bu tuvalet isinde zaten bir sure 2 ileri bir geri gidiliyor sanirim. Bizimki de cunku bir ara bozdu bayagi. Simdi daha iyi gozum hep ustunde ama tabi serbest birakinca yinr ayni sırılsıklam pijamalar. Bugun yine ikiziyle girdik tuvalete ikizi kakasini yapti ama bu yapmadi 1 saat belki daha fazla durduk gelmesine ragmen yapmadi dizlerim hala karincalaniyor gibi:)
Bugun sabahta kuru kalktı simdi oglen uykusundanda kuru kalkar umarim. Kakasi geldiginde belli etmiyor mu o zaman goturseniz 1 saat de cok uzun geldi bana durmak istemiyordur o kadar. Gunun belirli saatlerinde yaparlar genelde o zaman mi oturtup bekliyorsunuz? Sizin ne kadar oldu baslayali?

Bugun sabahta kuru kalktı simdi oglen uykusundanda kuru kalkar umarim. Kakasi geldiginde belli etmiyor mu o zaman goturseniz 1 saat de cok uzun geldi bana durmak istemiyordur o kadar. Gunun belirli saatlerinde yaparlar genelde o zaman mi oturtup bekliyorsunuz? Sizin ne kadar oldu baslayali?
Kahvaltidan sonra hemen kakasi gelir. Iki oglumunda oyledir. O yuzden ikisini birlikte kahvaltidan sonra goturdum ama bu kez yapmadilar bi saklambac oynadilar bi suyla oynadilar bi sarki bi turku derken bir saat ayaklarim koptu yeminle. Aslinda vardi kakasi ama bu kez yapmamaya kararliydi. Onceki 2 gun ikizi yapinca o da yapmisti umutlanmistim. 22 martta basladik biz

Kızım 28 aylık hiç kaldırmadım ztn bez kullanırkende geceleri yapmıyordu o yğzden ihtiyaç duymadım direk sabahları gidiyoruz 2 aydır bezsisiz ilk 2 gğn kazalar oldu o ldr onun dışında hiç sorun yaşamadım daha da erkn bıralırdık ama hamilelik ve doğum olunca erteledim ve birden bıraktık o istediği için gece ıslatmalarıda olmayınca işimiz kolay ve sancısız geçti

Kızım 28 aylık hiç kaldırmadım ztn bez kullanırkende geceleri yapmıyordu o yğzden ihtiyaç duymadım direk sabahları gidiyoruz 2 aydır bezsisiz ilk 2 gğn kazalar oldu o ldr onun dışında hiç sorun yaşamadım daha da erkn bıralırdık ama hamilelik ve doğum olunca erteledim ve birden bıraktık o istediği için gece ıslatmalarıda olmayınca işimiz kolay ve sancısız geçti
Masallah cok guzel. Nasil yaptınız biraz anlatir misiniz. Hemen 2 gun icinde kendisi mi cisini soylemeye basladi yoksa siz mi takip ediyordunuz. Detaylara ihtiyacim var gecenin bu saatinde 😂

Masallah cok guzel. Nasil yaptınız biraz anlatir misiniz. Hemen 2 gun icinde kendisi mi cisini soylemeye basladi yoksa siz mi takip ediyordunuz. Detaylara ihtiyacim var gecenin bu saatinde 😂
Kendisi çok uzun zamandır istiyordu ztn 16 aylıktı ilk çıkarmak istediğinde ama malesef ki bnm hamileliğim çok sıkıntılı geçtiği için hep erteledim snra doğum 40 ı fln derkn kış hava soğuk dedik anlayacağınız hep erteledik snra birden sabah kalkyı bezi çıkardı bnde takmak için ısrar etmedim ve o gğn hiç takmadım snra kendisi çiş var diyip tuvalete gitmeye başlafı tabi en büyük işi biz o ufak yaştayken çişe gidiyoruz tuvalete gidiyoruz bez yok diye dşye kulağına yerleştirdik hamileyken de tuvalet aparatı almıştım hiç lazımlığa alıştırmadım direk klozet onu gördükçe heycanla dı ve severek isteyerek yapıyor ilk gğn sadece kaka da zorladındı afedersiniz onuda gece varsa yapabilirsin diye diye gece yaptık tuvalet e kurtulduk yani

Kendisi çok uzun zamandır istiyordu ztn 16 aylıktı ilk çıkarmak istediğinde ama malesef ki bnm hamileliğim çok sıkıntılı geçtiği için hep erteledim snra doğum 40 ı fln derkn kış hava soğuk dedik anlayacağınız hep erteledik snra birden sabah kalkyı bezi çıkardı bnde takmak için ısrar etmedim ve o gğn hiç takmadım snra kendisi çiş var diyip tuvalete gitmeye başlafı tabi en büyük işi biz o ufak yaştayken çişe gidiyoruz tuvalete gidiyoruz bez yok diye dşye kulağına yerleştirdik hamileyken de tuvalet aparatı almıştım hiç lazımlığa alıştırmadım direk klozet onu gördükçe heycanla dı ve severek isteyerek yapıyor ilk gğn sadece kaka da zorladındı afedersiniz onuda gece varsa yapabilirsin diye diye gece yaptık tuvalet e kurtulduk yani
Masallah sizinki dünden raziymis tuvalete ne kadar guzel. Ben alistirali 2 haftayi gecti basta kakasindan korkuyordu simdi yendi o korkuyu cok sukur. Ama gun icinde cisim var ya da kakam var demiyor ben takip ediyorum surekli. Simdiye kadar cok nadir soylemistir cisim var diye. Aksam yatacagimiz zaman yataktayken soyler ama gun icinde soylemez bilemiyorum ne zaman soylemeye baslarsa ikizini alistirmaya baslayacagim ona gore

X