Ufukta evlilik yoksa çeyize neler alınabilir?

herasmom

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Temmuz 2018
463
1.315
Merhabalar ablalarım Ben üniversite 2.sınıfa giden,20 yaşında bir kızım. Ne nişanlıyım ne sözlü. Aslına bakarsanız sevgiliyi bırak hayatımda hiçbir erkek yok 3 yıl sonra okulum bitecek ondan sonra ne olacaksa olur yani 3 yıldan önce evlenmeyi düşünmüyorum birisi olsada.
Şimdii size sorum, şimdiden neler alabilirim çeyizim için? 90parça Çatal-Bıçak takımım-1 Nevresim takımı+pikem var. Diğer ufak tefek şeylerde var ama çok değil tabi. Sıfırım diyebiliriz. Sizce yavaştan neler alabilirim? Ne alıp kenara atmalıyım? Hem yavaş yavaş almak bütçe açısından da çok iyi olacaktır. Mesela bir taksite girerim biter sonra öbürüne derken evleneceğim zaman rahat etmiş olurum. Yardımcı olur musunuz lütfen :) (Lütfen ayrıntılı yazın. Mutfak eşyasıysa ne alabilirim- ya da nevresim filan mı- bornoz-havlu tarzı mı)

Ben hic bir çeyiz almadım. Çeyize harcayacağım parayı biriktirdim :) baya birikmis param oldu.
Böylelikle hem çeyiz için evde yer ayırmadım, hemde çeyiz ihtiyacim oldugunda hepsini toptan ve takım olarak en yeni modelleri almayı düsünüyorum :)

Daha dur bismillah, okulun bitsin önce bir.. Okul bitince de pat diye evlenmez, bir işe girer o zaman almaya başlarsın çeyizini.. Ben o şekilde yaptım, hiçbir eksiğim yoktu evlendiğimde..

Ben hic bir çeyiz almadım. Çeyize harcayacağım parayı biriktirdim :) baya birikmis param oldu.
Böylelikle hem çeyiz için evde yer ayırmadım, hemde çeyiz ihtiyacim oldugunda hepsini toptan ve takım olarak en yeni modelleri almayı düsünüyorum :)

El altında para biriktirmem çok zor kesin harcayacak bir şey bulurum. Ama bankada biriktirilebilir evet mantıklı teşekkürler :)

Daha dur bismillah, okulun bitsin önce bir.. Okul bitince de pat diye evlenmez, bir işe girer o zaman almaya başlarsın çeyizini.. Ben o şekilde yaptım, hiçbir eksiğim yoktu evlendiğimde..

Acelem yokta böyle çeyiz düzmek,alışveriş,araştırmak hoşuma gidiyor o yüzden yoksa erken evlenmek filanda istemiyorum zaten :KK70: Ve dediğim gibi kuzenlerim hep son anda aldı parasal olarak çok sıkışılıyor özellikle benim gibi çeyizi bomboş olanlar :)

Ceyiz alacaginiza yasiniz genc yiyip icip gezin kiyafetinize tatilinize harcayin ceyiz yapip ne yapacaksiniz hem modeli gececek hem daha nisanli bile degilsiniz ne kadar duracak evde yer kaplayacak belli degil biraz biraz birikim de yapabilirsiniz evleneceginiz zaman hepsini toptan ve en son moda alirsiniz..

Ceyiz alacaginiza yasiniz genc yiyip icip gezin kiyafetinize tatilinize harcayin ceyiz yapip ne yapacaksiniz hem modeli gececek hem daha nisanli bile degilsiniz ne kadar duracak evde yer kaplayacak belli degil biraz biraz birikim de yapabilirsiniz evleneceginiz zaman hepsini toptan ve en son moda alirsiniz..

Çok teşekkür ederim yeterince yiyip geziyorum merak etmeyin bundan zor ödün veririm :) Ozaman normal devam ediyorum şuan madem bayağa erken :))

Acelem yokta böyle çeyiz düzmek,alışveriş,araştırmak hoşuma gidiyor o yüzden yoksa erken evlenmek filanda istemiyorum zaten :KK70: Ve dediğim gibi kuzenlerim hep son anda aldı parasal olarak çok sıkışılıyor özellikle benim gibi çeyizi bomboş olanlar :)

Tamam son anda alma zaten, okul bitince başlarsın, e hemen evlenmeyeceğine göre :)

Kenara gram altın at kesinlikle cevizden daha mantıklı. Kim bilir belki daha çok hoşuna giden şeyler göreceksin ama daha önce aldığın için alamayacaksin ya da aldıklarının modası geçecek evlenene kadar...

Kenera altın alın koyun
Benim gibi yufka yürekliyseniz aldııklarınızın çoğunu hediye dağıtır, sonra yine alırısnız :KK70:

Kenara gram altın at kesinlikle cevizden daha mantıklı. Kim bilir belki daha çok hoşuna giden şeyler göreceksin ama daha önce aldığın için alamayacaksin ya da aldıklarının modası geçecek evlenene kadar...

Çok haklısınız aklım kalır şimdi alırsam. Şimdiye kadar hiç öyle altım biriktirme gibi bir adımım olmadı, mantıklı mı ya da yapabilir miyim bilmiyorum :)

Tencere takımı çaydanlık bunların modası geçmez iyisinden tabi
Anca pike tarzı şeyler alabilirsiniz şu an
Onun harici geçebilir
Havlu falan o tarz şeyler olabilir

Evet havlu-pike bunlar çokta modası geçmeyecek şeyler özellikle benim gibi sade şeylerden hoşlanılıyorsa :) Tavsiyeniz için teşekkürler:))

Kenera altın alın koyun
Benim gibi yufka yürekliyseniz aldııklarınızın çoğunu hediye dağıtır, sonra yine alırısnız :KK70:

Bu da iyiymiş :KK70: Muhafaza etmek için şimdilik erken bunu anlıyorum sanırım birikim yapmaktan yana kullanıcam şansımı :)

Çelikler yani tencere ve çatal bıçak takımlarının Moda'sı geçmez ama Zaman geçtikçe delice artıyor fiyatları. Bence Çelik'leri be kadar erken alırsan o kadar iyi. Benim 1bucuk sene önce aldığı 650 Tlye indirimli olmasına rağmen pahalı gelen hisar çatal bıçak takımım şuan 1300 TL. zwilling tencere takımım yine 2 seneye yakın önce aldım 350 Tlye şuan 900 TL. Ben de daha evli ya da nişanlı değilim aldım koydum kenara duruyorlar. İyi ki de almışım diyorum fiyatlarını gördükçe. Kaliteli al kenara koy zararı olmaz yani

Çelikler yani tencere ve çatal bıçak takımlarının Moda'sı geçmez ama Zaman geçtikçe delice artıyor fiyatları. Bence Çelik'leri be kadar erken alırsan o kadar iyi. Benim 1bucuk sene önce aldığı 650 Tlye indirimli olmasına rağmen pahalı gelen hisar çatal bıçak takımım şuan 1300 TL. zwilling tencere takımım yine 2 seneye yakın önce aldım 350 Tlye şuan 900 TL. Ben de daha evli ya da nişanlı değilim aldım koydum kenara duruyorlar. İyi ki de almışım diyorum fiyatlarını gördükçe. Kaliteli al kenara koy zararı olmaz yani

Ben de bunu düşündüğüm için sormuştum aslında mesela tabak çanak modası geçebilir ama dediğiniz gibi kaliteli çelik geçmez ve pahalıda şeyler şimdiden almak iyi olabilir :) Yavaş yavaş alırım zaten önümde uzuuun yıllar var, cevabınız için teşekkürler

çeliklere +1 de benden. madem çatal kaşık bıçak takımınız var, sonraki adım çelik tencere seti olabilir. yine havlu, bornoz diyeceğim.

almamanız gereken bence çelik harici tava tencere. önce seramik vardı sonra granit çıktı, şu an ben titanium a bakıyorum yarın ne çıkacak belli değil. bir de söylemeye gerek var mı bilmiyorum ama her tür elektrikli alet.

nevresim iç çamaşırı gecelik ev terliği - mutfak için küçük eşyalar alabilirsin rende limonluk tarzında küçük küçük alınıp atılabilir
Merhabalar ablalarım Ben üniversite 2.sınıfa giden,20 yaşında bir kızım. Ne nişanlıyım ne sözlü. Aslına bakarsanız sevgiliyi bırak hayatımda hiçbir erkek yok 3 yıl sonra okulum bitecek ondan sonra ne olacaksa olur yani 3 yıldan önce evlenmeyi düşünmüyorum birisi olsada.
Şimdii size sorum, şimdiden neler alabilirim çeyizim için? 90parça Çatal-Bıçak takımım-1 Nevresim takımı+pikem var. Diğer ufak tefek şeylerde var ama çok değil tabi. Sıfırım diyebiliriz. Sizce yavaştan neler alabilirim? Ne alıp kenara atmalıyım? Hem yavaş yavaş almak bütçe açısından da çok iyi olacaktır. Mesela bir taksite girerim biter sonra öbürüne derken evleneceğim zaman rahat etmiş olurum. Yardımcı olur musunuz lütfen :) (Lütfen ayrıntılı yazın. Mutfak eşyasıysa ne alabilirim- ya da nevresim filan mı- bornoz-havlu tarzı mı)

modası geçmeyecek şeyler alabilirsin mesela bornoz takımı alacaksan düz beyaz ya da krem tencere alacaksan pembe vb değil çünkü belki 5 yil sonra pembe tencere demode olabilir. onun dışında yorgan yastık alabilirsin nevresimleri düz renklerde alabilirsin veya çiçekli filanda olabilir ama mesela paris desenli olmaz modasi geçer. bence yemek takımı alma onu evlenirken yeni moda alırsın. bohçaya koyulacak şeyler alabilirsin havlu patik lif seccade çeyizlik havlu gibi.

Çeyiz taksidine girmke yerine illa biriktireyim diyorsan pekçok kişi altın demiş doğru demiş, altın yatırımı yapabilirsin. Belki 30yaşında evleneceksin ve 8-10 yıl sonra şimdi modası olan şeyleri beğenmeyeceksin belki de. Yahut şimdiki aklın ile o zmanki aklın aynı olmayacak, boşa almış olacaksın bi şeyleri. Şimdiden bunları düşünme derim, onun yerine gez toz anı biriktir. Evlenme zamanına gelince ortada biri olunca yapmaya başlarsın zaten.

Annem daha biz çok küçükken nevresim takımları almış çeyizimize,kendisinin de vardı,nevresimleri eskimekten yırtıldı fakat renkleri hala pırıl pırıl.
Herşeyin modası geçmez,bazı şeyler zamansızdır.
Ben günlük kullanacağınız,yani küçük ebatlardaki tencere takımınızı,günlük kaşıklarınızı vs alın derim.Öyle masraflar çıkar ki son anda, bazı şeyler aklınızda kalabilir.
Güncel parçalarla da tamamlarsınız düğüne yakın olur biter.
Annemin bir sözü vardır "Alınmış alınmıştır"der,bence de öyle...

Uzun zamandır bir ilişkim olduğu için ben de üniversite ikinci sınıfta başlamıştım almaya olmasa alır mıydım bilmiyorum ama .. :)
Bambu ve ahşap ürünler bana her zaman kullanılabilir geliyor. Pembe hiçbir şey almadım mesela. Ufak detaylar haricinde. Renk seçimini her renkten biraz biraz yaparsan sıkılacağını sanmıyorum. Pijama takımları, havlular, para durumun müsaitse, çelik tencere takımı, bornoz takımı vs alabilirsin diye düşünüyorum.

X