Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları Ülseratif kolıt olanlar sıkıntılarımızı burada paylasalım

benm en büyük korkum hastalığın çok ilerlemesi ve bağırsağın dışarı alınması:KK43:(( allah kimsenin başına vermesin böyle bişey.ve bağırsak kanseri riski de varmış ilerleyen zamanlarda..sene de bir kez kolonoskopi olmak gerekiyor.1 kez kolonoskopi oldum ve birdaha asla olmam dedim.

merhaba cnm ben senelerdir yaşadığım için bu hastalığı her türlü kolonoskopi yaptırdım uyuşturucu iğneyle,genel anesteziyle,hiç anestezisiz(korkunçtu)ama en son kapsülle yaptırdım çok rahattı tabi benim sigorta karşıladı yoksa çok pahalı eğer imkanın varsa kontrollerini bu şekilde yaptırabilirsin ama parça alınması gerekirse gene kolonoskopi yapılması gerekecek

merhaba cnm ben senelerdir yaşadığım için bu hastalığı her türlü kolonoskopi yaptırdım uyuşturucu iğneyle,genel anesteziyle,hiç anestezisiz(korkunçtu)ama en son kapsülle yaptırdım çok rahattı tabi benim sigorta karşıladı yoksa çok pahalı eğer imkanın varsa kontrollerini bu şekilde yaptırabilirsin ama parça alınması gerekirse gene kolonoskopi yapılması gerekecek

bende uyuşturucu ile bir kez oldum hiç hissetmedim acı falan ama kolonoskopinin hazırlık aşaması çok kötü. 4 litrelik ilaçlı su ve lavman iğrenç bişey.tez zamanda iyileşiriz inşallah.çörek otu ve pekmez iyi geliyormuş.pekmez yiyorum ama çörekotuna başlayacağım

bende uyuşturucu ile bir kez oldum hiç hissetmedim acı falan ama kolonoskopinin hazırlık aşaması çok kötü. 4 litrelik ilaçlı su ve lavman iğrenç bişey.tez zamanda iyileşiriz inşallah.çörek otu ve pekmez iyi geliyormuş.pekmez yiyorum ama çörekotuna başlayacağım

evt cnm o hazırlık aşaması çok fena .ben pekemez hep yerim ama hastalık için değil kahvaltıda fln.bide şöyle bi şey varki bu hastalık tamamen geçmiyor bi dönem hatta 5-6 yıl hiç bir şeyin yokken sonra tekrar ortaya çıkıyor

evet maselef öyleymiş.hiç geçmiyormuş.ben yenilen gıdalarlada ilgisi olduğunu düşünüyorum.belki bağırsaklarımızın belli yiyeceklere karşı tepkisi bu şekilde oluyordur.gıda analiz testi yaptırmayı düşünüyorum ben.

kızlar bu ara ben çok kötüyüm ilaçlarımı ve fitili alıyorum ama nafile çok ağrı kramp sancı oluyo bana bebek forumundaki arkadaşlarım sağolsun karanfili söylediler ibrahim saraçoğlunun karanfil kürü varmış aç karnına yutuluyor 6-7 tane diyor ama ben 2 tane yutuyorum bebek varmı yokmu belli oldus doktoruma gidicem gene muhtemelen kolonoskopi isteyecek

benim hastalığım gene azdı hemen hemen bir aydır kanamam var lavman kullanıyorum inşallah en kısa zamanda remisyona girer sahiden ya bu hastalık ne kadar sürede remisyona girer bilen var mı varsa yazın ya lütfen çok sıkıldım artık kan görmekten herkese geçmiş olsun

cnm inan hiç belli olmuyor benim bazen 1 ayda geçiyor bazen daha uzun sürede

kızlar bu arada ben hamileyim bir aydır ilaç ve fitil kullanıyordum pazar bırakıyım dedim ama çok kan geldi bugün randevu aldım gastro dan bana gebelikte kullanabileceğim bi ilaç yazar umarım.kadın doğumcuya söyledim kategorisi b ilaç içiyodum diye iç bişey olmaz devam et dedi ama ben gene doktoruma da bi danışayım belki ialcı değiştirir .umarım bebeğe bi zararı olmamıştır

kızlar ben 7 senelik ülseratif kolit hastasıyım.bu hastalığa yakalandıktan snr gebe kaldım hastalığım sadece bağırsağın giriş kısmındaydı ve salofalklarkla remisyon dönemindeydim.gebeyken ilaçlarımı kestim ve hamieliliğim çok iyi geçti.doğurdum 18 ay daha emzirdiğim için ilaç kullanmadım.daha snr kolonoskopiye girdim ve malesef pankolit olmuştum hastalık bütün bağırsağa yayılmış durumum çok kötüydü günde belki 15 sefer tuvalete çıkıyo aşırı kan kaybediyo ve çok ağrılarım oluyodu ve aksi gibi korunduğumuz halde tekrar hamile kalmışım ve aldıramazdım asla doğurma kararı verdim ama aktif halde olduğum için gebeliğim inanılmaz kötü geçti aşırı ağrılarım kanamalarım verı 10m kilo birden kaybetmiştim iki aylıkken dayanamadım ve hastaneye yatırdılar beni kortizon verildi ve 3 ay kullanmam gerekiyodu kortizona bağlı nşeker tansiyon ve karpal tünel sendromu oluştu yani sinir sıkışması vardı ellerimi kullanamıyodum inanılmaz acılar çekiyodum yemeğimi kaynanam yediriyo giysilerimi eşim giydiriyodu başörtümün iğnesini bile takmak için parmaklarımı birleştiremiyodum durumum çok kötüydü çok hızlı ve aşırı kilo almaya başladım kortizonma bağlı olarak.ayaklarım fil ayağı gibi olmuştu 37 numaradan 40 numaray çıkmıştı ayaklarım.yürüyemiyodum artık tekrar hastaneye yattım bu ara ateşim sürekli yükseliyo isalim kusmalarım ve ağrılarım devam ettiği için o sıra çok yaygın olan domuz gribi olabileceğimi söledi doktor beni karantinaya aldılar haydarpaşaya sevkettiler hastanede herkes maskeyle dolaşmaya yattığım oda özel ilaçlarla dezenfekte edilmeye başlandı çok rezil bi durumdu ailemden herkes benden çekindi bebeğimi bile bana yanaştırmadıdılar psikolojim çok bzoulmuş her an ölecekmişim korkusu yaşamaya başladım birtek aşkım kocam vardı yanımda bitek o korkmadı benden dahada sıkı sarıldı bana ne gelecekse senden gelsin bana dedi ve o an bütün sıkıntılarımı unutmuştum sanki.neyse haydarşada bir sürü testten geçtim ve hepsi temiz çıktı domuz gribi deildim ülseratif kolitim aktivasyonda olduğu için onların şikayetleriydi bu belirtiler.hatta haydarpaşdaki doktor çok kızdı kadın doğumcuma seni bu hamile halinle nasıl yollamış böle hasta insanların arasına nasıl anlayamamış bunların pankolit belirtileri olduğunu saeni nasıl riske atar diye kızmıştı.neyse tekrar hastaneye döndüm takiplerim devam etti ama bus eferde birtürlü tansiyonumu düşüremediler artık preklemsi olmuştum gebeliğe bağlı yüksek tansiyon her an bebekte bende ölebilirdim.iç kanama yaşamabilir beyin kanamsı geçirebilirdim bebişimin gelişimde durmuş 3 hafta geriden geliyodu acil sezeryanla doğuma aldılar 6,5 aylıktım ve bebişim 1 kilo olarak dünyaya geldi doktor ölebilir herşeye hazırlıklı olun dedi.allaha şükür bebişim hayata tutundu 2 ay küvezde kaldı çıktı kaçtane ameliyat oldu çok stresli bi dönemdi.aradan bir sene geçti ben tekrar hamile kaldım üçüncü oğluma.bu sferde spiral takılıydı o kaymış hamile kalmıştım.bu kadar sıkıntımın içinde tekrar bi gebelik rabbimin bi bildiği var dedim çüünkü evlendim 3 sene çocuğum olmadı bu hastalığa yakalndığımdan beride her sene hamileydim 4 snerde 4 gebelik.bu arada ilk gebeliğimin ardından birde dış gebelik yaşadım 3 korundum 4.ay bu bebeğime hamile kaldım.neyse işte bu gebeliğimde hastalığım remisyon dönemindeydi gayet iyiydim ve doktorum hangi dönemde gebe kalırsan gebeliğin öyle devam eder korkma dedi.yani atak döneminde kalırsan doğurana kadar atak dönemin devam eder remisyonda olursan öle gider dedi.gerçektende ilk gebeliğim iyiydi ikinci atak döneminde olduğum için kötüydü şimdi yine remisyondayım yani gebeliğim iyi gecçecekti.gerçektende yine ilaçlarımı kestim gebeliğim çok iyi geçti ama 2.gebeliğimden tansiyon kaldığı için bu gebeliğimdede tansiyonumu düşüremedik ve bebişim yine gelişemedi bunuda 76,5 aylık sonlandırdık 1,5 kilo doğdu 3.oğlum allaha şükür sadece bir hafta küvezde kaldı taburcu oldu şu an 2 aylık oldu teyzeleri ve ben emzirdiğim için yine ilaç kullanmıyorum yani onca şey yaşadım yine ders almadım.aslında kadındoğumcularda gastroenteroloji doktorlarıda gebeyken ve emzirirken ilaçları kıullanabileceğimi söledi ama annelik iç güdüyse ben sanki bebişime bvişey olacak korkusuyla kullanmadım ialçalarıu.halbuki 2.gebeliğimde o kadar ilaç kullanandımki bir sürü antibiyotik agrı kesiciler serumlar kortizonlar neler neler.bebek büyük ihtimal sakat doğar dediler allaha şükür sağlıklı doğdu ama ben neler yaşadım neler.size tavsiyem ben akıl almadım 4 gebeliğimdede aynı hatayı yaptım ama siz gebe kalırsanız benim düşütüğüm hataya düşmeyin kortizonlar bile benim oğluşuma bişey yapmadıysa salofalklarda yapmazdı heralde diye düşünüyorum şimdi..sanırım aranızda en eski ülseratif kolitlide benim.ben kkda çok takılıyorum bana sormak istediğiniz bişey olkursa yazabilirsiniz.hepimizin allah şifasını versin.gör....by..

bu arada yazılarım çok karışık ve hatalı olmuş ksr bkmyın kucağımda bebğimle hızlı hızlı yazmaya çalışıyorum.şimdilik bu kadar gör.bye

bende 10 gündür ne kanama ne iltihap hiç bişey yok.günde 1 kez 500mg salofalk fitil kullanıyorum.10 gündürde kestim ilacı hiçbişey yok allaha şükür.acaba ilaca devam etmelimiyim.bağırsaklarım biraz dinlensin diyorum.resmen ilaca karşı bağışıklık kazandı bağırsaklar.bilmem yanlış mı düşünüyorum. yaklaşık 1 aydır aç karnına 1 tatlı kaşığı pekmez yiyoruym.onun iyi geldiğini düşünüyorum

bende 10 gündür ne kanama ne iltihap hiç bişey yok.günde 1 kez 500mg salofalk fitil kullanıyorum.10 gündürde kestim ilacı hiçbişey yok allaha şükür.acaba ilaca devam etmelimiyim.bağırsaklarım biraz dinlensin diyorum.resmen ilaca karşı bağışıklık kazandı bağırsaklar.bilmem yanlış mı düşünüyorum. yaklaşık 1 aydır aç karnına 1 tatlı kaşığı pekmez yiyoruym.onun iyi geldiğini düşünüyorum

cnm inşallah atak dönemi geçmiştir ama bence biraz daha kullan gün aşırı mesela bana doktorum o şekilde devam et dedi ama benim kanamam arttı tekrar günde 2 ye çıkarttık ben hamileyim bende pekmez yiyorum ama ilaçsız çok fena oluyorum bu sefer çok uzun sürdü atak
bi arkadaşta çok güzel anlatmış yaşadıklarını inş.benimde tüm gebelikte devam etmez geçer yaa doğru düzgün bişeyde yiyemiyorum ne yesem ya bağırsaklarıma dokunuyor yada kusuyorum hem alttan hem üstten kötü durumdayım:KK53::KK53:

ben de 1,5 yılık ülseratif kolit hastasıyım. o kadar rahat bir karakterim vardır ki...duygusal değilimdir ve hiç bir şeyi kafama takmam, hastalığın stres kökenli olduğunu düşünmüyorum. doktorum genetik olduğunu söylemişti, amcamın kızında da aynı hastalık mevcut.
teşhis konduğunda 1 aydır ishaldim, günde 15 kez wc ye gidiyordum. solofalk lavman ve granu stix kullandım. 1 haftaya hiç bir şikayetim kalmamıştı. o dönem nişanlıydım, evlilik hazırlığı derken ilaçlarımı ihmal ettim ama hiç bir şikayetim olmadı. evlendik ve hamile kaldım, beynimde hastalığı bitirmiştim, atak dönemine asla girmeyeceğim diye kendimi telkin ediyordum. 3. aya kadar ilaç kullanmadım veeeeee tekrar atak dönemine girdim. bu sefer ki farklıydı. 1 buçuk ay remisyona giremedim ve 8 kez kortizon kullanarak düzelebildim. doktorum ilaçlarımı kesmeseydim bir sorun olmayacağını söyledi. gebelik boyunca kullandım. doğumdan sonra lavmanı düzenli yapamadım. bir de kendimi halsiz hissettiğim için demir ilacımı kullanmaya başladım. kanamam tekrar başladı ve gene 1 buçuk ay atak dönemi yaşadım. demir kesnlikle dokunuyor. şuan da kızım 6 aylık, geçen hafta gene atak dönemine girdim. gebelik kesinlikle vücut direncini düşürüyor, atak dönemlerim uzun sürüyor. sanırım bu sefer ki atak dönemine bitkisel ürün kullandığım için girdim. akrabamız farmakolog ve bana bir karışım hazırlamıştı, onu içtikten sonra kötü oldum.
doktorum bana diyet vermedi, bu yaz sonu kontrole gideceğim.

ben de 1,5 yılık ülseratif kolit hastasıyım. o kadar rahat bir karakterim vardır ki...duygusal değilimdir ve hiç bir şeyi kafama takmam, hastalığın stres kökenli olduğunu düşünmüyorum. doktorum genetik olduğunu söylemişti, amcamın kızında da aynı hastalık mevcut.
teşhis konduğunda 1 aydır ishaldim, günde 15 kez wc ye gidiyordum. solofalk lavman ve granu stix kullandım. 1 haftaya hiç bir şikayetim kalmamıştı. o dönem nişanlıydım, evlilik hazırlığı derken ilaçlarımı ihmal ettim ama hiç bir şikayetim olmadı. evlendik ve hamile kaldım, beynimde hastalığı bitirmiştim, atak dönemine asla girmeyeceğim diye kendimi telkin ediyordum. 3. aya kadar ilaç kullanmadım veeeeee tekrar atak dönemine girdim. bu sefer ki farklıydı. 1 buçuk ay remisyona giremedim ve 8 kez kortizon kullanarak düzelebildim. doktorum ilaçlarımı kesmeseydim bir sorun olmayacağını söyledi. gebelik boyunca kullandım. doğumdan sonra lavmanı düzenli yapamadım. bir de kendimi halsiz hissettiğim için demir ilacımı kullanmaya başladım. kanamam tekrar başladı ve gene 1 buçuk ay atak dönemi yaşadım. demir kesnlikle dokunuyor. şuan da kızım 6 aylık, geçen hafta gene atak dönemine girdim. gebelik kesinlikle vücut direncini düşürüyor, atak dönemlerim uzun sürüyor. sanırım bu sefer ki atak dönemine bitkisel ürün kullandığım için girdim. akrabamız farmakolog ve bana bir karışım hazırlamıştı, onu içtikten sonra kötü oldum.
doktorum bana diyet vermedi, bu yaz sonu kontrole gideceğim.

bence stres kökenli ben eşimle ayrılırken atağa geçti iş buldum remisyona girdi

bende 1 senedir ü.k hastasıyım.benm şikayetim kanama ile başladı ve daha sonra iltihap geldi.kolonoskopi yapıldı ve rektumda çıkış kısmında hastalık olduğu söylendi.fakat kan ve dışkı tahlilerim gayet normal çıktı.doktor bana ilaç vermedi psikolojik olabilir dedi.ağrı falan hiç olmuyor bende.biraz zamana bırakalım dedi.peki dedim ilerlemezmi hastalık? bunun ilerlemesi bağırsağın delinmesi diye birşey yok dedi bana.hem de dr proftu yani.fakat zamana bırakılacak birşeyde değil kanama ve iltihaplar artmaya başladı.günde düzenli olarak 4-5 kez wc ye gidiyordum.sonra başka bir doktora gittim 4 ay sonra.doktor bana bağırsağının %1 inde hastalık var ve çıkış kısmnda sadece şanslısın dedi.500 mg salofalk ın fitilini verdi sadece.günde 1 tane kullancan dedi.iyleştikçe düzelme oldukça 2 günde bir, daha sonra da haftada bir kullan dedi.kolit hastalığının iyileşme durumu yok ama senin başlangıç olduğu için iyileşme ihtimali var dedi.sadece süt yasak ve hijyeninden emin olmadığın yiyecekleri yememem gerektiğini söyledi.ilacı 6 aydır kullanıyorum ama kanama az da olsa oluyor. ama tamamen iyileşeceğine inanıyorum.ben de sedef hastalığı vardı kii bu hastalıkta ömür boyu süren bir hastalık.fakat yaklaşık 9 senedir hiç olmadı iyileştim tamamen.hastalığın bitmesinde inanç çok öenmli bence.bağırsaklarımıza nelerin iyi gelmediğini bizim kendimizin keşfetmesi lazım.dışarıda yemek yediğimde benm bağırsaklar ölüyo sanki. doktor çiğ köfte yeme demişti temiz yapılmadığı için.çiğ köfte yediğimde de kanamanın arttığını gördüm. bizim bi akrabamızında kolit hastalığı varmış zeytinyağlı limonlu havuç salatası yiyerek iyileştiğini söylüyor. kudret narı ve enginarın iyi geldiğini duydum. sizlere sorum doktora hangi aralıklarla gidiyorsunuz.ben doğuda görev yaptığımdan 6 aydır kontrole gidemedim.tekrar kolonoskopi faciasını yaşamak istemiyorum:KK43:(( bi de hastalığımız normal doğum yapmaya engelmi acaba?? doğum kontrolü haplarını kullanmanın bir zararı olur mu ???
doğum kontrol haplarının uyarılar kısmında zaten ü.k hastaları kesinlikle kulanmamalıdır yazıyo ağrı kesiciler dışında (onlarda dr. önerdikleri)hiç bir ilaç antibiyotik tarzı özellikle kulanılmamalı ben 8 yıldır rahatsızım verilen haplarda hiç bi işe yaramıyor en fayda eden lavman vede en zararsızı

Selam arkadaşlar ben de ü.k hastasıyım 2 yıldır bu hastalıkla uğraşıyorum.2 yıl önce doğum yaptım ve ardından şikayetlerim başladı kolonoskopi oldum ve sonuç ortada.Bu hastalık bende kabızlık şeklinde devam ediyor ve 2 yıldır mukustan kurtulamadım diyebilirim.%70 de kan görüyorum.salofalk granustiks ve lavman vermişti doktorum ama düzenli kullandığımı söyleyemem.zaman zaman tuvalete zor yetişiyorum sancıyla beraber bazen sadece gaz ve mukus geliyor.Yaşam standardını düşüren zor bir hastalık.Hele ilk sene çok zordu benim için.en olmadık zamanda sancı ve aşırı derecece baskı hissediyorsunuz ve tuvaletim gelecek diye evden çıkmak istemiyorsunuz.çok şükür o sendromları atlattım ama yine de tedirgin olmuyor değilim:)) neyse bu hastalığa insan zamanla alışıyor.ilaçları düzenli almak lazım.bundan sonra biraz daha dikkat edeceğim.Hepinize remisyon dolu yıllar dilerim..

kızlar kontrole gittim. bağırsak filmim bir buçuk yıl önce çekilmişti, doktorum şuan çektirmen gerekmiyor dedi. kan tahliller vs. yapıldı. hepatit a' ya karşı direncim zayıfmış, aşı yazdı. daha önce hepatit b' ye karşı direncimi yükseltmiştik. şuan remisyondayım. lavmanı bırakmak istediğimi söyledim. 2 ay sonra lavmanı bırakıp sadece hapla devam edeceğim. 2 ay boyunca hap ve lavmanı aynı anda kullanıp sonrasında sadece hap kullanacağım. şuan çok iyiyim. sabahları aç karına bal+ polen+arı sütü karışımı kullanıyorum. beslenmeme dikkat ediyorum. remisyonda her şey serbest, en güzeli de artık türk kahvesi içebiliyorum:KK14: sadece katkı maddeli, boyalı ürünlerden uzak durmalıymışız.

Merhaba arkadaşlar ,
bende 1.5 önce ü.k olduğumu öğrendim
önce lavman sonrasında da hapa geçtim doktoruma göre her şey yolundaydı çunku fakat ben kötü bişe yaptım doktoru dinlemeyip son 6 aydır falann ilacı kullanmıyorum, büyük bi atak da yaşamadım şu ana kadar ama arada ishal oluyorum tabi. mesela şu sıra
size sormak istediğim ilaca yıne kendi bilişime başlayayım mı yoksa kullanmaadan devam mı edeyım doktorum başka şehırde ve çok aksi bı adam acıkcası kontrole gitmeye korkuyorum:KK50:

Merhaba arkadaşlar ,
bende 1.5 önce ü.k olduğumu öğrendim
önce lavman sonrasında da hapa geçtim doktoruma göre her şey yolundaydı çunku fakat ben kötü bişe yaptım doktoru dinlemeyip son 6 aydır falann ilacı kullanmıyorum, büyük bi atak da yaşamadım şu ana kadar ama arada ishal oluyorum tabi. mesela şu sıra
size sormak istediğim ilaca yıne kendi bilişime başlayayım mı yoksa kullanmaadan devam mı edeyım doktorum başka şehırde ve çok aksi bı adam acıkcası kontrole gitmeye korkuyorum:KK50:

ben bu gibi durumlarda ilacı son verilen dozajla bi süre kullanıyorum baktım durumum kötüye gidiyo o zaman dr gidiyorum benim dr kızıyor ilaç kullanmadığım zaman ama önceden şöyle bi düşüncem vardı remisyonda iken ialçları almak gereksiz geliyordu kullanmıyodum diğer organlarımı harap edecek diye düşünüyodum bi gün dr ma yüzümü tuttum ve bunu söyledim oda bana çok yanlış olduğunu bu ilaçların remisyon süremi uzattığını söyledi ve kendini aynı şeker hastaları gibi tansiyon hastaları gibi düşün dedi çok da mantıklı geldi söyledikleri sizde ilaçlarınızı mutlaka kullanmalısınız ....ben de düzenli kullanmadığım için şimdi bi üst seviye ilaç verildi :KK50:

Ben de açıkcası ilacı kullandığım zamanlarda baktım kı iyiyim benn iyileşmişim dedim boşladım sonra da baktım hala iyiyim iyice bıraktım ama aklım başıma şimdi geldi çünkü 2 gündür hastalık nüksetti :/ ilacıma başladım innş kontrol altına alır. siz peki ilk ne kullanıyodunuz ve sonrasında doktor ne kullanmanızı istedi?

Ben de açıkcası ilacı kullandığım zamanlarda baktım kı iyiyim benn iyileşmişim dedim boşladım sonra da baktım hala iyiyim iyice bıraktım ama aklım başıma şimdi geldi çünkü 2 gündür hastalık nüksetti :/ ilacıma başladım innş kontrol altına alır. siz peki ilk ne kullanıyodunuz ve sonrasında doktor ne kullanmanızı istedi?

ilk salofalk la başladım 400 lük günde 4x4 o pek işe yaramadı kortizon filanda kullandım sonra salozoprin kullandım o iyi geldi aslında eklem ağrılarımı filanda dindirmişti ama dr'm onu uzun süre kullanmamalısın dedi bu yaz sonu baya bi rahatsızlandım ama öle böle diil yani bi hafta içinde 2 kere ankara yüksek ihtisasın aciline gittik sonrasındada asakol 800 3x2 kullandım kasım ayındaki kontrolümdede 2x2 ye düştü allaha şükür 3 aydır hiç olmadığım kadar iyiyim hiç bir zaman düzenli ilaç kullanmayan biri olarak söylüyorum ki ilaçlarını kullan arkadaşım :KK34: ben ettim sen etme :KK14:

X