Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları Ülseratif kolıt olanlar sıkıntılarımızı burada paylasalım

Bi sorum daha olacaktı yani hamileliğimin ilk 3 ayında da kullaanabilir miyim. Hani derler ya ilk 3 ay çok önemli. o yüzden biraz korkuyorum açıkcası. teşekkür ederim bilgileriniz için.

bildiğim kadarıyla hastalığınız remisyon durumundaysa kullanmamanız gerekiyor. Ancak ataklarınız başladıysa kullanmanız gerekiyor.

Bende yeni ük olduğumu öğrendim. Ama benim öyle ishal ataklarım karın ağrılarım falan yoktu. Yaklaşık 2 yıldır falan sürekli bir kanamam vardı bazı dönemler baya bir fazla oluyordu. Bende yeni doğum yaptığım için hemoroid falandır diye önemsemeyip, birde çekindiğimden dolayı gitmedim. Neyse aşırı kansızlık çıkınca , böyle bir problemim olunca direk genel cerrah ve sonuç olarak kolonoskopi ve biyopsi sonucuna göre hafif şiddetli ük.ilaç tedavisine başladık ama ben hala hastalığı idrak edebilmiş sonuçlarının nereye varacağını kavramış değilim. 2 yıldır tedavi olmamama rağmen ilerlemediyse hala ilerlemezmiş gibi geliyo. Bakalım artık geçmiş olsun hepimize

arkadaşlar 13yıldır ü.k.hastasıyım 29yaşında bir öğretmenim ve hayatıma küçük yaşat giren bu hastalık benimle kardeş oldu malesef çok kötü sıkıntılar atlattım ve aktif dönmelerde yine oluyor ilaçları düzenli kullanmak hastalığımız ciddiye almak ve moral çoook önemli rabbim yar ve yardımıcımız olsun inş....10bç aylık bebişim var dr kontrolünde gebe kaldım çok şükür fazla sıkıntı yaşamadım hamileleik 3ay öncesinde ilaçları bıraktım sıkıntı genel seviyede yaşadım gevbbelikte kanamalrım oldu ve gebelikten sonra aktif döeneme girdim şuan çok fazla kanamam ve ishalim var sosyal hayatım berbat durumda dışarı çıakamıyorum :KK43: altıma kaçırıcam diye dualarımız eksik etmeyelim birbirimizden diyetlerim var onlara dikkat ediyorum çocuk emziriyorum iş ev eş derken hayat devam ediyor..

dün kolonoskopa girdim ilerlemiş yine dr herşey senin elinde bu hastalık ömür boyu devam edecek ama sen diyet ve moraline dikkat edeceksin dedi..
bu arada piyasada ilaçlarımız yok salofalk lavman imuran tablet salofalk tablet kullanıyorum aramadığımız yer kalmadı ithal ilaçlar olduğundan sağlık bakanlığı anlaşamıyrmuş şimdi 1tane bile bulsak yazdırıyoruz eczanelere haber veriyoruz ...

Merhaba elimde 6 kutu salofalk lavman var isteyenler 05069952315 den ulaşabilir
merhaba arkadaslar 3 gün önce ülseratif kolit olduğumu öğrendim.moralim sıfır.hep kötünün kötüsüde var dıye düşünmeme rağmen,kendimi üzülmeten alamıyorum.kafam hep hastalıkta.belkıde daha yenı dıye bılemıyorum.gelın beraber paylaşalım sıkıntılarmızı, birbirimize destek olalım..

Merhaba arkadaşlar elimde 6 kutu salofalk lavman mevcut yurtdışından gelme. İstiyen hastalar 05069952315 den ulaşabilir. Herkese şimdiden geçmiş olsun.

Arkadaslar merhaba hangi sikyaet ilr doktora gittiniz ogrenebilir miyim benimde yaklasik uc yildir diskim sulu ara ara ishal ildugum donemler oldu ozellikle ayran ictigimde .karnim sabahlari inik birseyler yiyip ictikce daval gibi oluyor diskim kahve telvesi gibi ve cok kotu kokuyor ayrica uzun yillarda hemoroide benzer sikayyim war ama bugun icn doktora hic gitmedim

Geçen seneden beri bu sacma sapan hastalık ile uğraşıyorum artik bıktım hem ishal hem kansizlik yapıyor kansızlık zaten berbat bişey hastalığım bi ara sacma sapan şeyler düşünüyordum üzülüyordum ondan 2ay sonra çıktı siz siz olun sakin kafaya takmayın böyle kansız bi hastalık yok caresini bulan varsa yazsin kafayı yedim

Arkadaşlar konuyu güncel tutalım lütfen

Beslenme konusunda acı bile yiyebildiğini yazmış bir arkadaş gerçekten dikkat etmeden yaşam kalitesini korumak mümkün mü benim babama tanı kondu 2/3 tutulum çıktı. Salofalk lavmanı yaptıktan bir kaç saat sonra lavaboya çıkıyor ishal olduğunu söylüyor ilacı iki haftadır kullanıyor.İshalle ilaç atıldığı için şu an pek faydasını göremedi.Kilo alamadı hiç.Beslenmesine de dikkat ediyor çiğ meyve sebze yemiyor.

merhaba arkadaşlar hastalığı yaşayan ben değilim eşim ama bende birebir onunla bu stresi yaşadım ağrıları hariç tabiki..siz yine erken keşfetmişsiniz ne güzel..aslında hastalık kendini belli ediyor çok sinsi bir şekilde ilerlermiyor ama eşim tuvalette yaşadığı kanamaları basur olduğunu düşündüğü ve ihmal edip gitmediği için geç kaldı.aksi gibi doktora gitti halde bile kolonoskopi yi tam anlamıyla yapmadıkları için 2 yıl basur tedevisi gördü..hastalığın atak döneminde bu hastalığı tanıdık biz.kanamaları sıklaşmış,kabız sorunu ishale dönmüş,devamlı mıde bulantısı kusmalar başlamış,çekilmez karın ağrıları yaşamaya başlamıştı.iyi bir prof.önerdiler ve onda tedavi görmeye başladık..oda barsağında bölüm bölüm yaraların olduğunu ilk etapta ilaç tedavisi uygulayacağını söyledi...1.5 yılda ilaç tedavisi gördü zaman zaman kontrollerinide yaptırdı tabiki..ama ne diyetini nede ilaçlarını düzenli kullandı.zaman ilerledikçe kilo kaybı yaşadı kanamasıda olduğu için kan değerleri çok düştü ve hastanelik oldu.doktor hastaneye yatırılması gerektiğini söyledi.toplamda 19 kılo kaybettı..hastaneye yattık ve doktorların kararı ile ameliyat yapılmasına karar verildi.hastalık barsağın ara ara kısımlarında olduğu için kalın barsağın tamamı alınması istendi.boylelıkle hasta olan barsak vucuttan çıkartılacaktı.bi kısmını alsalar bile içerisinde bulunan küçük yaralar zamanla ılerleyıp daha kotu sonuçlar doğurabilirmiş.bizde mecbur kabul ettik ve ilk ameliyatını oldu çok zor ama başarılı bir ameliyat geçirdi.ameliyattan çıkarttıkları zaman eşimi ilk gördüğümde şok oldum.çok bitkin bir şekilde çıktı ve ağrım var canım çok yanıyo diye feryatlarla bağırdı hep ağrı kesici vurun karnımı kesinn diye bağırıyordu..onun dışında birde torbası vardı artık bir kalın barsağı olmadığı için geçici süreliğine ona torba takılmıştı büyük tuvaleti sıvı halde gelecek ve orada toplanacaktı.karnında desen boydan boya ameliyat kesiği vardı tabı onu sonradan gorduk pansumanlıydı.4 ay kadar o poşetle yasamaya calıştı istediklerini rahat giyemiyor bol bol giyinmek zorunda kalıyordu..duşunun onun psikolajısını 26 yaşında genç bir adam 1.80 boy kılosu desen 61 yaşadıklarını anlatamam..daha sonra ikinci ameliyatı gerçekleşti buda ince barsağı makatın ust kısmında bulunan rektuma bağlamaktı.zamanla ince barsak kalın barsak görevini alacakmış.amelıyattan çıktıktan sonra o torbası yoktu artık ama yıne canı acıyordu tabıkı..şimdi bu amelıyatı olalı 5 ay kadar oldu.nasıl dersenız yedıklerıne cok dıkkat edıyor az az ama sık sık yıyor ve genelde hep sıvı tuketıyor.bızde bunları yaşamamıza rağmen kanser olmadığımız için sevinebiliyorduk sadece..hastanede geçen uzun ve yaşadığımız kötü günleri düşünmeden yaşamaya devam ediyoruz.bu arada 10 kılo kadar aldı ama eskısı gıbı değill hiçbirşey..onun artık bir kalın barsağı yok ve hep dikkat etmek zorunda..çok uzun oldu ama yınede kısa kısa anlatmaya çalıştım.merak ettiğiniz bişey olursa bildiğim taktirde cvp vermeye çalışırım herkese çok geçmiş olsun...
Bende de yeni teshis koyuldu ve cok korkuyorum benimkide cok ilerlemis ayni sizin yani kondugunuz asamada :KK43:

Babamın hastalığını öğrendiğimizde ben de çok araştırdım netten,bazı bünyelerde yaşam kalitesini çok ciddi etkiliyor bazı bünyelerde ise az etkiliyor beslenmeye dikkat edildiği takdirde şifa bulacağınıza inanıyorum.Lütfen inanmaktan vazgeçmeyin moral çok önemli.Babam son haftalarda karışımlı bal tüketmeye başladı o da bir alternatif sizin için.

Bende de yeni teshis koyuldu ve cok korkuyorum benimkide cok ilerlemis ayni sizin yani kondugunuz asamada :KK43:
gecmis olsun ilaclari birakmayin ben hamilelik emzirme hic birakmadan kullaniyorum
salofalk fitil kullaniyorum ve mutlaka yedekte hap ve fitil bulunduruyorum
cunku bazen 2 ay piyasada ilac bulunmuyor

Babamın hastalığını öğrendiğimizde ben de çok araştırdım netten,bazı bünyelerde yaşam kalitesini çok ciddi etkiliyor bazı bünyelerde ise az etkiliyor beslenmeye dikkat edildiği takdirde şifa bulacağınıza inanıyorum.Lütfen inanmaktan vazgeçmeyin moral çok önemli.Babam son haftalarda karışımlı bal tüketmeye başladı o da bir alternatif sizin için.
Babanizada cok gecmis olsun Insallah yarin bir hocaya gidecegim.Bal ben surekli kullaniyorum ilkel bal diyetisyen destekli gidecekmisim.evet Babaniz ne durumda suan

gecmis olsun ilaclari birakmayin ben hamilelik emzirme hic birakmadan kullaniyorum
salofalk fitil kullaniyorum ve mutlaka yedekte hap ve fitil bulunduruyorum
cunku bazen 2 ay piyasada ilac bulunmuyor
Uzuldugum sey var aslinda uzuldugum demeyim yinede yaradanin vardir bir bilgigi ben bu yaza 3 bebek icin niyetleniyordum mart gibi dis gebelikten ic kanama gecirdim sol tupler vs alindi agir bir operasyon gecirdim..Dedim ki kismet 6 ay tehlikeli surecten sonra olursa tek tuple hamile kalabilecektim.Bu ay 6. Ayim dolmustu simdiye niyetlenmistim.Bu hastaligin alevli sonemiyle basbasa kaldim.Peki hamilelikte ve emzirmede sıkıntı olmadı mı sute karisir derler ilac vs icilmez sizin surec nasil gecti suan nasilsiniz cok gecmis olsun sizede

Uzuldugum sey var aslinda uzuldugum demeyim yinede yaradanin vardir bir bilgigi ben bu yaza 3 bebek icin niyetleniyordum mart gibi dis gebelikten ic kanama gecirdim sol tupler vs alindi agir bir operasyon gecirdim..Dedim ki kismet 6 ay tehlikeli surecten sonra olursa tek tuple hamile kalabilecektim.Bu ay 6. Ayim dolmustu simdiye niyetlenmistim.Bu hastaligin alevli sonemiyle basbasa kaldim.Peki hamilelikte ve emzirmede sıkıntı olmadı mı sute karisir derler ilac vs icilmez sizin surec nasil gecti suan nasilsiniz cok gecmis olsun sizede
doktorumla konustum kullanmak zorundasin dedi b kategori ilac zaten dedi
ne hamilelik ne emzirmede bebege yan etki yapmadi simdi tekrar hamileyim kullaniyorum atak donemi et sut urunlerini kesmek gerekmis bana hic diyet vermedi dr zaten atagada girmiyorum

Babanizada cok gecmis olsun Insallah yarin bir hocaya gidecegim.Bal ben surekli kullaniyorum ilkel bal diyetisyen destekli gidecekmisim.evet Babaniz ne durumda suan
Acı ve baharatlı yiyecekler yemiyor babam süt içmiyor,sütü kek,pasta yaparken kullanıyoruz o şekilde dokunmuyor.Çiğ meyve ve sebze yemiyor.Karışımlı bal ve ilaçları beraber kullanıyor hangisi iyi geldi bilmiyorum iki kilo aldı çok şükür.Üzüldüğünüz dönemde ortaya çıkmış olabilir hastalığı stres tetikliyormuş babamın da üzüldüğü dönemde ortaya çıktı doktora gitmeden atak geçirdi.Sonra iki kez kolonoskopi,endoskopi yapıldı.Daha zor hastalıkları görünce buna şükrediyoruz.Allahın gücüne gitmesin her şey ondan ama sabır versin zor bir hastalık

Beslenme ile ilgili Dikkat ettiklerimizi kullandığımız ilaçları lütfen paylaşalım şifa belki bunlarda saklıdır bilemeyiz

doktorumla konustum kullanmak zorundasin dedi b kategori ilac zaten dedi
ne hamilelik ne emzirmede bebege yan etki yapmadi simdi tekrar hamileyim kullaniyorum atak donemi et sut urunlerini kesmek gerekmis bana hic diyet vermedi dr zaten atagada girmiyorum
Burda okuyup çok üzülmüştüm hamilelik döneminde bir hastanın ilaçlarını bırakması sonucunda tüm bağırsağında tutulum görülmüş daha önce az bir kısımdayken iyi ki bırakmamışsınız.Karışımlı bal kullandınız mı? Çok geçmiş olsun

X