Üstün zekalı çocuklara nasıl yardımcı olacağız ?

Brunello Cicinelli

Doğsa da yesem Cici Bebemin dötünü mötünü hep👶🏼
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
7 Ağustos 2018
11.454
71.822
Üstün zeka da bilinenin aksine bir zeka bozukluğudur ve rehabilitasyon araştırma merkezince belirlenir. Özel eğitim gerektirir. Bilsem’de zaten seviyelerine uygun eğitim görmektedirler. Üstün zeka taşıyan çocuğu yetiştirmek zordur, arkadaşlarıyla ve çevresiyle sosyalleşmekte ve yaşıtları gibi davranmakta zorlanır. Hırçın davranışlar gösterebilir. Üstün zekanın hangi seviyesinde olduğuna bağlı olarak davranışları ona göre şekillenmektedir. Ne kadar üstün zekaya sahipse o kadar uyumsuz davranışlar gösterir diye özetleyebilirim. Bunun için psikolog yardımı ile büyütmenizi tavsiye ederim.

CuteMom

Dünya vazgeçenleri değil,azmedenleri hatırlar
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
11 Nisan 2013
30.111
24.846
Doğru söylüyorsunuz. Geçen bir seminerde aynı şey konuşuldu. Bu test çok eski ve o dönemin çocuklarına uygun. 1980’lere yani. Şimdiki çocuklar çok daha fazla uyarana maruz kalıyor ve zihinlerini geliştirecek çok daha fazla aktivite ile uğraşıyorlar.

Ancak uzman şunu da eklemişti wiscar 2’den 150 üstü alan çocuk herhalükarda üstündür ve diğer testlerde de üstün çıkar. Sorun sanırım 130 iq skoru etrafındaki yığılmada. Normal de parlak zeka denebilecek çocuklar da bu testten kolaylıkla 130’u geçebiliyor.
Bızde bu sekılde bır puanlama yok yanı iq olarak bısı yazmıyor. Bılgınız var ıse testı sıze gonderebılır mıyım , belkı sızde bırseyler soyleyebılırsınız bana .

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 1236 gün geçti.

Tikkabilla

Lupilup!
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
12 Ekim 2009
18.911
27.308
Özel yetenekli öğrencilerimi gözlemlediğim kadarıyla dersle pek alakadar olmuyorlar. Sınıf geneline hitap etmek durumundayız nihayetinde, o yüzden derste onlarla ayrıca ilgilenmek zor oluyor. Çok fazla konuşma eğilimindeler, not alma vs alışkanlıkları yok. Yine de sınavdan buna rağmen iyi notlar alabiliyorlar. Bizim okulumuzda destek eğitim odası uygulamamız var. Hem üstün yetenekli hem de akademik başarısı düşük ram raporu olan çocuklara gönüllü öğretmenler birebir ders veriyor. Her hafta yapılıyor bu dersler..

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 365 gün geçti.

nery83

Independence is happiness.
Anneler Kulübü
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
23 Kasım 2008
1.614
5.596
Bızde bu sekılde bır puanlama yok yanı iq olarak bısı yazmıyor. Bılgınız var ıse testı sıze gonderebılır mıyım , belkı sızde bırseyler soyleyebılırsınız bana .
Kendi kızımın test sonucunu görmedim ancak argem’e davet edildiğimizde ram’dan Ortalama 145-150 üstü çocukların davet edildiğini öğrendim. Belki görmüş olsam sizinkini de yorumlayabilirdim. Ama bu işten anlayan birisi de yazar belki.

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 601 gün geçti.

Fitne_fucur

memento mori memento vivere
Pro Üye
3 Nisan 2014
28.451
106.661
Canım yaaa😄 Bilsem tablet sınavının sonucu puan olarak açıklanıyor ...kimlik no ile giriyorsunuz .. bireysel değerlendirme sonucunu yine MEB duyuru da ilgili tarihlerde ilan ediyorlar ama orada sadece kazandiniz,kazanamadiniz şeklinde çıkıyor.Yani uygulanan zeka testinin sonuc değeri gözükmüyor.

pehh çocuğun girdiği sınavdan haberim yok :) bi kazanamadı dedi okul o kadar bilmiyordum puan olayını bak.
bu senede girdi bakayım madem zahmet olmazsa :olamaz:

Fitne_fucur

Pro Üye
3 Nisan 2014
28.451
106.661
29 martta açıklancakmış.

damdan

Guru
Kayıtlı Üye
22 Mart 2012
25.955
58.478
pehh çocuğun girdiği sınavdan haberim yok :) bi kazanamadı dedi okul o kadar bilmiyordum puan olayını bak.
bu senede girdi bakayım madem zahmet olmazsa :olamaz:

zaten kazansa idi okul peşinize düşerdi

bizimkiler de kazanamadı diye haber verdiler de eşim bakmıştı 30 tane yapması gerekiyormuş o seneki ortalamaya göre galiba 28 yapmış idi

biz aman üstün olmasın diye sevinmiştik

Yokuspokus

Nope thanks
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
3 Mart 2016
18.168
76.864
Bu konu hakkında akademik bilgim yetersiz. Sizi yönlendiremem oğlunuz için ama kendi yaşadıklarımdan yola çıkarak bir şeyler yazabilirim.

90'lı yıllarda şimdiki imkanların yarısı bile yokken, ilgisiz bir aile eşliğinde oğlunuza söylenenler şahsıma söylendi. Lütuf demiş ya uzman, siz bana gönderin o uzmanı :)

Lütuf değil çünkü. En azından benim hayatımda mutsuzluktan başka bir şeye sebep olmadı. Antidepresanlar da ekstrası. Eğer her konuda çocuğunuza anlayış, destek, eğitimi için sınırsız yönlendirme ve imkan sağlayacak bir aile İseniz evet lütuf olabilir. Bunları yapamayacak iseniz, çocuk için lütuf değil zulüm oluyor durumu.

Şimdilerde oğlum için endişe ediyorum. Farklılığı var, lakin ne olduğunu henüz bilmiyorum. Henüz üç yaşında teşhis için de test için de erken. Ancak ben umarım ortalama bir zekası olur diye dua ediyorum. Asla istemiyorum üstün zekalı olmasını. Umarım anlatabilmişimdir :)

+1 bırakayım buraya hemen.
Sanırım bu mevzuyu başka bir topikte senle konuşmuştuk, oğlumun asla üstün zekalı olmasını istemem, normal çocuk olsun yeter diye. :) Hemfikirdik :)

Benim için tam bir zulüm yoluydu, belki şimdiki imkanlarla ve aile desteği ile çok daha olumlu ve kazançlı yollar takip edilebiliyordur.
Bizim zamanımızda merkez sadece İstanbuldaydı ve beni 10 yaşında yatılı istediklerinde ailem kesinlikle karşı çıktı.

Sonrası bol bol antidepresan, duygu durum dengeleyici, yalnızlık ve uyum sağlamak için kendini zorlama olarak geri döndü, umarım hiçbir çocuk bunu yaşamaz, cevherini en güzel şekilde işletmenin imkanını yakalar.

derin sularda

Kendini tanımayan, başkalarını anlayamaz...
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
26 Mayıs 2018
7.200
32.933
47
Zeka testi beş yıl sonra tekrarlanamaz diye bir kural ve kaide yok bununla birlikte Wiskar zeka testi sonucunda çocuğunuz üstün zekalı çıktıysa üstün zekalıdır bu da değişmez.
Ancak çocuk,sahip olduğu potansiyele uygun olarak desteklenmediği ve gerekli eğitimi almadığı taktirde potansiyelinde belli bir miktar körelme olabiliyor.
Tüm psikolojik testler aradan altı ay zaman geçtikten sonra tekrar uygulanabilir.
Sadece test tekrarına gerçekten ihtiyaç olup olmadığı iyi değerlendirilmelidir.
Özel merkezlerde yapılan testlerin güvenilir olmadığı konusuna katılmıyorum.
Sizin çocuğunuzun üstün zekalı olmasının merkeze ne gibi bir katkısı olabilir?
Bu tip testler matbudur, maddeleri merkezden merkeze değişmez,değerlendirme kriteri de tektir,her uzman bu kritere göre değerlendirme yapar.
bununla birlikte testi uygulayanın bu konudaki tecrübesi,testi uygulama sıklığı, çocuğun o günkü ruh hali,testi uygulayanının çocuğa yaklaşımı ve çocukla kurduğu etkileşim,
sonucu kısmen de olsa etkiler.
Son yıllarda çok fazla çocuğun,üstün yetenekli tanısı almasının altında yatan sebepler de ayrıca konuşulmalı.

Üstün zekalı olmanın,ülkemiz şartları ve eğitim politikalarımız düşünüldüğünde ne yazık ki ailenin ciddi emek vermesini gerektiren ve
farklı bir bakış açısı isteyen;özel ve zor bir durum olduğunu kabul etmek lazım.

Size tavsiyem mümkünse rehberlik araştırma merkezinde (RAM) değilse Tüzder veya Zeka Vakfı gibi bu işe daha profesyonelce eğilen kurumlardan birinde ya da kaliteli,isim yapmış bir özel psikolojik danışmanlık merkezlerinden birinde,oğlunuzun zeka testini yeniletmeniz ve net bir tanı almanız.
Tanı kesinleştikten sonra neler yapılabileceğini isterseniz tekrar konuşuruz.

Fitne_fucur

Pro Üye
3 Nisan 2014
28.451
106.661
zaten kazansa idi okul peşinize düşerdi

bizimkiler de kazanamadı diye haber verdiler de eşim bakmıştı 30 tane yapması gerekiyormuş o seneki ortalamaya göre galiba 28 yapmış idi

biz aman üstün olmasın diye sevinmiştik

yok ben kaç puan aldığını öğrenebildiğimizi bilmiyordum.
hani yanından yöresinden geçebilmiş mi diye:)

Anamnez

Guru
Kayıtlı Üye
20 Aralık 2017
7.199
21.972
Zeka testi beş yıl sonra tekrarlanamaz diye bir kural ve kaide yok bununla birlikte Wiskar zeka testi sonucunda çocuğunuz üstün zekalı çıktıysa üstün zekalıdır bu da değişmez.
Ancak çocuk,sahip olduğu potansiyele uygun olarak desteklenmediği ve gerekli eğitimi almadığı taktirde potansiyelinde belli bir miktar körelme olabiliyor.
Tüm psikolojik testler aradan altı ay zaman geçtikten sonra tekrar uygulanabilir.
Sadece test tekrarına gerçekten ihtiyaç olup olmadığı iyi değerlendirilmelidir.
Özel merkezlerde yapılan testlerin güvenilir olmadığı konusuna katılmıyorum.
Sizin çocuğunuzun üstün zekalı olmasının merkeze ne gibi bir katkısı olabilir?
Bu tip testler matbudur, maddeleri merkezden merkeze değişmez,değerlendirme kriteri de tektir,her uzman bu kritere göre değerlendirme yapar.
bununla birlikte testi uygulayanın bu konudaki tecrübesi,testi uygulama sıklığı, çocuğun o günkü ruh hali,testi uygulayanının çocuğa yaklaşımı ve çocukla kurduğu etkileşim,
sonucu kısmen de olsa etkiler.
Son yıllarda çok fazla çocuğun,üstün yetenekli tanısı almasının altında yatan sebepler de ayrıca konuşulmalı.

Üstün zekalı olmanın,ülkemiz şartları ve eğitim politikalarımız düşünüldüğünde ne yazık ki ailenin ciddi emek vermesini gerektiren ve
farklı bir bakış açısı isteyen;özel ve zor bir durum olduğunu kabul etmek lazım.

Size tavsiyem mümkünse rehberlik araştırma merkezinde (RAM) değilse Tüzder veya Zeka Vakfı gibi bu işe daha profesyonelce eğilen kurumlardan birinde ya da kaliteli,isim yapmış bir özel psikolojik danışmanlık merkezlerinden birinde,oğlunuzun zeka testini yeniletmeniz ve net bir tanı almanız.
Tanı kesinleştikten sonra neler yapılabileceğini isterseniz tekrar konuşuruz.
Canım wiscar uygulayıcı eğitimi su an uzaktan eğitim olarak bile verilen bir envanter. Testi yeterince iyi bir eğitim almayan bir Uygulayicinin uygulaması ciddi değerlendirme yanlislarina yol acar.Zaten uygulama yapılan yerde puanlama bile yaparak eline vermemişler .Uygulayicinin verdiği komut,arada girdileri bile sonucu etkiliyor.Bu yüzden illaha istiyorsa daha güvenilir bir yerde uygulatmasi daha iyi olur.

Boleyn Kizi

Lütfen Alıntı Yapmayın🤚
Pro Üye
14 Ekim 2016
5.406
30.915
Öncelikle geçmiş olsun demek istiyorum. Çünkü önünüzde zor bir sürec var.

Ben eğitim fakültesi mezunuyum. Uzman değilim. Ama az miktarda bilgimle şahsi görüşümü sizile paylaşmak istedim.

Özel gereksinimli çocuklar ve özel egitim dersinde üstün zekali ve üstün yetenekli çocuklar dersini hocamız anlatırken demişti ki:üstün zekalı bir çocukla zihinsel engelli bir çocuk eğitim zorluğu açısından hemen hemen aynı yerde durur. Bizin için önemli olan çocuğun zeka seviyesi değil,akranlarıyla olan farklılığının ne kadar derin olduğudur. Akranları ile kaynaşamayacak kadar farklı bir çocuk daima engeldir. Üstün zeka kulağa hos gelebilir. Ama egitimciye genel olarak pek hoş gelmez çünkü o farklıdır. Farkın olumlu ya da olumsuz olması ile pek ilgilenmiyoruz. Farklı olmasi tek başına özel ilgi isteyen bir durumdur. Ve yıpratıcı bir süreçtir. Hem çocuğu hem veliyi uzun vadede yorar. Çocuklar kendine benzeyen akran yokluğundan sıkılır, öğretmenini sığ bulur... ve genelde psikolojik yardım almak zorundadırlar.

Sevgili konu sahibi.. evet üstün zeka kulaga hoş geliyor. Yalan yok. Ama eğitimci olarak baktığım zaman çok zor bir sürec sizleri bekliyor. Artık normal bir çocuk velisi değil. Özel egitime muhtaç bir çocuğun velisisiniz. Insallah gereken destegi görür ver insanlık için çok faydali işler yapar. Size şimdiden kolaylik diliyorum.

Çocuğunuzun yolu açık olsun.

tulumbachen

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
26 Ekim 2015
5.900
13.260
benim özel egitimim 10 yas civari basladi. drama ve sanat kurslari, kimya ve bioloji kursalarina gitdim. spor hayatimda hep cok büyük bir rol oynadi (team sporu ve bireysel sporlar).
ilgi alanim asiri degisken oldugu icin hayatimda konstant denilecek bir hoby hic olmadi.
okul ve uni hayatim berbat gecdi- ama kisiligimi negatif etkiledigini sanmiyorum. psikolojik bir sorunum yok ve olmadida. antideprasan vs. kullanmadim.
benim ailem güzel yönlerdirdi ve baya zaman ve nakit harcadilar benim icin. asla yargilanmadim- ilgi duydugum her konuda destek gördüm.