Vajinoplasti ameliyatı nedir ve hangi durumda yapılır?

OpDr

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
3 Kasım 2020
58
22
39
Tıbbi literatürde cinsel ilişkinin gerçekleştiği organa vajina (vagina), vaginaya yapılan estetik operasyona da vajinoplasti (vaginoplasty) adı verilmektedir. Halk arasında ise vajina “hazne” olarak geçmektedir.
Vajinoplasti operasyonları pek çok jinekolog tarafından yapılmakta ve jinekolojik ameliyatlar arasında “colporaphy posterior” (arka onarım) ameliyatı olarak bilinmektedir.

Vajina ilerleyen yaş, normal doğum, cinsel ilişki, kürtaj ve benzeri müdahaleler gibi nedenler sonucunda genişleyebilir.Genişleyen vajinanın yeniden eski sıkılığını kazandırmak amacıyla yapılan ameliyatlara “vajina daraltma ameliyatı veya (vajinoplasti) operasyonu” adı verilmektedir.


Vajina genişleyince neler ortaya çıkar?

Vajinanın zaman içinde genişlemesi, ilişki sırasında penisi tam olarak kavrayamamasına ve bunun sonucunda cinsel tatminin tam olarak sağlanamamasına neden olmaktadır. Özellikle pek çok çift normal doğumdan sonra cinsel hayatlarının eskisi gibi olmadığından şikayet etmektedir.
Yapılan normal doğum veya doğumlar vajina içinde genişlemelere neden olmakta ve bu durum hem erkek hem de kadın partnerde cinsel ilişki sırasında hazzı olumsuz yönde etkilemektedir.


Ayrıca vajinal genişlemeye bağlı olarak cinsel penetrasyon (birleşme) anında ortaya çıkan “hoşnutsuzluk yaratan sesler” çiftlerde konsantrasyon kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle de cinsel ilişki sırasında haz azalmaktadır.Buda cinsel isteği olumsuz bir şekilde etkiler. Cinsel ilişki sıklığı gittikçe azalan çift zamanla aseksüel bir evliliğe veya birlikteliğe yelken açmaktadır.

Vajina-Daraltma.jpg


Vajinoplasti neden yapılır?

-Cinsel olumsuzlukları gidermek için
-Cinsel ilişki sırasında meydana gelen seslerin yok edilmesi
-İdrar torbası ve bağırsak sarkmalarının onarılması
-Doğum izlerinin onarılması, ağrılı cinsel ilişkinin düzeltilmesi
-Vajina operasyonlarının izlerinin düzeltilmesi
-Kadının özgüveninin artması


Kimler vajina daraltma operasyonu yaptırabilir?


Erişkin olan her kadın, rahat bir şekilde vajina daraltma ameliyatı yaptırabilir.Her kadında, vajinanın temel yapısında yer alan iç dudaklar, dış dudaklar ve klitoris farklı fizyolojik özelliklere sahip olabilir. Kimi zaman, doğumdan sonra bazı sarkmalar ve değişimler yaşanabilir. Bu durumda, doğum sonrası vajinadaki estetik değişimden memnun kalınmaması durumunda vajinoplasti operasyonu yapılabilmektedir. Birçok kadın çocuk doğurma dönemi sonrasın da cinsel yaşantısı ve performansı için vajinoplasti yaptırmaktadır. Zorlu bir doğum süreci geçirmiş ya da çok sayıda doğum yapmış kişilerde, vajinanın genişlemesi söz konusu olmakla birlikte, bu doğal bir durumdur. Vajinoplasti sonrası cinsel hayatında belirgin bir düzelme gözlenmektedir.
 
Son düzenleyen: Moderatör: