Var mısınız önce borç ödemeye sonra birikime? 🪙🪙🪙

plankolikanne

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
24 Ağustos 2023
621
947
Yedim içtim gezdim tozdum..
Şuan 5 kuruş param yok aksine borcum var.
Bu kadar çalışıp kenarda param olmaması beni psikolojik olarak bitiriyor.
Önce altın borcumu tamamlayıp sonra da altın almayı düşünüyorum. Var mısınız beraber bitirelim. Borçlular buyrun gelin 😊

Günlük bildirim yaparak aldıklarımi yazacağım gereksiz harcama yok.
Özellikle dışarda çok yiyoruz onu bırakarak başlayacağım.
Haydi Bismillahirrahmanirrahim ❤️

Borcum: 2500 USD ve 62 GR altın borcumuz için aylık olarak kenara koymayı düşünüyorum. Aysonu kalırsa tabii hesapta kalan 10 TL yi bile dolar alarak bu borcu acilen bitirmem lazım.

Sonrasında da kendime her ay 1 çeyrek altın almayı hedefliyorum. Bir hastalık vs olmazsa tabii. Özellikle fiziki olarak alacağım.

Başlayalım o zaman önce borcu bitirelim.
Başlangıç Tarihi: 10.02.2024
Borç: 5000 USD + 62 GR Altın
Bu ay kenara konulan:
Toplam alınan:
Kalan borç:

Sonra birikime geçelim.
Çeyrek altın sayısı:

Çok niyetlenip her seferinde borcunu artıran biri olarak ben de varım. Benim kalem sayım çok çok fazla o yuzden hepsini yazamıyorum toplamda 1 milyon civarı var diyelim. Ben en ufaktan başlayıp buyuge doğru gideyim.
Aylık masraflarımı da yazayım.
10 subat denizbank kredi kart borcu : 20:500
Yatırılan : 5300 kalan : 15200
10 subat açıköğretim harcı yatırılan : 1300

Çok niyetlenip her seferinde borcunu artıran biri olarak ben de varım. Benim kalem sayım çok çok fazla o yuzden hepsini yazamıyorum toplamda 1 milyon civarı var diyelim. Ben en ufaktan başlayıp buyuge doğru gideyim.

Kartları da eklersem bizim de çok var onları eklemedim bu sadece elden borctu 😢

O zaman her gün sizi de bildirime bekliyorum. Gereksiz alışveriş yapmıyoruz inşallah 🤩

Öyle ya da böyle bu borçlar bitecek 😉

benim toplam borcum 340 bine yakın herhalde bakmadım bile of of düşündükçe deliriyorum bir yandan toplu öde gitsin diyorum bir yandan da taksit taksit ödeniyor işte diyorum 200 bine kredi çektim 100 bini evlendiğim için yatak odası kurutma makinesi dolap vs yaptırdım 40 bini de kredi kartı borcum 😭

benim toplam borcum 340 bine yakın herhalde bakmadım bile of of düşündükçe deliriyorum bir yandan toplu öde gitsin diyorum bir yandan da taksit taksit ödeniyor işte diyorum 200 bine kredi çektim 100 bini evlendiğim için yatak odası kurutma makinesi dolap vs yaptırdım 40 bini de kredi kartı borcum 😭
Bence şuan toplu ödemek mantıklı değil
Artık alınmış en güzeli öncelikle faiz isleyenleri yani günden güne artanlari, artma ihtimali olan dolara altına endeksli borclari temizlemek
Diğerleri TL ise zaten taksit taksit ödenir
Ele gecen toplu bir para olursa da kenara koyup altına ya da dolara yatırmak
10 kusur yıllık evliyim borçlar bir şekilde ödeniyor ama ne zaman toplu para borca yatirilsa o borçlar yeniden yapılıyor

Bence faiz işleyen kart borcunuzu bitirmeye bakın gerisi aydan aya hallolur ❤️

Bence şuan toplu ödemek mantıklı değil
Artık alınmış en güzeli öncelikle faiz isleyenleri yani günden güne artanlari, artma ihtimali olan dolara altına endeksli borclari temizlemek
Diğerleri TL ise zaten taksit taksit ödenir
Ele gecen toplu bir para olursa da kenara koyup altına ya da dolara yatırmak
10 kusur yıllık evliyim borçlar bir şekilde ödeniyor ama ne zaman toplu para borca yatirilsa o borçlar yeniden yapılıyor

Bence faiz işleyen kart borcunuzu bitirmeye bakın gerisi aydan aya hallolur ❤️
evet hepsi tl borcu param da altın borsa var. şuan kazandığım tamamen borcuma gidiyoe bana hiçbir şey kalmıyor mobilyayı ailem ödüyor. daha önce de hep kapattım kredi kartı borcunu hep tekrar açtım. direkt Kredi kartı kullanmayı bırakmak istiyorum ama çok zor geliyor. altın borcunuz kötüymüş ya umarım çok eski bir borç değildir. geçen ay Denizbank kuyumculuk alışverişini 2 ay erteliyordu. sürekli çıktığı için de borç sürekli büyüyor oluyor

Merhaba
Benim de 65 bin kredi kartlarına borcum var. Toplam 3 kredi kartı var. 2 sini sıfırlayıp kapatacağım ama 1 tanesini ara sıra da olsa kullanmaya devam ediyorum.
5 ata,3 çeyrek, 5 yarım da aileme altin borcum var. Ayın 15 i geliyor maaşı alıp kredi kartlarını biraz daha hafifletecegim. Ama altin borçlarına henüz başlayamıyorum. Yeme içme benzin kreş servis derken ucu ucuna yetiyor zaten. Hatta 8.500 eksideyiz şu anda.

evet hepsi tl borcu param da altın borsa var. şuan kazandığım tamamen borcuma gidiyoe bana hiçbir şey kalmıyor mobilyayı ailem ödüyor. daha önce de hep kapattım kredi kartı borcunu hep tekrar açtım. direkt Kredi kartı kullanmayı bırakmak istiyorum ama çok zor geliyor. altın borcunuz kötüymüş ya umarım çok eski bir borç değildir. geçen ay Denizbank kuyumculuk alışverişini 2 ay erteliyordu. sürekli çıktığı için de borç sürekli büyüyor oluyor
Bir kere kapattım bu ikinci borç 2 katına çıktı malesef 😢

TL borcu olması çok iyi en azından azalarak bitecek. Gerçekten sıkıntı çekmeden olmuyor ama olsun canımız sağolsun hepsi halledilir. Güzel bir başlangıç yapalım. Kontrol altına alalım en azından bir yol haritasi çizelim.

Benim de Allah'a şükür elden kimseye borc yok

*2 kredi var (şubat 2025 te ikisi de bitecek)
*1 ev kredisi var (6 yılı bitti 4 yılı kaldı)
*2 tane de kredi kartı var (bunların borçları içinde yatırım için çekilen nakit avans, iki bes, prim iadeli hayat sigortası gibi güzel borclar da var :)

Merhaba
Benim de 65 bin kredi kartlarına borcum var. Toplam 3 kredi kartı var. 2 sini sıfırlayıp kapatacağım ama 1 tanesini ara sıra da olsa kullanmaya devam ediyorum.
5 ata,3 çeyrek, 5 yarım da aileme altin borcum var. Ayın 15 i geliyor maaşı alıp kredi kartlarını biraz daha hafifletecegim. Ama altin borçlarına henüz başlayamıyorum. Yeme içme benzin kreş servis derken ucu ucuna yetiyor zaten. Hatta 8.500 eksideyiz şu anda.

Sizin de altın borcu benim gibi malesef çok tehlikeli çünkü daha da artacak deniyor. Biz de hep ekside olduğumuz için bu borç oluştu. Hala daha eksideyiz ama bu altın borçları başımıza bela olacak. Servis kreş kira gibi sabit giderler azaltilamiyor ama en azından yeme icme benzin için bir süre kemer sikmamiz lazım.

İnşallah halledeceğiz. Bir baslayalim gerisi gelir. Gereksiz hiçbirsey almıyoruz. Ne zamandır kurutma makinesi istiyordum. Bu ay alacaktım şimdi ondan da vazgeçtim. Borcum bitmeden kendimi yeni bir sıkıntıya sokmayacagim inşallah

Benim de Allah'a şükür elden kimseye borc yok

*2 kredi var (şubat 2025 te ikisi de bitecek)
*1 ev kredisi var (6 yılı bitti 4 yılı kaldı)
*2 tane de kredi kartı var (bunların borçları içinde yatırım için çekilen nakit avans, iki bes, prim iadeli hayat sigortası gibi güzel borclar da var :)
Çok güzel maşallah sizinki aynı zamanda yatırım
Böyle borca can kurban 😅
En azından bir bitiş tarihiniz var bence siz kesinlikle harcamalardan kısıp altın doviz alabilirsiniz. Bir hedefiniz var mı?

Mesela bizim arsamız var benim hedefim oraya güzel bir ev yaptırmak. İstanbul'dan ev alamam artık nasilsa 😒

Benimde iki tane kredi borcum var toplamı 273 bin, kart da şu an toplam borcu 60 bin vardır sanırım ama aylık borcu 25 kartın bu ay. Onun dışında şükür borcum yok inşallah bu da bitecek 6 yıllık evliyim bende hiç borç bitiremedim daha inşallah bu sene çok umutluyum bitecek... normalde 2 yıllık bir kredi bu ay 4. Taksitlerini ödeyeceğiz

Çok güzel maşallah sizinki aynı zamanda yatırım
Böyle borca can kurban 😅
En azından bir bitiş tarihiniz var bence siz kesinlikle harcamalardan kısıp altın doviz alabilirsiniz. Bir hedefiniz var mı?

Mesela bizim arsamız var benim hedefim oraya güzel bir ev yaptırmak. İstanbul'dan ev alamam artık nasilsa 😒

Teşekkürler ama hepsi yatırım için değil yanlış anlaşılmasın saçma borclar da vardır içinde :)

Kenara attığım para genelde borsada, ikinci tercihim de altın, döviz hiç düşünmüyorum.

Araba model yukseltsek güzel olur

Esimin mustakil ev hevesi hiç bitmedi, ben apartmanda memnunum ama güzel bir fırsat denk gelirse neden olmasın derim onun için de kenarda para şart :)

Teşekkürler ama hepsi yatırım için değil yanlış anlaşılmasın saçma borclar da vardır içinde :)

Kenara attığım para genelde borsada, ikinci tercihim de altın, döviz hiç düşünmüyorum.

Araba model yukseltsek güzel olur

Esimin mustakil ev hevesi hiç bitmedi, ben apartmanda memnunum ama güzel bir fırsat denk gelirse neden olmasın derim onun için de kenarda para şart :)
müstakil ev yaptırmak çok büyük bir dert malesef ya hepsini birden yaptıracaksın anlaşıp benim ailem de hobi bahçesi aldı ona 1+1 ev yaptırdı ama o kadar para harcadılar ki. benim ailemin hatası yavaş yavaş yaparız önce temel olsun ve demek oldu çünkü hiç hesapta olmayan masraflar çıkıyor. şükür bitti 1+1 normalde hesapta 2+1 yaptırmak vardı ama 🤣 hala balkon kış bahçesi vs düşünüyorlardı vazgeçtiler. tabii bir ev almak kadar olmamıştır ama 700 bini geçti. ustalarla uğraş zaman bul temizlik yap. hesaplandığınız gibi olmuyor. ama oturacak bir evse değer

müstakil ev yaptırmak çok büyük bir dert malesef ya hepsini birden yaptıracaksın anlaşıp benim ailem de hobi bahçesi aldı ona 1+1 ev yaptırdı ama o kadar para harcadılar ki. benim ailemin hatası yavaş yavaş yaparız önce temel olsun ve demek oldu çünkü hiç hesapta olmayan masraflar çıkıyor. şükür bitti 1+1 normalde hesapta 2+1 yaptırmak vardı ama 🤣 hala balkon kış bahçesi vs düşünüyorlardı vazgeçtiler. tabii bir ev almak kadar olmamıştır ama 700 bini geçti. ustalarla uğraş zaman bul temizlik yap. hesaplandığınız gibi olmuyor. ama oturacak bir evse değer

Yaptirmak gibi değil de eski de olsa bir ev alıp küçük de olsa bahçesi olup o hayatı yaşamak

Elinden geliyor kendi parke, elektrik tesisati banyo vs vs ugrasir ama sonuçta hem para lazım çoook hem de zaman lazım

Yine de güzel enerjiler gonderelim hayırlısı olsun diyelim :)

Yaptirmak gibi değil de eski de olsa bir ev alıp küçük de olsa bahçesi olup o hayatı yaşamak

Elinden geliyor kendi parke, elektrik tesisati banyo vs vs ugrasir ama sonuçta hem para lazım çoook hem de zaman lazım

Yine de güzel enerjiler gonderelim hayırlısı olsun diyelim :)
evet kesinlikle müstakil evin huzuru bambaşka çok büyük bir lüks bizim ülkemizde eskiden kimse beğenmezdi gecekonduları mesela şimdi o tek katlı bahçeli evleri özler olduk bulsam öyle ev merkezde oturmak isterim apartmanlar yüzünden. umarım istediğiniz şey hayırlısı ile olur. elinden geliyorsa zaten şanslısınız :)

Benim de anneme var altın borcum. Ona acil lazım olmadıgı için sona saklıyorum malesef. Tahtaya 180 gr yazalım 🤦‍♀️

Benimde şuan hiç el değmemiş 175 bin TL borcum ve 60 bin kredi kartı borcum var🙁kartlarımi evde bıraktım yanıma eşimin bir kredi kartını aldım onunla çok elzem olan ihtiyaçlarımı giderecegim insalllah .Çok darlaniyorum ama inşallah biter hepimizin borcu

X