Verdiğim notu değiştirmemi istediler inanamıyorum ya! :oklava:

ya birşey daha söylemem gerek sanırım. bu biraz da insanın kişiliği ile ilgili. adaaammm sendeee diyemedim hayatım boyunca. insanın prensip sahibi olması iyi birşey olsa gerek. bazı açıklamalar daha yazmıştım. düşüncelerimi ve kendi hayat tecrübelerimi. sanırım okuyamayanlar oldu.
öğretmen arkadaşlarım beni anlayacaklardır. bizim işimiz herşeyden önce vicdan işidir. biz çocuklarımıza evrensel değerleri aşılamak isteriz. böyle bir durumda da adam sendeci olmayı vicdanım reddediyor. işimin gereğini elimden geldiğince yapmya çalışırım. ben eğer sert değil de yumuşak davranarak notlarda değişikliğe gitseydim meslek ahlakımı kaybederdim. kaldı ki bir öğretmenin görevi okulda zil çalınca bitmez. eğer bu istekle okula tel. eden bir veliye de bu davranışımla birşeyler anlatabildiysem ne mutlu bana.
bunların hepsi benim çocuklarım. doğru davranışlar gösterebilmelerini sağlamaya çalışıyoruz herşeyden önce. bu çocuğun notunu değiştirerek geleceği için iyi örnek oluşturamam ki ben. not değişirse evde yapıabilecek konuşmaları bir düşünün. ve bu çocuk ilerde istediğini elde etme yöntemi olarak torpile yönelirse şaşmamak gerekir.
çok yazmak isterim daha. ama hem konu dışına taşıyoruz hem de çok rahatsızım. hepinize sevgiler kızlar. a.s.

ya ne günlere kaldıknasıl bir düzendirki bu arkanda birileri varsa her işin halloluyo ahlak sıfır...size bu çocuğun notunu değiştirmenizi söyleyen müdür yardımcısıda çocuğun babasıda ne biçim insanlar ya nasıl cesaret edebiliyolar... ki çocuğun babasıda milli eğitimdeymiş yav başımızdakiler böyleyse ben böyle düzenin .........

nasıl bir ülkede yaşıyosak zenginin fakiri güçlünün güçsüzü ezdiği...ya aslında şuan dilimin ucuna gelen okadar çok şey varki ama hoş kaçmaz diye ..arkanda baban varsa sırtın yere gelmez kardeşim lanet olsunki bu düzen böyle ...............

sinirden unutmuşum sizide tebrik ederim cevabınız süper...

Son düzenleme:
tatlım bir kere daha oku istersen. sevgiler.

sende benim yazdığımı bir kere daha oku istersen...
emin ol senden daha çok prensiplerime bağlıyım.adam sendeci değilim yani senin deyiminleşakkıdı
bende öğretmen çocuğuyum.
lisede dersleri zayıf olupta üniversitede çok iyi bölümler kazanan bir sürü genç tanıyorum.malesef eğitim sistemimiz hala meslek sahibi olmaya yönlendirir nitelikte değil.böyle bir ortamda bu kadar idealist davranmak bazen ters tepebilir.
benim demek istediğim buydu.
sadece siz prensiplerinize bağlısınız sanmayın yaniyerimseniben

Sizi cani gönülden tebrik ediyorum ayni durumda ayni tepkileri gösterirdim.
Ögretmenlikde istisna diye birsey olmamali.
Ortamda ters tepebilir diyede prensipler yikilmaz, prensiplerinde idealistlikle hic bir alakasi yoktur.
Prensip demek kurallari bozmadan ayni sekilde davranmak.
Idealist demek kendisini bir konuya hic cikar gözetmeksizin adamak.
Onun icin davranislariniz dogru, bunun icinde kendinizi üzmeyin.
Cünkü her zaman hak eden kazansinki, gelecekte doktorumuzada, mühendisimizede pilotumuzada vs. cani gönülden güvenelim.

kızlar selam.tam tatile giderayak çok canım sıkıldı. paylaşıp rahatlamak istedim.
malatya'da bir kenar mahalle okulunda ing. öğretmeniyim.
bugün karneler verildi, tam töreni yapacağız okul md. yrd. yanıma geldi elinde bir karne ve bir telaş bir telaş.
dedi ki hocam siz bu öğrencini karnesine 1 vermişsiniz ingilizce'de. eee? dedim. onun babası milli eğitimde. hem bizim işlerimizi falan hallediyor notunu bir değiştiriverseniz. telefon etti de.
abbaooovvv. dedim içimden. ve törenin ortasında yuhhh beee yuuhhhhh! diye bağırasım geldi. cürete bak!
hani gözlerinden ateş saçıyor derler ya. resmen gözlerimden fışkıran alevi hissettim.delikafadulden
bende dedim ki: hocam bu hoş değil ama. asla böyle birşey yapmam. allame i cihan olsa babası değiştirmem notumu. ne demek bu? diğer 1 gelen çocuklarıma yazık değil mi? babaları bilmemnerde bilmemne olmadıkları için onların notları 1 kalacak biz küçük beyin notunu değiştireceğiz. o zaman benim terazim dengede durmaz. vicdanım da rahat etmez. benim babam milli eğitim bakanlığında üst düzey bürokratlık yapmış adamdır. karnede zayıf oldumu değil birilerine telefon falan etmek. aksine bizim canımıza okurdu çalışmamışsınız tembeller diye. bi ton fırça hatta arada sopa da yerdik.

ay ne yapayım ben kızlar. diyeceğimi dedim. ha bir de çıkarken odasına uğrayıp hocam ne siz böyle birşey söylemiş olun ne de ben duymuş olayım. kapansın dedim. sıkıntılı sıkıntılı tamam dedi.
şimdi Allah biliyor ya işgillendim. notunu falan değiştirirler mi diye. zırt pırt e-okulu kontrol ediyorum. İnşallah böyle birşey yapmazlar yoksa iş büyür çok.
ay sinir oldum yaaa. :1no2:
sevgiler kızlar.

malatya da bi kenar mahalle okulunda ingilizce öğretmeniyim...bu sözü biraz açarmısınız??????????:kızgın:

Sayın hocam ;
Öncelikle sizi tebrik ediyorum
BAbası milli eğitimdeee bilmem ne diye sırf babasının mevkiisi için kanaat notu kullanmadığınız için ve ayrıca, Malatyadaki görev yaptığınız oradan ekmek kazandığınız,bir sürü genç fidanının yetiştiği okulu '' kenar mahalle' okulu diye küçümsediğiniz için de sizi kınıyorum.

Son düzenleme:
Sayın hocam ;
Öncelikle sizi tebrik ediyorum
BAbası milli eğitimdeee bilmem ne diye sırf babasının mevkiisi için kanaat notu kullanmadığınız için ve ayrıca, Malatyadaki görev yaptığınız oradan ekmek kazandığınız,bir sürü genç fidanının yetiştiği okulu '' kenar mahalle' okulu diye küçümsediğiniz için de sizi kınıyorum.

tatlım üzgünüm ki yazı yazarken ses tonumuzu kullanabilmek gibi bir şansımız olmadığı için yazılanlar maalesef yanlış anlaşılabiliyor. sizde de öyle olmuş. kimse kimseyi küçümsemiyor. böyle anladıysanız yapacak birşeyim yok. durup dururken kendimi savunmak gibi bir niyetim de. acele edilmiş ya da bazı yazılardan etkilenilerek takınılmış bir tavır. art niyetim yoktu zira türkiyenin heryerinde çalıştım. o genç fidanların hepsi benim çocuklarım. ben ve benim gibi değerli meslektaşlarımın o çocuklar için neler yaptığımızı görseniz ağzınız açık kalır ama bunları da anlatmak bana yakışmaz. ama nedense kimi arkadaşlar "heyoo birşey yakaladık iştee" gidelim üzerineee gibi bir tavır içine girip klişe sözler´populist yaklaşımlarla birşeyler söylüyorlar. bunu bu forumda pek çok kere pek çok başlıkta gördüm. konuyu boşuna saptırmazsak sevinirim.
peki ben size sorayım. siz hiç bir "önemli" şahsiyetin benim okulm gibi bir okulu ziyaret edip ders yılını orada açtığını gördünüz mü? pek görmezsiniz. çünkü bu çocuklar görmezden gelinir. böylelikle sorunların üzeri örtülür. ilin en iyi okulları ziyaret edilir. herkes iki dirhem bir çekirdektir. izleyenler de yurdun dört bir yanını öyle zannederler. oysa anadoluda neler olduğundan haberleri yoktur. bir arkadaşım demişti ki bir zaman " ya biz dünyayı ank. ist. dan ibaret zannediyoruz. asıl gerçeği sizler görüyorsunuz" ben siz ve sizin gibilerden "buzağıyı" aramaları yerine ya hocam keşke elimizde olsa da yardımcı olabilsek tarzı bir yaklaşım ile yüreklendirmenizi beklerdim. (bunu şu "kenar mahalle" meselesi için söylüyorum. yoksa notlama konusundaki desteğinizi zaten belirtmişsiniz.) sevgiler.
( aman yanlış anlamayın ses tonum gayet sakin bunları yazarken. ve gerçekten de sevgilerimi yolluyorum.) a.s.

güzelim burda bi konu açıldığında çoğu kişi konuyla değil konu sahibiyle uğraşır....biraz daha zorlasan, seni bile haksız çıkarırlar..kesin sendedir kabahat diye herkes dedektifçilik oynar..boş geeçççç..bu arada çok yerinde bi tepki vermişsin..takdir ediyorum hocam seni..memleketin senin gibi öğretmenlere ihtiyacı var...öptümmm

tatlım üzgünüm ki yazı yazarken ses tonumuzu kullanabilmek gibi bir şansımız olmadığı için yazılanlar maalesef yanlış anlaşılabiliyor. sizde de öyle olmuş. kimse kimseyi küçümsemiyor. böyle anladıysanız yapacak birşeyim yok. durup dururken kendimi savunmak gibi bir niyetim de. acele edilmiş ya da bazı yazılardan etkilenilerek takınılmış bir tavır. art niyetim yoktu zira türkiyenin heryerinde çalıştım. o genç fidanların hepsi benim çocuklarım. ben ve benim gibi değerli meslektaşlarımın o çocuklar için neler yaptığımızı görseniz ağzınız açık kalır ama bunları da anlatmak bana yakışmaz. ama nedense kimi arkadaşlar "heyoo birşey yakaladık iştee" gidelim üzerineee gibi bir tavır içine girip klişe sözler´populist yaklaşımlarla birşeyler söylüyorlar. bunu bu forumda pek çok kere pek çok başlıkta gördüm. konuyu boşuna saptırmazsak sevinirim.
peki ben size sorayım. siz hiç bir "önemli" şahsiyetin benim okulm gibi bir okulu ziyaret edip ders yılını orada açtığını gördünüz mü? pek görmezsiniz. çünkü bu çocuklar görmezden gelinir. böylelikle sorunların üzeri örtülür. ilin en iyi okulları ziyaret edilir. herkes iki dirhem bir çekirdektir. izleyenler de yurdun dört bir yanını öyle zannederler. oysa anadoluda neler olduğundan haberleri yoktur. bir arkadaşım demişti ki bir zaman " ya biz dünyayı ank. ist. dan ibaret zannediyoruz. asıl gerçeği sizler görüyorsunuz" ben siz ve sizin gibilerden "buzağıyı" aramaları yerine ya hocam keşke elimizde olsa da yardımcı olabilsek tarzı bir yaklaşım ile yüreklendirmenizi beklerdim. (bunu şu "kenar mahalle" meselesi için söylüyorum. yoksa notlama konusundaki desteğinizi zaten belirtmişsiniz.) sevgiler.
( aman yanlış anlamayın ses tonum gayet sakin bunları yazarken. ve gerçekten de sevgilerimi yolluyorum.) a.s.

güzelim dediğin gibi yazılarımızı yazarken ses tonlarımızı kullanamadığımız için benimde nasıl bir tavır içerisinde olduğumu sizde kestiremezsiniz.Onun için konuyu saptırma yada polamik yaratmak isiz haksız çıkartıp üzerinize gitmek vs.. olumsuz durum yaratma çabası içerisinde değilim.bende bunları gayet sakin bir dille ifade ediyorum.Mevkii makam delisi/ o rütbelerinin arakalarına sığınarak bi çok şeyi halletme çabası içerisine girenlere buna cevap veremeyip kendi başına gelecekleri düşünüp ürküp kendi menfaati için kişiliğinden ödün verenlere güzel örnek olduğuz takdire şayan .Tebrik dileklerimle genel anlamda dile getirmiştim bu düşüncemi.

Görev yaptığınız okulu 'Kenar mahalle okulu' diye tasvir eden Siz olduğunuz için abesime gitti hoşnut olmadım güzellikle dile getirdim ki bu düşüncemin hala arkasındayım gerçi ne niyetle yazdığınızı dile getirmişsiniz bunun için ayrıca teşekkür ederim.

peki ben size sorayım. siz hiç bir "önemli" şahsiyetin benim okulm gibi bir okulu ziyaret edip ders yılını orada açtığını gördünüz mü? pek görmezsiniz. çünkü bu çocuklar görmezden gelinir. böylelikle sorunların üzeri örtülür.

demişsiniz.Bir eğitimci olarak okulunuzun /öğrencilerinizin görmezden gelindiğini düşünüyorsanız okul öğretmenleri ve okul müdürü olarak kolları sıvamak sizin göreviniz.(Sakın yanlış anlamayın öğretim açısından elinizden gelenin en güzelini yaptınıza eminim sadece sorunuza cevaben bunları dile getiriyorum )Evet haklısınız hiç bir önemli şahsiyet kendiliğinden çıkıp gelmez çıkıp gelmiyorsa siz kulağından sürükleyip getireceksiniz.'Ağlamayan bebeye meme verilemz' diye bir laf vardır buda öyle bana göree.Sıkıntınızı okulunuzun eksiklerini dillendirin yada okulunuzu sosyal etkinliklerle öne çıkarın.Velhasılı, o okulu faal duruma sokmak okul yönetiminin görevi olduğunu düşünüyorum. İsterseniz kendimden örnek verebilirim çok uzun olduğu için e malum konunuzu saptırdığımı da düşünüyorsunuz fazla sündürmek istemiyorum ki öyle bir niyetim olmadığını bir kez daha belirteyim

Sevgiler bendena.s.

evet benimde bu kısım dikkatimi çekti.sinir anında yazılmış bir cümledir diyeceğim ama topikte iki yerde daha kullanmış bu tamlamayı konu sahibi arkadaş.
torpilin her çeşidine karşıyım aslında.hele karşınızdaki öğrenci gayretsiz ise.(annem emekli öğretmen,onun zamanındada vardı böyle tipler.)
ama burda olayı gerçekten çok iyi anlamak istiyorum.öğrenci lise öğrencisiydi sanırım.sizin deyiminizle kenar mahalle okulunda okuyan bir öğrenci ve velisi büyük ihtimalle gelecekten fazla bir şey beklemiyordur.belkide not ortalamasını falan tuttrurup meslek okuluna geçiş yapabilmek niyetleri.
eğitim sistemimizde okullarda okutulan yabancı dilin koskoca bir sıfıra eşit olduğunu ve okulda öğrendim ingilizceyi dediğinizde demekki bilmiyorsun diye yorum yapanları düşünürsek biraz sert davranmış olabilirmisiniz acaba?
yani notu 2 ye çıkarsanız,belki çocuğa ders olurdu.diğer öğrencilerinde notunu yükseltirdiniz biraz ve durum eşitlenirdi.müdürüde kırmamış olurdunuz.
hani fakültede ders okutsanız notları gram yükseltmeyin diyeceğim.nede olsa mezun olunca hayatını burda aldığı eğitim ışığında sürdürecek öğrenci.ama bir kenar mahalle okulunda,ilerde mutlaka takviyesi gerekecek bir ingilizce dersinden bahsediyoruz.
benim görüşüm bu....

aslında bu görüşe bende katılıyorum. benim eşim şuan 4. sınıf okutan bir sınıf öğretmeni.. bu yıl sınıfına gelen çok başarılı bir öğrencisi için ingilizce öğretmeninden eşimde not istedi sayılır. ilk anda sen neden karışıyorsun demiştim ama sonradan eşimede hak verdim. çocuğun bütün dersleri 5 (90 ve üzeri) sadece ingilizcesi 1 ve sırf ingilizce yüzünden en yüksek ortalamayla taktir alamıyacaktı delikafadulden üstelik sınavlarınıda ileride etkiliyeceğini düşünürsek idaalist öğrencilerdede dikkat etmek gerekiyor diye düşünüyorum. babasının işini öne sürmek yerine başarılı bir öğrenci dese belki biraz daha az üzerdi sizi.. ama tabii not defteri sizin son söz sizin biz ne desek boş. yerimseniben

seni tebrik ediyorum canım senin adına çok sevindim bence en doğrusunu yapmışssın tşk ederim sana
bu gerizaklı adam çocuğunun biri hakettiğini düşünüp onu fırçalıycana böle salakça işler yapıyor
bu sadece not için değil günümüzde de öle olmuyormu bu işler yok benim babam paşa yok benim babam milletcekili sinir oluyorum yaa ondan sonrada çıkıp bagırıyorlar tvlerde vasıfsız içşi dolu memleket diye yırtınıyorlar
gerizakalılar yaa
ama seni gerçekten tebrik ederim azına yüreğine sağlık cnm

sevgili hocam,o tanımı gelen bazı yazılara karşılık yazdım diyorsun ama aşağıdada görüldüğü gibi daha ilk mesajda bu tanımı kullanmışsın.gelmeyen yorumdanmı etkilendin anlamadım kisengözlerimebaksanab
bu lafamı taktınız diyenler olacaktır.hayır takmadık,hatta sinirle söylenmiş olabileceğini belirttik ama gelen yorumlara göre öyle yazdım demeninde alemi yok.
ayrıca okula gelmeyen devlet büyükleri işin ayrı bir boyutu.sanırım bu topiğin konusu değil.
ben hala ilerde mutlaka takviyesi gerekecek bir ders için öğrencinin genel durumunu,diğer derslere katılımını,not ortalamasını incelemeden direk not yükseltmeyi reddetmeyi yanlış buluyorum.
idealistlik; ben yaparım,kimse karışamaz mantığıyla olmaz.öğretmen öğrenciyi kazanmaya,durumunu anlamayada çalışmalı.hatta gerekirse kendisindede suç aramalı.
eğer bu çocuk diğer derslerinde başarılıysa neden bende başarısız,acaba çocukla gereken iletişimi kuramıyormuyum,dersi bu öğrencim için ilginç hale getiremiyormuyum,yoksa benimlemi bir problemi var bu öğrencinin diye düşünmeli...
yok eğer çocuk diğer derslerindede başarısızsa o zaman zaten size gelmezler not için.bir tek sizin not yükseltmeniz durumu değiştirmez çünkü.
eğitimci değilim,ama 25 yıl devlete hizmet etmiş,milli eğitimden sayısız ödüller almış bir eğitimcinin kızıyım.
öğrenci elinize gümüş tepside gelmez derdi annem.hazır çalışkan,dersini yapan,siz vermeden almaya hazır bir çocuğa eğitimcinin fazla bir etkisi olmaz.o çocuk zaten donanmıştır.asıl marifet kimsenin bir işe yaramaz,adam olmaz mantığıyla baktığı,hatta kendiside bu yolda ilerleyen çocuğa yanlışını anlatmakta,doğruyu göstermede,hareketinden ders almasını sağlamaktadır.
kusura bakma arkadaşım,afferin çok iyi yapmışsın diye sana boşuna gaz verecek değilim.
kolaya kaçtığını,genel bir değerlendirme yapmadan kestirip attığını düşünüyorum.

kızlar selam.tam tatile giderayak çok canım sıkıldı. paylaşıp rahatlamak istedim.
bugün karneler verildi, tam töreni yapacağız okul md. yrd. yanıma geldi elinde bir karne ve bir telaş bir telaş.
.

Okulda sadece bilgi yüklemesi yapılmaz.Bu dünyada bilgiden daha ''değerli'' kavramlar vardır.Bunlardan biri de ''dürüstlüktür''.:nazar:
Siz o çocuğun notunu değiştirseydiniz öncelikle kendinizle,mesleğinizle çelişirdiniz.Sonra o öğrencinin gözünde değeriniz ''sıfır''olurdu.O,sizin dersinizden geçer not alacaktı,ama kendi başarısı ile elde edemediği notu,''baba''ricasıyla elde etmenin zaferini kazanacaktı.Gayret bile göstermeden ,kendi hakkı olmayanı alacaktı ki bu kişiliği gelişmekte olan bir çocuğa yapılacak en büyük kötülüktü.
Zeka geriliği olmayan herkes azmettiği sürece tüm bilgileri depolayabilir,ama ''dürüstlüğü''okuyarak öğrenemezsengözlerimebaksanab.Öğretimden önce ''eğitim'' gelir.Siz güzel bir ''dürüstlük'' dersi vermişsiniz.Sizi tebrik ederim.a.s.

suayaz tatlım kimseye açıklama yapmak zorunda değilsin. ben ve benim gibi sağ duyulu insanlar ne demek istediğini gayet iyi anladık.

sevgili duyarlı (!) arkadaşlarsengözlerimebaksanabbırakında arkadaş kime cevap verip vermeyeceğine,kime açıklama yapıp yapmayacağına kendisi karar versingamyoncuiremsu

suayaz tatlım tahriklere kapılma ....seni yanlış anlamak için gayret eden arkadaşların niyeti tartışmak lütfen bunlara kulak asma...kavga ortamı kurallara aykırı. sen seviyeni bozma yoksa banlanırsın..çok öptüm canım,kendine iyi bak

hakikaten çok güzel birşey yapmışsın. ama maalesef burası TÜRKİYE. bende aynı bir durumdan şikayetçiydim ama hiçbirşey yapamadım. o kadar kılıfına uyduruyorlarki. maddi durumum iyi olmadığı için 2 yıllık okudum geçişle 4 yıllığa geçip burslu okumayı planlıyordum. çok çalıştım bölüm birincisi oldum. mezuniyetime yine maddi nedenlerden dolayı katılamamıştım ama tvden gece yarısı izliyordum ama ne göreyim ailesi ankarada öğr. gör. olan bir hatunu bölüm birincisi yapmışlar bende tabi ikincisi oldum bu esnada. tabi geçişi o yaptı ben kaldım. daha sonra bir öğretmenim senin hakkını yedik sana güzel bir iş ayarlayacağım ben diyerek vicdanını rahatlatmaya çalıştı ama ne fayda hala içimde kor gibi. şimdi benden daha düşük seviyedeki kişiler öğretmen ben ise sözleşmeli memurum.

dedi ki hocam siz bu öğrencini karnesine 1 vermişsiniz ingilizce'de. eee? dedim. onun babası milli eğitimde. hem bizim işlerimizi falan hallediyor notunu bir değiştiriverseniz. telefon etti de.
abbaooovvv. dedim içimden. ve törenin ortasında yuhhh beee yuuhhhhh! diye bağırasım geldi. cürete bak!
hani gözlerinden ateş saçıyor derler ya. resmen gözlerimden fışkıran alevi hissettim.delikafadulden
bende dedim ki: hocam bu hoş değil ama. asla böyle birşey yapmam. allame i cihan olsa babası değiştirmem notumu. ne demek bu? diğer 1 gelen çocuklarıma yazık değil mi? babaları bilmemnerde bilmemne olmadıkları için onların notları 1 kalacak biz küçük beyin notunu değiştireceğiz. o zaman benim terazim dengede durmaz. vicdanım da rahat etmez. benim babam milli eğitim bakanlığında üst düzey bürokratlık yapmış adamdır. karnede zayıf oldumu değil birilerine telefon falan etmek. aksine bizim canımıza okurdu çalışmamışsınız tembeller diye. bi ton fırça hatta arada sopa da yerdik.

ay ne yapayım ben kızlar. diyeceğimi dedim. ha bir de çıkarken odasına uğrayıp hocam ne siz böyle birşey söylemiş olun ne de ben duymuş olayım. kapansın dedim. sıkıntılı sıkıntılı tamam dedi.
şimdi Allah biliyor ya işgillendim. notunu falan değiştirirler mi diye. zırt pırt e-okulu kontrol ediyorum. İnşallah böyle birşey yapmazlar yoksa iş büyür çok.
ay sinir oldum yaaa. :1no2:
sevgiler kızlar.
kenar mahalle :KK70:

X